NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przeprowadzka z Niemiec do Holandii!!
Autor Wiadomość
100procentPL 
Poczatkujacy
100%PL

Wiek: 50
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 15
Skąd: DE
  Wysłany: Pią Sty 15, 2010 2:12 pm   Przeprowadzka z Niemiec do Holandii!!

Witam Was
Planujemy przeniesc sie z DE do NL, prowadzimy tutaj przy granicy z NL(15km od Roermond) firme handlowo-uslugowa i wiecej klientow mamy z NL niz z DE dlatego tez taka decyzja.Niestety w DE coraz to wiecej ludzi zaczyna odczuwac kryzys....
Teraz jestem na etapie kalkulowania kosztow,wydatkow i ryzyka...ale np.tutaj w DE moja zona nie moze np.isc do pracy a w NL moze swobodnie pracowac.
Napewno mamy wiekszy kindergeld w DE niz dostaniemy w NL, ale czego i jakich dodatkowych kosztow mozemy sie spodziewac w NL??
Dziekuje serdecznie za wszelka pomoc od zorientowanych w temacie osob.
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pią Sty 15, 2010 2:48 pm   

Np. duzo wyzsze podatki dochodowe czy od auta
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
stroopwafel 
Mega gaduła
Debesciak

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 1162
Skąd: Noord Holland
Wysłany: Pią Sty 15, 2010 4:05 pm   

ok.40 % wyzszy wynajem mieszkan jest w NL
 
 
100procentPL 
Poczatkujacy
100%PL

Wiek: 50
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 15
Skąd: DE
Wysłany: Pią Sty 15, 2010 4:27 pm   

stroopwafel napisał/a:
ok.40 % wyzszy wynajem mieszkan jest w NL


Z tego co porownywalem wynajem to faktycznie jest drozej ale to moge jakos przegryzc.
Orientujecie sie jak jest z ubezpieczeniem zdrowotnym??
W DE mam zalatwione ubezpieczenie w panstwowej kasie TKK i place przy najnizszych dochodach 320 Euro/msc na rodzine czyli ja,zona i 3 dzieciaczkow...
Do tego mam 560Euro/msc kindergeld.
Za 120m2 dom place 890 Euro+oplaty a od miasta dostajemy pomoc w wys.350 Euro wohngeld.
Jak takie sprawy wygladaja w NL??
Jesli moja zona znajdzie pracodawce to jakie bedzie miec korzysci z tego(napewno dzieci beda na jej ubezpieczeniu)??
Jak jest z dziecmi( 7 i 11lat )ktore tu w DE chodza do szkoly,tu sie ucza niemieckiego??
Podejrzewam ze w NL przy granicy z DE jezyk niemiecki im sie przyda??
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pią Sty 15, 2010 4:45 pm   

Podstawowe ubezpiecznie ~€90/osoba, dzieci do 18roku zycia korzstaja z ubezpiecznia rodzicow, po 18rz musza placic ubezpiecznie.

Mozna dostac dofinansowanie do czynszu, ale max kwota za wynajem to jakies 650euro bez mediow.
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
100procentPL 
Poczatkujacy
100%PL

Wiek: 50
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 15
Skąd: DE
Wysłany: Pią Sty 15, 2010 4:50 pm   

m4rcin napisał/a:
Podstawowe ubezpiecznie ~€90/osoba, dzieci do 18roku zycia korzstaja z ubezpiecznia rodzicow, po 18rz musza placic ubezpiecznie.



Czyli jesli ja jako wlasciciel firmy bede musial sie ubezpieczyc to place 90 Euro tak?
Musze przechodzic jakies badania dla firmy ubezpieczeniowej??
Do czasu kiedy moja zona nie znajdzie sobie pracy to na jakiej zasadzie moge isc podciagnac do mojego ubezpieczenia??Jak to tutaj w NL jest??
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pią Sty 15, 2010 4:55 pm   

o ubezpieczeniu poczytaj na forum
http://forum.niedziela.nl/viewtopic.php?t=460
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pią Sty 15, 2010 7:21 pm   

100procentPL napisał/a:
m4rcin napisał/a:
Podstawowe ubezpiecznie ~€90/osoba, dzieci do 18roku zycia korzstaja z ubezpiecznia rodzicow, po 18rz musza placic ubezpiecznie.



Czyli jesli ja jako wlasciciel firmy bede musial sie ubezpieczyc to place 90 Euro tak?
Musze przechodzic jakies badania dla firmy ubezpieczeniowej??
Do czasu kiedy moja zona nie znajdzie sobie pracy to na jakiej zasadzie moge isc podciagnac do mojego ubezpieczenia??Jak to tutaj w NL jest??


