NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Śro Cze 23, 2010 10:43 pm
SOBOTA - DZIEŃ ŚWIĘTY
Autor Wiadomość
Bliksem 
Poczatkujacy
Bliksem

Dołączyła: 25 Paź 2011
Posty: 1
Skąd: Polska/Holandia
Wysłany: Czw Lis 03, 2011 4:32 pm   

Katolicy uznają niedzielę za dzień święty i uważają, że należy w ten dzień oddawać cześć Bogu. Tymczasem dowiedzialam się, ze tak napradę to sobota (sabat) była dla pierwszych chrześcijan dniem świętym i że właśnie ją Bóg kazał nam obchodzić. Niedziela jest dniem wywyższonym przez pogan jako "dzień Słońca" (ang. Sunday,niem. Sonntag). Wiem również, że zmiana tego dnia spowodowana jest zakazem cesarza Hadriana, który w wyniku antyżydowskich nastrojów w Imperium Rzymskim zakazał Żydom wstępu do Jerozolimy i święcenia sabatu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, ze współcześni katolicy wiedzą o tej zmianie i mimo to nic nie robią, postępując jednocześnie niezgodnie z tym co nakazał nam Jezus w Bibli. Jest to grzech, 3 przykazanie mówi "Będziesz dzień święty święcił", a my go nie święcimy. Dlaczego Kościół nie zmieni tego? Czy święcąc sobotę nie jesteśmy już chrześcijaninami tylko po części poganami? Przecież powinniśmy postępować tak jak nakazuje Biblia.



Nie ma w nazewnictwie ''Mala pascha'' Pascha,to Pascha.
_________________
Bliksem
 
 
wakker 
Poczatkujacy
wakker

Dołączył: 03 Lis 2011
Posty: 1
Wysłany: Czw Lis 03, 2011 9:22 pm   

"Pamiętaj abyś dzień święty święcił". Czy święcisz właściwy dzień?
Przykazanie mówi, abyśmy święcili Boży dzień, ale który to dzień. Większość wierzących, a nawet niewierzących ma dziś niedzielę za dzień odpoczynku. Czy tak było zawsze? Wiemy, że Adam, Mojżesz, Jan Chrzciciel, Pan Jezus, apostoł Paweł święcili sobotę. Zanim prześledzimy teksty biblijne, aby zobaczyć który dzień jest Bożym dniem nabożeństwa i odpoczynku, przeczytajmy IV przykazanie Dekalogu Bożego z Pisma Świętego w przekładzie księdza Jakuba Wujka:

"Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił. Sześć dni robić będziesz i będziesz wykonywał wszystkie roboty twoje; ale siódmego sabat Pana, Boga twego, jest: nie będziesz wykonywał weń żadnej roboty... Przez sześć dni bowiem czynił Pan niebo i ziemię, i morze, i wszystko, co w nich jest, a odpoczął dnia siódmego; i dlatego pobłogosławił Pan dniowi sobotniemu i poświęcił go." (Wj.20:8-11).

Treść tego przykazania wskazuje, że nie wszystkie dni są święte. Bóg nakazuje nam pracować przez sześć dni w tygodniu, wyróżniając tylko dzień siódmy. Ten, kto uważa, że każdy dzień jest święty, a są tacy, łamie to przykazanie częściej, niż ten, kto nie święci żadnego.

Przykazanie IV sięga swoim początkiem Ogrodu Eden: "I ukończył Bóg w siódmym dniu dzieło swoje, które uczynił, i odpoczął dnia siódmego od wszelkiego dzieła, które uczynił. I pobłogosławił Bóg dzień siódmy, i poświęcił go, bo w nim odpoczął od wszelkiego dzieła swego, którego Bóg dokonał w stworzeniu" (Rdz.2:1-2).

