NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Emerytura!!!
Autor Wiadomość
anuka 
Poczatkujacy

Dołączyła: 19 Mar 2012
Posty: 26
Wysłany: Nie Sie 19, 2012 7:03 pm   Sprawdzona informacja!!!!!

Witam! Właśnie przerabiam ten temat! Pracuje już 7 lat w nl legalnie i dopiero do kwietnia jestem zameldowana. Mama umowy od kilkunastu pośredników i 9 miesięczny kontrakt bezpośredni. U każdego miesięcznie zarabiałam ok. 1.500,00 EURO brutto. Zatrudnienie to potwierdziło UWV (urząd pracy na formularzu E301/U1). Jak by się wydawało AOV powinno mi uznać ten okres jako przepracowany w nl i za każdy rok doliczyć 2% do państwowej emerytury. NIC BARDZIEJ MYLNEGO!!! Okazało się, że SVB które liczy te emerytury na zlecenie AOV nie interesowało moje zatrudnienie ani zameldowanie a nawet formularze E301 z UWV. Moją emeryturę i przepracowany okres obliczyli na podstawie ODPROWADZANYCH SKŁADEK NA UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE (te 17 do 25 EURO, które nam co tydzień potrącają na solarisach). I tak uznali mi tylko 4,5 roku bo pracowałam u dwóch złodziei, którzy pobierali nam co tydzień składki a nawet wyrobili karty ubezpieczeniowe ale kasy nie przesyłali do ubezpieczalni!!!!!!!! Nie wiem jak jest z zameldowaniem Ale myślę, że podobnie. Nie wystarczy być zameldowanym! Musisz sobie opłacać indywidualne ubezpieczenie. Wtedy masz szansę na holenderską emeryturę państwową!!!


naprawde uwazasz ze to sprawdzona informacja i na 100 procent swoja wypowiedziea nie wprowadzasz innych w blad ?
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Nie Sie 19, 2012 7:30 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Nie Sie 19, 2012 7:27 pm   

anuka,
Cytat:
Jak by się wydawało AOV powinno mi uznać ten okres jako przepracowany w nl i za każdy rok doliczyć 2% do państwowej emerytury. NIC BARDZIEJ MYLNEGO!!!


komu sie wydawalo ze tak ma byc ? czy zmieniasz holenderskie przepisy wedlug swojego widzimisie oj motasz w temacie ?

z poprzedniej strony
Cytat:
Za każdy rok kiedy jesteś zameldowany w Holandii zyskujesz prawo do 2% emerytury. Jak byłeś zameldowany 3 lata to dostałeś prawo do 6% emerytury państwowej, którą będziesz mógł otrzymywać jak skończysz 65 lat. Co istotnie - nie ma znaczenia czy w tym czasie pracowałeś czy nie.

 
 
anuka 
Poczatkujacy

Dołączyła: 19 Mar 2012
Posty: 26
Wysłany: Nie Sie 19, 2012 8:09 pm   jaj już mam dycyzję z SVB!

No i tu się mylisz! Mam to wszystko na decyzji z SVB! Opisuję sytuację w której pracowałam latami ale mnie nie zameldowano. I to głównie te lata były tematem mojego postu! Od kwietnia jestem zameldowana do nadal i SVB ten okres dolicza bez zastrzeżeń (ale mam uczciwie opłacane ubezpieczenie zdrowotne). W maju br. otrzymałam od SVB formularz do uzgodnienia i ostatecznego potwierdzenia moich okresów zatrudnienia. Moi znajomi powoli też takie otrzymują. Oczywiście, że SVB zgodziło się z UWV, że pracowałam w Holandii ale wyłuskali z tych 7,5 roku tylko 4,5 roku w których miałam OPŁACONE UBEZPIECZENIE ZDROWETNE ( rubryka UW AOW-opbouw vanaf uw 15e jaar gdzie podają okresy verzekerd lub nit verzekerd a poniżej 4,5 jaar x 2%). Otrzymałam od nich decyzję, w której zestawiono moje okresy licząc w tygodniach kiedy byłam ubezpieczona a kiedy nie! Jak się wczytasz w mój post to zauważysz, że z zameldowaniem może być podobnie ale za to już nie dam ręki uciąć! Radzę wszystkim aby sobie indywidualnie opłacali ubezpieczenie wtedy wszystko będzie ok. Nie będzie wtedy niemiłych niespodzianek jak w moim wypadku!
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Nie Sie 19, 2012 8:27 pm   

panienko anulko niestety i ty nie masz racji tu u.zdrowotne ma sie tyle co piernik do wiatraka.
anuka napisał/a:
pracowałam w Holandii ale wyłuskali z tych 7,5 tylko 4,5 roku
i napewno przez te 7,5 roku nie mialas urlopow ?
anuka napisał/a:
Otrzymałam od nich decyzję, w której zestawiono moje okresy licząc w tygodniach kiedy byłam ubezpieczona a kiedy nie
zaloze sie ze w nie ubezpieczone tygodnie nie pracowalac .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Nie Sie 19, 2012 8:28 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
anuka 
Poczatkujacy

