NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
czy pracodawca postępuje zgodnie z prawem??
Autor Wiadomość
mentorka 
Poczatkujacy

Pomogła: 1 raz
Wiek: 39
Dołączyła: 18 Sie 2009
Posty: 41
Skąd: Gelderland
  Wysłany: Wto Sie 18, 2009 5:59 pm   czy pracodawca postępuje zgodnie z prawem??

Witam !
Mam takie pytanie, na które trudno znaleźć mi odpowiedź na forum ponieważ sprawa jest moim zdaniem nietypowa. Otóż mój pracodawca podpisał ze mną umowę o pracę "arbeidsovereenkomst voor vakatiemedewerkers" dnia 1 marca 2009 na pół roku czyli do 30 września 2009 roku. W umowie uwzględniony jest okres próbny, funkcja jaką wykonuję (szerokopojęta pomoc), dalej jest paragraf o pracy na zasadach CAO Recreatie, potem salaris: że płacone jest zgodnie z przepracowanymi godzinami (netto 7,50 E na godz.). Następnie jest napisane : Netto uurloon is inclusif vakatietoeslag en vakatiedagen, oraz że pracodawca opłaca nam ziektekostenverzekeringen. Ostatnie zdanie tego paragrafu brzmi De werkgever zorgt voor de afdracht van alle belastingen en premies. Rozumiem to tak , że w tym 7,50 mieści się dodatek vakacyjny i urlopowy i że opłaca za nas ubezpieczenie zdrowotne, podatki itd. Zastanawiam się czy pracodawca mógł tak zrobić, czy to 7,5 nie jest troche za mało. Dodam jeszcze, że jeśli nie pracuję to po prostu nie mam płacone. Proszę o komentarz na temat mojej sprawy chce wiedzieć czy pracodawca jst wobec mnie uczciwy. Sama nazwa tej umowy jest teź dziwna gdyż jest to praca wakacyjna (pół roku??). Według mnie praca wakacyjna jest dla ludzi którzy jeszcze się uczą, ja już dawno skończyłam edukację...Dodam jeszcze, że za nadgodziny też nie mam płacone, a zdarza się że jest ich dosyć sporo (np. ponad 200 w miesiącu). Z góry dziękuję za komentarze. Pozdrawiam.
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Wto Sie 18, 2009 7:08 pm   

Netto 7.5 tj na reke nie to wcale najgorzej,ale....wak+ urlopowe powinno być płacone ekstra,także nadgodziny płatne i to za wyższą stawke.Może ta umowa jest zgodna z prawem,ale wyciska z ciebie co się da.Wg mnie to staraj się tak wykazywać nadgodziny aby ktoś tobie ich ilość jakoś podpisywał (parafował).Jak znajdziesz lepszą pracę to możesz odzyskać kaske za nadgodziny jeśli potrafiszje udokumentować.
 
 
mentorka 
Poczatkujacy

Pomogła: 1 raz
Wiek: 39
Dołączyła: 18 Sie 2009
Posty: 41
Skąd: Gelderland
Wysłany: Wto Sie 18, 2009 7:27 pm   

nadgodzin chyba raczej nie udokumentuję, pracodawca nie daje mi co miesiąc odcinka wypłaty. Przepracowane godziny moje jak i innych pracowników są wpisywane do specjalnego zeszytu. Na koniec są one podliczane i mnożone razy 7,5 i to jest wypłata. Potem dostajemy jaropgaaf i tyle papierkowych spraw.
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Wto Sie 18, 2009 7:43 pm   

mentorka napisał/a:
nadgodzin chyba raczej nie udokumentuję, pracodawca nie daje mi co miesiąc odcinka wypłaty. Przepracowane godziny moje jak i innych pracowników są wpisywane do specjalnego zeszytu. Na koniec są one podliczane i mnożone razy 7,5 i to jest wypłata. Potem dostajemy jaropgaaf i tyle papierkowych spraw.
Czyli płaci tobie nadgodziny???
 
 
mentorka 
Poczatkujacy

Pomogła: 1 raz
Wiek: 39
Dołączyła: 18 Sie 2009
Posty: 41
Skąd: Gelderland
Wysłany: Wto Sie 18, 2009 7:45 pm   

placi mi tak samo za wszystkie godziny jakie przepracuję, a nie np. 125% czy coś.
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Wto Sie 18, 2009 7:53 pm   

mentorka napisał/a:
placi mi tak samo za wszystkie godziny jakie przepracuję, a nie np. 125% czy coś.
Ale to żadna strata dla ciebie bo gdyby wykazywał dodatkowe godziny jako nadgodziny i płacił np 125%,to za te godziny odciągany podatek to ok 42%,tak,że na ręke może być mniej pomimo,że brutto wychodzi 125%
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Wto Sie 18, 2009 7:55 pm   