Już w Raju, a więc zanim jeszcze pojawił się problem grzechu, Bóg pobłogosławił, poświęcił i odłączył siódmy dzień tygodnia (Rdz.2:3). W tym miejscu podkreślić trzeba, że Bóg poświęcił nie co siódmy dzień, lecz "siódmy dzień" (Rdz.2:2), jako dzień nabożeństwa (Wj.20:8-11), czyniąc go znakiem przynależności do Bożego porządku rzeczy (Ez.20:20).

Wielu odrzuca świętość siódmego dnia tygodnia, jako instytucję żydowską. Twierdzą, że sabat ma początek dopiero na górze Synaj, gdzie Bóg nadał przykazania Żydom. Nie jest to jednak prawdą, gdyż jak widzieliśmy Bóg dał ludzkości sabat w Raju, na setki lat, zanim na ziemi pojawili się Żydzi.

Bóg ustanowił dla ludzkości w Raju dwie instytucje: sabat i małżeństwo. Jakże śmiesznym byłoby twierdzenie, że małżeństwo jest tylko dla Żydów. A jednak niektórzy twierdzą, że sabat jest wyłącznie dla Żydów! Pan Jezus nie potwierdził takiego wąskiego spojrzenia, mówiąc, że "sabat jest ustanowiony DLA CZŁOWIEKA" (Mk.2:28).

Wszystko co Bóg stworzył w ciągu pierwszego tygodnia stworzenia, stworzył dla całej ludzkości: światło, morza, lądy, zwierzęta, rośliny. Także koronę stworzenia, którą jest siódmy dzień tygodnia, Bóg dał całej ludzkości, jako dzień nabożeństwa i odpoczynku.

Większość chrześcijan obiera pierwszy dzień tygodnia - niedzielę za dzień nabożeństwa i odpoczynku. Czy zmiana sabatu z siódmego dnia tygodnia na pierwszy ma potwierdzenie w Nowym Testamencie? Przestudiujmy wersety w Nowym Testamencie, które wymieniają niedzielę. Nie zabierze to wiele czasu, gdyż jest ich niewiele. Czy sugerują taką zmianę w Prawie Bożym?
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Czw Lis 03, 2011 9:55 pm   

Dlaczego nie uzywasz jednego nicka , jednego konta uzytkownika ,tylko za kazdym razem kiedy umieszczasz post w temacie zakladasz inne
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Wto Sty 21, 2014 11:01 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
andevi 
Super gaduła

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 29 Wrz 2008
Posty: 326
Wysłany: Pią Lis 04, 2011 12:54 pm   

Gochna, Mirusi nie wrzucalabym do ogolnego worka. Ona tego nie napisala. Popatrz na inne jej posty;nie ten styl.
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pią Lis 04, 2011 6:19 pm   

andevi,

Cytat:
Ona tego nie napisala.


a skad to wiesz ?

Nie musze sie tlumaczyc, ale odpisze
nie napisalam powyzszego postu, bez uprzedniego sprawdzenia ...
otrzymalalam tez wiadomosc prywatna od osoby ,ukrywajacej sie na forum pod tymi roznymi nickami


pozdrowaski
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Pią Lis 04, 2011 6:34 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
andevi 
Super gaduła

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 29 Wrz 2008
Posty: 326
Wysłany: Pią Lis 04, 2011 8:11 pm   

Skoro tak, to spoko.Mirusi bronic nie bede, bo mnie tu chamsko na privie swego czasu zaatakowala, zupelnie z darma racji, twierdzac, ze mnie zna osobiscie i ze ja w kluczowych sprawach oklamalam. Podobne ataki spotkaly mnie tez na innych forach, wiec jest jakis spamer, ktory mnie sledzi i sciga.
Sprawe zglosilam moderacji jakis czas temu, Mirusia nagle zniknela z portalu. Hmmm...
 
 
Kasica31 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 30 Paź 2013
Posty: 56
Wysłany: Pią Lis 01, 2013 10:11 pm   

suska napisał/a:
tak ale to jest mylenie dwoch religii... Zydzi swietuja sobote (wlasnie z tego powodu, ktory opisal piorun87). Dla chrzescijan, jako ze wyznaja kult Jezusa, ktory zmartwychwstal w niedziele- niedziela jest dniem swietym.


