NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sprowadzenie rodzicow (65+) na stale do Holandii.....
Autor Wiadomość
sil_vanja 
Poczatkujacy

Dołączyła: 05 Lis 2008
Posty: 20
Wysłany: Śro Sty 27, 2010 3:11 pm   Sprowadzenie rodzicow (65+) na stale do Holandii.....

Witam szanownych forumowiczow.

Mieszkam w NL juz od jakiegos czasu (ze swoim chlopakiem holendrem) Sytuacja sprawila ze moi rodzice (65+) musza sprzedac mieszkanie w polsce (klopoty finansowe) wiec chcialabym ich zainstalowac w Holandii. I teraz pytanie... czy ktos wie jak wyglada sprawa polskiej emerytury w holandii? Czy polska emerytura to wystarczajacy "dochod staly"by starac sie o mieszkanie socjalne? Nie idzie mi jeszcze tak dobrze z jezykiem holenderskim zeby sobie samemu poszukac na holenderskich stronach....CZy jako emeryci musza placic ubezpieczenie zrdowotne w NL? Raczej tak, ale moze ktos wie wiecej.....Jezeli ktos moze sie wypowiedziec lub wskazac mi gdzie szukac informacji w tym konkretnym temacie...bede dozgonnie wdzieczna za fatyge!!!! CZy rodzice moga dostac jakies dofinansowanie ? (ich emerytury razem to okolo 10 tys euro za rok)

z gory serdecznie dziekuje... :039:
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Śro Sty 27, 2010 3:40 pm   

Tez mnie ten temat interesuje.
Kolezanka mieszkajaca w Holandii ma mame chora na alzheimera. Wiadomo jak jest w Polsce oczekiwanie na dom opieki spolecznej (watpliwej jakosci) wynosi od 2 do 3 lat. Przy tym osoba musi byc w Polsce a znalezc kogos zaufanego do opieki nad taka osoba tez nie jest latwe.
Kolezanka przywiozla mame do siebie i mieszkaja w trojke z doroslym (22 lata) synem i wnuczkiem tej mamy. Ta chora pani jest osoba chodzaca ale wiadomo, ze jej stan bedzie sie pogarszal i co dalej???
Na razie jest po prostu na czarno mieszka i nic sie nie dzieje, jest pilnowana ale tak nie bedzie wiecznie, bo co gdyby zachorowala?
Jezeli ktos cos wie w tym temacie, to prosze o wiadomosci. :039:
 
 
andevi 
Super gaduła

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 29 Wrz 2008
Posty: 326
Wysłany: Śro Sty 27, 2010 3:45 pm   

tu cos znalazlam odnosnie emerytur polskich, gdy sie zamieszkuje zagranica

http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=276

Podejrzewam, ze rodzicom by sie zaden socjal nie nalezal, no bo z jakiej racji? Ani tu nie pracuja, ani obywatelstwa nie maja. Byliby najprawdopodobniej na utrzymaniu Waszym, bo prawo do alimentowania rodzicow istnieje zarowno w Polsce, jak i tu.
 
 
ona21 
Nieśmiały użytkownik
ona

Dołączyła: 30 Cze 2009
Posty: 77
Wysłany: Śro Sty 27, 2010 4:06 pm   

sil_vanja napisał/a:
Mieszkam w NL juz od jakiegos czasu (ze swoim chlopakiem holendrem)


mysle ze twoj chlopak wie to najlepiej a jak nie wie to by mogl sie szczegolowo dowiedziec bo to w koncu jego kraj
powodzenia i pozradwiam:)
 
 
andevi 
Super gaduła

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 29 Wrz 2008
Posty: 326
Wysłany: Śro Sty 27, 2010 4:06 pm   

Jagoda97,
Prawo do opieki zdrowotnej owa mama by miala, jesli by ja corka ubezpieczyla. Zameldowac trzeba tylko mame u siebie. A co do Thuiszorg czy Serviceflat (tut.dom starcow), to i tu placi sie za to kokosy, ubezpieczenie nie pokrywa tych kosztow.
 
