NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Meldunek w holandii
Autor Wiadomość
LeGolasik 
Gaduła nad gadułami :-)
LeGolasik


Pomógł: 13 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Mar 2009
Posty: 651
Wysłany: Pią Sie 19, 2016 7:40 pm   

Zależy od gminy. W większości jest tak że taniej jet za jedną osobe, potem stawka rośnie i w zależnosci od gminy: albo stawka za 2 os. i więcej, lub za każdą osobę osobno.
_________________
Lepiej żeby mnie nienawidzili takim, jaki jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę

Kurt Cobain
 
 
Jadwinia
Poczatkujacy

Dołączył: 29 Wrz 2016
Posty: 3
Wysłany: Śro Paź 12, 2016 5:43 pm   

Ten watek dotyczy meldunku w Holandii, a ty pytasz o wymeldowannie poprzez DiGid


Przenioslam tu http://www.niedziela.nl/f...p=315833#315833
Ostatnio zmieniony przez Panicelinka Śro Paź 12, 2016 7:21 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gendo
Poczatkujacy

Dołączył: 07 Mar 2017
Posty: 2
Wysłany: Wto Mar 07, 2017 10:24 pm   

Witam. Chciałbym poprosić o parę rad dotyczących mojej sytuacji.

Przyjechałem do Holandii pod koniec sierpnia 2015 roku i wyrobiłem numer SOFI w gementee w którym powiedziałem że planuje być około 2-2.5 miesiąca w kraju i potrzebowałem tego aby znaleźć prace. Pracuje jako kucharz i jedyne co udało mi się znaleźć w Amsterdamie to praca na czarno bez żadnej umowy. Wynajmuje pokój od Polaka żyjącego w mieszkaniu socjalnym i pokój też jest bez meldunku i całkowicie na czarno bo pan nie życzy sobie nikogo meldować bo by stracił zasiłek.

W maju 2016 roku znalazłem pierwszą legalną pracę i od listopada pracuje tam na pełnym kontrakcie 40h w tygodniu.

I teraz moje pytania:
- Jak mogę się rozliczyć z podatków które tu płace gdy nie mam meldunku (nie stać mnie na wynajem mieszkania przez agencje bo wymagają olbrzymich dochodów a ja nie spełniam ich kryteriów a rynek prywatny w Amsterdamie jeżeli chodzi o wynajem mieszkania jest tragiczny). Nie mogę wypełnić wniosku o DigiD gdyż wymagany jest meldunek...

- Nie mam Holenderskiego ubezpieczenia ale posiadam European Health Insurence Card chociaż nie wiem czy to jest ważne w Holandii. Czy gdybym teraz chciał się ubezpieczyć to też muszę mieć meldunek aby podpisać ubezpieczenie? Czy zostanie mi naliczona kara za brak ubezpieczenia?

- Czy pomogło by gdyby jakiś znajomy Holender w pracy mógł mnie zameldować u siebie w tym roku i czy urzędy by się przyczepiały co do wcześniejszego życia bez meldunku (zaczynam prace w 2016 a melduje sie legalnie dopiero w 2017...)?

Serdecznie dziękuje za porady i odpowiedzi na pytania.
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Wto Mar 07, 2017 10:38 pm   

Gendo napisał/a:
Przyjechałem do Holandii pod koniec sierpnia 2015 roku i wyrobiłem numer SOFI w gementee w którym powiedziałem że planuje być około 2-2.5 miesiąca w kraju i potrzebowałem tego aby znaleźć prace


Nie musi tak byc ale moze ... moga cie sprawdzic wlasnie po numerze BSN a juz na pewno od chwili podjecia oficjalniej pracy

Gendo napisał/a:
Nie mam Holenderskiego ubezpieczenia ale posiadam European Health Insurence Card chociaż nie wiem czy to jest ważne w Holandii.

Masz problem,nie mozesz oficjalnie pracowac i nie posiadac ubezpieczenia holenderskiego, to jest ubezpieczenie obowiazkowe ,a to o ktorym wspominasz jest tu niewazne .Poszukaj odpowiedzi w watku kara za brak ubezpieczenia
 
 
Gendo
Poczatkujacy

Dołączył: 07 Mar 2017
Posty: 2
Wysłany: Śro Mar 08, 2017 11:20 am   

Witam i dziękuje za odpowiedź. Gdy próbuje wyszukać czegokolwiek na tym forum to ciągle mam komunikat "Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do Twoich kryteriów" apropo braku ubezpieczenia. Czy mogła by Pani wkleić link do tematu? Dziękuje i przepraszam za kłopot.
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Mar 08, 2017 11:25 am   

http://www.niedziela.nl/i...pl&cr=countryNL
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Śro Mar 08, 2017 11:25 am   

