NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
chorobowe z UWV
Autor Wiadomość
aloha2p 
Poczatkujacy
drja

Dołączyła: 26 Lut 2012
Posty: 8
Wysłany: Nie Lut 26, 2012 7:11 pm   

witam, mam pytanie.

niebawem kończy mi się umowa, jestem na chorobowym w PL (wypadek podczas urlopu w PL)wiem, że przysługuję mi zasiłek ale wciąż nie orientuję się czy :

to ja mam pierwsza odezwać się do UWV po zakończeniu umowy i `tłumaczyć` o C O mi chodzi (dopominać się), czy sami wyślą mi jakiś formularz (w to raczej wątpię ^^)
co za papierki mam im podesłać, czy tylko tłumaczone L4?
czy to polski koordynator powinien przed zakończeniem umowy skierować sprawę bezpośrednio do UWV - powiadomić o zakończeniu umowy. . ?
i jak długo będzie mi przysługiwał zasiłek chorobowy?.

moja sytuacja jest skomplikowana na tyle, że nie mogę zgłosić się na komisję UWV-lekarzy - mam zakaz podróżowania - poważna kontuzja nogi, j a k się do tego zebrać?

naprawdę nie jestem zorientowana w temacie, próbuję szukać informacji ale nawet nie wiem o co się zaczepić. proszę o wyrozumiałość. każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, a ja nie mam do kogo się zwrócić o pomoc, bo nawet moja koordynatorka ostatnio poinformowała mnie, że po zakończeniu umowy `gaśnie` ubezpieczenie i powinnam (jeśli mi zależy) jechać do NL (mam oficjalny zakaz od lekarza - dla UWV - na zakaz podróżowania) i tam sobie wykupić ubezpieczenie to wtedy mi będą wypłacać...

według mnie nonsens ale niestety nie znam na tyle dobrze NL by dzwonić i pytać.

proszę o odpowiedzi na moje pytania.
 
 
 
sylwia_lelystad 
Gaduła nad gadułami :-)
zajeta..xD


Pomogła: 13 razy
Wiek: 33
Dołączyła: 10 Wrz 2009
Posty: 826
Skąd: Lelystad schiphol
Wysłany: Śro Lut 29, 2012 4:00 pm   

Jesli chodzi o ubezpieczenie mozna je wykupic rowniez przez internet.
Jesli chodzi o zasilek powinien on przejsc automatycznie na UWV ale moze sie tak nie zdarzyc. Ja bym napisala do UWV + wyslala komplet dokumentow. Co szkodzi, a gorzej dowiedziec sie po miesiacu ze nic sie nie ruszylo.

Pozdrawiam
:039:
_________________
...stoję, nic więcej i nic mniej niż człowiek
z każdą wadą i zaletą gotowa konsekwencje ponieść...
 
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Lut 29, 2012 7:00 pm   

aloha2p, jesli ci sie konczy kontrakt to pracodawca musi ciebie zglosic do UWV jako ziek uit dienst czesto sie zdaza ze nie zglaszaja . Ja na twoim miejscu zadzwonila bym do UWV w tydzien po zakonczeniu kontraktu by sie uewnic czy napewno ciebie zglosili do UWV. Jesli nie zglosili bedziesz musiala sama napisac do nich list ze jestes na chorobowym , dlaczego sie zglaszasz sama na chorobowe , wyslac im kopje kontraktu z pracodawca , kopje dowodu osobistego , swoje dane takie jak BSN adres pod jakim teraz jestes itd. dla wszystkiego skopjuj z ostatnich dwuch miesiecy swoje wyciagi z wyplaty i tez dolacz do tego listu .Nie zapomnij tez podac nr konta na jakie maja wysylac pieniazki i nr tel pod jakim moga ciebie zlapac.
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
aloha2p 
Poczatkujacy
drja

Dołączyła: 26 Lut 2012
Posty: 8
Wysłany: Śro Mar 07, 2012 7:29 pm   

dziękuję za odpowiedzi ! ;)

pójdę śladem Waszych rad, ale z tym, że przed zakończeniem kontraktu uprzejmie poproszę moją koordynatorkę aby jednak nie zapomniała mnie zgłosić do UWV.

odezwę się jak tylko będę wiedziała coś więcej.

pozdrawiam, :039:
 
 
 
Legion 
Poczatkujacy

Wiek: 42
Dołączył: 05 Kwi 2011
Posty: 35
Skąd: Szczecin - Almere
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 8:48 am   

Witam.