 
Alutka 
Super gaduła

Pomogła: 5 razy
Wiek: 56
Dołączyła: 06 Sty 2007
Posty: 324
Skąd: Lelystad
Wysłany: Śro Sty 27, 2010 4:47 pm   

Witam.Myślę że trzeba by było zacząć od zameldowania rodziców i załatwienia stałego pobytu.Ubezpiecznie moim zdaniem absolutnie konieczne (przysługuje dofinansowanie)
Pomoc socjalna bedzie zależała od gminy więc napisz jaka gmina a może znajdą się osoby które podpowiedzą coś. To wszystko jest tylko moje zdanie.Miło się czyta -Jesteś Dobrym Dzieckiem .Pozdrawiam
 
 
sil_vanja 
Poczatkujacy

Dołączyła: 05 Lis 2008
Posty: 20
Wysłany: Śro Sty 27, 2010 5:27 pm   

Dziekuje za podpowiedzi, mieszkam w Noord Brabant w Rosmalen to niedaleko 's-hertogenbosch czy tez Den Bosch jak kto woli....Najbardziej mnie gnebi czy polska emerytura to wystarczajacy dochod aby sie starali o mieszkanie socjalne bo tego niestety nie moge znalezc na stronach woonservicedenbosch.nl co do mojego chlopaka... ludzie sa rozni .. on nie za bardzo jest mi w tym pomocny, ale to nie istotne.. musze dowiedziec sie sama ;)
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Śro Sty 27, 2010 5:44 pm   

zazwyczaj jest podane jakie min. dochody powinno sie miec aby starac sie o dane mieszkanie... poniewaz ceny sa rozne... to jakie kto moze wynajac mieszkanie jest ustalone w huurinkomenstabel...

przyklad z tej strony: http://www.wbss.nl/index....id=16&Itemid=33
2 osoby po 65 roky zycia z dochodami:
- Max 513 przy rocznym dochodzie do 27.075
- 359 t/m 648 roczny dochod 27.076 do 41.959
- 514 t/m 648 oczny dochod 41.960 tot 52.230
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Śro Sty 27, 2010 7:39 pm   

sil_vanja,
Cytat:
czy ktos wie jak wyglada sprawa polskiej emerytury w holandii?

tak samo jak otrzymywanie emerytury holenderskiej w Polsce, czyli emerytura jest przesylana na konto
zakladasz rodzicom konto w tutejszym banku
Cytat:
Czy polska emerytura to wystarczajacy "dochod staly"by starac sie o mieszkanie socjalne?

tak, ale rodzice nie dostana od razu mieszkania socjalnego ,chocby ze wzgledu na to ze nie sa tu zalmeldowani nigdy wczesniej nie byli i nie mieszkali w tym kraju w przeciagu ostatnich dwoch latach
a ze sa to osoby powyzej 65 roku zycia i nie majace wiele wspolnego z tym krajem (praca, ubezpieczenie stale zameldowanie ) spoldzielna bedzie wymagala udokumentowanych stalych dochodow

Cytat:
CZy jako emeryci musza placic ubezpieczenie zdrowotne w NL


musza placic ale nie wiem czy znajdziecie ubezpieczalnie ktora pojdzie im na reke
w wykupieniu tylko pakietu podstawowego (ze wzgledu na wiek 65+) beda placic wiecej ale moga otrzymac tez dofinansownanie i bedzie to najprawdopodobnej jedyny rodzaj dofinansowania jaki beda mogli otrzymac

Kod:
Każde państwo członkowskie posiada własny system ubezpieczenia zdrowotnego i samo decyduje, kto i na jakich zasadach podlega ubezpieczeniu, jakie należą się mu świadczenia i jakie składki są na to ubezpieczenie odprowadzane

Kod:
Systemy zabezpieczenia społecznego - w tym systemy emerytalno-rentowe - obowiązujące w poszczególnych państwach członkowskich, podlegają koordynacji w celu wyeliminowania kolizji krajowych ustawodawstw, zarówno w sferze świadczeń z ubezpieczeń społecznych, jak i w sferze opłacania składek na ubezpieczenia
.
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=276


Cytat:
Pomoc socjalna bedzie zależała od gminy


pomoc gemeente nie wchodzi w rachube
wiekszosc swojego zycia przepracowali i przemieszkali w Polsce a tu sie osiedlajac
beda korzystac z wlasnej emerytury/wlasnych dochodow ,wiec nie ma co liczyc na pomoc gemeente ...

