NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
studia
Autor Wiadomość
duYster 
Super gaduła
Uwaga Baba!


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 03 Gru 2007
Posty: 247
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Lis 19, 2009 9:47 pm   

Baart napisał/a:
Witam wszystkich ;) Jako ,że zamierzam studiować w Holandii,a nie bardzo się orientuję chciałbym się dowiedzieć kilku rzeczy(mam nadzieję ,że uzyskam odpowiedź :P ).A więc ,jak już wspomniałem zamierzam od przyszłego roku akademickiego studiować w Rotterdamie , i tu się pojawia moje pierwsze pytanie:
1. Czy każda uczelnia wyższa wymaga certyfikat toefl aby studiować w języku angielskim ?
2. Czy można studiować w trybie niestacjonarnym tj. zaocznie
3. Czy w Rotterdamie znajdują się jakieś polskie uczelnie wyższe(wariant awaryjny:P) godne polecenia ?

To chyba wszystkie pytania ,które w chwili obecnej mnie interesują.Z góry dziękuje za pomoc i odpowiedź !

Pozdrawiam,Baart ;)


Drogi Baart'cie:)
ad1. tu se sprawdz http://forum.niedziela.nl...highlight=toefl
ad2. http://forum.niedziela.nl...hlight=deeltijd
http://forum.niedziela.nl...hlight=deeltijd
ad3. polskie uczelnie wyzsze, studia niestacjonarne (wylegarnia "magistruff", ktorzy nie sa nikomu do niczego potrzebni a owy dyplom niewiele znaczy...) sa a i owszem, ale nie sa raczej godne polecenia (wg mojej prywatnej opini, jesli kogos urazilam prosze sie dostosowac do opisu ponizej :033: )
http://forum.niedziela.nl...t=wyzsza+szkola
Powodzenia :039:
_________________
Racja jest jak dupa, kazdy ma swoja...
Ostatnio zmieniony przez duYster Czw Lis 19, 2009 9:47 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ainka 
Super gaduła
Princess of the Sun


Pomogła: 4 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 239
Skąd: Lodz
Wysłany: Pią Lis 20, 2009 3:43 pm   

Baart napisał/a:
2. Czy można studiować w trybie niestacjonarnym tj. zaocznie


Mam 4 spotkania tygodniowo na uczelni :) czyli 8h. Wiec po co zaocznie?
_________________
...And I am filled
With the sweetest devotion
As I, I look into your perfect face...
 
 
 
Baart 
Poczatkujacy

Dołączył: 19 Lis 2009
Posty: 4
Wysłany: Sob Lis 21, 2009 11:54 am   

Dzięki wszystkim za odpowiedzi ! Myślałem o studiach zaocznych ponieważ chciałbym również podjąć pracę i nie chcę żeby mi kolidowało.
 
 
Ainka 
Super gaduła
Princess of the Sun


Pomogła: 4 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 239
Skąd: Lodz
Wysłany: Sob Lis 21, 2009 1:33 pm   

Baart jesli bedziesz studiowal na holenderskiej uczelni i pracowal min. 32h miesiecznie to przysluguje ci tezn study financierning.


Cytat:
Studenci w pełnym wymiarze godzin mogą otrzymać grant (tzw. studiefinanciering) jeśli spełniają poniższe warunki:
-wiek: poniżej 30 roku życia w momencie starania się o grant;
-narodowość: holenderska, bądź posiadać te same prawa (które otrzymuje się np. po 5 latach pobytu).

Obywatele UE/EOG poniżej 30-go roku życia mogą również ubiegać się o grant jeżeli pracują minimum 32 godziny miesięcznie lub jeżeli jedno z rodziców nie posiadających holenderskiego obywatelstwa bądź mąż/żona ma obywatelstwo kraju UE i pracuje w Holandii.

Studiefinanciering składa się z podstawowego grantu i tzw. karty OV, która uprawnia do darmowych przejazdów publicznymi środkami komunikacji w tygodniu bądź w weekendy (w zależności od opcji wybranej przez studenta) i do 40% zniżki w pozostałe dni. Poza tym posiadacz karty może zabrać ze sobą trzy osoby, które mają prawo do zakupu biletu z 40% zniżką.