Gendo, prosze tu jest link

http://forum.niedziela.nl/viewtopic.php?p=316590
 
 
Zuzarr
Poczatkujacy

Dołączył: 17 Wrz 2017
Posty: 1
Wysłany: Nie Wrz 17, 2017 12:39 pm   

na forum nie umieszczamy ogloszen
Ostatnio zmieniony przez Panicelinka Nie Wrz 17, 2017 5:05 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
joan941 
Poczatkujacy

Dołączyła: 10 Lut 2018
Posty: 4
Wysłany: Sob Lut 10, 2018 10:14 am   

Witam, chciałabym się poradzić, bo pewna sprawa nie daje mi spokoju 😉 Pod koniec roku 2016 skończyłam pracę w Holandii. Byłam tam przez pół roku i byłam zatrudniona przez agencję. Wszystkie formalności oni zalatwili. Zastanawiam się jednak nad kwestia meldunku - znalazłam na stronie goniec.pl informację, że przed wyjazdem z Holandii, oprócz np. zamknięcia konta bankowego należy koniecznie się wymeldowac. Nigdy nie słyszałam żeby ktoś z moich znajomych robił coś takiego, zazwyczaj wyjeżdżali z dnia na dzień. Nawet nie wiem czy była koniecznosc żebym była zameldowana - w urzędzie z kierownikiem byłam chyba tylko po to, aby nadano mi numer BSN. Dostałam wtedy dwa dokumenty po holendersku i jeden po polsku o tytule Rejestracja krótkiego pobytu w Holandii. Piszę tutaj bo nie mam za bardzo możliwości uzyskać informacji w urzędzie holenderskim. Chce się upewnić czy nie czeka mnie za jakiś czas jakas niespodzianka w postaci jakiejś zaległej kwoty do zapłaty 😉 proszę o pomoc. Jeśli podałam za mało informacji by mi pomóc to odpowiem na pytania. Tylko ta sprawa dla mnie, osoby nieznajacej języka holenderskiego, jest dosyć frustrująca.
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Sob Lut 10, 2018 4:47 pm   

joan941,

joan941 napisał/a:
Chce się upewnić czy nie czeka mnie za jakiś czas jakas niespodzianka w postaci jakiejś zaległej kwoty do zapłaty
Ale z jakiego tytulu ,moga byc te oplaty?
Mamy rok 2018 - wiec zaraz minie dwa lata ,od kiedy stad wyjechalas, wiec przez ten czas gdybys cos ''wisiala'' urzedowi ,to dawno juz by cie namierzyli i zadali zwrotu .

Cytat:
Nawet nie wiem czy była koniecznosc żebym była zameldowana

Moze sa jakies wyjatki ,ale praktycznie wszystkie firmy, ktore lokuja ludzi w mieszkaniach słuzbowych nie melduja ich .
joan941 napisał/a:
nadano mi numer BSN. Dostałam wtedy dwa dokumenty po holendersku i jeden po polsku o tytule Rejestracja krótkiego pobytu w Holandii.
Jesli nie wiesz, jaki zapis widnieje w dokumenach holenderskich, to wklej je do tematu w ktorym tlumaczymy.

Pozdrawiam
 
 
joan941 
Poczatkujacy

Dołączyła: 10 Lut 2018
Posty: 4
Wysłany: Sob Lut 10, 2018 8:10 pm   

Dzięki za odpowiedź. Ta informacja o konieczności wymeldowania się brzmi tak
"Drugą sprawą, także związaną z adresem w Polsce, jest obowiązkowe wymeldowanie się z gminy (Gemeente). Każda osoba, która jest zarejestrowana w urzędzie gminnym w Holandii powinna przed wyjazdem się do niego udać oraz zgłosić fakt wyjazdu do Polski. Warto także podać im swój nowy adres zamieszkania – w razie, gdyby urząd wysyłał korespondencję, ma się tą pewność, że trafi ona do nas. Dokładnie to samo należy zrobić w Belastingdienst (Urząd Skarbowy) oraz w SVB (w przypadku, gdy jest pobierany zasiłek rodzinny). Co więcej, osoby zameldowane w Holandii mają obowiązek kontynuacji swojego ubezpieczenia, mimo zaprzestania pracy. Tak więc osoba, która wyjechała do Polski i nie wymeldowała się, po pewnym czasie może spodziewać się wezwania do zapłaty z CVZ swojej polisy ubezpieczeniowej za cały okres zameldowania w Holandii."

Ale jeśli dobrze Cię rozumiem, pracując przez agencję, również ona załatwiała ubezpieczenie itd? Jeśli chodzi o ten adres - ja dwukrotnie zmieniłam adres po przeprowadzce z Holadnii. Jednak jakiś czas po powrocie, kiedy mieszkałam pod tym samym adresem, dostawałam dokumenty informacyjne z Holandii które dotyczyły ubezpieczenia czy składki emerytalnej. Nie były to dokumenty z wezwaniem do zapłaty, a raczej jakieś broszury informacyjne.
Ostatnio zmieniony przez Panicelinka Nie Lut 11, 2018 1:20 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Nie Lut 11, 2018 1:20 pm   

joan941 napisał/a:
Ale jeśli dobrze Cię rozumiem, pracując przez agencję, również ona załatwiała ubezpieczenie itd?