Temat akurat bardzo ciekawy i rowniez nie uwazam go za prowokacje.Co do niedzieli jakoby Dnia Swietego to jest tak tylko dlatego,ze Kosciol Katolicki przeniosl dzien swiety z dnia siodmego na pierwszy.Prosciej z soboty na niedziele.I moze naprawde warto,zebys sie zaglebila bardziej w lekture jaka jest Biblia,a nie Katechizm.A jak juz to zrobisz to mozemy porozmawiac.Bo nie wydaje sie mi,zeby ktos kto nie zna od podstaw wiary mogl sie wypowiadac w ogole.
 
 
mm77 
Poczatkujacy

Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 42
Wysłany: Czw Sty 09, 2014 11:21 am   

Kasica31 napisał/a:
suska napisał/a:
tak ale to jest mylenie dwoch religii... Zydzi swietuja sobote (wlasnie z tego powodu, ktory opisal piorun87). Dla chrzescijan, jako ze wyznaja kult Jezusa, ktory zmartwychwstal w niedziele- niedziela jest dniem swietym.


Temat akurat bardzo ciekawy i rowniez nie uwazam go za prowokacje.Co do niedzieli jakoby Dnia Swietego to jest tak tylko dlatego,ze Kosciol Katolicki przeniosl dzien swiety z dnia siodmego na pierwszy.Prosciej z soboty na niedziele.I moze naprawde warto,zebys sie zaglebila bardziej w lekture jaka jest Biblia,a nie Katechizm.A jak juz to zrobisz to mozemy porozmawiac.Bo nie wydaje sie mi,zeby ktos kto nie zna od podstaw wiary mogl sie wypowiadac w ogole.


chrześcijanie (Kościół) mimo iż uważali sobotę za dzień święty, świętowali od początku niedzielę. Do czasów Lutra nikt nie miał z tym problemów. Odkąd powstał protestantyzm i inne grupy zbyt literalnie interpretujące Biblię, mamy "wątpliwości" tego typu.
 
 
karolkul 
Poczatkujacy
karolkul

Wiek: 95
Dołączył: 21 Sty 2014
Posty: 6
Wysłany: Wto Sty 21, 2014 12:28 am   


post edytowany w calosci nie ma nic wsponego z tym tematem

takimi odpowiedziami niepotrzebnie wprowadzasz w watku zamieszanie
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Nie Sty 26, 2014 11:57 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mm77 
Poczatkujacy

Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 42
Wysłany: Wto Sty 21, 2014 3:09 pm   

karolkul napisał/a:
witaj
czytałem twój post pt zmiana świecenia dnia,używasz słowa biblia to pewnie wiesz kto ustalił :073: kanon pisma z 66 księgami czy 76 księgami,,to po pierwsze,,,po drugie kiedy to tworzyło się chrześcijaństwo nie wiem czy jest to odpowiedni termin bo kiedy się kształtowało ,,,powiedzmy chrześcijaństwo nie było takiego słowa w użyciu to znacznie później przybrało taka nazwę,,,a czy wiesz jaki największy opór napotykało kiedy się kształtowało i kto był największym prześladowca??? wiesz,, a potem kiedy to kościół sie kształtował podzielił się na dwie wyraźne ważne frakcje,,oczywiście wiem ze wiesz ze było ich więcej bo byś wymienił monofizytowv monoteletow monoergetow,,,pewnie tez wiesz kiedy to kościół katolicki się umocnił po wojnach markomanskich,, gdzie nie można mówić o stolcu biskupim tzw papieskim bo to odlegle czasy,,,ja zapraszam cie do literatury
proszę nie odpisuj bo nie mam zamiaru polemizowac

proszę tylko byś wziął do reki biblie te zapewne z 66 ksiegami lub te 76 księgami kta jest odpowiedzią na reformacje,,i pomyślał jak ona powstawała, byś zrozumiał tlo

Witam,

Wiadomo jak kształtował się kanon. NT jest taki sam dla całego chrześcijaństwa, więc temat pominę (warto wspomnieć że ostateczny kanon jest identyczny z pierszym, oficjalnym z II wieku). Jeśli chodzi o kanon ST, to chrześcijanie byli co do niego dość zgodni aż do rozłamu Lutra, który po prostu usunął księgi sprzeczne z jego teoriami.

