NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prawa kobiet w ciazy
Autor Wiadomość
karinakiki 
Gaduła

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 28 Wrz 2009
Posty: 119
Skąd: Overijssel
Wysłany: Pon Lis 30, 2009 8:49 am   Prawa kobiet w ciazy

Jezeli miejsce zle- prosze mnie odeslac.

Czy ktos zna jakis kodeks pracy lub cos podobnego, ktory okresla prawa kobiet w ciazy?
Albo ktos je zna i moze przytoczyc wiekszosc? Chodzi mi o wykonywanie pracy, ilosc godzin pracy spedzonych przed komputerem. Bede wdzieczna:)
 
 
MAARIT 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 9 razy
Wiek: 55
Dołączyła: 13 Cze 2007
Posty: 479
Wysłany: Pon Lis 30, 2009 9:11 am   

W kazdej branzy jest inne CAO ,wiec tam powinnas poczytac ,ciaza to nie choroba ,wiem ,ze jak praca jest ciezka fizycznie ,to musi pracodawca zmienic na lzejsza ,ale siedzenie za komputerem ,chyba nie jest takie meczace ...............moze czesciej parominutowe przerwy?
_________________
Leven is.
Geven en Nemen.
Meestal nemen we te veel!
 
 
 
ewcia.pol 
Mega gaduła

Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 20 Maj 2008
Posty: 1071
Skąd: GLD
Wysłany: Pon Lis 30, 2009 9:20 am   

karinakiki napisał/a:
losc godzin pracy spedzonych przed komputerem. Bede wdzieczna:)

maarit dobrze pisze, ciąża nie choroba, a siedzenie przed kompem nie fizyczne zajęcie, wystarczy robić sobie częstsze przerwy.
 
 
karinakiki 
Gaduła

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 28 Wrz 2009
Posty: 119
Skąd: Overijssel
Wysłany: Pon Lis 30, 2009 9:35 am   

Jasne, ze ciaza to nie choroba, ale po prostu pytam z ciekawosci, bo gdzies wyczytalam, ze akurat w Polsce kobieta powinna do 4 godzn dziennie spedzac przed komputerem:) Dlatego pytam. Poza tym akurat u mnie w pracy jest kantyna i kazdy pali jesli chce, do tego nie ma kantyny dla niepalacych i tak sie zastanawiam...bo przeciez mamy prawo do niepalacego miejsca... Chcialabym wiedziec kiedy mozna szefowi czegos odmowic , a kiedy nie. Moja praca do ciezkich nie nalezy (praca biurowa) ,ale czasem szef mnie prosi o rpzyniesienie czegos ciezkiego , sami wiecie zreszta jak to jest :) .

Takze nie traktuje ciazy jako choroby,ale nie chcialabym zeby w przyszlosci ktos lamal moje prawa ( jak bede w ciacy),poniewaz ja nie bede tego swiadoma...

[ Dodano: Pon Lis 30, 2009 9:44 am ]
A do tego jeszcze sie dowiedzialam ,ze nasza firma nie ma CAO. i co w takim razie?
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pon Lis 30, 2009 10:39 am   

Aanpassing werktijden bij zwangerschap
Ook kunnen de werktijden en rusttijden worden aangepast. Op de volgende zaken hebt u recht maar overleg wel altijd met uw werkgever:

1. regelmatige werktijden en rusttijden - regularne godz. pracy
2. extra pauzes (maximaal 1/8 van uw werktijd) - dodatkowe pauzy
3. een geschikte, afsluitbare ruimte om te rusten (met bed of rustbank) - miejsce gdzie bedziesz mogla odpoczac
4. geen overwerk en nachtdiensten - nie jestes zobowiazana do dodatkowych godz. lub nocek
5. zwangerschapsonderzoek onder werktijd - badania zwiazane z ciaza w czasie godz. pracy

Tijdens de zwangerschap mag u niet worden blootgesteld aan schadelijk geluid (80dB maximaal gedurende acht uur per dag).

co oznacza, ze nie mozesz pracowac w halasie powyzej 80db... jesli dzwiek jest wyzszy to masz prawo odmowic w takich warunkach pracy!

http://home.szw.nl/index....=2105#link21300

zapytaj sie pracodawcy o RI&E (risicoinventarisatie en –evaluatie) tam jest bialo na czarnym opisane jakie ryzyko w ciazy jest mozliwe... czyli czego nie mozesz wykonywac... jesli twoj pracodawca tego nie bedzie mial... to mozesz sie zglosic do arbodienst...
 
 
kowala6 
Poczatkujacy

Dołączyła: 29 Wrz 2009
Posty: 27
  Wysłany: Czw Maj 27, 2010 9:04 pm   jalie sa moje prawa

witam jestem w ciazy w4 miesiacu pracuje na myjni sam myjemy auta w srodku!
pracuje w kurzu spalinach i chemi!
moj czas pracy to 10godz dzienie caly czas na nogach!
wiem ze sa lamane moje prawa ale nie wiek ktore konkretnie!
pomozecie?
 
