NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
OV-Chipkaart, tylko Rotterdam, czy całe NL? PILNE
Autor Wiadomość
lukwest 
Poczatkujacy
westcoast

Wiek: 46
Dołączył: 27 Wrz 2008
Posty: 35
Skąd: NETHERLANDS
Wysłany: Czw Sty 21, 2010 11:42 am   OV-Chipkaart, tylko Rotterdam, czy całe NL? PILNE

Słuchałem wielu wersji na temat zakończenia żywota strippenkaart i zastąpienia ich ov-chipkaartami, ale mam jedno zasadnicze pytanie , czy bezkolizyjnie bede mógł kursować na ov-chip między np. Rotterdamem a Hagą ( mam broszurkę RET) z której niejasno to wynika. Może ktoś wie więcej na temat wprowadzenia ov-chipkaart i poruszania się nimi po jak to nazwał RET "Rotterdam Regio" Pozdrawiam
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Czw Sty 21, 2010 11:48 am   

w Hadze nie wszedzie mozesz sie poruszac OV-chipkaart... np. w RR nie mozesz... ale z tego co zauwazylam to autobusy i wiekszosc tramwajow maja juz wlaczone czytniki do OV-chipkaart
 
 
andevi 
Super gaduła

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 29 Wrz 2008
Posty: 326
Wysłany: Czw Sty 21, 2010 9:42 pm   

W Leiden tez nie ma problemu, wszedzie sa czytniki.
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Czw Sty 21, 2010 9:45 pm   

Amsterdam tez "zaczipowany". A metrem mozna tylko na czipkarcie jechac.
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
ajax4ever 
PRZYJACIEL FORUM

Pomógł: 12 razy
Wiek: 34
Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 439
Wysłany: Pią Sty 22, 2010 4:26 pm   

Z tego co ja słyszałem, to od pierwszego lutego będzie można podróżować tylko z OV (bynajmniej w regionie Rotterdam).
 
 
 
Coccolinco 
Super gaduła

Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 292
Skąd: skontowni
Wysłany: Pon Sty 25, 2010 1:14 pm   

Są informacje w tramwajach <tam widziałem> i na przystankach, że od 11go lutego tylko OV-chipkaart. Można kupić również w tramwaju czy autobusie taką jednorazową ;)

A ja mam takie pytanie:
jadąc z Hagi do Schiedam autobusem i dalej tramwajami na Rotterdam-Zuid, mając skasowaną odpowiednią ilość strippenów <czyli do R-dam Zuid> mogę na nich jechać? bo wracając to wiadmomo, że muszę mieć OV-chipkaart.

:039:
 
 
EdysiaK 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 24 Lip 2009
Posty: 565
Wysłany: Pon Sty 25, 2010 1:34 pm   

gdzie kupić ta karte, jak doladowywac i jak sprawdzac ile sie ma na niej pieniedzy? bo troche nie rozumiem tego, zawsze jezdzilam na strippenach, bo w Hadze inaczej sie nie dalo :)
 
 
calendargirl288 
Super gaduła

Pomogła: 7 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 314
Skąd: Amsterdam / Gliwice
Wysłany: Pon Sty 25, 2010 1:55 pm   

są specjalne automaty, np na stacjach metra, tam możesz kupić anonimową kartę, którą doładowujesz sobie za np. 10 euro i jeździsz. Za każdym razem jak się wczekujesz wchodząc do tramwaju np, z karty ściągane jest 4 euro, jednak po wyczekowaniu przy wysiadaniu, kwota ta zostaje rozliczona zgodnie z tym ile km przejechałaś (czyli płacisz dokładnie za to co przejechałaś, nie istotne ile zon itp). Jeżeli jednak zapomnisz się wyczekować przy wysiadaniu, to tracisz te 4 euro bezpowrotnie.
Oprócz anonimowej karty z automatu, można w sklepie/biurze firmy komunikacyjnej (w Amsterdamie jest to GVB, w Rotterdamie chyba ten RET, ale pewna nie jestem) wziąć formularz na wyrobienie karty imiennej, ze zdjęciem. Taką kartę można również doładowywać saldem, na tej samej zasadzie, co anonimową, ale można też na nią 'załadować' abonament tygodniowy, miesięczny, czy jaki tam na dany obszar. Wtedy w tym obszarze jedziesz na podstawie abonamentu, a jeżeli wyjedziesz poza niego, pieniążki są ściągane za resztę trasy z salda.

Sprawdzać saldo można w specjalnych czytnikach, które są zazwyczaj gdzieś koło tych automatów do doładowania.

Istnieją jeszcze karty godzinne, 2-godzinne, do kupienia bezpośrednio u kierowcy, w Amsterdamie karta godzinna kosztuje 2,60.

Mam nadzieję, że w miare zrozumiale napisałam :)
 
 
EdysiaK 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 24 Lip 2009
Posty: 565
Wysłany: Pon Sty 25, 2010 4:06 pm   

calendargirl288 napisał/a:
Mam nadzieję, że w miare zrozumiale napisała


tak, dziekuje bardzo :) :038:
 
 
maiia123 
Poczatkujacy

Dołączyła: 09 Lis 2009
Posty: 34
Wysłany: Czw Sty 28, 2010 5:13 pm   

region rotterdamu?? czyli jak daleko od niego, bo niewiem czy bede musiala zaopatrzyc sie wa taka karte
 
 
bober 
Poczatkujacy


Dołączyła: 24 Sie 2007
Posty: 19
Skąd: Zaandam
Wysłany: Czw Sty 28, 2010 6:07 pm   

EdysiaK napisał/a:
gdzie kupić ta karte, jak doladowywac i jak sprawdzac ile sie ma na niej pieniedzy? bo troche nie rozumiem tego, zawsze jezdzilam na strippenach, bo w Hadze inaczej sie nie dalo :)

To ja tylko dodam, że jak ktoś ma voordeelabonnement na pociąg (uprawniający do zniżki 40%), może też go używać jako OV kartę. Doładowywać można już w niektórych automatach NS, ze specjalnym czytnikiem.
_________________
http://gietat.livejournal.com
 
 
 
Kiniaaa 
Poczatkujacy
Kinga

Dołączyła: 28 Mar 2008
Posty: 15
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Sob Sty 30, 2010 11:13 am   

A czy trzeba byc zameldowanym, zeby kupic imienna OV-chipkaart?
 
 
calendargirl288 
Super gaduła

Pomogła: 7 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 314
Skąd: Amsterdam / Gliwice
Wysłany: Sob Sty 30, 2010 6:31 pm   

nie trzeba, na wniosku wpisujesz adres korespondencyjny, na ktory karta jest wyslana.
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Nie Sty 31, 2010 6:01 pm   

w piatek jechalam RR w Hadze... i OV-chipkaart czytniki sa juz wlaczone... tak wiec w calej Hadze mozna poruszac sie z OV-chipkaart
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Nie Sty 31, 2010 7:09 pm   

Ale w tramwajach w calej Hadze juz mozna? Nie widzialam czytnikow na wszystkich przystankach. Widzialam na Laan van Meerdervoort ale np juz na Scheveningen nie rzucily mi sie w oczy ani na przystankach ani w tramwaju.
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group