NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Sob Gru 07, 2013 10:43 pm
Jak sie starac o bijstand?
Autor Wiadomość
bagniaczka 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 06 Lis 2008
Posty: 955
Skąd: Tilburg
Wysłany: Śro Mar 20, 2013 1:47 pm   

Ja wlasnie wyslalam zapytanie do gemeente w tej sprawie, bo na ich stronie nic o tych 5 latach nie ma.
_________________
<cenzura>
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Śro Mar 20, 2013 2:17 pm   

bagniaczka,

Dzwonilem wlasnie na info-linie rzadowa (Informatie Rijksoverheid - 1400) i Pan mi dokladnie wytlumaczyl. Kazda osoba z EU ktora ma 18+ lat i jest zameldowana w Holandii ma prawo na bijstand - Artykul 11 Wet Werk en Bijstand (WWB).

To jest holenderskiego prawo i gmina nie moze zmieniac sobie regul.

Bijstand zalatwiasz przez strone UWV: https://www.werk.nl/werk_...standsuitkering

W ciagu 8 tygodni gmina podejmie decyzje, ale na pewno nie moga sobie w gminie wymyslec ze trzeba mieszkac 5 lat w Holandii.

Powodzenia!
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Mar 20, 2013 4:17 pm   

GeraltRivia napisał/a:
ale na pewno nie moga sobie w gminie wymyslec ze trzeba mieszkac 5 lat w Holandii

oj moga moga i to robia bo to tez prawo NL .
mianowicie w ponizszym artykule ( pobrane z podanego przez ciebie artykulu ) i po telefonicznym kotakcie z Rijksoverheid , IND , Juridisch lok. dostalam obszerne info i wychodzi na to :
Cytat:
De vreemdeling heeft in Nederland uitsluitend rechtmatig verblijf

a.op grond van een verblijfsvergunning voor bepaalde tijd als bedoeld in artikel 14;


b.op grond van een verblijfsvergunning voor onbepaalde tijd als bedoeld in artikel 20;


c.op grond van een verblijfsvergunning voor bepaalde tijd als bedoeld in artikel 28;


d.op grond van een verblijfsvergunning voor onbepaalde tijd als bedoeld in artikel 33;


e.als gemeenschapsonderdaan zolang deze onderdaan verblijf houdt op grond van een regeling krachtens het Verdrag tot oprichting van de Europese Gemeenschap dan wel de Overeenkomst betreffende de Europese Economische Ruimte;


w skrocie przekladajac na zwykly jezyk
Musisz miec "sticker "z IND , bez tego nie zechca z toba gadac w gminie , Majac juz taki sticker idziesz do gminy, gmina dzwoni do IND ze chcesz sie starac o bijstand przed uplywem 5 lat . IND cofa twoj sticker i juz nie masz prawa do rechtmatig verblijf w NL , jestes uwazany za ongewenst , gmina odmawia ci bijstand a ty w najlepszej sytuacji mozesz zostac w NL bez dochodow lub dostaniesz nakaz opuszczenia karaju w ciagu tylu to a tylu dni .
Slyszales o "gemeentelijke verordening" ? wlasnie gminy maja prawo do swoich wewnetrznych dodatkowych wymogow / praw .Ci znowu bazuja takowe na prawach z WW

[ Dodano: Śro Mar 20, 2013 4:21 pm ]
Cytat:
Bent u gemeenschapsonderdaan en woont u al vijf jaar of langer onafgebroken legaal in Nederland? Dan heeft u een duurzaam verblijfsrecht. Daardoor kunt u recht hebben op bijstand. U moet wel aan alle voorwaarden voldoen

Cytat:
Bent u EU-onderdaan, EER-onderdaan of Zwitser? Dan bent u in de volgende situaties wel rechtmatig in Nederland, maar uw aanvraag van bijstand kan gevolgen hebben voor uw verblijfsrecht


Cytat:
De gemeente moet aan de IND melden dat u bijstand aanvraagt. De IND kan na de melding besluiten dat u niet langer in Nederland mag blijven, omdat u gebruik moet maken van bijstand. Op het moment dat de IND besluit om uw verblijfsrecht in te trekken, heeft u geen recht meer op bijstand. Tot die tijd kunt u wel recht hebben op bijstand.


http://www.rechtopbijstand.nl/inhoud?pid=2618
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Śro Mar 20, 2013 4:25 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Śro Mar 20, 2013 4:57 pm   

Ok, ale bagniaczka ma prawo na bijstand i dopiero decyzja IND moze to zmienic. Z tym sie chyba zgadzasz?