Chciałbym z chęcia polemizować co do reszty, ale niestety nie za bardzo rozumiem o co Ci chodzi czy też co chcesz osiągnąć (nie przepadam za klimatami gnostyckimi).


PS Biblię przeczytałem od deski do deski, więc z chęcią podyskutuję na tematy związane z Pismem Świętym.
Ostatnio zmieniony przez mm77 Wto Sty 21, 2014 3:14 pm, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
EMIRA
Poczatkujacy

Dołączył: 11 Lut 2013
Posty: 19
Wysłany: Śro Sty 22, 2014 9:37 pm   

[quote="mm77

PS Biblię przeczytałem od deski do deski, więc z chęcią podyskutuję na tematy związane z Pismem Świętym.[/quote]

'Przeczytać można książkę /sorry / ale nie Księgę. na bazie której stoi chrześcijaństwo.
Biblię się raczej studiuje.
 
 
karolkul 
Poczatkujacy
karolkul

Wiek: 95
Dołączył: 21 Sty 2014
Posty: 6
Wysłany: Śro Sty 22, 2014 11:33 pm   

Post edytowany w calosci nie ma nic wspolnego z tym tematem
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Nie Sty 26, 2014 11:55 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mm77 
Poczatkujacy

Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 42
Wysłany: Czw Sty 23, 2014 9:32 am   

EMIRA i karolkul

czemu łapiecie mnie za słówka?

Oczywiście że można coś przeczytać i nic z tego nie zrozumieć. Życia nie starczy aby powiedzieć, że ktoś zna Pismo Święte. Jest to niewyczerpane słowo żywe objawiające Słowo życia. A któż może zgłębić Słowo przed którym serafini upadają i twarz zasłaniają?


Odpowiem tylko na merytoryczne rzeczy. "Wycieczki osobiste" ofiaruję w Waszej intecji.
Ostatnio zmieniony przez mm77 Czw Sty 23, 2014 9:33 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
EMIRA
Poczatkujacy

Dołączył: 11 Lut 2013
Posty: 19
Wysłany: Czw Sty 23, 2014 11:26 am   

Przykro mi, ze tak odczytujecie - jako obrazę własnej osoby, moje słowa.:(
Kazda świeta Księga wymaga uwagi i dosłownie studiowania, a więc analizowania przeczytanych tekstow, rozwazania nie tylko pojednynczo bo warto skonfrontować swoje opinie i spostrzeżenia z innymi.
Nie wiem więc gdzie to Was obraża?
Chętnie podejmę merytoryczną dyskusje ale nie słowne utarczki zupełnie nie dotyczące religii.

Pozdrawiam
 
 
karolkul 
Poczatkujacy
karolkul

Wiek: 95
Dołączył: 21 Sty 2014
Posty: 6
Wysłany: Pią Sty 24, 2014 10:13 am   

[quote="mm77"]EMIRA i karolkul

czemu łapiecie mnie za słówka?

Oczywiście że można coś przeczytać i nic z tego nie zrozumieć. Życia nie starczy aby powiedzieć, że ktoś zna Pismo Święte. Jest to niewyczerpane słowo żywe objawiające Słowo życia. A któż może zgłębić Słowo przed którym serafini upadają i twarz zasłaniają?

czesciowo edytowane

masz zamiar dlugo jeszcze tak sie droczyc , umieszczajac na forum tego typu wypowiedzi ?
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Nie Sty 26, 2014 11:53 am, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group