NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Modlitwy przed jedzeniem
Autor Wiadomość
karinakiki 
Gaduła

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 28 Wrz 2009
Posty: 119
Skąd: Overijssel
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 1:16 pm   Modlitwy przed jedzeniem

Szukam odpowiedzi juz od dawna, takze od JHolendrow,ale nie moge sie odwazyc zapytac tych, ktorzy tej sprawy dotycza.

Mam w pracy dwoch protestantow, chyba z takich "silniejszych odlamow, bardziej surowych.
Oczywiscie wiedzialam ,ze sie modla przed posilkiem,ale zauwazylam w pracy, ze razo to robia, raz nie. Dzis modlili sie przed kanapkami o 12 ale o 10 nie. Wczoraj przed kanapkami wcale sie nie modlili. kiedy w koncu oni sie modla? Strach sie wtedy odezwac, bo jeden krzyczy , jak sie nie zauwazy :D .

Czy oni modla sie , jak sie komus przypomni, czy jak? Ja czekam az zaczna jesc, zeby nie przeszkadzac,ale jak juz jesem pewna,ze "dzis nie", to jednak tak:D

Niech mi to ktos wytlumaczy. :)
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 1:30 pm   

moze zalezy to od tego z czym sa kanapki, albo kto je robil :D
a tak na powaznie, to strzelam, ze pewnie modla sie jak akurat pamietaja.
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
Ostatnio zmieniony przez zaq Śro Lut 24, 2010 1:30 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
karinakiki 
Gaduła

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 28 Wrz 2009
Posty: 119
Skąd: Overijssel
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 1:38 pm   

Dla mnie to dosc dziwne, bo czasem wydaje mi sie,ze to tylko na pokaz. Ale nie mi oceniac.
Z drugiej strony,moze to rzeczywiscie zalezy od zawartosci kanapek...W takim razie trzeba stwierdzic ,ze nutella jest swietaa:D
 
 
goorn 
Gaduła
Zimny jak głaz.


Wiek: 40
Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 182
Skąd: Nijmegen
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 2:57 pm   

poczytaj o ich wyznaniach. modlitwa może zależeć nie tylko od posiłku a raczej pory dnia w której jest ten posiłek, od dnia i oczywiście humoru w danym dniu to tak żartem lekkim.
Piszesz że nie możesz się odważyć ich zapytać, ja nigdy nie miałem z tym problemu, pracowałem w wielu miejscach z różnymi ludźmi różnych religi i zawsze szczegółowo się wypytywałem o wszystko, każdy na pewno chętnie Ci odpowie bez względu jakiej religii będzie. Ważne jest żebyś niczego nie wyśmiwała i nie obrażała w żeden sposób. zawsze zachowuj szacunek do danego człowieka i jego wyznania. Ja dla przykłądu jestem ateistą i świetnie się dogadywalem z Irakijczykami , Turkami, Indyjczykami. Nawt Afganistańczycy chętnie opowiadją o swojej religii i wyznaniach i też się często przyznają do grzechów że raz coś robią jak należy raz nie. Zapytać zawsze warto nikt Ci za to krzywdy nie zrobi. Kto pyta nie błądzi. Powodzenia
Ostatnio zmieniony przez goorn Śro Lut 24, 2010 2:58 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mikka 
Gaduła
Fire, walk with me!

Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 02 Lis 2009
Posty: 173
Skąd: Tilburg
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 3:55 pm   

goorn napisał/a:
poczytaj o ich wyznaniach. modlitwa może zależeć nie tylko od posiłku a raczej pory dnia w której jest ten posiłek, od dnia i oczywiście humoru w danym dniu to tak żartem lekkim.
Piszesz że nie możesz się odważyć ich zapytać, ja nigdy nie miałem z tym problemu, pracowałem w wielu miejscach z różnymi ludźmi różnych religi i zawsze szczegółowo się wypytywałem o wszystko, każdy na pewno chętnie Ci odpowie bez względu jakiej religii będzie. Ważne jest żebyś niczego nie wyśmiwała i nie obrażała w żeden sposób. zawsze zachowuj szacunek do danego człowieka i jego wyznania. Ja dla przykłądu jestem ateistą i świetnie się dogadywalem z Irakijczykami , Turkami, Indyjczykami. Nawt Afganistańczycy chętnie opowiadją o swojej religii i wyznaniach i też się często przyznają do grzechów że raz coś robią jak należy raz nie. Zapytać zawsze warto nikt Ci za to krzywdy nie zrobi. Kto pyta nie błądzi. Powodzenia


