NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Emerytura!!!
Autor Wiadomość
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pon Sie 20, 2012 11:21 pm   

Jagoda97, no w sumie to masz racje rozliczala sie za dofinnsowanie ale ja przyjelam ze to zrobila odrazu z rozliczeniem rocznym .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
anuka 
Poczatkujacy

Dołączyła: 19 Mar 2012
Posty: 26
Wysłany: Wto Sie 21, 2012 8:53 pm   c.d.

OK! Troszczę czuję się jak na spowiedzi lub na przesłuchaniu w prokuraturze. Ale niech wam będzie. Może ktoś mnie tu oświeci. Rozliczała się z podatku za m.in. 2007,2008 i 2009. W sumie dochody brutto z tych lat pow. 40 tyś. EUR. W każdym roku mały zwrocik. Były umowy, solarisy, jarografy (wykluczają możliwość, że pracowałam na czarno)! Za te lata nie otrzymałam dofinansowania do ubezpieczenia bo takiego jak się okazało nie było (rozliczałam dofinansowanie jednorazowo za kilka lat wstecz). Nie robiłam „dyma” bo miałam karty i jak byłam chora to mnie zawozili do lekarza. Płacili gotówką.Mówili, że pierwsze 500 EURO musimy sami zapłacić. Od jednego z tych dwóch złodziejaszków właściwe solarisy wyciągnęłam za pośrednictwem Arbeidsinspectie (sprawdzili do pozycji wynagrodzenie netto bo tylko do tej pozycji mają prawo kontrolować, potrącenia od pozycji netto nie należą do ich gestii czyli ubezpieczenie, transport, domek, pośrednictwo pracy, opłata koordynacyjna i opłata administracyjna – te ostatnie w nl nielegalne ale w tamtym czasie powszechnie praktykowane). Nie dopatrzyli się nieprawidłowości. Nawet źle rozliczane nadgodziny ich nie obchodzą i poradzili mi wynająć „papugę”! Ale wracam do tematu. JEŻELI WASZYM ZDANIEM UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE NIE WPŁYWA BEZPOŚREDNIO NA UZNANIE PRZEPRACOWANYCH PRZEZE MNIE LAT TO DLACZEGO WSZYSTKIE INNE OKRESY (gdzie grała umowa z solarisami i ubezpieczeniem) PRZEPRACOWANE W NL MAM PRAWIDŁOWO USTALONE A TYCH 28 MIESIĘCY (bez ubezpieczenia zdrowotnego) NIE? WIDOCZNA GOŁYM OKIEM ANALOGIA! Jeśli macie logiczne argumenty i wytłumaczenie jestem w stanie je przyjąć. Jak na razie nikt nie był w stanie logicznie wyjaśnić tej „czarnej dziury” w decyzji SVB. Proszę po prostu zlistować możliwe logiczne powody dla których SVB nie zaliczyło mi tych lat. Czekam z niecierpliwością!

ps. nie piszę banki ale „bańki” czyli w PRL-u mln zł. ale to żart dla ludzi o troszkę szerszym poczuciu humoru i pewnej wiedzy historycznej. kto wie o co chodzi niech uświadomi koleżankę bo mnie jakoś się nie chce tłumaczyć żartu :(
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Wto Sie 21, 2012 10:47 pm   

anuka napisał/a:
Jeśli macie logiczne argumenty i wytłumaczenie jestem w stanie je przyjąć.
nie bylo oplacane volksverzekering wiec nie zaliczyli tych m-cy . Jesli masz dowody na to ze jednak byly odprowadzane musisz to zglosic do SVB wraz z dowodami i wtedy ci to skoryguja . Taka odpowiedz dostalam dzis w SVB po bardzo dlugiej rozmowie z przemila pania . Na zakonczenie rozmowy dodala tez ze u.zdrowotne ne ma najmniejszego wplywu na zaliczenie lat do emerytury i ze musisz sie odwolac o ile masz dowody bo czesto sezonowi ludzie w tamtych "poczatkowych latach " mogli miec zwolnienie z volksverzekeringen i tm samym nie maja naliczanych lat do emerytury .
ponizej co znalazlam o takim zwolnieniu z obowiazkowych volksverzekeringen.
Kod:
Met een ontheffing betaalt u geen premies meer voor de volksverzekeringen AOW en Anw.
U bent niet meer verzekerd voor een aantal Nederlandse sociale verzekeringen. Dit betekent dat u geen recht heeft op Nederlandse kinderbijslag en dat uw partner, als u overlijdt, geen recht of een lager recht heeft op nabestaandenuitkering Anw.
Op uw toekomstige AOW-pensioen wordt een korting toegepast van 2% voor ieder niet verzekerd jaar.

http://overheidsloket.ove...&product_id=841
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
anuka 
Poczatkujacy

Dołączyła: 19 Mar 2012
Posty: 26
Wysłany: Czw Sie 23, 2012 9:00 pm   ok. nareszcie coś konkretnego :)

