NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Sob Gru 07, 2013 10:43 pm
Jak sie starac o bijstand?
Autor Wiadomość
Bartt85
Poczatkujacy

Dołączył: 20 Sty 2013
Posty: 8
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 8:30 am   

Witam, właśnie staram się o bijstand i trwa to już od 7.01.2014.

Jeżeli ma się skończone 27 lat to nie ma problemu z przyznaniem. Jeżeli jest się poniżej 27 roku życia to wtedy jest dodatkowe spotkanie w sprawie podjęcia nauki w szkole.

Wygląda to tak, że najpierw mamy rozmowę w UWV, następnie warsztaty również w UWV. Ja miałem 4 spotkania w tygodniowym odstępie. W każdym tygodniu trzeba składać 5 podań o pracę i dokumentować to w notatniku, który dostajemy od UWV. Wpisujemy tam datę, pracodawcę, osobę kontaktową, odpowiedź.

W następnym tygodniu po zakończeniu warsztatów dzwonimy i umawiamy się na wizytę. Na tej wizycie sprawdzany jest notatnik oraz urzędnik przeprowadza z nami kontrolną rozmowę. Wyznacza nam spotkanie ale tym razem już w gemeente w naszym regionie.

Wstawiamy się na rozmowę w gemeente urzędnik kontroluje wszystko dokładnie. Trzeba przedstawić wyciąg z konta z ostatnich 3 miesięcy, kontrakt na mieszkanie, weryfikację konta bankowego i czekamy na kasę.

Ja właśnie czekam na pieniądze i powinienem otrzymać je w tym tygodniu. Przyznanie pieniędzy trwa 8 tygodni od momentu złożenia wniosku jeżeli wszystkie formalności dopełnimy i nie znajdziemy w tym czasie pracy.
Ostatnio zmieniony przez Bartt85 Pon Lut 24, 2014 8:36 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 9:08 am   

Bartt85,

Moze sie myle, ale opisales to tak jakbys byl dumny z tego ze udalo ci dostac bijstand (i mozesz zyc za pieniadze innych podatnikow).

Mam nadzieje ze aktywnie szukasz pracy i tylko pieniadze zebys mogl przezyc ten okres bez pracy.

Oprocz tego w tym roku przepisy sie zmienia od 1 lipca i gminy moga decydowac o tym czy musisz wykonywac jakas prace (czesto na pol etatu) w zamian za zasilek, np. praca w parkach miejskich, sprzatanie domow, rozwozenie poczty itd. Nie mozesz wtedy odmowic tej pracy, bo stracisz prawo na zasilek.
 
 
Bartt85
Poczatkujacy

Dołączył: 20 Sty 2013
Posty: 8
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 9:16 am   

GeraltRivia napisał/a:
Bartt85,

Moze sie myle, ale opisales to tak jakbys byl dumny z tego ze udalo ci dostac bijstand (i mozesz zyc za pieniadze innych podatnikow).

Mam nadzieje ze aktywnie szukasz pracy i tylko pieniadze zebys mogl przezyc ten okres bez pracy.

Oprocz tego w tym roku przepisy sie zmienia od 1 lipca i gminy moga decydowac o tym czy musisz wykonywac jakas prace (czesto na pol etatu) w zamian za zasilek, np. praca w parkach miejskich, sprzatanie domow, rozwozenie poczty itd. Nie mozesz wtedy odmowic tej pracy, bo stracisz prawo na zasilek.


o-O

Opisałem to szczegółowo na swoim przykładzie jak się o niego starać, gdyż taki był temat postu, a więcej w nim teorii niż doświadczeń praktycznych. Przyda się to przyszłym osobą które są w potrzebie.

Owszem jestem dumny z tego, że udało mi się to załatwić i mogę skorzystać z tego prawa tak samo jak każdy Holender. Mogę żyć za pieniądze podatników bo również jestem podatnikiem i inni żyją za moje pieniądze więc nie rozumiem w czym widzisz problem. Trzeba starać się o wszystkie dostępne możliwości jeżeli jest się w potrzebie i skoro państwo mi na to pozwala to jak najbardziej będę z tego korzystał.