Przeczysz sam sobie, bo szacunek względem drugiego człowieka nie idzie w parze z 'wypytywaniem o wszystko'. W niektórych religiach jest wiele pytań których się po prostu nie zadaje. Jednego zapytasz i normalnie odpowie. Zadasz to samo pytanie człowiekowi z innego wyznania, i dostaniesz kosę w plecy. Ogólnie to trzeba uważać co się mówi.

Może nie zawsze mają ochotę się modlić, bo są zbyt głodni?
_________________
BICheck - weryfikacja kont bankowych [nowa wersja]
 
 
 
goorn 
Gaduła
Zimny jak głaz.


Wiek: 40
Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 182
Skąd: Nijmegen
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 5:06 pm   

mikka ja przecze samemu sobie??? gdzie?? kiedy??? w kórym momenie??? popatrz co sama napisałaś. Pracuję w Holandii od trzech lat i zadawałem przeróżne pytania czasem głupie czasem głupsze i nikt mi krzywdy nie zrobił nikt się na mnie nie obraził nikt mi złego słowa nie powiedział po to masz język żeby z niego kożystać co najwyżj Ci ktos powie że to prywatna sprawa każdego ale "dostaniesz kose w plecy" gdzie Ty się obracasz?? Tam u Ciebie palą jeszcze na stosie za posiadanie czarnego kota??? nie żyjemy w dziczy :039: . podtrzymuję co napisałem czegoś nie rozumiesz, nie wiesz, nie jesteś pawna pytaj. Ja tak robię i jak do tej pory dobrze na tym wychodzę. A Ty dalej bedziesz żyć w niewiedzy i sugerować że nie mają ochoty się modlić. Powodzenia z Twoim podejściem i Tobie podobnym. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez goorn Śro Lut 24, 2010 5:09 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
singelnl 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Sie 2009
Posty: 206
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 6:32 pm   

Cytat:
Czy oni modla sie , jak sie komus przypomni, czy jak?


:119:

A moze jeden sie modli w dni parzyste a drugi w nieparzyste haha

Ale tak na serio , stary dobry zwyczaj ktory niestety juz zanikl!
Czy pamietacie tez modlitwy przed pojsciem do spania ?
Trzeba bylo kleknac przed lozkiem przed pojsciem spac.
Obecnie teraz przed spaniem trzeba wylaczyc komputer :082:

Spytaj sie grzecznie , najlepiej na osobnosci , napewno odpowiedza.
 
 
karinakiki 
Gaduła

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 28 Wrz 2009
Posty: 119
Skąd: Overijssel
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 8:08 pm   

Wiec zeby nie bylo niejasnosci- uwazam sie za bardzo taktowna osobe i ABSOLUTNIE nie wysmiewam sie z innych odlamow wiary, wrecz przeciwnie- bardzo je szanuje.

Chyba niedokladnie opisalam moja historie. Pytalam o te modlitwy mojego znajomego, ktory wochowal sie w baaardzo protestanckiej rodzinie i sam powiedzial,ze nie wie dlaczego ten nasz kolega raz sie modli a raz nie. Jezeli chodzi o pore- ok o 12 niby , ale raz na tydzien?? A nie zapytam go z prostego powodu- kiedys siedzialam z nim na przerwie i rozmawialismy. I nagle, doslownie w ciagu sekundy schylil glowe- w polowie mojego zdania, ja bylam tak rozentuzjazmowana ,ze absolutnie nie zauwazylam. A on co? Zamiast mnie uprzedzic, powiedziec :"poczekaj, teraz bede sie modlil", to podniosl glowe i WYDARL sie na mnie, ze mu orzeszkadzam a on sie modli. Od tamtej pory unikam go a jak widze,ze idzie na przerwe , to uciekam gdzie pieprz rosnie. Jakos zwyczajnie nie mam ochoty go o to pytac.

