NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
studia
Autor Wiadomość
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Czw Paź 20, 2011 3:53 pm   Re: Studia w jez angielskim

dangoth napisał/a:
Duuvelke napisał/a:
dangoth napisał/a:
Jako ze my jestesmy w UE zadnego pozwolenia nie trzeba, wystarczy byc zarejestrowanym w gemeente.


nie nie wystarczy... trzeba sie rowniez zarejestrowac w IND...


serio? na spotkaniu organizacyjnym, w kontakcie mailowym, na stronie uniwersytetu i w rozmowach telefonicznych upewnialem sie co do formalnosci i uniwersytet stwierdzil ze jako obywatel UE nie musze dostac pozwolenia na pobyt i jezeli chodzi o nich to dostaje od student services druczek verklaring inschrijving student studie hoger onderwijs z ktorym mozna otworzyc konto i zarejestrowac sie w gemeente (nawet nie sprawdzili) i to wszystko..


nie mowie o pozwoleniu na pobyt... tylko o rejestracji w IND...
 
 
dangoth 
Poczatkujacy

Dołączył: 31 Sty 2011
Posty: 13
Wysłany: Nie Paź 23, 2011 10:46 am   Re: Studia w jez angielskim

Duuvelke napisał/a:
dangoth napisał/a:
Duuvelke napisał/a:
dangoth napisał/a:
Jako ze my jestesmy w UE zadnego pozwolenia nie trzeba, wystarczy byc zarejestrowanym w gemeente.


nie nie wystarczy... trzeba sie rowniez zarejestrowac w IND...


serio? na spotkaniu organizacyjnym, w kontakcie mailowym, na stronie uniwersytetu i w rozmowach telefonicznych upewnialem sie co do formalnosci i uniwersytet stwierdzil ze jako obywatel UE nie musze dostac pozwolenia na pobyt i jezeli chodzi o nich to dostaje od student services druczek verklaring inschrijving student studie hoger onderwijs z ktorym mozna otworzyc konto i zarejestrowac sie w gemeente (nawet nie sprawdzili) i to wszystko..


nie mowie o pozwoleniu na pobyt... tylko o rejestracji w IND...


rozumiem, ale uniwersytet mnie o niczym takim nie poinformowal. wystosowalem zapytanie do sekretariatu czy jest taka koniecznosc ale jeszcze nie dostalem odpowiedzi. liczylem, ze gdyby byla to absolutna koniecznosc to bylbym o tym poinformowany jak inni studenci zza granicy, bo o ile wiem to nikt sie w IND nie rejestowal, bede musial zapytac poszczegolne osoby..
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Śro Paź 26, 2011 2:50 pm   Re: Studia w jez angielskim

dangoth napisał/a:
uniwersytet stwierdzil ze jako obywatel UE nie musze dostac pozwolenia na pobyt i jezeli chodzi o nich to dostaje od student services druczek verklaring inschrijving student studie hoger onderwijs z ktorym mozna otworzyc konto i zarejestrowac sie w gemeente (nawet nie sprawdzili) i to wszystko..


i wlasnie z tym druczkiem mozesz zapisac sie w IND jako student... przydaje sie miedzy innymi do:

suska napisał/a:
Zeby rozapoczac studia nie potrzebujesz pozwolenia na pobyt, potrzebujesz je jesli chcesz wystapic o przyznanie dofinansowania do DOU IB Group.


suska mowi to o pozwoleniu... ale mi chodzi o sam wpis do IND.. kazdy kto przebywa w Holandii dluzej niz 3 miesiace powinien sie zapisac do IND...
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Czw Paź 27, 2011 11:05 pm   

Duuvelke, chyba w sumie mowimy o tym samym, bo verblijfsvergunning dostaje sie dopiero po 5 latach, wczesnie sie to nazywa document Burger Van De Unie ;)
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
mania19
Poczatkujacy

Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 1
Wysłany: Pon Kwi 02, 2012 1:04 pm   

Witam. Chciałabym się dowiedzieć czegoś dokładniej na temat studiowania w Holandii. Za rok bronię inż w Polsce i mam zamiar przenieść się do Holandii. Chcę przez ten rok zrobić certyfikat z angielskiego i może zacząć uczyć się holenderskiego. Jestem na kierunku Inżynieria Środowiska na wydziale budownictwa i architektury i chciałabym dalej kontynuować ten kierunek. Specjalność ogrzewnictwo. Czy jest jakiś podobny kierunek w Holandii? A może taki sam? Widziałam na jakimś portalu, że jakaś uczelnia reklamowała kierunek Alternatywnych źródeł energii. W sumie na tę specjalnośc też mogłabym pójść, bo to jedna z moich specjalności, które miałam do wyboru, ale jednak wolałabym kontynuować ogrzewnictwo. Widziałam również jakąś szkołę, która ogłaszała się z kierunkiem budownictwa, ale jakiś kokretnych informacji nie mogłam znaleźć. Czy w ogóle jest możliwość kontynuacji mgr - Mastera po polskim inżynierze ? Jeżeli ktoś orientuje się w tym temacie, bardzo proszę o jakąś podpowiedź.


