NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy warto kupic dom na kredyt hipoteczny
Autor Wiadomość
gabriela24 
Poczatkujacy

Wiek: 41
Dołączyła: 27 Paź 2007
Posty: 22
Skąd: Rotterdam :)
Wysłany: Nie Gru 09, 2007 3:05 pm   Czy warto kupic dom na kredyt hipoteczny

witam mamy z mezem ogromny dylemat moze ktos nam doradzic myslimy nad kupnem domu lub mieszkania w rotterdamie bo z wynajmowaniem to roznie bywa.... mozemy zaciagnac kredyt w wysokosci 150.000euro miesieczna rata to 687euro kredyt jest na 30 lat slyszalam ze kupujac mieszkanie to nie placimy juz czynszu tylko rate kretytu swiatlo woda i gas. Jak to wyglada w praktyce moze ktos nam doradzi pozdrawiamy


Temat zostal scalony z watkiem -> "chcemy kupic dom w Holandii "
_________________
Gabi
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Sob Wrz 05, 2015 4:51 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
meg 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 02 Lut 2007
Posty: 95
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Nie Gru 09, 2007 3:57 pm   

pamietajcie ze sa rozne formy kredytow- nie tak jak w PL.

oprocz raty do banku ja place jeszcze:

+ okolo 100 euro/m-c skladki na stowarzyszenie wlascicieli mieszkan w budynku (ubezpieczeie, oplaty za sprzatanie korytarzy, windy, mycie okien z zewnatrz itp.).

+ do tego rocznie musisz doliczyc oplaty takie jak podatek od nieruchomosci (za mieszkanie 150 tys euro bedzie chyba okolo 200euro)

+ oplate roczna za smieci do urzedu miasta (znow okolo 250 euro w rdamie) oplaty te zaleza tez od ilosci osob mieszkajacych w mieszkaniu

+ prad i woda oczywiscie (zaleznie od zuzycia)

+ telefon/internet (w zaleznosci o rodzaju abonamentu)

ze skladki pod tytulem rata do banku mozesz z podatku odzyskac okolo 30% (oddaja raz na rok- dobra sumka, ktora mozna na cos wiekszego przeznaczyc, lub co miesiac jesli komus do zycia potrzeba)

wynajmowac sie generalnie nie oplaca
ja wynajmowalam mieszkanie "po znajomosci" odkad mam wlasne "M" place mniej a mieszkanie mam wieksze.

musicie jednak spelniac warunki kredytowe- odpowiednie zarobki i stale zatrudnienie
jesli chcecie zostac tu na pare lat to wynajmowac sie nie oplaca, ale brac kredyt na 2 lata tez nie super rozwiazanie, wszystko zalezy od Waszej sytuacji- przydalby sie Wam dobry doradca finansowy
pozdrawiam
 
 
gabriela24 
Poczatkujacy

Wiek: 41
Dołączyła: 27 Paź 2007
Posty: 22
Skąd: Rotterdam :)
Wysłany: Nie Gru 09, 2007 8:18 pm   

dziekujemy za te cenne informacje planujemy zostac w Holandi 5 moze 10 lat oboje z mezem mamy stala prace kupienie domu lub mieszkania to nasze jedyne wyjscie mamy ogromny problem z wynajeciem mieszkania maklerzy stawiaja wysokie wymagania.nasz przyjaciel zalatwil nam kredyt w banku zapewniali nas ze zawsze mozemy sprzedac mieszkanie splacic za te pieniadze reszte kredytu i wrocic do polski.Dziekujemy pozdrawiamy
_________________
Gabi
 
 
meg 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 02 Lut 2007
Posty: 95
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Nie Gru 09, 2007 9:10 pm   

co to znaczy "nasz przyjaciel zalatwil kredyt"??
Tutaj raczej sie ten kredyt dostaje lub nie. Nie chcialabym nikogo obrazic, ale jesli macie stala prace i odpowiednie zarobki to nikt Wam kredytu nie musi "zalatwiac".
Radzilabym dobrze rowniez uwazac z taksacja mieszkania, juz slyszalam historie jak to "przyjaciel" wszystko zalatwil a potem sie okazalo, ze mieszkanie jest mniej warte i byly klopoty ze sprzedaniem, a po sprzedaniu nie splacil sie caly kredyt i ludzie wisza jeszcze pieniadze bankowi.
Miejcie oczy i uszy otwarte- warto tez popytac w paru bankach o warunki kredytowe.
powodzenia!
Ostatnio zmieniony przez meg Nie Gru 09, 2007 11:42 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
malgosia
Super gaduła

