NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Gochna H
Nie Paź 10, 2010 10:01 pm
Zasiłek rodzinny w Holandii...
Autor Wiadomość
Witch01 
Mega gaduła
Witch


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 14 Mar 2008
Posty: 1196
Wysłany: Śro Lut 11, 2009 6:19 pm   

natalii napisał/a:
mówią że jak zgłosiliśmy w nl że pobieramy w pl to dostaniemy różnicę. to po


Jesli otrzymujesz zasilek w Polsce to tu placa roznice - tak napisalam.Ale czy masz prawo do zasilku w Polsce tego nie wiem,to zupelnie inna sprawa.
 
 
aska1703 
Gaduła

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 06 Mar 2008
Posty: 188
Wysłany: Śro Lut 11, 2009 6:21 pm   

Do natalii - ja wyjeżdżając do Holandii,zgłosiłam w urzędzie w PL o wstrzymanie rodzinnego a oni nadal wysyłali. W lipcu 2008 roku złożyliśmy papiery o zasiłek rodzinny w Holandii przedstawiając min.przetłumaczoną decyzję od kiedy do kiedy i w jakiej wysokości pobierałam ten zasiłek w PL. Po pół roku,na początku stycznia zasiłek ten został nam przyznany i wypłacili nam z wyrównaniem /od lipca 2007-od kiedy mąż tu pracuje/.
To nie ja dochodzę w sądzie swoich praw,tylko urząd wszczął postępowanie wyjaśniające czy słusznie pobierałam zasiłek w Pl.
Mnie też wmawiano,że dostanę różnicę. Ale to nieprawda! Różnica była by wypłacona wtedy gdy pomimo pracy męża za granicą nasze dochody nie zwiększyły by się, co jest raczej niemożliwe bo oni sobie przeliczają euro na zł.
Ja też pobierając w PL zasiłek,byłam pewna ,że pobieram go legalnie i słusznie bo mąż nie pobierał go w Hola. Urzędniczka mi wtedy uświadomiła o co chodzi z tym przekroczeniem dochodów i powiedziała,że jestem 1-szą osobą w ich urzędzie która to zgłasza a oni i tak dojdą do wszystkich osób i prędzej czy pózniej wszystkie osoby będą zmuszone do zwrotu niesłusznie pobranych pieniędzy.
Może być tak,że tu przyznają Ci rodzinne i wypłacą , ale spodziewaj się,że po kilku m-cach otrzymasz z urzędu PL pismo o wszczęciu postępowania.
 
 
natalii 
Poczatkujacy
natalii66

Dołączyła: 11 Lut 2009
Posty: 8
Skąd: Warszawa/Oss
Wysłany: Śro Lut 11, 2009 8:13 pm   

aska1703 napisał/a:
Do natalii - ja wyjeżdżając do Holandii,zgłosiłam w urzędzie w PL o wstrzymanie rodzinnego a oni nadal wysyłali. W lipcu 2008 roku złożyliśmy papiery o zasiłek rodzinny w Holandii przedstawiając min.przetłumaczoną decyzję od kiedy do kiedy i w jakiej wysokości pobierałam ten zasiłek w PL. Po pół roku,na początku stycznia zasiłek ten został nam przyznany i wypłacili nam z wyrównaniem /od lipca 2007-od kiedy mąż tu pracuje/.
To nie ja dochodzę w sądzie swoich praw,tylko urząd wszczął postępowanie wyjaśniające czy słusznie pobierałam zasiłek w Pl.
Mnie też wmawiano,że dostanę różnicę. Ale to nieprawda! Różnica była by wypłacona wtedy gdy pomimo pracy męża za granicą nasze dochody nie zwiększyły by się, co jest raczej niemożliwe bo oni sobie przeliczają euro na zł.
Ja też pobierając w PL zasiłek,byłam pewna ,że pobieram go legalnie i słusznie bo mąż nie pobierał go w Hola. Urzędniczka mi wtedy uświadomiła o co chodzi z tym przekroczeniem dochodów i powiedziała,że jestem 1-szą osobą w ich urzędzie która to zgłasza a oni i tak dojdą do wszystkich osób i prędzej czy pózniej wszystkie osoby będą zmuszone do zwrotu niesłusznie pobranych pieniędzy.
Może być tak,że tu przyznają Ci rodzinne i wypłacą , ale spodziewaj się,że po kilku m-cach otrzymasz z urzędu PL pismo o wszczęciu postępowania.