Dołączyła: 19 Mar 2012
Posty: 26
  Wysłany: Nie Sie 19, 2012 9:09 pm   nie taka panienka ;)

Podaję ;) Pracuję w nl od 2004. Pielęgnacja roślin ok. 9-11 miesięcy w roku. Urlop co 3 miesiące max 1 tydzień. Woli wyjaśnienia! Chodzi mi o to że wg SVB nie wystarczy pracować, zarabiać, płacić podatki i mieć pod poduszką umowy o pracę. Musicie mieć jeszcze opłacane ubezpieczenie zdrowotne! Jak kto mądry to zrozumie, a jak ktoś nie wierzy to niech sobie ustali z SVB swój kapitał statowy. Ja już mam czarno na białym! Powodzenia i pozdrawiamJ
 
 
YANNOSICK 
Super gaduła
Cogito ergo sum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 04 Sie 2007
Posty: 389
Skąd: Zeeland
Wysłany: Nie Sie 19, 2012 9:24 pm   

SVB działa jak polski ZUS. Będą szukać każdej szansy aby nie wypłacić kasy. Spotkałem sie w tym roku z przypadkiem "oszczędnego" Polaka który nie opłacał ubezp. zdrowotnego do momentu zameldowania mimo, iż już rok pracował w NL. SVB nie zaliczyło mu okresów pracy bez ubezpieczenia uzasadniając to tak : Przebywanie w NL bez ubezpieczenia jest nielegalne i jako takowe nie może być podstawą do roszczeń socjalnych. Odwołanie jest złożone ale jeszcze nie rozpatrzone. Niestety w nowoczesnym, zbiurokratyzowanym świecie nie da się uniknąć takich sytuacji więc lepiej pilnować wszystkich obowiązków.
_________________
If You always follow, You will never lead.
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Nie Sie 19, 2012 10:28 pm   

YANNOSICK,

Cytat:
Przebywanie w NL bez ubezpieczenia jest nielegalne i jako takowe nie może być podstawą do roszczeń socjalnych



przeciez jeszcze nie tak dawno ubezpieczenie nie bylo obowiazkowe a przynajmniej nie obowiazywalo w takiej formie jakie mamy obecnie
Cytat:

SVB działa jak polski ZUS. Będą szukać każdej szansy aby nie wypłacić kasy


no co Ty mowisz , juz widze jak to dziala we dwie strony, a w szczegolnosci kiedy by mialo to dotyczyc Holendra

wiadomo ,ze przepisy sie zmieniaja i moge sie mylic , ale nie slyszalam ani wsrod moich znajomych holendrow ani w rodzinie , zeby ubezpieczenie zawazylo
na przyklad na otrzymaniu, lub nie otrzymaniu emerytury
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Nie Sie 19, 2012 10:34 pm   

Ubezpieczenie zdrowotnie jest obowiazkowe w Holandii od stycznia 2006r
i ewentualnie od tego czasu SVB moze sie czepiac ubezpieczenia zdrowotnego.
Ja osobiscie w opisanym temacie zasiegnelabym rady prawnika. Na moje rozeznania ubezpieczenie zdrowotne nie ma nic wspolnego z ubezpieczeniem spolecznym, z ktorego wyplacane sa emerytury.
No chyba, ze w decyzji z SVB jest moze mowa o ubezpieczeniu spolecznym.
Albo jeszcze jest inny problem.
Polacy pracujacy w Holandii, a nie zameldowani, otrzymuja zwrot (przy zwrocie podatku) czesci skladek z ubezieczenia spolecznego.
Ostatnio zmieniony przez Jagoda97 Nie Sie 19, 2012 10:35 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pon Sie 20, 2012 9:13 am   

Jagoda97 napisał/a:
Na moje rozeznania ubezpieczenie zdrowotne nie ma nic wspolnego z ubezpieczeniem spolecznym, z ktorego wyplacane sa emerytury.