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 296
Wysłany: Nie Gru 09, 2007 10:14 pm   

a ja dodam jeszzce, ze prowizja od wzietego kredytu hipotecznego, ktora palcimy bankowi lub posrednikowi jest do pertraktacji ! czasem mozna jej wcale nie placic ! malgosia
 
 
Renata_H
PRZYJACIEL FORUM


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Lut 2007
Posty: 425
Skąd: Den Haag
Wysłany: Nie Gru 09, 2007 11:37 pm   

no i te 6% podatku wartosci mieszkania ktore placi sie dla rzadu...

kupienie domu na okres 2 lat sie nie bardzo oplaca bo sie nie zwroca koszta... W momencie gdy chesz wynajac te mieszkanie to musisz zglosci do banku a oni zmienia warunki splaty pozyczki.. troche na niekorzystniejsze dla Ciebei...

Jeszcze dodam ze koszta sprawdzenia mieszkanie w jakim jest stanie wynosi 350-400euro ale masz dokladny test od podlogi po dach wiec nie mam mowy o niespodziankach...
 
 
Beata 
Super gaduła


Wiek: 51
Dołączyła: 13 Gru 2006
Posty: 200
Skąd: Utrecht
Wysłany: Wto Gru 11, 2007 8:28 pm   

Koszty zwiazane z zaciagnieciem kredytu hipotecznego mozna przy rozliczeniu prdatkowym odliczyc od brutto dochodow. To samo dotyczy odsetek ktore sa czescia splacanej przez ciebie raty (jak to juz ktos wspomnial wyzej).
 
 
Beata 
Super gaduła


Wiek: 51
Dołączyła: 13 Gru 2006
Posty: 200
Skąd: Utrecht
Wysłany: Wto Gru 11, 2007 8:53 pm   

W Holandii jest kilka rodzajow kredytow i kilka rodzajow pozyczek hipotecznych Przy niektorych jest np obowiazkowe wykupienie ubezpieczenia na zycie. Na rozmowie w sprawie kredytu zostana wam przedstawione wszystkie mozliwosci.
Kredyt zalatwia sie samemu, a nie przez przyjaciela - taka moja rada.
 
 
gabriela24 
Poczatkujacy

Wiek: 41
Dołączyła: 27 Paź 2007
Posty: 22
Skąd: Rotterdam :)
Wysłany: Pią Gru 14, 2007 7:07 pm   

dzieki z wszystkie porady juz mamy wszystko zalatwione teraz musimy znales jakies przylulne mieszkanko. po dokladnym obliczeniu przez ksiegowego i nasz bank wychodzi na to ze duzo korzystniejsze jest kupienie mieszkania. Zaciagajac kredyt w wysokosci 150.000 placimy rate 820euro brutto z tego balasting raz w miesiacu zwroci nam 220euro to sa informacje podane przez bank mam nadzieje ze wszystko bedzie tak jak nas zapewniali pozdrawiam pa
_________________
Gabi
 
 
meg 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 02 Lut 2007
Posty: 95
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Sob Gru 15, 2007 10:21 am   

Pamietajcie ze sa jeszcze koszty tzw k.k. czyli okolo 10% wartosci mieszkania, zatem szukajcie czegos do 140tys euro.