ostanie zdanie usuniete ,pytanie dotyczace pracy prosze umiescic w odpowiednim dziale i temacie
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Pon Kwi 02, 2012 4:21 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
lulu111
Poczatkujacy

Dołączył: 15 Lip 2012
Posty: 3
Wysłany: Nie Lip 15, 2012 4:13 pm   

Mam bardzo ważne pytanie.
Od wrześnie będę w klasie maturalnej, następnie chcę studiować w Holandii. Znam już wszystkie wymagania uczelni. Jednak moim problemem jest kwestia finansowa, bo nie otrzymam żadnej pomocy i wsparcia od rodziców. Czy poradzę sobie sama z wszystkimi kosztami? Oczywiście zamierzam pracować, dawać z siebie wszystko w miarę możliwości, ale gdy wszystko kalkuluje - jestem trochę przerażona.
Pożyczka nie wchodzi w rachubę, Będę starać się o stypendia, ale to kropla wody w morzu potrzeb (nie wiadomo również czy cokolwiek otrzymam)
Chcę realnie ocenić sytuację, czy jest sens wyjeżdzać...
Chcę studiować w Utrecht.
1000 euro to takie minium?
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Nie Lip 15, 2012 6:18 pm   

lulu111 napisał/a:
Mam bardzo ważne pytanie.
Od wrześnie będę w klasie maturalnej, następnie chcę studiować w Holandii. Znam już wszystkie wymagania uczelni. Jednak moim problemem jest kwestia finansowa, bo nie otrzymam żadnej pomocy i wsparcia od rodziców. Czy poradzę sobie sama z wszystkimi kosztami? Oczywiście zamierzam pracować, dawać z siebie wszystko w miarę możliwości, ale gdy wszystko kalkuluje - jestem trochę przerażona.
Pożyczka nie wchodzi w rachubę, Będę starać się o stypendia, ale to kropla wody w morzu potrzeb (nie wiadomo również czy cokolwiek otrzymam)
Chcę realnie ocenić sytuację, czy jest sens wyjeżdzać...
Chcę studiować w Utrecht.
1000 euro to takie minium?


O jakim stypendium mowisz? Bo w Holandii nie ma za bardzo systemu stypendialnego.

1000 euro powinno Ci w miare wystarczyc na codzienne wydatki i szkole. Ale musisz miec jakis plan na szczegolne wydatki takie jak ksiazki (rocznie to koszt srednio 500 euro - moze sie wachac) albo np kosztow leczenia (w przyszlym roku wlasne ryzyko wyniesie 220 euro, za kolejny rok mozliwe jeszcze wiecej). Wiec tutaj musisz opracowac siebie jakis system oszczedzania.
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
lulu111
Poczatkujacy

Dołączył: 15 Lip 2012
Posty: 3
Wysłany: Nie Lip 15, 2012 7:57 pm   

suska napisał/a:
O jakim stypendium mowisz? Bo w Holandii nie ma za bardzo systemu stypendialnego.

1000 euro powinno Ci w miare wystarczyc na codzienne wydatki i szkole. Ale musisz miec jakis plan na szczegolne wydatki takie jak ksiazki (rocznie to koszt srednio 500 euro - moze sie wachac) albo np kosztow leczenia (w przyszlym roku wlasne ryzyko wyniesie 220 euro, za kolejny rok mozliwe jeszcze wiecej). Wiec tutaj musisz opracowac siebie jakis system oszczedzania.



Stypendium z organizacji DUO chyba, że zle doczytałam.
Ciężko mówić o systemie oszczędzania, jeśli cudem uda mi się znaleźć pracę dzięki której zarobię 1000 euro.
Plus opłata za studia 1700 euro rocznie. Muszę to przemyśleć.
Dziękuję za odpowiedź :)
 
 
Aise 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 10 Sty 2012
Posty: 50
Wysłany: Nie Lip 15, 2012 8:20 pm   

"Stypendium" z DUO dostaniesz dopiero jesli pracujesz albo masz holendrskie obywatelstwo. Jesli idziesz do pracy, powinnas je dostac.
Opłata za studia w przyszłym roku to 1771 euro.
Na mojej uczelni można płacić w ratach, ale nie studiuję w Utrechcie, więc nie wiem, jak tam jest. Oczywiście przy opłacie w ratach płaci się nieco więcej (u nas ok. 20euro/ratę).
Ubezpieczenie można wykupić 'studenckie' za ok. 30euro/msc, bez eigen risco, ale jest to najmniejszy pakiet jaki można mieć, bez żadnych bonusów, i pokrywa tylko leczenie 'in emergency' (to oznacza nie tylko wypadki, mnie pokryło np. szczepienia wymagane na studiach).
Wg folderku który dostałam 2 lata temu jak przyjechałam tu po raz pierwszy, na codziennie życie student potrzebuje 700-800euro/msc.
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Nie Lip 15, 2012 8:57 pm   

lulu111 napisał/a:
suska napisał/a:
O jakim stypendium mowisz? Bo w Holandii nie ma za bardzo systemu stypendialnego.