i ja wlasnie tez o tym pisalam . bo w chwili jak jedziesz na wakacje/urlop nie oplacasz zadnych skladek to i nie naliczaja emerytury. Tak na marginesie SVB nie oblicza nigdy polroku tylko zaokragla zawsze do gory . Czyli jak masz 4,5 roku naliczyli by ci 5 lat . anuka, dali ci odpowiedz ze nie mialas oplacenego zorgverzekering czy moze volksverzekeringen ? bo jak ci odpisali ze ze wzgledu zorgverzekering nie moga ci wiecej naliczyc to idz do jurysty i niech ci on pomoze.

[ Dodano: Pon Sie 20, 2012 9:19 am ]
anuka napisał/a:
Od kwietnia jestem zameldowana do nadal i SVB ten okres dolicza bez zastrzeżeń (ale mam uczciwie opłacane ubezpieczenie zdrowotne).
w chwili jak tu jestes zameldowana lub pracujesz ( masz oplacane volksverzekeringen) naliczane sa twoje skladki AOW panstwowego .W chwili jak jestes zameldowana nawet jak bys nie pracowala i nie placila ubezpieczenia zdrowotnego tez by ci byly naliczone skladki AOW .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Pon Sie 20, 2012 8:03 pm   

tak jak pisze baileys chodzi zapewne nie o opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego ale ubezpieczenia społecznego,.Może nie wszyscy pracodawcy płacili i z tego wynika taka róznica.Ja miałem kilkunastomiesięczną przerwę w płaceniu ubezp. zdrowotnego ale ten okres mam zaliczony.
 
 
anuka 
Poczatkujacy

Dołączyła: 19 Mar 2012
Posty: 26
Wysłany: Pon Sie 20, 2012 9:18 pm   szczegóły

Dla nadal zainteresowanych! Przepiszę całość pkt. z decyzji SVB żebyście wiedzieli o jakie ubezpieczenie chodzi. Woli wyjaśnienia, to jak jadę na urlop też jestem ubezpieczona (przezorny zawsze ubezpieczony)! Faktyczne tych 4,5 lat zaokrąglili do 5 lat x 2% co dało 10% na starcie. Ale ja się pytam! Gdzie jest tych moich 200 baniek ;) Czyli tych 2,5 roku (2007-2009) kiedy legalnie pracowałam a mi ich nie zaliczono. Już jak rozliczałam za te lata dofinansowanie do ubezpieczenia wiedziałam, że mnie okradali (pracodawcy) bo najpierw urząd przyznał mi dofinansowanie, a potem kazał zwrócić co do centa!
No to jedziemy:
Hoeveel AOW-werzekeringsjaren heeft u opgebouwd?
Wij hebben uw verzekerde tijdvakken uitgezocht tot rn met 16 juli 2012
Van XXXXX tot en met XXXXX niet verzekerd
Van xxxxxxxx tot en met xxxxxxx verzekerd
Itp.
Uw AOW-verzekeringsjaren
Periode dat tot met 16 juli 2012 verzekerd bent geweest voor de AOW: 4 jaar, 5 maanden.
XXX
U bent tot en met 16 juli 2012 5 jaar verzekerd geweest voor de AOW. U heeft 5 jaar x 2% is 10% van het volledige AOW-pensioen opgebouwd.

ps. jakoś co niektórzy spuścili już troszkę z tonu ;) hi hi
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pon Sie 20, 2012 10:17 pm   

anuka,
Cytat:
jakoś co niektórzy spuścili już troszkę z tonu ;) hi hi


a ja mam wrazenie ze sama czegos nie chcesz zrozumiec

Cytat:

De AOW is een verzekering. Iedereen die in Nederland woont of werkt, is automatisch verzekerd. Het maakt dan niet uit wat uw nationaliteit is. Ieder jaar dat u verzekerd bent, bouwt u 2% AOW-pensioen op.U krijgt een volledig AOW-pensioen als u in de 50 jaar voor uw AOW-leeftijd altijd verzekerd bent geweest.


http://www.svb.nl/int/nl/...veel_aow_later/
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Pon Sie 20, 2012 10:21 pm   Re: szczegóły

anuka napisał/a:

Hoeveel AOW-werzekeringsjaren heeft u opgebouwd?
Wij hebben uw verzekerde tijdvakken uitgezocht tot rn met 16 juli 2012
Van XXXXX tot en met XXXXX niet verzekerd
Van xxxxxxxx tot en met xxxxxxx verzekerd
Itp.
Uw AOW-verzekeringsjaren
Periode dat tot met 16 juli 2012 verzekerd bent geweest voor de AOW: 4 jaar, 5 maanden.
XXX
U bent tot en met 16 juli 2012 5 jaar verzekerd geweest voor de AOW. U heeft 5 jaar x 2% is 10% van het volledige AOW-pensioen opgebouwd.

ps. jakoś co niektórzy spuścili już troszkę z tonu ;) hi hi

A gdzie Ty masz tu napisane, ze nie mialas ubezpieczenie zdrowotnego? :119:
Jest napisane, ze w okreslonym czsie nie bylas ubezpieczona na AOW.
AOW podlega pod ubezpieczenie spoleczne, ktore placisz wraz z podatkiem.
Z tego wynika, ze pracowalas na czarno.
A rozliczenia podatkowe za te lata robilas?
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pon Sie 20, 2012 10:42 pm   

Jagoda97, robila rozliczenie ale jak nie byla ubezpieczona zdrowotnie to i przyznany jej dodatek kazali zwrocic.
anuka napisał/a:
Już jak rozliczałam za te lata dofinansowanie do ubezpieczenia wiedziałam, że mnie okradali (pracodawcy) bo najpierw urząd przyznał mi dofinansowanie, a potem kazał zwrócić co do centa!

anuka, czego ni chcesz zrozumiec ktorego slowa/zdania ?
pokaz nam slowo zdanie gdzie ci odpisali ze poprzez nie placenie u.zdrowotnego nie zaliczaja ci tych 2 lat.
Juz ci wczesniej pisalam ze volksverzekeringen i zorgverzekeringen nie maja ze soba nic wspolnego a ty jednak swoje.
Czy wogole wiesz czym sie rozni zorgverzekering od volksverzekering ?
A jak wiedzialas ze ciebie okradaja czemu juz wtedy nie podnioslas glosu ?
A jak ci ktorys pracodawca odciagal u.zdrowotne i go nieoplacal to pokaz dowody w BD i zawalcz o swoje ( dodatek do u.zdrowotnego /zorgtoeslag). Jako dowod moze slozyc karta z u.zdrowotnego , polisa , wyciagi z wyplat gdzie jest udokumentowane ze ci to pobierali .
A tak na marginesie gdy przy rozliczeniu mialas zwrot to znaczy ze oplacano za ciebie volksverzekeringen bo w innym razie musiala byc doplacac zamiast dostc zwrot podatku , i nie mowa tu o zwrocie dodatku do ubezpieczenia zdrowotnego.

[ Dodano: Pon Sie 20, 2012 10:51 pm ]
Jagoda97, ona poprostu nie rozumiec wielu pojec w wyzje cytowanym przez na liscie.
Dziewczyna ne wie co jest co dlatego placze sie jej wszystko .
Ja moge poradzic lub sie udac do dobrego tlumacza ktory potrafi dobrze przetlumaczy i wytlumaczyc znaczenie wielu slow , lub tansza opcja zamiescic tu skan danego listu i ktos jej przetlumaczy ( za friko) lub nauczyc sie czytac ze zrozumieniem i samemu poszukac znaczenia danego slownictwa.

[ Dodano: Pon Sie 20, 2012 10:56 pm ]
a ha jeszcze jedno faktycznie nie rozumiem o co chodzi z tymi bankami ??
o jakie banki chodzi ? mydlane ? od mleka ?
anuka napisał/a:
Gdzie jest tych moich 200 baniek ;)
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Pon Sie 20, 2012 10:47 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Pon Sie 20, 2012 11:07 pm   

baileys napisał/a:
Jagoda97, robila rozliczenie ale jak nie byla ubezpieczona zdrowotnie to i przyznany jej dodatek kazali zwrocic.
anuka napisał/a:
Już jak rozliczałam za te lata dofinansowanie do ubezpieczenia wiedziałam, że mnie okradali (pracodawcy) bo najpierw urząd przyznał mi dofinansowanie, a potem kazał zwrócić co do centa!

[b]

Z tego cytatu nie wynika, ze rozliczala sie z podatku, tylko, ze wystapila o przyznanie zorgtoeslag.
Moim zdaniem gdyby rozliczla sie z podatku to brak ubezpieczenia spolecznego wyszedlby na jaw.
Ostatnio zmieniony przez Jagoda97 Pon Sie 20, 2012 11:09 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group