W zależności od dochodów rodziców, student może otrzymać także dodatkowy grant. Wysokość obu grantów określana jest co roku przez holenderskich rząd. Dla miesięcy wrzesień-grudzień 2009 kwoty te wynoszą miesięcznie: 260 euro grantu podstawowego dla osób nie mieszkających z rodzicami i 93 dla osób mieszkających z rodzicami; odpowiednio maksymalnie 233/213 euro grantu dodatkowego.


Czyli masz szanse na 500 euro od rzadu plus to co zarobisz :)
_________________
...And I am filled
With the sweetest devotion
As I, I look into your perfect face...
 
 
 
ajax4ever 
PRZYJACIEL FORUM

Pomógł: 12 razy
Wiek: 34
Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 439
Wysłany: Sob Lis 21, 2009 1:42 pm   

Ainka możesz podesłać link do tego tekstu?
Bo informacje w nim zawarte są chyba nie do końca poprawne :069:
 
 
 
agata21229 
Gaduła

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 125
Wysłany: Sob Lis 21, 2009 4:28 pm   

Ainka napisał/a:
Czyli masz szanse na 500 euro od rzadu plus to co zarobisz
???
A niby jakim prawem 500e? I aby otrzymac jakiekolwiek pieniadze trzeba pokonac dluga walke z biurokracja,niestety.
 
 
Ainka 
Super gaduła
Princess of the Sun


Pomogła: 4 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 239
Skąd: Lodz
Wysłany: Sob Lis 21, 2009 5:53 pm   

ajax ktore nie sa poprawne? Sama pisalam ten tekst na podstawie tego co maja na IBGroep.

agata
Jakim prawem 500? Bo podstawowy grant+dodatkowy. Nie kazdemu sie nalezy. Ale jesli np. pracujesz 32h/m-c, studiujesz w Holandii a rodzice mieszkaja w Polsce i nie maja wysokich dochodow to mozesz otrzymac dodatkowy grant. Przy obu najwyzszych opcajch jest to ok. 500 euro.
_________________
...And I am filled
With the sweetest devotion
As I, I look into your perfect face...
 
 
 
agata21229 
Gaduła

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 125
Wysłany: Sob Lis 21, 2009 6:37 pm   

Ainka, dokladnie jest to okolo 500e , ale nigdynie slyszalam zeby ktokolwiek otrzymal 500e, tak sie sklada,ze akurat jestem w podobnej sytuacji,dlatego wiem to z autopsji.
 
 
ajax4ever 
PRZYJACIEL FORUM

Pomógł: 12 razy
Wiek: 34
Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 439
Wysłany: Sob Lis 21, 2009 6:46 pm   

Ainka napisał/a:
ajax ktore nie sa poprawne? Sama pisalam ten tekst na podstawie tego co maja na IBGroep.


Dofinansowanie dla tych, którzy nie mieszkają poza domem to 72 czy 73 euro a nie 93.

A co do tego, że można otrzymać ok 500 euro to też nie do końca racja. Z tego co kojarzę to aanvullende beurs + basis dają razem nie więcej niż trochę ponad 400 euro, trzeba też dodać, że nie jest łatwo otrzymać aanvullende beurs. Chyba, że brałaś też pod uwagę pożyczę z IB o jaką można się starać, wtedy wyjdzie nawet ok 550 euro, lecz pożyczkę trzeba oczywiście spłacić.
 
 
 
agata21229 
Gaduła

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 125
Wysłany: Sob Lis 21, 2009 7:07 pm   

ajax4ever, skad czerpiesz swoje informacje?