W Holandii osoba powyzej 18 roku ktora tutaj mieszka LUB pracuje musi miec tutejsze ubezpiecznie.
Wiec od dnia meldunku musi miec ubezpiecznie i Ty i twoja zona
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
100procentPL 
Poczatkujacy
100%PL

Wiek: 50
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 15
Skąd: DE
Wysłany: Pią Sty 15, 2010 7:47 pm   

m4rcin napisał/a:

W Holandii osoba powyzej 18 roku ktora tutaj mieszka LUB pracuje musi miec tutejsze ubezpiecznie.
Wiec od dnia meldunku musi miec ubezpiecznie i Ty i twoja zona


To jest dla mnie zrozumiale, ewentualnie jak znajdzie pracodawce wtedy to on za nia placi skladke tak??
A jak jest z badaniami dla ubezpieczalni??
Trzeba cos robic i ile to kosztuje w NL??
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pią Sty 15, 2010 7:48 pm   

100procentPL napisał/a:
W DE mam zalatwione ubezpieczenie w panstwowej kasie TKK i place przy najnizszych dochodach 320 Euro/msc na rodzine czyli ja,zona i 3 dzieciaczkow...
w NL okszta na rodzine okolo 200-240 €
100procentPL napisał/a:
Do tego mam 560Euro/msc kindergeld.

o ile sie dobrze doczytalam to za kazde dziecko na kwartal dostaniecie 236,77
100procentPL napisał/a:
Za 120m2 dom place 890 Euro+oplaty a od miasta dostajemy pomoc w wys.350 Euro wohngeld.

tu mozena mieszkanie juz od 500 € wynajac i dostac jakas pomoc w okolicach 80 € na miesiecznie ale do czynszu powyzej 630 € nie dostajesz zadnych dodatkow z gminy.
100procentPL napisał/a:
Jesli moja zona znajdzie pracodawce to jakie bedzie miec korzysci z tego(napewno dzieci beda na jej ubezpieczeniu)??

jak juz ci wyzej wytlumaczono dzieci pozostaja do 18 roku zycia na ubezpieczeniu rodzicow.
100procentPL napisał/a:
Jak jest z dziecmi( 7 i 11lat )ktore tu w DE chodza do szkoly,tu sie ucza niemieckiego??
Podejrzewam ze w NL przy granicy z DE jezyk niemiecki im sie przyda??

tu dzieci maja obowizek ( pod grozba kary pienieznej ) chodzic do szkoly.
A czy z niemieckiego cos tu beda mialy ??
hmm raczej nie tu preferuja angielski ( takze w szkolach ) oczywiscie Niderlandzki to podstawa w szkolach.
100procentPL napisał/a:
Czyli jesli ja jako wlasciciel firmy bede musial sie ubezpieczyc to place 90 Euro tak?

Wlasciciel czy nie kazdy ma tu obowiazek sie ubezpieczyc . JEsli tu jestes zameldowany lub pracujesz spoczywa na tobie obowiazek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego.
100procentPL napisał/a:
Musze przechodzic jakies badania dla firmy ubezpieczeniowej??
by sie ubezpieczyc zdrowotnie nie potrzebujesz.
100procentPL napisał/a:
Do czasu kiedy moja zona nie znajdzie sobie pracy to na jakiej zasadzie moge isc podciagnac do mojego ubezpieczenia??Jak to tutaj w NL jest??
jak juz wyzej pisalam kazdy zameldowany lub pracujacy w nl musi posiadac ubezpieczenie zdrowotne . Dzieci do 18 roku zycia moga byc na twoim ubezpieczeniu ale zona musi miec juz swoje ubezpieczenie .

[ Dodano: Pią Sty 15, 2010 7:51 pm ]
100procentPL napisał/a:
W Holandii osoba powyzej 18 roku ktora tutaj mieszka LUB pracuje musi miec tutejsze ubezpiecznie.
Wiec od dnia meldunku musi miec ubezpiecznie i Ty i twoja zona


To jest dla mnie zrozumiale, ewentualnie jak znajdzie pracodawce wtedy to on za nia placi skladke tak??