Od wtorku nie pracuję ze względu na chorobę. Pokazałem się w firmie by zgłosić moją niedyspozycję, ale u lekarza nie byłem. Czy, żeby dostać pieniądze z UWV musi być jakiś papier od lekarza? Mam prawdopodobnie anginę i już nie bardzo chce mi się z tym chodzić do lekarza (miałem ją kilkanaście razy w swoim życiu). Czy nie za późno by z tym iść?
Ostatnio zmieniony przez Legion Czw Mar 08, 2012 8:49 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 9:19 am   

Legion, bylo tu na forum juz takie cos omawiane ale niestety nie umiem znalesc tego tak na szybko. Tu nie ma L4 czy innych papierow ale do lekarza musisz sie zglosic . bo w razie powiklan lub przedluzenia sie choroby bedziesz powolany do lekarza zakladowego i tam beda ciebie pytac u ktorego lekarza byles i jakie leki ci przypisal oraz kilka innych spraw. co do wyplay chorobowego to zalezy jak jest twoja firma ubezpieczona i jaki masz kontrakt. Moze wyplacac twoja fira a moze UW przejac to na siebie. W kazdym badz razie przeczytaj twoj kontrakt jak to jest u was , nie zapomnij ze pierwsze 2-3 dni choroby sa bezplatne .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Legion 
Poczatkujacy

Wiek: 42
Dołączył: 05 Kwi 2011
Posty: 35
Skąd: Szczecin - Almere
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 9:51 am   

Ja jestem prywatnie ubezpieczony. Umowa faza A i nie mam w umowie ani zdania o chorobowym. Jest coś w broszurze firmowej, ale w umowie też nie mam żadnego odnośnika do tego a samej broszury też nie posiadam.
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 4:51 pm   

Legion, nie o twoje ubezpieczenie chodzi .Tylko chodzi o to czy firma ubezpieczala sie w UWV od takich wypadkow. Na fazie A jest b.czesto klauzulka ze w momecie choroby/zachorowania wygasa umowa w tryvie natychmiastowym . Ale wlasnie to ma byc opisane w twoim kontrakcie. Jesli nie wiesz co i jak to najprosciej zadzwon do firmy i zapytaj jak i co kto teraz bedzie placil twoje chorobowe .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
aloha2p 
Poczatkujacy
drja

Dołączyła: 26 Lut 2012
Posty: 8
Wysłany: Czw Mar 22, 2012 4:44 pm   

witam, otóż pisałam kilka postów wcześniej o mojej sytuacji. więc...

moja koordynatorka upomniana przeze mnie dzięki poradom kolegi, że powinna mnie zgłosić jako `ziek uit dienst` powiedziała, że owszem i uczyniła to. obecnie umowa już mi się skończyła, za to kilka dni po zakończeniu umowy przyszło do mnie pismo z Zus`u abym wstawiła się niebawem na komisję.

podejrzewam więc, że UWV skierowało sprawę bezpośrednio do Zus`u.
zobaczymy co po komisji powiedzą. :038: póki co nie wypłacili mi jeszcze żadnych pieniędzy.

pozdrawiam :033:

[ Dodano: Wto Mar 27, 2012 3:10 pm ]
witam.

kolejne pytanie z cyklu: i co teraz? :088:

mam zwolnienie lekarskie do jutra, jutro natomiast jadę do lekarza po przedłużenie zwolnienia lekarskiego. mam wysłać do UWV zwolnienie i cały pakiet dokumentów, bo skończyła mi się umowa, ale problem polega na tym, że nie wiem gdzie! dzwoniłam i pytałam się mojej koordynatorki do którego z urzędów mnie zgłaszała, ale ona nie wie, podała mi jakiś `ogólny` numer do UWV, gdzie ten numer w ogóle nie istnieje :079: .


. jak długo czeka się na pieniądze? czy wypłacają je co tydzień tak jak wypłaty czy podliczają i wypłacają na koniec całą sumę?
. czy mogę starać się o ubezpieczenie?
. do jakiego urzędu mam wysłać kopie wszystkich dokumentów?
(domyślam się, że do najbliższego przy którym pracowałam?)
. czy muszę tłumaczyć wszystkie dokumenty?


proszę, pomóżcie, do jutra mam zwolnienie, więc jutro muszę wszystko wysłać...

p.s. dzwoniłam do najbliższego UWV, ale odzywała się sekretarka po holendersku, więc nic nie zrozumiałam, a nie chcę dzwonić po wszystkich urzędach, po 3`ciej próbie zrezygnowałam...
 
 
 
Hera 
MODERATOR
Hera


Pomogła: 8 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 11 Maj 2007
Posty: 952
Wysłany: Sob Kwi 28, 2012 5:05 pm   