Wracajac do rady o poczytanie- uwierzcie mi- gdybym znalazla odpowiedz w google , to by mnie tu nie bylo. :)

Nie twierdze,ze to zly zwyczaj, wrecz przeciwnie, fantastyczny! Ale czasem wydaje mi sie ,ze niektorzy to robia to nie z powodu wiary w sercu,ale z wiary dla oczu innych. Nie generalizuje, nie, ale to zdarza sie wszedzie.
 
 
singelnl 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Sie 2009
Posty: 206
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 8:21 pm   

Cytat:
ze nie wie dlaczego ten nasz kolega raz sie modli a raz nie. Jezeli chodzi o pore- ok o 12 niby , ale raz na tydzien??


hahaha

ty chcesz sie dowiedziec czy on musi sie regularnie modlic i o jakich porach ??
czemu na jednej przerwie sie modli a na drugiej nie ?

wytlumacze tobie:

czemu ty idziesz w jedna niedziele do kosciola a w druga nie idziesz?
czemu idziesz nieraz calkiem rano a niekiedy pozniej ??
czemu jesz sniadanie o 7 rano a niekiedy o 8 ??
a w niektore dni wogole nie jadasz!

:039:

Jednym slowem , masz trywialny problem
 
 
karinakiki 
Gaduła

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 28 Wrz 2009
Posty: 119
Skąd: Overijssel
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 8:35 pm   

Problem mam wtedy, gdy za koncie pustka a coś się psuje :)
Jestem zwyczajnie ciekawa, myślałam ,ze ktoś się podzieli wiedza na ten temat, taka mała dyskusja.

[ Dodano: Sro Lut 24, 2010 8:36 pm ]
Poza tym ,jezeli raz ide do kosciola a raz nie, to znaczy,ze nie jestem dobrym katolikiem.
Czyli z twojej wypowiedzi wnioskuje,ze jezeli on raz sie modli a raz nie, to jest takze kiepskim protestantem (??)
 
 
singelnl 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Sie 2009
Posty: 206
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 8:44 pm   

Cytat:
Czyli z twojej wypowiedzi wnioskuje,ze jezeli on raz sie modli a raz nie, to jest takze kiepskim protestantem (??)


Znowu wyciagasz zle wnioski.
Przykladaj sie lepiej wiecej do pracy, inne dziedziny omijaj z daleka :039:
 
 
karinakiki 
Gaduła

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 28 Wrz 2009
Posty: 119
Skąd: Overijssel
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 8:45 pm   

Heh. Nie wiem skad w ludziach tyle jadu.
 
 
singelnl 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Sie 2009
Posty: 206
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 8:52 pm   

Mozna tez postawic pytanie:

Skad ludzie czerpia pomysly na takie pytania ?

:088:
 
 
dorota w
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 306
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 9:25 pm   

singelnl napisał/a:
Skad ludzie czerpia pomysly na takie pytania ?

Może z życia?Człowiek inteligentny,jeśli styka się z czymś dla niego nowym,to budzi się w nim ciekawość i chce zdobyć jak najwięcej informacji na ten nowy temat.Nie mylić z wścibstwem.
A co do modlitwy przed jedzeniem-szef męża i jego rodzina też modlą się przed każdym większym posiłkiem (przed kawą i ciastkiem-nie)-byli u nas w Polsce dwa razy,zaprosiłam ich na prawdziwy polski obiad i przed obiadem zapytali,czy mogą zmówić modlitwę.Potem mąż mi mówił,że im ich religia tak nakazuje-są ewangelistami.
 
 
singelnl 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Sie 2009
Posty: 206
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 9:34 pm   

Cytat:
że im ich religia tak nakazuje-są ewangelistami.


protestanci tez sie modla....
tak wiec...


z tego wynika ze tylko katolicy sie nie modla :033:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group