Jeżeli będę musiał podjąć się pracy wyznaczonej przez urząd to nie widzę w tym problemu.
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 9:38 am   

Bartt85,

Bo jednym z warunkow do otrzymania w bijstand jest aktywne szukanie pracy, a z twojego postu nie wynika ze aktywnie szukasz, tylko starasz sie spelniac minimalne wymagania. Zreszta napisalem ze moge sie mylic, wiec jesli aktywnie szukasz to przepraszam.

Z drugiej strony jakbys byl podatnikiem ktory dopiero co stracil prace (o ile nie miales wlasnej firmy), to najpierw bys otrzymal WW. Bijstand miesiecznie to okolo 700e plus koszty UWV, gminy itd. wiec na miesiac twojego zasilku musza pracowac 2 osoby z srednia krajowa. Wiec nie wiem jak wyobrazasz sobie ze inni zyja z twoich pieniedzy.

Ale z tego zrobila sie dyskusja nie na temat, wiec powodzenia z znalezieniem nowej pracy.
 
 
Bartt85
Poczatkujacy

Dołączył: 20 Sty 2013
Posty: 8
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 9:56 am   

GeraltRivia napisał/a:
Bartt85,

Bo jednym z warunkow do otrzymania w bijstand jest aktywne szukanie pracy, a z twojego postu nie wynika ze aktywnie szukasz, tylko starasz sie spelniac minimalne wymagania. Zreszta napisalem ze moge sie mylic, wiec jesli aktywnie szukasz to przepraszam.

Z drugiej strony jakbys byl podatnikiem ktory dopiero co stracil prace (o ile nie miales wlasnej firmy), to najpierw bys otrzymal WW. Bijstand miesiecznie to okolo 700e plus koszty UWV, gminy itd. wiec na miesiac twojego zasilku musza pracowac 2 osoby z srednia krajowa. Wiec nie wiem jak wyobrazasz sobie ze inni zyja z twoich pieniedzy.

Ale z tego zrobila sie dyskusja nie na temat, wiec powodzenia z znalezieniem nowej pracy.


Pracowałem w jednej firmie przez okres 4 lat po czym zostało zwolnionych w jeden dzień 70 osób w tym ja. Gdyż nie było pracy i firma redukowała zatrudnienie. Wyobraź sobie, że byłem na urlopie i dostałem telefon, że jestem zwolniony. Ludzie zostali potraktowani jak zwykłe śmieci ze względu na te cudowne agencyjne kontrakty.

Po zwolnieniu owszem byłem na zasiłku przez okres 6ciu miesięcy i otrzymałem kwotę 865e miesięcznie. Znalazłem pracę na kontrakcie z zerową gwarancją godzin. Jak były zamówienia to pracowałem jak nie było to nie pracowałem. Po 3 miesiącach praca się skończyła. Zasiłek już mi nie przysługiwał ponieważ go wykorzystałem, a nie miałem przepracowanych bodajże 26 tygodni żeby otrzymać kolejny więc urzędniczka zaproponowała bijstand. Zrobiłem wszystko żeby go otrzymać i się udało.

Sytuacja jest teraz z pracą taka, że nie ma gwarancji godzin i obiecują 40h tygodniowo, a w rzeczywistości pracujesz 1-2 dni w tygodniu. Więc wolę mieć zabezpieczenie finansowe do puki nie znajdę normalnej dobrej pracy.
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 10:17 am   

Bartt85,

Ok rozumiem. No rzeczywiscie jest ciezka sytuacja na rynku pracy, mimo ze powoli widac poprawe.

Moze juz o tym wiedziales, ale w bijstand tez mozna pracowac. Podajesz swoje miesiecznie dochody i jesli te dochody sa nizsze niz bijstand, gmina doplaca ci roznice. Moze tak bedzie latwiej potem w takiej firmie dostac umowe na wiecej godzin, bo im dluzej siedzi sie w bijstand, tym trudniej potem wyjsc.
 