Ale podatek odzyska przy rozliczeniu rocznym... U mnie zwrotu podatku z nadgodzin zebralo sie prawie pol wyplaty
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
mentorka 
Poczatkujacy

Pomogła: 1 raz
Wiek: 39
Dołączyła: 18 Sie 2009
Posty: 41
Skąd: Gelderland
Wysłany: Wto Sie 18, 2009 8:33 pm   

no to wtedy sie zgadza, ale powinien chyba co miesiac dawac odcinki wyplaty, na nich jest wszystko napisane. Prosty przyklad np. skladki na emeryture, mówi że sa opłacane, ale czy napewno skad mam to wiedziec. Jkabym miała papier byoby jasne a tak to penie trzeba bedzie latac po urzędach. Dzięki za odpowiedzi.
 
 
Eurostar25 
Poczatkujacy
Agencja Pracy

Dołączył: 06 Kwi 2009
Posty: 11
Wysłany: Czw Sie 20, 2009 10:00 am   

Witam.

Pare spraw ..


1. Umowa jak widze jest spozadzona w jezyku niederlandzkim ? Jesli tylko w niderlandzkim mozna ja uznac za niewiazaca gdyz powinna zostac spozadzona w jezyku niderlandzkim oraz w ojczystym jezyku osoby bedacej pracownikiem ( to jest naruszenie prawa i to znaczace ) ( w zaleznosci od przynaleznosci pracodawcy ABU ,CAO )

2. Kwoty Netto niepodaje sie na umowie w zadnym srednio cywilizowanym kraju . Powinna byc kwota brutto i tylko taka nie inna ! Podanie samej kwoty netto jest nieadekwatne , jesli przepracuje Pan duzo godzin wzrosnie Panu stawka podatku ktory moze Pan potem odzyskac z Belastingu .

3. Wynagrodzenia powinny byc udukomentowane kazdorazowo w zaleznosci od przyjetej formy wynagrodzenia ( tygodniowe badz miesieczne ) Musi Pan otzymac za kazdym razem pasek wyplat . Jest to podstawa Panskich ewentualnych roszczen .

4.Umowa Studencka ? Jesli jest Pan studentem i jest Pan w stanie to udukomentowac tj dostarczyc np legitymacje studencka wazna powyzej ( tu strzelam bo niepamietam z glowy ) 30 dni od przewidywanej daty zakonczenia kontraktu , to przysluguje Panu zwolnienie z podatku do kwoty 740 badz 780 euro brutto ( tez dokladnie niepamietam :) ) osiagnietego dochodu w miesiacu , wszystko powyzej tej kwoty jest juz objete podatkiem .

5. Wakacyjne i urlopowe .

Urlopowe pieniazki powinny byc Panu wyplacane w zaleznosci od ustalen zawartych w Panskim kontrakcie ( musi tam byc t oumieszczone ) Podobnie jest z pieniazkami wakacyjnymi. Urlopowe moze byc wyplacane np do 6 tygodni po zakonczeniu kontraktu ( i tu uwaga na te pienizaki jest wyzszy podatek ) Wakacyjne 2 x badz raz w roku podatkowym ( podobnie wysoki podatek ale wszystko jest do odzyskania potem )
Jesli nieotrzymuje Pan tych swiadczen to traci Pan okolo 15- 20 % wslasnych zarobkow , na kazdym pasku wynagrodzen powinne byc podane aktualne kwoty wakacyjnego/urlopowego - pienizaki te sumuje sie potem na kolejny pasek ect .

Ciezko okreslic jaka ma Pan sytuacje w pracy , moze Pan powalczyc o swoje ale czesto bedzie sie to rownac z utrata pracy :( ( Realia ) Napewno musi Pan wywalczyc paski wyplat.
Nadgodziny tez sa wazne , powinny byc ujete w pasku wyplat osobno z wykazana kwota procentowo np : ilosc godzi nza stawke 7.50 ( i tu powinno byc brutto a nie netto ) 100% stawki przewidzianej kontraktem , i jesli sa nadgodziny to zalozmy xx godzin za 8.70 euro brutto co stanowi 125% stawki . Musi byc to podane oddzielnie.

Mam nadzieje ze cos pomoglem . Prosze sie zorjentowac co Pan moze osiagnac i rozwazyc za i przeciw ( znowu smutne realia )

p.s Wizyta w Belastingu moze Panu tylko pomoc .