 
Izula25 
Poczatkujacy
Być albo nie być...


Pomogła: 3 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 15 Sty 2009
Posty: 40
Skąd: polska
Wysłany: Czw Maj 27, 2010 9:35 pm   Re: jalie sa moje prawa

[quote="kowala6"]witam jestem w ciazy w4 miesiacu pracuje na myjni sam myjemy auta w srodku!
pracuje w kurzu spalinach i chemi!
moj czas pracy to 10godz dzienie caly czas na nogach!
wiem ze sa lamane moje prawa ale nie wiek ktore konkretnie!
pomozecie?
Wiesz co Ci powiem powinnaś koniecznie zmienic pracę ,bo jak ja byłabym w ciąży wolałabym klepać biedę niz urodzić chore dziecko.A co do łamania praw to sobie sama odpowiedziałaś-chemia i spaliny-.Jako ciężarna powinnaś o tym wiedzieć!!!
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Maj 27, 2010 9:38 pm   

http://home.szw.nl/index....=2105#link21300

[ Dodano: Czw Maj 27, 2010 9:41 pm ]
Izula25, na takiej myjce nie mssz wiecej spalin jak na drodze w miesie. pozatym stanie na nogach sprzatajac w srodku ??
mialam kiedys myjke i uwierz mi 60 % srodkow ktorych ona uzywa sa mniej szkodliwe od tych co ty masz w szawce do spratania.
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Izula25 
Poczatkujacy
Być albo nie być...


Pomogła: 3 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 15 Sty 2009
Posty: 40
Skąd: polska
Wysłany: Czw Maj 27, 2010 9:56 pm   

baileys
ja wywnioskowałam z jej postu że tych spalin i chemi jest tyle że grozi to czymś złym(nie będe tu pisała czym).Ja z koleżanką pracowałam w myjni w polsce i powiem że za fajnie nie było,dlatego takie moje zdanie.
 
 
anna1988 
Poczatkujacy

Wiek: 35
Dołączyła: 26 Maj 2010
Posty: 31
Wysłany: Czw Maj 27, 2010 10:39 pm   

Też jestem w ciąży,wiec duzo czytałam na temat praw kobiet w ciąży,otoż jesli pracujesz przez biuro pracy to oczywiscie wiadomosc o ciazy nie moze byc powodem zwolnienia,wręcz przeciwnie,powinni zapewnic ci w miare mozliwosci lżejsza prace,o ile jest to możliwe dodatkowa godzine przerwy(dobrze wiem ze tego jednak biura pracy nie stosuja) no chyba ze pracujesz bezposrednio u pracodawcy i sie z nim dogadasz,wiadomo że kobieta w ciązy musi chodzic na kontrole,wtedy tez pracodawca nie ma prawa odmowic Ci dania wolnego.Nie możesz pracowac na nocne zmiany,wiec mozesz bez zadnych konsekwencjii zrezygnowac z nich i chodzic tylko na dzienne.No oczywiscie jesli trafisz na normalnego pracodawce,w moim przypadku okazal sie sprytniejszy i popsostu zwolnił mnie,przed zakonieczniem umowy,tłumaczac ze firma w ktorej pracowalam nie była z mojej pracy zadowolona i to oni mnie nie chca,a ze mam faze A to on nie musi mi szukac kolejnej pracy.
 
 
witchq 
Poczatkujacy
witchq

Wiek: 42
Dołączyła: 26 Maj 2010
Posty: 7
Skąd: limburg/brabant
Wysłany: Pią Maj 28, 2010 11:34 am   

witam
mam troche podobne doswiadczenia jak anna1988, ale.....
podziele sie tym co ja wiem...
masz prowo do extra przerwy, ktora wynosi 1/8 czasu twojej pracy, co do godzin to masz prawo pracowac w regularnym czasie pracy - chyba, ze np. nocki nie sa dla Ciebie przeszkodą... podczas przerwy pracodawca ma obowiazek zapewnic Ci ciche miejsce, gdzie bedziesz mogła wyciągnąc kopytka i spokojnie odpocząc - tyle teorii....
mi w pracy zabraklo łóżka, ale po kilku dniach na zwolnieniu zadzwonili, ze juz nie są zadowoleni z mojej pracy... wiec jezeli nie masz stałej umowy to niestey musisz sie liczyc z......
powodzonka wszystkim brzuchatym....
 