Od decyzji IND zawsze mozna sie odwolac, na podstawie tego, ze mieszka sie juz pare lat w Holandii, tutaj sie pracowalo, tutaj ma sie znajomych itd. czyli tu jest centrum twojego zycia (musze sie spytac rodziny jak to sie nazywalo po holendersku). Watpie ze osoba ktora mieszka pare lat w Holandii, nie miala problemow z prawem, pracowala tutaj i jest z UE zostanie uznana za ongewenst vreemdeling. Zreszta jak jest podane w twoim linku, do czasu decyzji IND ma sie prawo na bijstand.

Tutaj jeszcze informacje, jak mozna sie odwolywac od decyzji IND i ze decyzja IND czesto nie ma podstaw wobec praw Europejskich.

Cytat:
Pas wanneer een Unieburger nog geen vijf jaar in Nederland woont en niet (langer) de status van werknemer of zelfstandige bezit kan een beroep op de bijstand gevolgen hebben voor zijn verblijfsrecht. De Dienst Werk en Inkomen meldt aan de IND dat de Unieburger bijstand heeft aangevraagd en de IND zal vervolgens informeren naar de persoonlijke omstandigheden van de Unieburger en zijn gezin. Als de IND na deze individuele belangenafweging oordeelt dat de EU-burger door het beroep op bijstand zijn verblijfsrecht kwijtraakt, is het belangrijk om tijdig met hulp van een vreemdelingenrechtadvocaat bezwaar te maken tegen dit oordeel. Er bestaat inmiddels namelijk veel jurisprudentie van het EU-Hof van Justitie waarop de Unieburger zich dan alsnog kan beroepen.


http://www.mugweb.nl/juri...ht-op-bijstand/

Oczywiscie wiem co to jest gemeentelijke verordening, ale to dotyczy spraw kiedy wyplacaja bijstand, na jakie kursy trzeba chodzic tego typu wymogi, a nie ze gmina odmawia wszystkim ktorzy nie sa zameldowani 5 lat.

Ja bym w miejscu bagniaczki zdecydowanie sprobowal.
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Mar 20, 2013 6:16 pm   

GeraltRivia napisał/a:
bagniaczka ma prawo na bijstand i dopiero decyzja IND moze to zmienic
ze ma prawo do czasu decyzji IND o jej statusie to sie zgodze tylko ze IND przy zapytaniu gminy o status odrazu przywoluje art 16 i jak pamietam 51 i odrazu odbieraja ten sticker . Tlumaczylam kilkakrotnie ludziom w sprawach bijstand i odpowiedz w sprawie bijstand dla nie Holendra nie trwala dluzej jak do zakonczenia rozmowy z IND .
GeraltRivia napisał/a:
Oczywiscie wiem co to jest gemeentelijke verordening

jednak nie wiesz wiec ci podsune co to znaczy
http://www.encyclo.nl/beg...e%20verordening
http://www.encyclo.nl/begrip/verordening
w skrocie :
kazda gmina ma swoje wewnetrzne prawa ( w granicach WW ). i dlatego miedzy innymi moga decydowac co i jak z bijstand , dlatego w kazdej gminie sa inne rozwiazania dla danego poblemu . Czyli co gmina to odmienne prawo ( oczywscie w granicach WW)
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Śro Mar 20, 2013 6:17 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Śro Mar 20, 2013 10:15 pm   

Co do reakcji IND to jesli jest tak jak mowisz, to wedlug mnie jest to skandaliczne. Czyli prawie zawsze IND decyduje ze ktos jest ongewenste vreemdeling, mimo ze ta osoba mieszka np. 3 lata w Holandii, pracowala tu dwa lata, jest zameldowana itd? Ja bym tym w takim wypadku od razu odwolywal sie od decyzji IND przez vreemdelingenrechtadvocaat.

O gemeenteverordening.

Cytat:
kazda gmina ma swoje wewnetrzne prawa ( w granicach WW ). i dlatego miedzy innymi moga decydowac co i jak z bijstand , dlatego w kazdej gminie sa inne rozwiazania dla danego poblemu . Czyli co gmina to odmienne prawo ( oczywscie w granicach WW)


To przeciez o to mi chodzi, w granicach WWB. Dodanie reguly jak minimum 5 lat meldunku jest sprzeczne z WWB (wedlug mnie - ale nie jestem prawnikiem). Podalem przyklady ktore sa w granicach WWB, czyli data wyplaty bijstand, na jakie kursy trzeba chodzic itd.