W NL w momecie podjecia pracy lub meldunku w NL , masz obowiazek wykupienia ubezpieczenia. Czy jestes osoba prywatna czy masz firme czy pracujesz w jakies firmie sam wykupujesz takowe ubezpieczenie. dzieci do 18 roku zycia sa na ubezpieczeniu rodzicow/ opiekunow.
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Pią Sty 15, 2010 7:51 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mamqa 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Cze 2009
Posty: 592
Wysłany: Pią Sty 15, 2010 8:39 pm   

Przeprowadziłam się z rodziną w sierpniu do Holandii, właśnie z Niemiec. Najbardziej odczuwam różnice na czynszu, w DE płaciłam podstawowego 320euro a tutaj 940. Kindergelt jest tutaj dużo mniejszy, nie wypłaca się co miesiąc tylko raz na kwartał i nie ma jak w Niemczech że 156euro x 3 dzieci...tutaj chyba za trójkę jest jakieś 240 euro za kwartał (nie wypłacają miesięcznie tylko po upływie kwartału gdzie się należał).
Jedzenie jest dużo gorsze i droższe (już wiem skąd u nas w mieście było pełno klientów na zakupach ;) ).
Ja bym Wam proponowała jeśli macie możliwość zostać w Niemczech, żona może pracować w Holandii gdzieś blisko granicy i dojeżdżać do pracy, o ile oczywiście załatwisz sobie opiekę do dzieci...
Z tego co wyczytałam tutaj na forum w razie bezrobotnego też lepiej dostawać kasę z niemieckiego urzędu pracy niż holenderskiego...
Co do ubezpieczenia, tutaj każdy indywidualnie się ubezpiecza, sam wybierasz kasę i ryzyko do którego płacisz sam za lekarza. Jak pracowałam w Holandii i mieszkałam w De to miałam ubezpieczenie w Holenderskim VGZ a w Niemczech załatwiłam sobie w DAK że miałam normalną kartę niemiecką ubezpieczeniową, rachunki od lekarza szły do DAK a on ściągał kasę z VGZ. A... wydaje mi się że opieka zdrowotna w Niemczech jest jednak lepsza...
Decyzja należy do Was :) Jakby co to chętnie odpowiem Ci jeszcze na pytania aczkolwiek nigdy nie prowadziliśmy firmy więc na ten temat to ja wiem niewiele...
Pozdrawiam :)
_________________
"Mam tylko jedno skrzydło
To prawie tak jak anioł"
 
 
anja81 
Poczatkujacy

Dołączyła: 09 Lut 2009
Posty: 16
Wysłany: Pią Sty 15, 2010 9:04 pm   

zgadzam się z mamqa. My też z mężem przenieśliśmy się z Holandii do Niemiec ze względu na niższe koszty utrzymania i lepszą opiekę lekarską ( np. pacjent po złym zszyciu ręki przyjeżdża do Niemiec na poprawki albo 25 latka w Holandii nie wie kim jest ginekolog itp.).
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pią Sty 15, 2010 10:57 pm   

100procentPL napisał/a:
m4rcin napisał/a:

W Holandii osoba powyzej 18 roku ktora tutaj mieszka LUB pracuje musi miec tutejsze ubezpiecznie.
Wiec od dnia meldunku musi miec ubezpiecznie i Ty i twoja zona


To jest dla mnie zrozumiale, ewentualnie jak znajdzie pracodawce wtedy to on za nia placi skladke tak??


Nie. Tutaj obowiazek ubezpiecznia spoczywa na Tobie.
Jak trafisz na duzego pracodawce to moze miec kolektywne ubezpiecznie (czesto wiecej rzeczy w podstawowym pakiecie).
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
100procentPL 
Poczatkujacy
100%PL

Wiek: 50
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 15
Skąd: DE
Wysłany: Pią Sty 15, 2010 11:36 pm   

Mamqa i Anja81 wlasnie o takie porady mi chodzilo, zyciowe i rzeczowe :038: :038:
Byc moze nie jest to trafna decyzja albo nie przynajmniej na teraz dlatego wole pytac,pytac i jeszcze raz pytac.
Wiem ze wiele rzeczy w DE jest na TAK tymbardiej jak sie ma duuuza familie a taka wlasnie reprezentujemy i nawet idac tym tropem to z samych dodatkow na dzieciaki na chwile obecna jest w DE o 1400 Euro wiecej na kwartal, jesli dobrze licze...a moze sie myle?
Tak wiec reasumujac co moge dostac w zamian w NL??
Lepsze i godniejsze traktowanie naszej nacji?? :030: :030:
 
 
caliber1973 
Gaduła


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 130
Skąd: ROTTERDAM
Wysłany: Sob Sty 16, 2010 12:48 am   

100procentPL napisał/a:
Lepsze i godniejsze traktowanie naszej nacji??

Na to za bardzo bym nie liczył,bo możesz się rozczarować.
A przysłowie znasz"Zamienił stryjek toporek na kijek"
Odnosze wrazenie że tak to będzie wyglądało,to twoje przeprowadzanie,
100procentPL napisał/a:
Tak wiec reasumujac co moge dostac w zamian w NL

Napewno więcej rachunków do zapłacenia


P.S.
Dla mnie ten pomysł to gigantyczne nieporozumienie :072: :072: :072:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group