NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Nie Lut 14, 2010 4:07 pm
Co z dzieckiem przed/po szkole?
Autor Wiadomość
qsloncu 
Poczatkujacy

Dołączyła: 21 Paź 2009
Posty: 14
Wysłany: Nie Lut 14, 2010 4:05 pm   Co z dzieckiem przed/po szkole?

Witam

Mam nastepujace pytanie czy w holandii istnieje cos takiego jak swietlica dla dzieci? Ja i moj narzeczony niestety nie mozemy zaprowadzac dziecka (7 lat) do szkoly na 8:45 z uwagi na fakt, iz ja pracuje a on studiuje (poza miejscem zamieszkania). Wiem ze jest cos takiego jak Ludens niestety kwota jakiej oni sobie zycza jest poza naszym zasiegiem oraz lista oczekujacych jest zbyt dluga. Mieszkamy w Utrechcie i nasze dziecko chodzi do szkoly Taalschool Het Mozaiek. Moze jest jakies dofinansowanie do Ludens, badz jakas inna instytucja? Za wszelka pomoc badz rady bedziemy bardzo wdzeczni.

pozdrawiam
 
 
 
emes 
Gaduła

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 27 Lut 2008
Posty: 171
Wysłany: Nie Lut 14, 2010 4:23 pm   

Szkoly sa zobowiazane do zorganizowania voor- en naschoolse opvang (opieka przed- i poszkolna). Zapytaj w swojej szkole z kim wspolpracuja. :039:
A do voor- en naschoolse opvang (pradwopodobnie) bedzie Ci sie nalezala doplata z podatku (kinderopvangtoeslag).

Tutaj mozesz o wszystkim poczytac:
http://www.postbus51.nl/n...o-geregeld.html
 
 
siula 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 16 Sty 2009
Posty: 53
Wysłany: Wto Lut 16, 2010 10:14 pm   

A czy mozliwe jest skorzystanie z takiej opieki rowniez w wolne dni i wakacje?
 
 
amika 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 05 Lut 2010
Posty: 77
Wysłany: Wto Lut 16, 2010 10:51 pm   

Ja o tym nie slyszalam aby w dni wolne cos takiego bylo. Chyba, ze niania, z zasady jak dzieciaki maja wolne to i rodzice maja wolne albo biora wolne.
 
 
Majafala 
Poczatkujacy

Dołączyła: 08 Cze 2008
Posty: 4
Wysłany: Śro Lut 17, 2010 9:11 am   swietlica szkolna

witam serdecznie
nso, albo inaczej bso (buitenschoolse opvang) z natury swojej sa otwarte kiedy szkola nie. Przynajmniej wiekszosc. W zwykle dni jest otwarta po szkole, a w wakacje caly dzien. Zamknieta jest tylko w niewiele dni w roku, takie jak np swieta
Pozdrawiam
 
 
siula 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 16 Sty 2009
Posty: 53
Wysłany: Śro Lut 17, 2010 10:36 am   

Majafala wlasnie o bso mi chodzilo.Wiedzialam ze zajmuja sie dziecmi przed i po szkole ale interesowalo mnie czy w wakacje tez.Co prawda moj synek za tydzien dopiero zaczyna szkole ale warto wiedziec na przyszlosc,tym bardziej ze taka swietlice mam bardzo blisko od domu.Dziakuje
 
 
nataniels 
Poczatkujacy

Dołączyła: 21 Cze 2009
Posty: 19
Wysłany: Nie Lut 21, 2010 7:43 pm   

ja zaczynam prace od godz 7. znalesc opiekunke, ktora zgodizla sie przyprowadzac malego o 6.30 bylo bardzo ciezko. wczesniej gdy mialam inna prace, potrzebna mi byla tylko opieka po szkole. trafila sie fatalna babka, ktora mi o godz 13 potrafila wyslac smsa ze mi jednak dziecka nie odbierze. teraz byl tydzien wakacji i opiekunka nie mogla w jeden dzien zostac z malym, wiec musialam wziasc wolne. co chwile jakies wakacje i studie dag:)
 
 
siula 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 16 Sty 2009
Posty: 53
Wysłany: Pon Lut 22, 2010 10:06 am   

nataniels ale takie doswiadczenia mialas z prywatna opiekunka tak? Nie z taka z BSO?
 
 
Majafala 
Poczatkujacy

Dołączyła: 08 Cze 2008
Posty: 4
Wysłany: Wto Lut 23, 2010 9:35 am   

Raczej na pewno jest to zwyczajna opiekunka. Jezeli chodzi o BSO raczej sie nie zdarzaja takie sytuacje. Tam gdzie ja pracuje zawsze jest 2 opiekunow na grupe okolo 20 dzieci...nawt jezeli, ktorys jest nieobecny przychodzi ktos inny, np z uitzendbureau. Co prawda nie wszystkie BSO prowadza tez VSO (voorschoolse opvang, przed szkola). Tylko w wakcje lub jak szkola po prostu jest nieczynna jestesmy otwarci od 7.30 do 18.30, w pozostale dni 14.00 do 18.30 (po prostu po szkole:)). Jest to raczej sprawnie dzialajaca organizacja i nie ma wlasciwie po co sie bac, ze dziecko nie zostanie odebrane ze szkoly. Pozdrawiam
 
 
nataniels 
Poczatkujacy

Dołączyła: 21 Cze 2009
Posty: 19
Wysłany: Wto Lut 23, 2010 8:37 pm   

mam gastouder. niestety nie znalazlam niczego, w dodatku w poblizu domu co by bylo otwarte od 6.30. a dzisiaj sie spoznilam do pracy, bo nie mialam opieki z rana dla malego (spoznilam sie 0,5h) i dostalam mega zjeby ze jeszcze raz i polece:) bo to wplynelo destrukcyjnie na prace grupy. juz chyba lepiej zadzwonic i powiedziec ze jest sie chorym. niestety takie sa uroki samotnego rodzicielstwa
 
 
siula 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 16 Sty 2009
Posty: 53
Wysłany: Wto Lut 23, 2010 11:20 pm   