Asiu bardzo dziękuję za wyczerpującą odp ale powiedz mi tylko czy będę musiała zwracać całość czyli od kiedy mąż pracuje czyli od stycznia 2008 czy od sierpnia kiedy składałam kolejne dokumenty i czy to będzie tylko zasiłek 48zł czy wszystko 448 dodatek wychowawczy???? Mąż mi powiedział że urząd w nl nie dostał żadnych dokumentów z pl bo ja nic nie wysyłam opiece w pl po tej rozmowie tel i dostaliśmy pismo że do lipca 2009 będzie w nl wyjaśniane czy mam dostać czy nie. więc nie wiem czy my wogóle go dostaniemy w nl?? a za ile mogę dostać to pismo o wszczęciu postępowania??? i wogóle czy istnieje szansa wybronienia się od tego zwrotu???
 
 
aska1703 
Gaduła

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 06 Mar 2008
Posty: 188
Wysłany: Śro Lut 11, 2009 9:11 pm   

Do natalii - nie umiem Ci dokładnie odpowiedzieć na Twoje pytania ponieważ sama oczekuję na następne pisma z Pl jak skończy się ta sprawa.
Mogę tylko Ci naświetlić jak to wygląda i co dowiedziałam się z MOPS-u.
Prawdopodobnie będę musiała zwrócić im pobierany zasiłek od momentu gdy mąż podjął pracę za granicą . Myślę że Twoja sytuacja jest taka sama jak moja.
Do końca nie wiem też czy złożyliście wniosek w Holandii o rodzinne czy nie bo Twoje posty są troszkę zagmatwane.
Do opieki w Pl nie musiałaś wysyłać żadnych dokumentów,wystarczy że tu w Hola starasz się o rodzinne a oni już wszystko wiedzą.
Tak jak pisałam wcześniej, o zasiłek w Hola wystąpiliśmy w lipcu 2008 a otrzymaliśmy w styczniu 2009. Pismo z MOPS-u otrzymałam 2 tygodnie temu.
Chcę jeszcze dodać , że to nie sam MOPS wszczął postępowanie tylko na zlecenie jakiegoś tam wyższego urzędu który współpracuje z Holandią i otrzymują wszystkie dane.

Co do zwrotu dodatku wychowawczego to nie mam pojęcia więc się nie wypowiadam. Najlepiej by było jakbyś jeszcze raz zadzwoniła do swojego urzędu i na spokojnie wszystkiego się dowiedziała.
Oczekuję teraz na następne pisma i jeżeli będę wiedziała coś więcej to dam Ci znać.

Ps. natalii, moja rada jest taka,abyś jak najszybciej starała się to wyjaśnić , bo z tego co piszesz to Twój urząd wie o Waszej sytuacji i już napomykali,że będziesz musiała zwrócić kasę.
Pozdrowionka :039:
 
 
natalii 
Poczatkujacy
natalii66

Dołączyła: 11 Lut 2009
Posty: 8
Skąd: Warszawa/Oss
Wysłany: Śro Lut 11, 2009 9:34 pm   

aska1703 napisał/a:
Do natalii - nie umiem Ci dokładnie odpowiedzieć na Twoje pytania ponieważ sama oczekuję na następne pisma z Pl jak skończy się ta sprawa.
Mogę tylko Ci naświetlić jak to wygląda i co dowiedziałam się z MOPS-u.
Prawdopodobnie będę musiała zwrócić im pobierany zasiłek od momentu gdy mąż podjął pracę za granicą . Myślę że Twoja sytuacja jest taka sama jak moja.
Do końca nie wiem też czy złożyliście wniosek w Holandii o rodzinne czy nie bo Twoje posty są troszkę zagmatwane.
Do opieki w Pl nie musiałaś wysyłać żadnych dokumentów,wystarczy że tu w Hola starasz się o rodzinne a oni już wszystko wiedzą.
Tak jak pisałam wcześniej, o zasiłek w Hola wystąpiliśmy w lipcu 2008 a otrzymaliśmy w styczniu 2009. Pismo z MOPS-u otrzymałam 2 tygodnie temu.
Chcę jeszcze dodać , że to nie sam MOPS wszczął postępowanie tylko na zlecenie jakiegoś tam wyższego urzędu który współpracuje z Holandią i otrzymują wszystkie dane.

Co do zwrotu dodatku wychowawczego to nie mam pojęcia więc się nie wypowiadam. Najlepiej by było jakbyś jeszcze raz zadzwoniła do swojego urzędu i na spokojnie wszystkiego się dowiedziała.
Oczekuję teraz na następne pisma i jeżeli będę wiedziała coś więcej to dam Ci znać.