Studiefinanciering

Hieronder staat wat je per maand kunt krijgen.
Dit is gebaseerd op:
je volgt een opleiding in het hoger onderwijs
je bent uitwonend
het verzamel/belastbaar inkomen van je vader is € 0
het verzamel/belastbaar inkomen van je moeder is € 0
je wilt € 505 prestatiebeurs
je wilt € 0 per maand extra lenen naast je prestatiebeurs
je wilt € 0 per maand collegegeldkrediet

Maandbedragen basisbeurs € 266
aanvullende beurs € 239

--------------------------------------------------------------------------------

totaal prestatiebeurs € 505
gewone lening € 0
collegegeldkrediet € 0

--------------------------------------------------------------------------------

totaal € 505 ----> kwota maksymalna


zrodlo:http://www.ib-groep.nl/particulieren/sf/rekenhulp_berekenen_studiefinanciering.asp


Maksymalny kredyt z aktualnym oprocentowaniem ponizej 4% to 775,38e miesiecznie, ktory oczywiscie trzeba splacic po zakonczeniu studiow.
Ostatnio zmieniony przez agata21229 Sob Lis 21, 2009 7:08 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Ainka 
Super gaduła
Princess of the Sun


Pomogła: 4 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 239
Skąd: Lodz
Wysłany: Sob Lis 21, 2009 7:24 pm   

ajax4ever napisał/a:
Dofinansowanie dla tych, którzy nie mieszkają poza domem to 72 czy 73 euro a nie 93.



http://www.ib-groep.nl/In...ant/amounts.asp podaje 93.
_________________
...And I am filled
With the sweetest devotion
As I, I look into your perfect face...
 
 
 
ajax4ever 
PRZYJACIEL FORUM

Pomógł: 12 razy
Wiek: 34
Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 439
Wysłany: Sob Lis 21, 2009 7:48 pm   

Więc IB-groep ma nieprawidłowe informacje na swoje stronie. Mówię po swoim doświadczeniu, plus kilkunastu osób z grupy. Wszyscy, którzy starali się o sam basis, dostają taką samą sumę 73.

Teraz więc powiedzcie mi kto ma rację. Agata napisała:

Cytat:
Maandbedragen basisbeurs € 266
do tego dodała aanvullende beurs i wyszło jej 505.

Ainka napisała, że basis to 93 więc jakby dodać te anvullende to nigdy nie wyjdzie 505.

A ja piszę: basis to 73.

Fajna zagadka :082:

P.S. Chyba nie liczycie kwoty za OV? Bo IB liczy to jako dofinansowanie (a jest to wyłącznie darmowa jazda), jeżeli nie dostaniesz dyplomu w ciągu 10 lat lub nie chcesz dalej studiować (a ciągle nie masz dyplomu) i musisz wszystko spłacić to wtedy spłaca się też OV (jakaś tam suma miesięcznie).

P.S. 2 --> Dofinansowanie dla HBO i MBO są takie same czy różnią się?
Ostatnio zmieniony przez ajax4ever Sob Lis 21, 2009 7:52 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
agata21229 
Gaduła

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 125
Wysłany: Sob Lis 21, 2009 9:04 pm   

ajax4ever, tak zagdza sie nie licze kwoty za OV-kaart.
Z cala pewnoscia na stronie IB group sa zle informacje poniewaz np. jezeli odwiedzisz ktorykolwiek z punktow i masz 33 lata oraz chcialbys otrzymac studiefinanciering to niestety nie masz takiej mozliwosci,dlaczego?Poniewaz przepisy sie zmienily(zle informacje na stronie internetowe) i mozna skladac podanie przed ukonczeniem 30 roku zycia.
ajax4ever napisał/a:
Teraz więc powiedzcie mi kto ma rację.

Napisze moze w ten sposob bez podawania liczb: mieszkam poza domem, moi rodzice pracuja w Polsce i wiem jaka kwota wplywa na moje konto.

Pozdrawiam
 
 
Ainka 
Super gaduła
Princess of the Sun


Pomogła: 4 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 239
Skąd: Lodz
Wysłany: Sob Lis 21, 2009 9:34 pm   

ajax wg strony 93 to kwota dla tych co mieszkaja z rodzicami. ja mowilam o maxymalnej kwocie dla tych co nie mieszkaja.
_________________
...And I am filled
With the sweetest devotion
As I, I look into your perfect face...
 
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Sob Lis 21, 2009 10:03 pm   

ajax4ever napisał/a:
P.S. 2 --> Dofinansowanie dla HBO i MBO są takie same czy różnią się?


roznia sie... wiem z wlasnego doswiadczniea...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group