 
kowala6 
Poczatkujacy

Dołączyła: 29 Wrz 2009
Posty: 27
Wysłany: Pią Maj 28, 2010 2:07 pm   

tak 10 godzin na nogach!!mimo ze myjemy je w srodku!!!
mi9 tez powiedzieli ze te srodki chemiczne nie sa szkodliwe ale ten srodek co uzywam zawiera amoniak!!
na chlopski rozum wiem ze nie powinnam miec stycznosci z nim tak jak nie powinno sie farbowac wlosow z jego powodu!!!
Spaliny!! tez sa mamy czasami 150-180 aut dziennie a czasami ponad 300 po paru godzinach jest smrod tch straszny!!!!\
co do latwiejszej pracy!!!
dali mi ja robie wycieraczki polega to na tym ze wyjmuje wycieraczki z aut i wkladam w maszyne ale wiadomo jedna osona ma czysta ta wycieraczke aa nst np przyjechala prosto z budowy ii ten kurz z niej leci na mnie!!!
pracuje 10 godzin i mam pol godziny przerwy mam kontrakt nie pracuje dla biura iii dlatego mysle ze moge troszki powalczyc o swoje prawa!!!
czy istnieje cos takiego w hollandi jak zwolnienie z pracy na czas ciazy gdyz jest szkodliwa dla mnie i dziecka????
pozdrawiam i dziekuje za reakcje
 
 
witchq 
Poczatkujacy
witchq

Wiek: 42
Dołączyła: 26 Maj 2010
Posty: 7
Skąd: limburg/brabant
Wysłany: Wto Cze 01, 2010 12:12 pm   

mozesz sprobowac isc na chorobowe juz od teraz ( ja jestem od 8 tygodnia ciazy chyba do konca) wtedy pracodawca musi zglosic do uvw ze jestes w ciazy i niezdolna do pracy, wtedy uvw bedzie sie z toba kontaktowac co jak i dlaczego... to co powiesz bedzie dla nich argumentem aby placic lub nie. jesli zwalisz wszystko na zwykle zmeczenie to raczej nie masz szans..... oczywiscie masz meldunek i pracujesz legalnie. dostarcz tez pracodawcy zaswiadczenie od lekarza o ciazy z terminem porodu - on wtedy musi Ci zalatwic w uvx 16 tygodni macierzynskiego - przy opcji zwolnienia chorobowego proponuje 4 ostatnie tygodnie ciazy i 12 po urodzeniu - do tego czasu chorobowe - nie daj sie namowic na pojscie na macierzynskie wczesniej- bedzie ono wtedy krocej trwalo... jesli masz kontrakt na stale to ja bym powalczyla o chorobowe!!!!
 
 
gosiaczek10_8 
Poczatkujacy

Dołączyła: 07 Maj 2009
Posty: 8
  Wysłany: Nie Kwi 10, 2011 11:29 pm   pomóżcie

jestem w piątym tygodniu ciąży. Pracuje przez biuro pracy, jestem na fazie B i mamy umowy na dwa miesiące przez dwa lata, zostało mi jeszcze rok czasu. Obecną umowę mam do 3 czerwca.
Szef może mi dać trochę lżejsza prace, ale nie wiem czy lepiej było by pójść na chorobowe, gdyż mam bardzo zagrożoną ciążę. Ale z drugiej strony boje się że po dwóch miesiącach będą chcieli mnie zwolnić.
Pomóżcie bo nie wiem co robić. Nie wiem jakie mam dokładnie prawa.
 
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pon Kwi 11, 2011 8:30 pm   Re: pomóżcie

gosiaczek10_8 napisał/a:
Szef może mi dać trochę lżejsza prace, ale nie wiem czy lepiej było by pójść na chorobowe, gdyż mam bardzo zagrożoną ciążę.


w Holandii ciaza nie jest traktowana jako choroba...

wedlug prawa... do 3 miesiaca ciazy (12 tydzien) nie przysluguja ci zadne, ze tak powiem przywileje... dopiero po 12 tygodniu ciazy... jesli jest taka potrzeba to pracodawca powinnien zapewnic ci lzejsza prace... od tego momentu rowniez nie musisz robic nadgodzin... wszystko zalezy od rodzaju pracy jaka wykonujesz...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group