Ps. natalii, moja rada jest taka,abyś jak najszybciej starała się to wyjaśnić , bo z tego co piszesz to Twój urząd wie o Waszej sytuacji i już napomykali,że będziesz musiała zwrócić kasę.
Pozdrowionka :039:


dzięki rzeczywiście jestem w tej samej sytuacji tyle że kwota będzie wieksza:( no są trochę zagmatwane te posty sorki tak złożyła za nas pracodawczyni męża i my dostaliśmy pismo w grudniu z Mposu że mam dostarczyć zaświadczenie czy pracuję czy nie i oni nadadzą bieg sprawie czyli wyślą papiery do Nl i wtedy ja zadzwoniłam i dowiedziałam się o tym wszystkim i im powiedzialam że nic im nie wyślę i żadnej kasy nie oddam i na tym stanęło. będę wdzięczna za każde informacje. jak coś to mam i gg i skypa. pozdrawiam
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Śro Lut 11, 2009 10:44 pm   

Moja propozycja rozwiazania tej sprawy jest taka:
1. Storac sie o zasilek rodzinny w Holandii. Zasilek po przyznaniu jest wyplacany do roku wstecz od czasu zlozenia dokumentow przez wnioskodawce.
2. Starac sie porozumiec z MOPS, powiedziec, ze byla Pani nieswiadoma i ze zwroci Pani zasilek rodzinny, ktory zostal niezgodnie z przepisami wyplacony.
3. Sprawdzic na str inter. jakie sa zasady przyznania zasilku wychowawczego (czy jest uzalezniony od dochodow rodziny).
Jezeli otrzyma Pani zwrot zasilku rodzinnego z Holandii za caly 2008r to bedzie Pani mogla spokojnie oddac zasilek z Polski.
Radze dogadac sie z MOPS, bo od nich tez zalezy jaka informacje wysla do Holandii, bez odeslania papierow z polskiego MOPS Holandia sprawy nie ruszy.
 
 
jaroslaw 
Nieśmiały użytkownik
falubaz

Wiek: 59
Dołączył: 23 Lut 2007
Posty: 95
Skąd: ziomek
Wysłany: Wto Lut 17, 2009 6:12 pm   

hoi.mam pytanko.moje dzieci studiuja w polsce.ja pracuje w holandi 8 mcy.w polsce jestem 4 mce.czy moge wystapic o rodzinne w holandii.z gory dziekuje za odpowiedz.
_________________
falubaz to magia!!!-falubaz to my!!!
 
 
 
Witch01 
Mega gaduła
Witch


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 14 Mar 2008
Posty: 1196
Wysłany: Wto Lut 17, 2009 6:25 pm   

jaroslaw napisał/a:
hoi.mam pytanko.moje dzieci studiuja w polsce.ja pracuje w holandi 8 mcy.w polsce jestem 4 mce.czy moge wystapic o rodzinne w holandii.z gory dziekuje za odpowiedz.


A w jakim wieku sa Twoje dzieci?W Holandii zasilek na dzieci przysluguje dzieciom do 18 lat.
 
 
czarna mysza 
Poczatkujacy

Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 4
Wysłany: Wto Lut 24, 2009 6:56 pm   

Dzień dobry!
Mam takie pytania dotyczące zasiłku rodzinnego:

-mąż pracuje w Holandii od 5 miesięcy ale nie ma kontraktu z konkretnym pracodawcą tylko umowe z holenderskim biurem pracy domyślam się więc że w takim przypadku nie przysługuje nam zasiłek rodzinny?

-czy do zasiłku rodzinnego konieczny jest wspólny adres zameldowania w Polsce?-nigdy nie mieliśmy wspólnego adresu zameldowania i w Polsce nie było to nigdy problemem

-czy rozwód nie będzie problemem w uzyskaniu kiedyś zasiłku rodzinnego i czy wtedy adres zameldowania też musi być wspólny?

-ile dowodów wpłat dotowania dzieci jest potrzebnych zanim złożymy dokumenty o zasiłek rodzinny? :083:
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Wto Lut 24, 2009 10:08 pm   

1. z tego co mi wiadomo to nie jest to problemem
2. tez nie problem, ale bedzie potrzebny akt urodzenia dzieci
3. nie wiem, ale nie powinno miec wplywu
4. nie rozumiem pytania

0. proponuje przeczytac watek od poczatku...
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
czarna mysza 
Poczatkujacy

Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 4
Wysłany: Śro Lut 25, 2009 6:02 pm   

Dziękuję za odpowiedż.Co do 4 pkt.-znalazłam taką informację:

"pamiętajmy o tym, iż należy posiadać dowód wpłaty np.Western Union lub przelew bankowy - jako potwierdzenie, iż dotujesz swoje dziecko/dzieci. Na przelewie tym należy wpisać np. "na utrzymanie dzieci". Urząd holenderski może zażądać okazania takiego dowodu wpłaty. Holenderski urząd nie akceptuje dotacji pieniężnych tzw. "do ręki"."W uzupelnieniu informacji poprzednika, nalezy posiadac udokumentowany przekaz pieniedzy w kwocie 408 euro na kwartal na jedno dziecko. "

i chciałam zapytać czy niezbędne są takie dowody wpłaty i ile zanim postaramy się o zasiłek oraz czy konieczne są nadal gdy otrzymamy już zasiłek?