Pomysl jaki bylby chaos jakby jedna gmina miala ten oficjalny termin 3 miesiace, druga rok, a trzecia 5 lat.

Akurat dzisiaj byla ciekawa wypowiedz sadu, ze gminy nie moga same decydowac o bijstand bez decyzji IND.

EU-burger kan recht op bijstand hebben als IND niet uitwijst - http://perssupport.nl/aps...D+niet+uitwijst
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Mar 20, 2013 10:42 pm   

GeraltRivia napisał/a:
Akurat dzisiaj byla ciekawa wypowiedz sadu, ze gminy nie moga same decydowac o bijstand bez decyzji IND
nie o bijstand a o pozostaniu w NL . Gminy nie moga decydowac ze mieszkanec EU musi opuscic NL gdy zaczyna sie ubiegac o bijstand .
Cytat:
De Centrale Raad van Beroep beslist in zijn tussenuitspraak van 18 maart 2013 dat een aanvraag om bijstand van een EU-burger niet direct betekent dat die burger niet meer in Nederland mag zijn. Als de EU-burger bijstand aanvraagt, mag de gemeente niet zelf beslissen of die burger in Nederland mag blijven. Dat besluit moet worden genomen door de IND. Zolang de IND nog niet heeft beslist kan de EU-burger ook recht hebben op een bijstandsuitkering.

Co do reszty to
A) gmina nadal moze decydowac czy da komus bijstand czy nie , IND nadal bedzie decydowac czy ktos moze pozostac w NL niedopelniajac warunkow przyznania "stickera ".
B)IND bedzie sie zaslanialo swoimi prawami , tmbardziej ze teraz jest wlasnie nagonka na mieszkancow z EU pobierajacych bijstand , tzw szukanie oszczednosci .
GeraltRivia napisał/a:
Czyli prawie zawsze IND decyduje ze ktos jest ongewenste vreemdeling, mimo ze ta osoba mieszka np. 3 lata w Holandii, pracowala tu dwa lata, jest zameldowana itd?
i powiedz mi co taka osoba ma tu po 3 latach ? ile osob zna jezyk po 3 laach ?
ile osob ma obywatelstwo lub staly pobyt ?
Osobiscie uwazam ze powinni bardzo pilmowac ustalonych prawnie 5 lat udokumentowanego prawnego pobytu . Jak tego nie beda robic to za 10 lat NL skonczy tak jak Grecja , Hiszpania czy Cypr .
Uwazasz ze ktos kto tu jest blauwe maandag idzie do gminy i ma te same prawa als rodowity lub ktos z wieloletnim starzem ? Oj nie tedy droga .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Śro Mar 20, 2013 10:53 pm   

Uwazam ze to zalezy od motywacji tej osoby zeby znalesc prace i nauczyc sie jezyka. Cos w rodzaju: dostajesz bijstand na 12 miesiecy ale skoncz kurs holenderskiego i znajdz prace.

Turcy i Marokanczycy siedza tu po 20-40 lat, nie znaja prawie slowa po holendersku, nie pracuja a gmina daje im bijstand, bijzondere bijstand itd. A Polacy ktorzy pracowali tu np. 3 lata, troche znaja jezyk i chca dalej mieszkac w Holandii dostaja kopa.

Ale odbiegamy od tematu, kazdy ma swoje poglady, zycze bagniaczce powodzenia!
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Mar 20, 2013 11:20 pm   

GeraltRivia napisał/a:
Turcy i Marokanczycy siedza tu po 20-40 lat, nie znaja prawie slowa po holendersku
znasz historie NL to powinienes wiedziec ze oni wlasnie w latach 50-60 ciezko tu pracowali przez wiele wiele lat , to wiesz tez ze oni maja inne pakty podpisane i naewno wiesz ze kazdy z tych co odtrzymuja bijstand ma takze NL obywatelstwo .
A wlasnie zeby zapobiegac powtorce z historii powstaly takie a nie inne prawa .
I wlasnie zeby za kilkanascie lat ktos inny nie mogl napisac ze polacy dostaja bijstand a nie znaja jezyka ma wejsc , moze nawet juz wdrozyli obowiazek znajmosci ( przynajmniej podstawowej znajomosci ) jezyka NL .
Ale nie mniej trzymam kciuki za baginiaczke .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
bagniaczka 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 06 Lis 2008
Posty: 955
Skąd: Tilburg
Wysłany: Czw Mar 21, 2013 12:09 am   