 
Mathnl 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 23 razy
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 906
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 10:38 pm   

Bartt85,
Wspolczuje,ze straciles prace i musisz zyc z pieniedzy innych.Nigdy nie bylem na zasilku,tym bardziej na lasce opieki spolecznej jak Ty teraz,ale moge sobie wyobrazic jakie to upokarzajace.Podobnie jak kolega wyzej wierze,ze aktywnie szukasz pracy i zycze,abys znalazl ja jak najpredzej.Inaczej pojawia sie podobne do ponizszego artykuly tyle,ze Wlk.Brytanie zamienia na Holandie.
http://wiadomosci.goniec....a-na-zasilkach/
 
 
Bartt85
Poczatkujacy

Dołączył: 20 Sty 2013
Posty: 8
Wysłany: Wto Lut 25, 2014 12:33 pm   

Mathnl napisał/a:
Bartt85,
Wspolczuje,ze straciles prace i musisz zyc z pieniedzy innych.Nigdy nie bylem na zasilku,tym bardziej na lasce opieki spolecznej jak Ty teraz,ale moge sobie wyobrazic jakie to upokarzajace.Podobnie jak kolega wyzej wierze,ze aktywnie szukasz pracy i zycze,abys znalazl ja jak najpredzej.Inaczej pojawia sie podobne do ponizszego artykuly tyle,ze Wlk.Brytanie zamienia na Holandie.
http://wiadomosci.goniec....a-na-zasilkach/



Hehehe stary nie przesadzaj. Jakie jest to upokorzenie ? bo dla mnie żadne. Jeżeli jesteś pracoholikiem to okej. Ale właśnie takich ludzi Holandia potrzebuje. Bo wtedy Holendrzy mają gdzieś pracę i żyją z pracy polaków i innych. Nie wspominając już o marokańcach którzy nie pracują i mają full pieniędzy. właśnie z państwa. Upokorzenie to jest w Polsce z zasiłkiem 500zł tutaj, normalnie można za te pieniądze żyć.
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Wto Lut 25, 2014 1:15 pm   

Bartt85,

Tak Bart, wszyscy Holendrzy zyja z Polakow i innych. A jak nie bylo UE, to wogole nie pracowali tylko pieniadze magicznie im z nieba spadaly. Ile masz przyjaciol lub znajomych holenderskich ze znasz ich sytuacje finansowa? Np. takich ktorzy maja dlugi z hipoteki na 100.000e przez kryzys finansowy? Wiesz wogole ze tu bezrobocie jeszcze 14 lat temu bylo okolo 2% a teraz prawie 9%? Wiesz ze juz od 15 lat sila nabywcza sredniego Holendra sie co rok zmniejsza.

Co do bezrobotnych Turkow i Marokanczykow to tez sie Holendrzy za nich zabrali, wiec i im sie koncza darmowe zasilki. Zreszta wiekszosc obcokrajowcow tez normalnie pracuje.

Rowniez co do podejscia do pracy Holendrow sie mylisz. Sredni Holender nie haruje tak jak Polak bo wie ze musi pracowac do 67ego roku zycia, wiec trzeba pracowac madrze a nie na maxa przez pare lat, i potem na rente.

Nie znasz kraju, nie znasz kultury, nie znasz historii, to sie lepiej nie wypowiadaj w stereotypach.
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Wto Lut 25, 2014 1:38 pm   

GeraltRivia napisał/a:
Nie znasz kraju, nie znasz kultury, nie znasz historii, to sie lepiej nie wypowiadaj w stereotypach.


Super wypowiedz popieram w calosci :038:


A kolega wyzej , Bartt85, to zapewne jeden z wielu ,ktory w ostatnim czasie przybyl do Holandii ....bo mial przyobiecane gruszki na wierzbie ,

no coz powodzenia w kreowaniu obrazu Polaka na zasilku w panstwie
gdzie zadnemu Holendrowi robic sie nie chce ale polakowi na tutejszym zasilku zyje sie godnie i honorowo ...
 
 
Bartt85
Poczatkujacy

Dołączył: 20 Sty 2013
Posty: 8
Wysłany: Wto Lut 25, 2014 2:55 pm   

Hehehe ludzie co z Wami jest nie tak. Serio pytam bo nie dowierzam w to co czytam. Co jest złego w tym, że korzysta się z tego co się nam w danym państwie należy ?

Wyluzujcie i nie spinajcie się tak. Jak macie dobrą pracę to się cieszcie bo nigdy nie znacie dnia ani godziny kiedy to się może zmienić. Ja też miałem dobrą pracę przez 4 lata ale już jej nie mam. Jednak nie załamuje się tym faktem gdyż jest to tylko praca i w każdej chwili można ją stracić.

Odpowiedziałem w temacie jak odbywa się procedura załatwiania bijstand a wy od razu atakujecie.