Jesli na wlasna reke sie nie ubezpieczylas w Holandii ,to tak - agencja zalatwila ci ubezpieczenie grupowe ,a z chwila kiedy skonczylas prace, ubezpieczenie zostalo rozwiazane/anulowane .

joan941 napisał/a:
Co więcej, osoby zameldowane w Holandii mają obowiązek kontynuacji swojego ubezpieczenia, mimo zaprzestania pracy. EDIT tu powinno byc z dopiskiem, o ile w Holandii nadal pozostaja.. Tak więc osoba, która wyjechała do Polski i nie wymeldowała się, po pewnym czasie może spodziewać się wezwania do zapłaty z CVZ swojej polisy ubezpieczeniowej za cały okres zameldowania w Holandii."

Prawda .
Jesli moge zapytac , skad dopiero teraz ,po tak dlugim czasie ,zainteresowanie meldunkiem i ubezpieczeniem, czy moze nie dopelniono obowiazkow z tym zwiazanych ?

Jesli posiadalas meldunek (w co watpie ) to opuszczajac ten kraj powinnas sie byla wymeldowac
Jesli jednak tego nie zrobilas , to moga ci naliczyc kare za brak skladek na ubezpieczenie ,od chwili zameldowania (jesli nie byly oplacane ) lub od chwili kiedy przestalas je oplacac .

Na forum jest temat ...''kara za brak ubezpieczenia''.
edit tu http://forum.niedziela.nl/viewtopic.php?p=320156

Na koniec dodam , niestety ale dopilnowanie takich spraw ,lezy w naszym wlasnym interesie , a inaczej mowiac ,nalezy do naszych obowiazkow i nie ma potem tlumaczenia ze nie wiedzialam.
Ostatnio zmieniony przez Panicelinka Nie Lut 11, 2018 5:48 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
joan941 
Poczatkujacy

Dołączyła: 10 Lut 2018
Posty: 4
Wysłany: Pon Lut 12, 2018 8:47 pm   

Zainteresowałam się tematem tak późno, ponieważ nie byłam świadoma, a czytając fora, trafiłam przez przypadek na temat o formalnościach i tak mi coś zaświtało.
W jaki sposób mogę się dowiedzieć czy jestem w Holandii zameldowana? Myślę, o tym, żeby napisać do mojej agencji jakie ma procedury, żeby mieć pewność. Bo ta sprawa mnie nieco niepokoi...
Znalazłam też swoją kartę ubezpieczeniową. Data wygaśnięcia jest na dzień 10.06.2017. Pracę zakończyłam w listopadzie 2016, więc pewnie jest tak jak znalazłam w podlinkowanym przez Ciebie temacie, że pracodawca to ubezpieczenie wyłączył. Jednak jeśli nadal jestem zameldowana, to tak jakbym dwa lata nie płaciła ubezpieczenia tak? Jednak w 2017 roku nie dotarły do mnie żadne dokumenty, czy mogą się one pojawić później?

Edit: znalazłam w dokumetach, z dnia kiedy mnie rejestrowano, dokument z nadania numeru sofi i w każdym punkcie w którym wyszczególniona jest gmina zameldowania, mam zapis Registratie Niet Ingezetenen czyli osoba niezameldowana. Czyli to oznacza, że zameldowania nie mam, ubezpieczenie zostało wyłączone z dniem końca pracy i moge czuć się bezpiecznie? ;)

Przepraszam za tak infantylne pytania, ale jechałam tam trochę bez świadomości, wszystko załatwiała agencja pracy i trochę w żyłam trochę w nieswiadomości, że jakieś formalności mogą być w mojej gestii. Wychodzi na to, że to fałszywy alarm?
Ostatnio zmieniony przez joan941 Pon Lut 12, 2018 9:19 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Pon Lut 12, 2018 9:10 pm   

joan941 napisał/a:
Myślę, o tym, żeby napisać do mojej agencji jakie ma procedury, żeby mieć pewność. Bo ta sprawa mnie nieco niepokoi...


Masz racje ,to bedzie najlepsze wyjscie.

Powodzenia i Pozdrawiam .
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Wto Lut 13, 2018 8:48 am   

joan941 napisał/a:
Edit: znalazłam w dokumetach, z dnia kiedy mnie rejestrowano, dokument z nadania numeru sofi i w każdym punkcie w którym wyszczególniona jest gmina zameldowania, mam zapis Registratie Niet Ingezetenen czyli osoba niezameldowana. Czyli to oznacza, że zameldowania nie mam, ubezpieczenie zostało wyłączone z dniem końca pracy i moge czuć się bezpiecznie?


Zameldowanie to nie taka prosta sprawa poniewaz potrzebny jest akt urodzenia itp

Wg mnie moze Pani spac spokojnie . :039:
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group