Dziekuje Wam za wsparcie i porady :039: Najsmiejszniejsze jest to, ze pan mnie w ogole o stiker z IND nie pytal, tylko sobie sprawdzil w gminie, od kiedy jestem zameldowana. Mieszkam tu 4,5 roku, zameldowana jestem rok krocej. I pan orzekl, ze za krotko. Po wyslaniu maila gmina odpowiedziala mi, ze mam wypelnic dokumenty i pojsc na afsprak. Noz k****, a niby gdzie ja z wszystkimi dokumentami bylam, jak nie na afspraku??? Oczywiscie o kwestii 5 lat nic nie napisali, a ja ich wlasnie o to pytalam :072: Bede jeszcze walczyc, chyba ze szczesliwym trafem bede sie mogla na ten ich bijstand wypiac :) Pozdrawiam :039:
_________________
<cenzura>
 
 
nastka 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 02 Maj 2011
Posty: 75
Wysłany: Czw Mar 21, 2013 7:27 pm   

bagniaczka, a aplikowalas wpierw prez werk.nl o bijstand czy od razu do gemeente uderzylas?

[ Dodano: Czw Mar 21, 2013 7:35 pm ]
ah,i trzymam kciuki za ten afsprak,oby sie powiodlo:)
 
 
bagniaczka 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 06 Lis 2008
Posty: 955
Skąd: Tilburg
Wysłany: Pią Mar 22, 2013 8:21 am   

W Tilburgu procedura jest taka, ze trzeba wypelnic wstepny dokument w UWV Werkbedrijf, oni to podobno wysylaja do gminy. Ale zaproszenie na afsprak dostalam wlasnie do UWV i tam pan mnie poinformowal, ze mi sie nie nalezy ze wzgledu na te 5 lat.
Ale jest wiadomosc optymistyczna - jednak moge sie na nich wypiac :033: Niedawno wrocilam z pierwszej nocki w nowej pracy :) Jeszcze raz Wam wszystkim dziekuje :039:
_________________
<cenzura>
 
 
nastka 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 02 Maj 2011
Posty: 75
Wysłany: Pią Mar 22, 2013 8:39 pm   

zatem powodzenia w pracy,gratuluje :)

[ Dodano: Wto Kwi 23, 2013 5:48 pm ]
czy ktos z was sie orientuje czy osoba ktora pracuje w niepelnym wymiarze czasu i to co zarabia nie jest wystarczajace na pokrycie wszyskich kosztow + zycie moze starac sie o bijstand?
 
 
olek1063 
Gaduła

Dołączył: 01 Sty 2012
Posty: 111
Wysłany: Czw Lis 21, 2013 5:35 pm   

Czy ktoś wie czy można ubiegać się o bijstand w przypadku gdy skończył się zasiłek dla bezrobotnych, a otrzymało się ofertę pracy. Z tym, że przez 2 dwa miesiące pracodawca chce wykorzystać prawo do płacenia wynagrodzenia w ramach "proefplaatsing"?
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Czw Lis 21, 2013 7:01 pm   

olek1063,



Wanneer heb ik recht op bijstand?

U heeft mogelijk recht op bijstand als u niet genoeg inkomen of vermogen heeft om in uw levensonderhoud te voorzien.

Voorwaarden bijstandsuitkering
U heeft recht op een bijstandsuitkering als u aan de volgende voorwaarden voldoet:

U woont rechtmatig in Nederland.
U bent 18 jaar of ouder.
U heeft niet genoeg inkomen of eigen vermogen om in uw levensonderhoud te voorzien. Woont u samen? Dan telt het inkomen en het eigen vermogen van uw partner mee.
U kunt geen beroep doen op een andere uitkering.
U zit niet in de gevangenis of een huis van bewaring.
Uw eigen vermogen komt niet boven een bepaald bedrag uit.
U doet mee aan activiteiten die uw gemeente u aanbiedt om werk te vinden.


http://www.rijksoverheid....p-bijstand.html
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group