Chciałam jeszcze zapytać gdzie powinien udać się mąz celem uzyskania tego zasiłku-czy do biura pracy z którym ma podpisaną umowe czy do jakiejś konkretnej instytucji?
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Śro Lut 25, 2009 6:07 pm   

czarna mysza, tak jak kolega Mod Ci podpowiada
poczytaj ten watek od samego poczatku....znajdziesz tu wszystkie odpowiedzi na swoje pytania inaczej znow bedziemy wracali do tego co juz kilkakrotnie przewinelo sie w tym temacie
:039:
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
czarna mysza 
Poczatkujacy

Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 4
Wysłany: Śro Lut 25, 2009 9:19 pm   

owszem czytałam wszystko i jedyną rzeczą na ten temat jest wzmianka:

"Moj znajomy dostal odmowe, bo nie potrafil udowodnic, ze daje kase na dzieci. No ludzie, jak ma nie dawac jak jest jedynym zywicielem rodziny! Jezdzi do pl co miesiac i zostawia zonie kase na dom i wszystko. I svb chce dowodow, przelewow. To ze zona napisala, ze dostaje sie nie liczy. To co, nastepnym razem maja sasiada wolac, by filmowal moment przekazania gotowki???? "

A ja nadal nie wiem bo spotkałam się z kwotami od 200e do 408e na dziecko na kwartał i ile takich wpłat trzeba posiadać zanim złoży się papiery o zasiłek i czy trzeba ich dokonywać nawet mając już przyznany zasiłek? i czy wogóle są takie niezbędne?
 
 
Misimovic 
Nieśmiały użytkownik


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 93
Skąd: Europa
Wysłany: Śro Lut 25, 2009 9:57 pm   

Nawet mając przyznany zasiłek trzeba dokonywać przelewów i mieć potwierdzenia bo SVB co jakiś czas sprawdza prosząc o ich okazanie
 
 
dorota w
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 306
Wysłany: Śro Lut 25, 2009 11:02 pm   

czarna mysza napisał/a:
Moj znajomy dostal odmowe, bo nie potrafil udowodnic, ze daje kase na dzieci. No ludzie, jak ma nie dawac jak jest jedynym zywicielem rodziny! Jezdzi do pl co miesiac i zostawia zonie kase na dom i wszystko. I svb chce dowodow, przelewow. To ze zona napisala, ze dostaje sie nie liczy. To co, nastepnym razem maja sasiada wolac, by filmowal moment przekazania gotowki???? "

Mój mąż też jest jedynym żywicielem rodziny i też przwoził i nadal przywozi gotówkę do Polski-nie robi przelewów z Holandii.Pieniądze,które przywoził (i przywozi teraz) wpłacaliśmy i nadal wpłacamy na nasze polskie konto,ale wpłacający jest zawsze mąż-jego nazwisko widnieje potem na wyciągach bankowych jako zasilającego konto.Kiedy mąz starał się o zasiłek na dzieci w Holandii przedstawiliśmy wyciągi bankowe oraz zaświadczenie z banku w Polsce,że ja jestem pełnomocnikiem do naszych kont (mamy też walutowe,na które idzie zasiłek z Holandii),i że mogę swobodnie dysponować środkami zgromadzonymi na tych kontach oraz posiadam kartę bankomatową o numerze xxxxxxxx.To zaświadczenie wystarczyło ,żeby SVB uznało,że mąż łoży na dzieci wpłacając na konto,z którego ja pieniądze wypłacam lub płacę gdzieś kartą,bo wszystko było na wyciągach bankowych.Teraz,pomimo,że pobieramy zasiłek na dzieci ,mąż musiał dostarczyć wyciągi bankowe ze swojego banku w Holandii a ja musiałam dostarczyć wyciągi z Polski z naszego banku z ostatnich dwóch lat na dowód,że nadal mąż wpłaca gotówkę na konto,z którego ja korzystam.Na słowo nigdzie nie uwierzą-wszystko musi być potwierdzone na papierze.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group