NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prawo do zasiłku chorobowego.
Autor Wiadomość
mrozna 
Poczatkujacy

Dołączyła: 20 Kwi 2009
Posty: 25
Wysłany: Wto Gru 29, 2009 7:22 pm   Prawo do zasiłku chorobowego.

Witam, przepracowałam przez agencje pracy 9 tyg. Tydzień temu zjechałam na święta do Polski i się rozchorowałam. Zadzwoniłam wczoraj do agencji, ze nie mogę wrócić w umówionym terminie czyli dzisiaj, bo moja choroba może potrwać ok. 4 tyg. Więc przysluguje mi zasiłek ? Co mam takiego mam zrobic zeby go otrzymać?
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Wto Gru 29, 2009 8:34 pm   

mrozna, poczytaj swoj kontrakt tam jest wszystko opisane. jesli nie masz stalych godzin gwarantowanych przez biuro i masz faze tzw A to raczej mozesz o tym tylko pomazyc.
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
mrozna 
Poczatkujacy

Dołączyła: 20 Kwi 2009
Posty: 25
Wysłany: Wto Gru 29, 2009 8:36 pm   

Jestem w fazie B i niestety umowę zostawiłam w Holandi.
Ostatnio zmieniony przez mrozna Wto Gru 29, 2009 9:00 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kiepo 
Gaduła

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 139
Wysłany: Wto Gru 29, 2009 10:28 pm   

baileys, Dlaczego ma tylko pomarzyć? Jezeli pracuje przez holenderskie biuro pracy to rzecz jasna, że ma odprowadzane składki na chorobowe, nazywa sie to chyba Zvw. Nawet na fazie A. mrozna musisz zadzwonic do swojego biura. Na 99%. Nalezy Ci sie chorobowe.
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Wto Gru 29, 2009 11:07 pm   

Nie wiem co ma posiadanie fazy A do nieposiadania prawa do zasilku chorobowego baileys? :|
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
iwona.k 
Poczatkujacy
iwona.k

Dołączyła: 09 Sie 2009
Posty: 4
Wysłany: Śro Gru 30, 2009 1:09 pm   

oczywiscie przysluguje ci zasilek chorobowy a faza kontraktu nie ma nic do tego. choroba to choroba a jesli chodzi o kontrakt to tylko moze byc napisane czy wyplaca zasilek chorobowy uwv czy pracodawca i nie ma znaczenia tez liczba godzin poniewaz do zasilku chorobowego biora dochody z salarisow za ostatnie 12 miesiecy.
 
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Gru 30, 2009 3:17 pm   

zle sie doczytalam i dalam zla odpowiedz .
Kiepo, nie wiem gdzie sie ty doczytales ze przez Holenderskie biuro dziewczyna pracuje . czy to polskie czy holenderskie obowiazuja takie sama do odprowadzania skladek i podatkow.

[ Dodano: Sro Gru 30, 2009 3:17 pm ]
mrozna, jak dlugo pracujesz u tego samaego biura pracy ???
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
mrozna 
Poczatkujacy

Dołączyła: 20 Kwi 2009
Posty: 25
Wysłany: Śro Gru 30, 2009 9:02 pm   

Mam przepracowane 9 Tyg i niestety Pani w biurze powiedziała mi ze to za krótki okres.
Ostatnio zmieniony przez mrozna Śro Gru 30, 2009 9:04 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Śro Gru 30, 2009 10:49 pm   

Witam,

A moim zdaniem ta osoba nie ma co liczyć na chorobowe ...

Nie wiem dokładnie ale chyba jest jakiś przepis który mówi o tym ze po danym czasie można otrzymać chorobowe ...( bo jakby było inaczej to osoby które pracują np 4 tyg chorują przez kolejne 4 tyg i otrzymują chorobowe - 91% dziennego wynagrodzenia od 1 do 52 tyg potem od 53- 104 tyg - 80 % dziennego wynagrodzenia..)


Artykuł 33 CAO mówi o niezdolności do pracy ale nic tam nie ma po jakim czasie przysługuje sie chorobowe ...

Pozdrawiam
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Gru 31, 2009 1:05 pm   

mrozna, mrozna, jak dlugo pracujesz w tym samym biurze pracy ???