Jesli chcesz by rodzice tu zamieszkali to musisz liczyc sie z tym ze beda w duzym stopniu zalezni od Ciebie
i jezyk... bardzo wazna sprawa
No chyba ze sa tu jacys inni czlonkowie waszej rodziny..inaczej zostana skazani na niezbyt ciekawe zycie juz na starcie
mam nadzieje ze rodzice naucza sie szybko niderlandzkiego ....
inaczej moze byc im maprawde ciezko ...

i tak na koniec
zastanawiam sie czy stare drzewa da sie przesadzic ?
pozdrawiam i zycze powodzenia w realizacji zamiaru :039:
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Śro Sty 27, 2010 11:52 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sil_vanja 
Poczatkujacy

Dołączyła: 05 Lis 2008
Posty: 20
Wysłany: Śro Sty 27, 2010 7:43 pm   

Dziekuje Duuvelke, taka tabela jest rowniez na stronie woonservice z Den Bosch....tylko mnie chodzi raczej o fakt czy zeby starac sie o mieszkanie socjalne z gemeente tylko ta polska emeryturka wystarczy??? Czytalam gdzies na tym forum, ze jakas dziewczyna czy tez para zapisala sie na mieszkanie socjalne i zgloszenie zostalo przyjete...zaprosili ich nawet na obejrzenie mieszkania ktore im przydzielono i wtedy nagle zaczely sie problemy....ze nie dostana tego mieszkania bo musza byc zatrudnieni w danej gemeente i inne takie...Ehhh....niech mi po prostu ktos powie do jakiej instytucji w Den Bosch mam sie wybrac...po angielsko/holendersku przeciez sie dogadam....a dowiem sie mam nadzieje wiecej! Czy mam isc do urzedu miasta czy do ind....czy gdzie jeszcze....jak czegos sie dowiem to wrzuce informacje na forum, moze komus sie informacje rowniez przydadza ;)

[ Dodano: Sro Sty 27, 2010 7:53 pm ]
Gochna H, jestes niezastapiona ;) diekuje za konkretne informacje....natomiast licze sie oczywiscie z tym, ze moja pomoc bedzie niezbedna aby sie tu zaaklimatyzowali...co do przesadzania starych drzew ;) ..... nie ma wyjscia ! Mimo wszystko lepiej bedzie mi dbac o nich gdy beda miaszkac w holandii niz gdyby wynajeli cos w polsce..a juz wogole jesli po jakims czasie dostaliby mieszkanie to wierze ze mieliby tutaj o wiele spokojniejsza emeryture niz w polsce....rodzice sa w swietnej kondycji zdrowotnej.. dzieki bogu ;) oby tak zostalo..jezyk jest duza bariera do pokonania...ale napewno sie naucza z czasem paru zwrotow po holendersku. Zobaczymy jak to sie ulozy.
 
 
singelnl 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Sie 2009
Posty: 206
Wysłany: Śro Sty 27, 2010 8:17 pm   

Cytat:
Cytat:
Pomoc socjalna bedzie zależała od gminy



wiekszosc swojego zycia przepracowaly i przemieszkaly w Polsce beda tu przeciez mieszkac a nie pracowac ,wiec nie ma co liczyc na pomoc gemeente ...



Pewno chodzi tutaj komus o pieniadze :033:
zeby za nic dostac wiecej haha

Jeju ale wy tez macie pomysly :)
Gdyby Polscy emeryci i rencisci mogli mieszkac w krajach Europy zachodniej gdzie jak wiadomo jest lepszy komfort zycia i przede wszystkim lepsza opieka zdrowona
to ja odrazu zalozylbym biuro posrednictwa o nazwie "nie starcza ci na chleb w Polsce, pomozemy ci zyc na zachodzie EU" :082:
no i oczywisci eksportowalbym masowo polskich ubogich emerytow do lepszego zycia , za drobna oplata :079:

Ale oczywiscie to wszystko jest bzdura !!

Polscy emeryci maja prawo mieszkania w krajach Europy zachodniej, jednak ich emerytura jest przeliczana wg aktualnego kursu na euro.
I jezeli ktos ma 1000 zl emertytut to bedzie mial ok. 250 eur emerytury na zachodzie.
Nie mniej , nie wiecej.

Czyli praktycznie zycie polskich emerytow na zachodzie EU jest niemozliwe.
:039:
Ostatnio zmieniony przez singelnl Śro Sty 27, 2010 8:36 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
saba111 
Poczatkujacy

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Lis 2009
Posty: 30
Wysłany: Czw Sty 28, 2010 12:33 am   

Z tego co mi wiadomo, nie ma mozliwosci uzyskania dodatkow jako takich na rodzicow. Myslac tutaj porownawczo - w takiej formie jak dodatek na dzieci.
Rodzice nieaktywni zawodowo moga byc tutaj oczywiscie przebywac na tzw. warunkach lacznosci ekonomicznej. Oznacza to, ze sa na utrzymaniu dzieci, a wiec dzieci pokrywaja koszty ich zycia, wlaczywszy oplaty za mieszaknie, gaz, wode, itp., jezeli maja mieszkac osobno. Nie maja prawa do holenderskiej emerytury, nawet tej ''panstwowej''.