Czy macie jakies oferty z innych bankow? Ja mam kredyt wiekszy i mniejsza rate miesieczna(!). byc moze dlatego ze byly wszesniej inne stopy oprocentowania. Ale troche to wyglada jakbyscie mieli tzw. spaar-hypotheek a to jedna z najdrozszych opcji! Chyba ze zamierzacie w tym mieszkaniu mieszkac do konca zycia. Radze dowiedziec sie w paru bankach lub rzeczywiscie wynajac doradce!

pamietajcie rowniez, ze notariusz ma obowiazek przygotowac umowe w jezyku dla was zrozumialym- moze to zrobic rowniez w j.polskim a jesli ktrores z was nie mowi po holendersku powinien byc obecny tlumacz na spotkaniu notarialnym (niestety tlumaczenia sa dodatkowo platne, ale koszty gubia sie w calosciowym rozliczeniu i nie sa az tak bolesne jesli wszystko wciagniecie w kredyt- a przynajmniej bedzie gwarancja ze wszystko dobrze rozumiecie).

pozdrawiam
 
 
r'dam girl 
Nieśmiały użytkownik


Dołączyła: 29 Lis 2006
Posty: 92
Skąd: Schiedam
Wysłany: Śro Sty 02, 2008 11:38 am   

Meg czy mozesz napisac dokladnie czym sa te koszty tzw. k.k.??
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Śro Sty 02, 2008 8:39 pm   

kosten koper (k.k.) = koszta kupujacego

co w praktyce oznacza, ze oprocz ceny jaka placimy za dom/mieszkanie musimy rowniez poniesc koszta innych rzeczy takich jak:
- overdrachtsbelasting
- kosten voor het opstellen van de akte van levering = koszta zwiazane z napisaniem aktu dostarczenia mieszkania/domu
- kosten voor het opstellen van hypotheekakte - koszta zwiazane z napisaniem hipoteki
- kosten voor onderzoek in het kadaster (notariskosten) = koszta zwiazane z badaniami w kadaster, notariusz sprawdza w kadaster (w tej instytucji jest zapisane kto jest wlascicielem danego mieszkania/domu/ziemi) czy dane mieszkanie/domu nie jest zadluzone
- makelaarskosten = koszta za maklera
- taxatiekosten (waardebepaling) = jest to raport w ktorym jest oszacowana wartosc mieszkania/domu
- kosten die de hypotheekverstrekker maakt (financieringskosten of afsluitkosten) = koszta zwiazane z zawarciem hipoteki

nie wiem czy wszystko dobrze przetlumaczylam na Pl... poprawki mile widzane...
 
 
r'dam girl 
Nieśmiały użytkownik


Dołączyła: 29 Lis 2006
Posty: 92
Skąd: Schiedam
Wysłany: Czw Sty 03, 2008 5:15 pm   

dziekuje Duuvelke :D
 
 
meg 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 02 Lut 2007
Posty: 95
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Pią Sty 18, 2008 4:02 pm   

r'dam girl napisał/a:
Meg czy mozesz napisac dokladnie czym sa te koszty tzw. k.k.??


sorry, ze nie zdazylam odpowiedziec, ale widze ze Duuvelke mnie doskonale uprzedzila i podala Wam wszystkie niezbedne informacje:)
kosztow wychodzi w sumie okolo 8%, mozna tez wiasc kredyc troszke wiekszy, zeby zostalo na maly remont. Mnie zostalo jeszcze okolo 2500euro dzieki czemu moglam doposazyc mieszkanie :)
pozdrawiam
 
 
gabrynia 
Poczatkujacy
gabrynia

Wiek: 43
Dołączyła: 20 Lut 2008
Posty: 22
Wysłany: Śro Lut 20, 2008 9:17 pm   chcemy kupić w Holandii dom

witam wszystkich. mam pytanko a mianowicie. z mężem chcemy kupić w Holandii dom , potrzebne mi są informacje na temat jakie potrzebne są kontrakty aby uzyskać kredyt na hipotekę. ja np mam kontrakt na 20 godzin mój maż normalny na 38. czy to ze ja mam 20 godzinny stoi na przeszkodzie.
mieszkamy w Horście, czy zna może ktoś jakieś firmy do których moglibyśmy sie zgłosić o pomoc w kupnie mieszkania? potrzebuje również informacje na temat co można odliczyć od podatku mając już taki dom?

[ Dodano: Sro Lut 20, 2008 9:18 pm ]
dzięki :039: bardzo z góry za informacje
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Wto Lis 27, 2012 4:55 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group