[ Dodano: Czw Gru 31, 2009 1:06 pm ]
bo jesli to twoj pierwszy kontrakt w tym biurze i dpiero 9 tyg to radze ci od serca postaraj sie ten kontrakt poczytac. bo nie wydaje mi sie zebyc odrazu na wstepie deostala Faze B

A tak p.s. znalazlam jesli mialas z nimi kontrakt podpisany to nalezy ci sie horobowe. Ale co do tego jak i jak dlugo musisz zajrzec do swojego kontraktu.
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Czw Gru 31, 2009 1:09 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mrozna 
Poczatkujacy

Dołączyła: 20 Kwi 2009
Posty: 25
Wysłany: Sob Sty 02, 2010 3:45 pm   

Tak pracuje przez jedna agencje 9 tyg. i na solarisie piszą, ze jestem w fazie B. Umowa za 2 dni bede miała, bo czekam az mi ja przeslą
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Sob Sty 02, 2010 4:13 pm   

mrozna, to poczekaj az bedziesz miala umowe w reku i poczytaj co opisali w niej na temat chorobowego.
Pozatym jestes na chorobowym to napewno pierwsze 2 lub 3 dni sa bezplatne. Na dodatek moga od ciebie zadac stawienia sie w ARBO . jest to obowiazkowe . ARBO wyznacza twoj pracodawca a ARBO wyznacza ci date . Odmowa stawienia sie u ARBO lekarza nie wchodzi w rachube poza malymi wyjatkami. Np lerzysz w szpitalu tak obloznie chora ze przyjazd szkodzil by twojemu zdrowiu lub masz inna chorabe ktora uniemozliwia przyjazd na wczesniej umowiony termin u ARBO lekarza . Ale wtedy musisz to udukomentowac przez odpowiedniego polskiego lekarza.
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Sob Sty 02, 2010 4:15 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Wto Sty 05, 2010 12:03 pm   

Ja na Twoim miejscu sama zadzwonilabym do UWV i zapytala, co mam zrobic w takiej sytuacji. Bo zasilek chorobowy w NL przyslyguje prawie kazdemu (jest kilka wyjatkow).
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
sylwia_lelystad 
Gaduła nad gadułami :-)
zajeta..xD


Pomogła: 13 razy
Wiek: 33
Dołączyła: 10 Wrz 2009
Posty: 826
Skąd: Lelystad schiphol
Wysłany: Wto Sty 05, 2010 4:00 pm   

Na wizyte w Arbo czasem dlugo czekasz, tzn. nie mowia Ci po tygodniu choroby ze sie zglaszasz, moja znajoma miala cos z kregoslupem i zaprosili ja dopiero po ok. 2 miesiacach, chorobowe miala wyplacane od razu, od chwili zgloszenia ( przez pracodawce).

Oczywiscie on musi zglosic dalej - czyli do uwv, ze jestes chora.

:039:
_________________
...stoję, nic więcej i nic mniej niż człowiek
z każdą wadą i zaletą gotowa konsekwencje ponieść...
 
 
 
Ronin15 
Poczatkujacy

Dołączył: 14 Lip 2009
Posty: 36
Wysłany: Śro Sty 06, 2010 2:04 pm   

Prawo do zasilku nalezy Ci sie bez wzgledu na to jak dlugo pracowalas, ale pamietaj o tym ze wysokosc tego zasilku zalezy od czasu jaki przepracowalas tzn zasilek chorobowy naliczany jest na podstawie sredniej z 12 ostatnich miesiecy.W Twoim przypadku jest to tylko 2 miesiace przepracowane, wiec to co zarobilas w tym czasie podzeilone przez 12 miesiecy i z tego 70% placi UWV i 21% powinien zaplacic Twoj pracodawca. Moze tego byc niewiele ale oczywiscie odbierz co Ci sie nalezy.

EDIT:
mrozna: podstawa o ubieganie sie o zasilek chorobowy jest obowiazek przebywania na terenie Holandii, bywa ze wykonuja kontrolne telefony zeby to sprawdzic lub wysylaja listy pod wskazany adres.
Ostatnio zmieniony przez Ronin15 Śro Sty 06, 2010 4:22 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group