Jednakze, przebywajac powyzej 3 miesiecy, powinni miec tutejsze ubezpieczenie. W innym wypadku, udzielana jest tylko dorazna pomoc medyczna i nic poza tym. Nie ma wiec mowy o regularnym korzystaniu z konsultacji lekarza domowego/specjalisty. Aby uzyskac takie prawo, nalezy byc tutaj ubezpieczonym, co tez wynika z nakazu prawa.
Ubezpieczalnie nie maja prawa odrzucic danej osoby ze wzgledu na stan zdrowia/wiek. Maja jednak prawo zaproponowac ''pakiet zawyzonego ryzyka'', co przeklada sie na skladke miesieczna.

Majac takie ubezpiecznie (wcale nie tanie), mozna ubiegac sie o pomoc w opiece nad rodzicem (Groene Kruis). Na ile zostanie przyznana i w jakim zakresie, jest kwestia indywidualna. Indywidualnie tez rozpatrywana jest finansowa partycypacja dzieci w kosztach tejze opieki (zalezne od dochodow).

Jednakze, pracujace dziecko, majace rodzica na utrzymaniu (nalezy zbierac wszelkie dokumenty, rachunki, itp), ma prawo do pewnych ulg podatkowych przy wlasnym rozliczeniu z fiskusem.

A na koniec sprawy mniej formalne - jezeli rodzicowi zostanie przydzielona jakas pomoc z Groene Kruis (w warunkach domowych - np. przy kapielach), to jak z jezykiem? Jezeli nawet uzyska miejsce w domu opieki (w tym sie zupelnie nie orientuje), to jak zakomunikuje glod, pragnienie czy inne?
Jezeli rodzic dotkniety choroba Alzheimera przebywa u rodziny, to niestety ta okropna choroba wymaga medycznego wsparcia, tak samo jak bezposredni opiekunowie wymagaja odciazenia (terapia dzienna). I znowu w jakim jezyku?

To nie sa ani w sensie prawnym, ani w sensie emocjonalnym proste wybory.
 
 
singelnl 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Sie 2009
Posty: 206
Wysłany: Czw Sty 28, 2010 12:19 pm   

Cytat:
(ich emerytury razem to okolo 10 tys euro za rok)


czyli jest to ok. 3200 zl na dwie osoby w Polsce.

Nie widze zadnego sensu zeby przy takich dochodach starsze osoby przyjechaly z Polski do Holandii i to na stale.
Jezeli przyjada to po pewnym czasie beda tego zalowac, bedzie to wielki blad!!
Nie umieja jezyka, nie znaja tutaj nikogo , opuszcza wszystkich znajomych w Polsce.
Wedlum mnie jest to bez sensu.

Jezeli chcesz zyc z rodzicami to tez nie jest to dobry pomysl.

Mlodzi musza osobno mieszkac a rodzice osobno , to jest najlepsze rozwiazanie , unika sie wtedy klotni, nieporozumien itd.
 
 
aymar 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 09 Lis 2007
Posty: 508
Wysłany: Czw Sty 28, 2010 2:26 pm   

przecież pisze o problemach rodziców na to wygląda nie bylej akich w PL chce im pomóc.
_________________
Bóg często nas odwiedza,ale przeważnie nie ma nas w domu...
 
 
sil_vanja 
Poczatkujacy

Dołączyła: 05 Lis 2008
Posty: 20
Wysłany: Czw Sty 28, 2010 2:42 pm   

Nie mam zadnych problemow w kontaktach z moimi rodzicami i to ze beda blisko mnie widze jako plus a nie minus calej sytuacji! Jak wspomnialam nie ma innego dobrego wyjscia dla nich w polsce! Nie chcialabym sie wdawac w szczegoly ;) Moi rodzice byli u mnie juz kilkakrotnie na wakacjach w holandii i wiem ze nie beda mieli problemu z podstawowymi czynnosciami jak zakupy czy oplacenie swiadczen samodzielnie...oczywiscie kazda korespondencja w jezyku holenderskim musi byc dla nich przetlumaczona, ale od tego maja mnie.. na ile moge to pomoge i wcale mnie ta wizja nie przeraza! A pozatym nie mieli zbyt wielu znajomych odkad sa na emeryturze wiec nie bedzie im ich brakowac....tutaj tez mozna nawiazac kontakty z polakami !
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group