No tak myslalam,ze jest to nie mozliwe zeby z BSO czy VSO ktos mogl nie odebrac dziecka.To by sie mijalo z celem raczej! U mnie VSO jest otwarte dopiero od godziny 8 i do 18.Wszystko jest w jednym miejscu razem z peuterspeelzaal,dwa budynki dalej niz szkola.Ale to jest mala miejscowosc,cale szczescie ze wogole jest taka mozliwosc.
 
 
Majafala 
Poczatkujacy

Dołączyła: 08 Cze 2008
Posty: 4
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 8:05 am   

Nataniels...a masz gastouder przez biuro? Ma wszystkie wymagane od tego roku dokumenty? Ja tez mam gastouder...jestem z niej zadowolona, no i najwazniejesze, ze moja coreczka tez. Ale nie do pomyslenia, ze Twoja gastouder nie chce odebrac dziecka, albo ma problem co do godzin...podpisywalas kontrakt...ja mam wszystko dokladnie w kontrakcie napisane. milego dnia
 
 
nataniels 
Poczatkujacy

Dołączyła: 21 Cze 2009
Posty: 19
Wysłany: Pią Lut 26, 2010 9:01 pm   

teraz ta co mam to jestem zadowolona, raz sie do tej pory przytrafilo ze bylam bez opieki dla malego na rano. poprzednia opiekunka byla oczywiscie przez biuro z kontraktem ale jej cos stale wypadalo/ tak sie zlozylo ze zmienilam prace i miejsce zamieszkania i odbierac moge teraz malego sama. tylko budzic go codziennie o 5 rano... no ale co zrobic, pracowac trzeba:)
 
 
qsloncu 
Poczatkujacy

Dołączyła: 21 Paź 2009
Posty: 14
Wysłany: Pon Mar 01, 2010 1:58 pm   

Nauczycielka w szkole (Ondiep 63 3552 EB Utrecht) powiedziala nam ze niestety oni wspolpracuja tylko z Ludens, co jak pisalam wczesniej jest poza naszym zasiegiem (pieniadze, brak wolnych miejsc). Bylismy rowniez w BSO zapytac sie o opieke. Osoba, z ktora rozmawialismy powiedziala ze finansowo jest podobnie jak w Ludens ale z miejscami tez jest problem. Stad moje 4 pytania :)

- @emes
Napisales/las "Szkoly sa zobowiazane do zorganizowania voor- en naschoolse opvang". Mam pytanie czy jest to "prawnie narzucone", na zasadzie takiej ze mozemy zmusic szkole do pomocy? Bo nie bardzo sa sklonni nam pomoc.

- Powiedziano nam ze pieniadze, ktore zaplacimy Ludens/BSO mozemy odzyskac z podatku. Czy ktos zna jakies szczegoly, albo moze opisac jak taki proces wyglada (zwrot co miesiac, raz w roku)?

- Zna ktos moze dobra opiekunke do dziecka (7lat) w Utrechcie, ktora bylaby sklonna zajac sie dzieckiem przed i po szkole za rozsadna cene?

- Moze znacie jeszcze jakies inne instytucje/organizacje ktore moga nam pomoc?

Z gory wszystkim dziekuje ze pomoc i wsparcie :)
 
 
 
emes 
Gaduła

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 27 Lut 2008
Posty: 171
Wysłany: Pon Mar 01, 2010 4:19 pm   

qsloncu napisał/a:
czy jest to "prawnie narzucone", na zasadzie takiej ze mozemy zmusic szkole do pomocy? Bo nie bardzo sa sklonni nam pomoc.


Tak, jest to zarzadzenie odgorne - wszystko jest napisane na stronie, do ktorej podalam link.
Nie mam tylko pojecia, czy jesli oni maja juz podpisana umowe z opieka pozaszkolna, a ta nie ma wolnych miejsc to czy nadal maja obowiazki w stosunku do rodzicow. Ze stronki wynika, ze tak, tylko jak to w praktyce wyglada to niestety nie wiem. Moze ktos inny z forumowiczoe slyszal o podobnym przypadku.
qsloncu napisał/a:
Powiedziano nam ze pieniadze, ktore zaplacimy Ludens/BSO mozemy odzyskac z podatku. Czy ktos zna jakies szczegoly, albo moze opisac jak taki proces wyglada (zwrot co miesiac, raz w roku)?

Tak, mozecie starac sie o dofinansowanie z podatku, tzw. kinderopvangtoeslag.
http://www.postbus51.nl/n...angtoeslag.html
Zwrot jest wyplacany co miesiac i jest uzalezniony od wysokosci Waszych dochodow, ilosci godzin oraz ceny za godzine opieki nad dzieckiem. Na stronie internetowej podatku - o dodatkach, mozecie wyliczyc sobie ile mniej wiecej zwrotu dostaniecie.

Powodzenia! :039:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group