Co do znania podejścia do pracy przez Holendrów to doskonale je znam gdyż moja narzeczona jest holenderką i ze względu na naszą rodzinę którą razem stworzyliśmy tutaj zostałem. Byłą to moja świadoma decyzja gdyż nie przyjechałem tu do pracy, a w odwiedziny znajomych. Życie jednak potoczyło się tak, że poznałem dziewczynę i postanowiłem tutaj zostać.

Tak więc nie wymądrzajcie się i nie oceniajcie ludzi jak nie macie pojęcia o sytuacji. Ale tak to już jest, nie na darmo uważani jesteśmy za hejterów wg siebie i to się potwierdza nawet na forum.
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Wto Lut 25, 2014 6:05 pm   

Bartt85,

Ehh Bart, wiesz ze chodzi o styl w jakim piszesz swoje posty: "czekamy na kasę"

Albo "Bo wtedy Holendrzy mają gdzieś pracę i żyją z pracy polaków i innych. Nie wspominając już o marokańcach którzy nie pracują i mają full pieniędzy" - Kto tu kogo ocenia?

I do tego wspaniala argumentacja: moja narzeczona jest Holenderka wiec znam doskonale podejscie Holendrow do pracy.
 
 
Guiscard 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 21 Maj 2010
Posty: 74
Wysłany: Wto Lut 25, 2014 6:24 pm   

Bartt85 napisał/a:
Hehehe ludzie co z Wami jest nie tak. Serio pytam bo nie dowierzam w to co czytam. Co jest złego w tym, że korzysta się z tego co się nam w danym państwie należy ?

Wyluzujcie i nie spinajcie się tak. Jak macie dobrą pracę to się cieszcie bo nigdy nie znacie dnia ani godziny kiedy to się może zmienić. Ja też miałem dobrą pracę przez 4 lata ale już jej nie mam. Jednak nie załamuje się tym faktem gdyż jest to tylko praca i w każdej chwili można ją stracić.

.


Nie przejmuj sie nimi. Nie rozumieja co napisales. Ja zrozumialem :D

Najlepsze te nadinterpretacyjne wstawki kolezanek wyzej. Jesli nawet jest leniem, to co Was to obchodzi. Od tego sa odpowiedni urzednicy by weryfikowac jego aktywnosc w poszukiwaniu pracy. Jesli prawo zezwala na zasilki, zapomogi i przyznaja je ludziom, to co Wam do tego? A jak Was to boli, to sobie pomyslcie,ze dzieki tym zasilkom itp. blizni ma co jesc i ze w ten sposob spelniacie swoj chrzescijanski obowiazek:)Albo,ze nie kradnie itd.
I te Wasze ocenianie kogos powierzchowne i wymadrzanie sie. Kiedys stracicie prace, to zmienicie zdanie. Jak to mawiaja syty glodnego nie zrozumie.
Ostatnio zmieniony przez Guiscard Wto Lut 25, 2014 6:32 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bartt85
Poczatkujacy

Dołączył: 20 Sty 2013
Posty: 8
Wysłany: Wto Lut 25, 2014 6:30 pm   

GeraltRivia napisał/a:
Bartt85,

Ehh Bart, wiesz ze chodzi o styl w jakim piszesz swoje posty: "czekamy na kasę"

Albo "Bo wtedy Holendrzy mają gdzieś pracę i żyją z pracy polaków i innych. Nie wspominając już o marokańcach którzy nie pracują i mają full pieniędzy" - Kto tu kogo ocenia?

I do tego wspaniala argumentacja: moja narzeczona jest Holenderka wiec znam doskonale podejscie Holendrow do pracy.


Argumenty są odpowiedzią na wasze ataki. Ale nie ważne, jak ktoś będzie miał pytania odnośnie bijstand to może pomoże mu post który zamieściłem.
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Wto Lut 25, 2014 7:22 pm   

Guiscard,

I wlasnie dlatego prawo od 1 stycznia 2015 sie zmieni.

http://www.telegraaf.nl/b...standwet__.html

"Wie bijstand ontvangt, moet een tegenprestatie leveren voor zijn uitkering. De gemeenten mogen echter zelf gaan bepalen hoe die eruit ziet."

Czyli na zasilek tez trzeba bedzie pracowac.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group