1000 euro powinno Ci w miare wystarczyc na codzienne wydatki i szkole. Ale musisz miec jakis plan na szczegolne wydatki takie jak ksiazki (rocznie to koszt srednio 500 euro - moze sie wachac) albo np kosztow leczenia (w przyszlym roku wlasne ryzyko wyniesie 220 euro, za kolejny rok mozliwe jeszcze wiecej). Wiec tutaj musisz opracowac siebie jakis system oszczedzania.



Stypendium z organizacji DUO chyba, że zle doczytałam.
Ciężko mówić o systemie oszczędzania, jeśli cudem uda mi się znaleźć pracę dzięki której zarobię 1000 euro.
Plus opłata za studia 1700 euro rocznie. Muszę to przemyśleć.
Dziękuję za odpowiedź :)


Chodzi Ci pewnie o dofinansowanie do studiow (studiefinanciering). Jesli pracujesz min 32 godziny w miesiacu (a uwierz mi, ze studiujac dziennie duzo wiecej i tak sie pracowac nie da), to masz prawo do ok 250 euro dodatku miesiecznie. W zaleznosci od zarobkow Twoich rodzicow mozesz liczyc na dodatkowe 250 (jesli zarabiaja malo, jesli zarabiaja wiecej niz bodajze 30.000 euro rocznie to kwota idzie w dol).

Wiec da sie do tego tysiaca dobic.
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
lulu111
Poczatkujacy

Dołączył: 15 Lip 2012
Posty: 3
Wysłany: Nie Lip 15, 2012 10:13 pm   

Czyli cięzko będzie studiować i rownocześnie pracując 32 godziny? Własnie praca miała być moim jedynym dochodem.

Gdzieś przeczytalam, ze jesli rodzic pracuje ileś tam lat w holandii to tez mozna się starać o stypendium? Czy w przypadku siostry sprawa wygląda podobnie?

Bez pracy nie mam szans dostać studiefinanciering?

Aise, suska jeszcze raz dziękuję!
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Nie Lip 15, 2012 10:49 pm   

O ile nie masz obywatelstwa hol. Lub stałego pozwolenia na pobyt (po 5 latach na terenie Holandii), musisz pracować by moc dostać dodatek. Pracować i studiować się jak najbardziej da, ale właśnie gdzieś w okolicy tych 30-40 godz miesięcznie, bo na wiecej za bardzo nie ma czasu.

Co do rodziców pracujących w Holandii to nic nie wiem, ale nie wydaje
Mi się żeby była taka zasada. Gdzieś to czytałas czy zaslyszalas? Podaj ew źródło to spróbuje sprawdzić
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
Aise 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 10 Sty 2012
Posty: 50
Wysłany: Nie Lip 15, 2012 11:21 pm   

Ja też czytałam o rodzicach pracujących z NL - na stronie DUO http://duo.nl/internation...udy_finance.asp
Cytat:
If your parent is also a citizen of an EU, EEA country or Switserland, but not a Dutch citizen then you are entitled to study finance when this parent works in the Netherlands for at least 32 hours a month on the grounds of a contract of employment.

Nie ma nic o siostrach i innych członkach rodziny - jedynie registered partner (związek partnerski).
Bez pracy jedynie możesz dostać kredyt.
Ostatnio zmieniony przez Aise Nie Lip 15, 2012 11:22 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Nie Lip 15, 2012 11:23 pm   

Zgadza sie, nie wiedzialam nawet :)
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
bogis
Poczatkujacy

Dołączył: 19 Mar 2012
Posty: 7
Wysłany: Śro Lip 18, 2012 5:58 am   

Witam wszystkich proszę o pomoc.
Chciałbym zacząć studia w Holandii po holendersku. Wiem ze potrzebuje certyfikat NT2.
Dlatego chciałbym się zapytać czy są jakieś szkoły/kursy gdzie można szybko zdobyć ten certyfikat. Chodzi mi o to ze np. chodzę co dziennie do szkoły i uczę się tylko pod egzamin NT2. Czy może jest jakaś inna możliwość studiowania bez certyfikatu? Może ma ktoś jakieś pomysły lub doświadczenia. Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group