NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Sob Gru 07, 2013 10:43 pm
Jak sie starac o bijstand?
Autor Wiadomość
ZuziaZ 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 52
Wysłany: Sob Kwi 03, 2010 11:10 pm   

singelnl napisał/a:
.

i co to ma wspolnego posiadanie przez kogos praw obowiazujacych w EU z zasilkiem socjamnym w Holandii ?? :082:

jako przyklad:
mieszkaniec Afryki moze miec prawo do zasilku socjalnego a mieszkaniec EU nie.


:


Wlasnie odnosnie praw socjalnych - innaczej byli traktowani Polacy zanim przystapili do UE a innaczej po. Cos latasz po forum jak kot z pecherzem ale jak na razie nie widze, zeby Twoje posty wnosily cos do tematu, zamilcz jak nie masz nic do powiedzenia!
 
 
emes 
Gaduła

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 27 Lut 2008
Posty: 171
Wysłany: Nie Kwi 04, 2010 1:27 pm   

TEORETYCZNIE o bijstand (dla obcokrajowcow) mozna sie starac po 3 miesiacach legalnego pobytu w NL (jest mnostwo warunkow, ktore musza byc spelnione, np. starajacy sie musi byc 'aktywny ekonomicznie', byc czlonkiem EU, itd.....). Jednakze moze miec to wplyw na prawo do legalnego(!) pobytu w NL.
Dla starajacych sie o bijstand po 5 latach legalnego pobytu w NL, bijstand nie ma wplywu na prawo do legalnego pobytu w NL.

Dla zainteresowanych tematem: http://www.rechtopbijstan...507#nederlander
(mozna klikac na odnosniki do interesujacych czytelnika zagadnien)
 
 
stroopwafel 
Mega gaduła
Debesciak

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 1162
Skąd: Noord Holland
Wysłany: Pon Mar 28, 2011 7:14 pm   

Czy jesli nie nalezy mi sie uitkering z UWV (brak ciaglosci pracy w ostanich miesiacach) moge starac sie o zasilek z Gemeente? Mam meldunek, IND i wszystkie inne wymogi. Jakie sa dokumenty potrzebne i czy to sie nazywa BIJSTAND ?
I
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Wto Mar 29, 2011 8:24 am   

stroopwafel od 27 lat bijstand ( Wet werk en bijstand) a od 16 do 27 WIJ. Najlepiej bedzie ( tak mi sie wydaje) jesli najpierw zarejestrujesz sie w UWV , dlatego ze bijstand przyznaja osobom, ktore nie mialy prawa do innego zasilku wiec UWV potwierdzi najpierw czy nalezy Ci sie zasilek dla bezrobotnych. Wtedy powinienes otrzymac formularz - wniosek o zasilek do gemeente dzial sociale zaken. Na pewno potrzebny bedzie dowod osobisty lub paszport, dokument z ind ( lub wklejka), bsn numer na pismie z belastingu, polisa z ubezpieczalni zdrowotnej i pismo ze spoldzielni mieszkaniowej huurspecificatie lub inne jak masz kontrakt itp.
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
Ostatnio zmieniony przez Bronka Wto Mar 29, 2011 8:32 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
stroopwafel 
Mega gaduła
Debesciak

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 1162
Skąd: Noord Holland
Wysłany: Wto Mar 29, 2011 5:34 pm   

Dzis bylem w UWV i Pan powiedzial ze z angielskim nie maja ofert pracy i nawet nie moze mi zrobic afspraku bo jak mi sie nie nalezy benefit to nie moga pomoc.
:021:
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Wto Mar 29, 2011 6:13 pm   

Nie daj sie zbyc! Ja tu jestem 20 lat i uwierz, ze nie raz wyje z rozpaczy jak rozmawiam z urzednikami.
Polowa nie wie, ze Polska jest w EU.
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
Ostatnio zmieniony przez Bronka Wto Mar 29, 2011 6:19 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
stroopwafel 
Mega gaduła
Debesciak

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 1162
Skąd: Noord Holland
Wysłany: Czw Mar 31, 2011 2:52 pm   

Nic nie zalatwie w UWV wiec udam sie po bijstand do gemeente.
 