Grzegorz
_________________
Eurostar25
ul. Zwyciestwa 14
44-100 Gliwice
(032) 270 54 11
[email protected]
[email protected]
Ostatnio zmieniony przez Eurostar25 Czw Sie 20, 2009 10:11 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Czw Sie 20, 2009 10:03 am   

Ad1 - pozwole sie nie zgodzic, ze umowa musi byc w jezyku narodowym. U mnie w ogromnej firmie do wyboru jest kontrakt w jezyku niderlandzkim i angielskim

2 i 3 sie zgadzam
4 nie wiem
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Czw Sie 20, 2009 9:30 pm   

Umowy MUSI byc w jezyku ZROZUMIALYM przez pracownika.
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Czw Sie 20, 2009 9:38 pm   

suska napisał/a:
Umowy MUSI byc w jezyku ZROZUMIALYM przez pracownika.
Umowa niestety jest w języku obowiązującym w tym (danym) kraju i język ten jest traktowany jako zrozumiały dla ogółu pracowników.Co by było gdy w zakładzie pracuje kilkanaście narodowości,kto miałby to tłumaczyć.Poza tym chcesz pracować w NL to powinieneś uczyć się tego języka.Pracownik zawsze moze się wstrzymać z podpisaniem i zasięgnąć porady u tłumacza. Ps podpisanie świadczy chyba o zrozumieniu i akceptacji jej treści.
Ostatnio zmieniony przez jedrzej2225 Czw Sie 20, 2009 9:40 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Sie 20, 2009 10:18 pm   

do wypowiedzi Eurostar25, punkt drogi.
Kwota netto moze i jest czesto podawana na kontrakcie o prace.
Mimo to wszystkie wyliczenia oraz jaaropgave dostanie dana osoba z wyliczeniem brutto.
Podawanie zarobkow w vormie netto jest czesto praktykowane w sektorze logistiek zwlaszcza dla zaczynajacych kierowcow.
punkt 1 .
jak suska powiedziala powiedziala umowa musi byc zrozumiala dla pracownika. NP.moze byc zalaczona kopja kontaktu juz prztlumaczonego na zrozumialy jezyk dla pracownika( nie jest obowiazkiem ani musem umowe o prace podpisywac w danym momecie. Masz prawo ja wziasc i np. skonsoltowac z jurysta , czlonkiem FVN , tlumaczem czy inna osoba .) I dopiero na nastepnym spotkaniu podpisac lub dostarczyc podpisana.
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
mentorka 
Poczatkujacy

Pomogła: 1 raz
Wiek: 39
Dołączyła: 18 Sie 2009
Posty: 41
Skąd: Gelderland
Wysłany: Pią Sie 21, 2009 9:28 am   

Jeśli chodzi o to, że umowa jest w języku holenderskim nie mogę się czepiać, gdyż pracodawca przerabiał z nami punkt po punkcie i pytał czy wszystko jest jasne. Bardziej istotne wydaje mi się czy wystarczająco nam płaci i o to czy rzeczywiście płaci wszystkie dodatki typu emerytalne itd.
Sprostuje tylko, że umowa o pracę jaką posiadam mówi o pracy wakacyjnej, która wydaje mi się dotyczy uczniów i studentów, a ja już ani jednym ani drugim nie jestem.
Co tracę, gdy nie dostaję pasków wypłat?

[ Dodano: Pią Sie 21, 2009 9:33 am ]
I jeszcze jedno pytanie.
"wizyta w belastingu może tylko pomóc"
tzn w czym? o co mam pytać?
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pią Sie 21, 2009 7:12 pm   

By moc ci odpowiedziec z pewnoscia jest potrzebna fotokopia twojego wyciagu z wyplaty.
mentorka napisał/a:
Co tracę, gdy nie dostaję pasków wypłat?
Tym samym masz odpowiedz na twoje pytanie nie mozesz kontrolowac na biezaco np nadgodzin, oplat , itd .


Najlepiej ja masz zaufanego kogos kto zna troche przepisy i skroty ktore sa zamieszczane na wypisach z wyplaty. Pokaz mu twoj ostatni wyciag i on ci wytlomaczy.
Jak takowego nie masz popros o niego twojego pracodawce , on ma obowiazek ci takowy dawac na czas tzn razem z wyplata.
A co sie tyczy ....
mentorka napisał/a:
Sama nazwa tej umowy jest teź dziwna gdyż jest to praca wakacyjna (pół roku??). Według mnie praca wakacyjna jest dla ludzi którzy jeszcze się uczą, ja już dawno skończyłam edukację...
nie wszystko sie da przetlumaczyc na polski ( doslownie tlumaczac wychodza czesto glupoty.)
mentorka napisał/a:
jeszcze jedno pytanie.
"wizyta w belastingu może tylko pomóc"
tzn w czym? o co mam pytać?
W tym momecie nic ci belasting nie pomoze, bo i w czym ma ci pomoc.
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Pią Sie 21, 2009 7:18 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group