Witam serdecznie.
Ja mam pytanie do pań, które albo sie orientują w przepisach jakie przysługuja kobietom w ciąży, albo same korzystały z chorobowego w czasie ciąży.
Otóż pierwszy raz zostałam zgłoszona do UWV przez StartPeople 18 stycznia. Konsultant z UWV dzwonił do mnie, ja tlumaczyłam że jestem w ciąży i praca jest dla mnie za cięzka.
Byłam nawet na komisji - nie jestem pewna ale chyba bylo to arboarts. Otrzymywałam zasiłek chorobowy aż do dnia 12 lutego, w wysokości około 55€ brutto na dzień.
W miedzy czasie StartPeopel mnie zwolilo, bo wg nich byłam "niet beschikbar"
13 lutego podjęłam dużo lzejszą pracę przez Creyf's. Wszystko bylo zgłoszone do UWV i do tego arboarts. Przepracowałam 5 tygodni i więcej nie byłam w stanie z powodu bóli brzucha i kości miednicy. Ponownie więc zostałam zgłoszona - tym razem przez Creyf's - do UWV jako chora. Znów telefonowali do mnie i znow poinformowali, że moze zaistniec konieczność pójscia do arboarts, na co ja się zgodziłam.
Kilka dni temu przyszedł list z UWV o przyznaniu mi zasilku chorobowego. I tu mały zonk. UWV wyliczył mi bowiem, że moja stawka dzienna wynosi tylko 44€ brutto i bedę z tego otrzymywała tylko 70%.... Wydaje mi się to stosunkowo mało, w porównaniu z poprzednim zasilkiem.... Wiem, że UWV oblicza średnią z ostatnich 12 miesiecy. Jednak jestem przekonana, że w okresie od 1.04.2011 - 1.04.2012 zarabiałam więcej, niż w okresie od 1.01.2011 - 1.01.2012.
Na stronie "Moja Holandia" przeczytałam, że
Cytat:
Pracownicy przebywającej na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% wynagrodzenia (do określonego maksimum). Prawo do zasiłku ustala Zakład Ubezpieczeń Pracowniczych (UWV, www.uwv.nl lub tel. 0900-9294), który kontroluje, czy choroba jest faktycznie związana z ciążą czy wynika z innych powodów. Jeśli choroba pracownicy nie jest spowodowana ciążą, nie przysługuje jej zasiłek chorobowy, tylko wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy w wysokości minimalnie 70% normalnego wynagrodzenia.

Moja niezdolność do pracy spowodowana jest ciążą, więc wg powyższego powinnam otrzymywac 100% wynagrodzenia. Przez ostanie 10 miesięcy zarabiałam średnio 60€ brutto...
Co moge z tym fantem zrobić?
Czy ktoś byl w podobnej sytuacji?
Pozdrawiam
_________________
Nigdy nie poddawaj się kiedy zgaśnie światło
Gdy cię walnie życia pięść
Nigdy nie poddawaj się dzisiaj nie jest łatwo
Jutro będzie lepszy dzień
Ostatnio zmieniony przez Hera Sob Kwi 28, 2012 6:40 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
aloha2p 
Poczatkujacy
drja

Dołączyła: 26 Lut 2012
Posty: 8
Wysłany: Sob Kwi 28, 2012 6:00 pm   

witam ponownie,
mam pytanie, jak długo potrzeba czekać na decyzję UWV o przyznanie zasiłku chorobowego?
przyszło mi pismo, że `może` należy mi się, ale wpierw muszą mnie zakwalifikować, jak długo muszę czekać? dzwoniłam tam i zbyli mnie - powiedzieli, że zadzwonią do mnie Ci z wydziału od `mojej sprawy` i, że mam czekać. czekam ponad miesiąc. czy to nie za długo?

bardzo proszę o odpowiedź.
 
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Sob Kwi 28, 2012 6:08 pm   

aloha2p, do 8 tyg .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
aloha2p 
Poczatkujacy
drja

Dołączyła: 26 Lut 2012
Posty: 8
Wysłany: Nie Kwi 29, 2012 9:19 am   

baileys dziękuję i pozdrawiam :039:

[ Dodano: Nie Kwi 29, 2012 9:21 pm ]
kolejne pytanie do Was, przyjaciele. :)

po zerwaniu stawu i zabiegu mającym na celu zrost będę musiała udać się na rehabilitację.
nigdy noga nie będzie tak sprawna jak dawniej. uszczerbek jest duży...

czy ja mogę starać się o odszkodowanie kiedy byłam ubezpieczona w Holland Zorg,
pakiet ubezpieczeniowy - podstawowy (około20e/tydzień)?.

kiedy mogłabym to zrobić? po zakończeniu rehabilitacji czy już w trakcie?
jakie pismo i gdzie powinnam ustosunkować... ?

pomożecie i w tym?
 
 
 
Kagras 
Poczatkujacy

Dołączyła: 13 Lis 2011
Posty: 23
Wysłany: Śro Wrz 12, 2012 12:06 pm   

Witam, czy komuś z Was udało się wywalczyć w UWV przywrócenie zasiłku chorobowego?
_________________
K A G R A S
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Wrz 12, 2012 3:04 pm   

Kagras, czasem sie udaje ale to duzo zalezy od rodzju choroby i czy jest mozliwosc danego " chorego" wsadzic do innej pracy ktora jest dopsowana do stopnia " niemoznosci " chorego . Jesli odmowisz dopasowanego miejsca pracy maja prawo cofnac chorobowe .
Mozliwosci sa ale oczywiscie zalezy duzo od stanu chorego/zdrowego od postepu powrotu do zdrowia , i wielu innych czynikow
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group