 
nastka 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 02 Maj 2011
Posty: 75
Wysłany: Wto Mar 19, 2013 5:54 pm   

mam jedno konkretne pytanie;
czy posiadanie oszczednosci powyzej 5.750 a ponizej 11.590euro przez osobe samotnie wychowujaca dziecko nie jest przeszkoda w staraniu o bijstand?
sumy te wzielam z ponizszego linka
http://www.rijksoverheid....p-bijstand.html
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Wto Mar 19, 2013 6:46 pm   

nastka napisał/a:
mam jedno konkretne pytanie;
czy posiadanie oszczednosci powyzej 5.750 a ponizej 11.590euro przez osobe samotnie wychowujaca dziecko nie jest przeszkoda w staraniu o bijstand?
sumy te wzielam z ponizszego linka
http://www.rijksoverheid....p-bijstand.html


Dla samotnej osoby z dzieckiem mozna posiadac do 11.590 euro oszczednosci i inne dobra materialne np. auto
Dla samotnej osoby bez dziecka maksimum jest 5.750 euro
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
nastka 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 02 Maj 2011
Posty: 75
Wysłany: Wto Mar 19, 2013 7:57 pm   

dziekuje za potwierdzenie Bronko :)
 
 
bagniaczka 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 06 Lis 2008
Posty: 955
Skąd: Tilburg
Wysłany: Wto Mar 19, 2013 11:14 pm   

Niedawno staralam sie o bijstand. Niestety, trzeba byc min. 5 lat zameldowanym w NL. Wiem, ze wczesniej przyznawali ludziom, ktorzy nie spelniali tego warunku. A teraz kryzys...
_________________
<cenzura>
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Śro Mar 20, 2013 10:53 am   

Witam,

Byc moze pytanie nie na temat itp ale jak mozna mieszkac w NL 2-3 lata i nie miec 5 K oszczednosci w euro albo wlasnego roweru auta itp ktorych wartosc przekroczy 5 K euro ... :119:

Rozumiem ludzi ktorzy maja wydatki rodzine , alimenty , kredyty ale osoby po 25-30 lat bez zadnych zobowiazan i sa bez oszczednosci ... :119:
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Śro Mar 20, 2013 12:57 pm   

bagniaczka napisał/a:
Niedawno staralam sie o bijstand. Niestety, trzeba byc min. 5 lat zameldowanym w NL. Wiem, ze wczesniej przyznawali ludziom, ktorzy nie spelniali tego warunku. A teraz kryzys...


bagniaczka,

Tak ci powiedzieli w gminie/UWV? Z tego co wiem nie zmienily sie przepisy, na stronie rzadu nie ma nic ze trzeba byc 5 lat zameldowanym?

http://www.rijksoverheid....p-bijstand.html

Zreszta powiedzmy, ze ktos jest rodowitym holendrem, mieszkal w Belgii, wrocil do Holandii rok temu i zalozyl firme. Firma mu zbankrutowala i teraz nie ma prawa na bijstand bo nie byl 5 lat zameldowany w Holandii? To co z czego ma zyc?

Cos mi wydaje ze w gminie podali ci falszywe informacje.
Ostatnio zmieniony przez GeraltRivia Śro Mar 20, 2013 12:57 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bagniaczka 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 06 Lis 2008
Posty: 955
Skąd: Tilburg
Wysłany: Śro Mar 20, 2013 1:32 pm   

Powiem Ci, ze ja juz kiedys gdzies czytalam, ze trzeba tu byc zameldowanym minimum 5 lat. Tylko nie moge teraz tego znalezc. Pan z UWV mi tak w zasadzie na dzien dobry powiedzial.
_________________
<cenzura>
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Śro Mar 20, 2013 1:43 pm   

GeraltRivia napisał/a:


Zreszta powiedzmy, ze ktos jest rodowitym holendrem, mieszkal w Belgii, wrocil do Holandii rok temu i zalozyl firme. Firma mu zbankrutowala i teraz nie ma prawa na bijstand bo nie byl 5 lat zameldowany w Holandii? To co z czego ma zyc?



Przyklad akurat nietrafiony bo inne prawa ma obywatel holenderski a inne emigrant z Unii Europejskiej.

Tak jak pisze emes teoretycznie mozna starac sie o bijstand po 3 miesiacach ale w praktyce roznie z tym bywa, czesto zalezy od samej gminy, tu jest tylu emigrantow a dla roznych nacji obowiazuja rozne prawa i zalezy jak dana gmina/urzednik tej gminy interpretuje prawo. Jakis czas temu bylo nawet na ten temat tu na forum, ze jednej osobie przyslugiwal bijstand a drugiej nie a problem byl w tym, ze kazda z nich miala inna wlepke ( sticker) w paszporcie i tym samym kazda z nich miala inny status a co sie z tym wiaze rozne prawa.
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group