Brzmi to logicznie i całkiem prawdopodobnie. Ja już się odwołałam dwa tyg. temu. Teraz czekam na odp. Wysłałam im kpl. umów, wszystkie solarisy i jaaropgaafy Poprosiłam też o ustalenie możliwości nadpłacenia składek na państwową emeryturę za lata ubiegłe (kiedy jeszcze nie pracowałam w nl). Zobaczymy co odpiszą.
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Czw Sie 23, 2012 9:16 pm   

Anuka to ostatnie (nadpłacenie),czyli dokupienie lat to żadna łaska. Możesz dokupić brakujące lata, ale trzeba dostarczyć z PL troche papierów tzn. żaswiadczeń o zarobkach za dane lata.Masz na to czas chyba 10 lat od przybycia do NL.
 
 
dorota w
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 306
Wysłany: Czw Sie 23, 2012 11:56 pm   

jedrzej2225 napisał/a:
Anuka to ostatnie (nadpłacenie),czyli dokupienie lat to żadna łaska. Możesz dokupić brakujące lata, ale trzeba dostarczyć z PL troche papierów tzn. żaswiadczeń o zarobkach za dane lata.Masz na to czas chyba 10 lat od przybycia do NL.

Co to znaczy " dokupienie lat "?Czy wiąże się to z latami przepracowanymi w Polsce ?
 
 
anuka 
Poczatkujacy

Dołączyła: 19 Mar 2012
Posty: 26
Wysłany: Pią Sie 24, 2012 11:53 am   odp.

W przypadku polskich migrantów bardzo korzystnie jest wykupić dobrowolne ubezpieczenie emerytalne AOW za lata w których nie przebywaliśmy w Niderlandach. Kwota jaką należy zapłacić za każdy rok , w którym nie byliśmy jeszcze w Niderlandach jest wyliczana indywidualnie i można ją płacić w bardzo dogodnych ratach.
Aby otrzymać wniosek należy samemu skontaktować się z Sociale Verzekeringsbank SVB np. poprzez swoje biuro księgowe. Ta nadpłata nie ma nic wspólnego za Polską.
 
 
guust 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 13 Cze 2009
Posty: 546
Wysłany: Pią Sie 24, 2012 1:12 pm   

anuka,

zgadza sie - potwierdzam,

chcialem rowniez zauwazyc ze w tym momencie takiego wyliczenia nie mozna dokonac, gdyz nie jest potwierdzony max wiek emerytalny i svb nie jest wstanie wyliczyc kwoty jaka nalezy doplacic za lata kiedy sie nie przebywalo w NL....

aha, polecam nie przez biuro ksiegowe, a przez strone svb i wniosek elektroniczny (przy pomocy oczywiscie DigiD)
 
 
anuka 
Poczatkujacy

Dołączyła: 19 Mar 2012
Posty: 26
Wysłany: Sob Sie 25, 2012 7:36 pm   dla zaninteresowanych nadpłatą

Na str. SVB jeszcze znalazłam : "
Emerytura AOW

Osoby, które ukończyły 65 rok życia mają prawo do emerytury AOW. Jej wysokość zależy od liczby lat zamieszkania lub zatrudnienia w Holandii. Ponieważ mieszkałeś lub pracowałeś poza granicami Holandii, nie przysługuje ci emerytura AOW w pełnej wysokości. Jeżeli chcesz pobierać pełną kwotę AOW, musisz dokupić staż ubezpieczeniowy AOW."

[ Dodano: Sob Wrz 01, 2012 8:20 pm ]
anuka napisał/a:
Na str. SVB jeszcze znalazłam : "
Emerytura AOW

Osoby, które ukończyły 65 rok życia mają prawo do emerytury AOW. Jej wysokość zależy od liczby lat zamieszkania lub zatrudnienia w Holandii. Ponieważ mieszkałeś lub pracowałeś poza granicami Holandii, nie przysługuje ci emerytura AOW w pełnej wysokości. Jeżeli chcesz pobierać pełną kwotę AOW, musisz dokupić staż ubezpieczeniowy AOW."


Offerte inkoop vrijwillige verzekering
Bent u pas na uw 15e verjaardag in Nederland komen wonen of werken? Tot dat moment was u niet verzekerd voor de AOW. Daardoor krijgt u op uw 65e een lager AOW-pensioen. U kunt er voor kiezen verzekering over deze jaren 'in te kopen'.
Denkt u erover om AOW in te kopen, dan kunt u bij ons een offerte opvragen. U kunt de inkoop aanvragen tot 5 jaar na de datum waarop u voor het eerst sociaal verzekerd bent geworden.

Czyli z tej info. wynika że mamy tylko 5 lat na dokupienie stażu ubezpieczeniowego od momentu pierwszego ubezpieczenia w Niderlandach.
 
 
rybcia13 
Gaduła

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Kwi 2010
Posty: 115
Wysłany: Sob Paź 06, 2012 5:42 pm   

jedrzej2225 napisał/a:
Anuka to ostatnie (nadpłacenie),czyli dokupienie lat to żadna łaska. Możesz dokupić brakujące lata, ale trzeba dostarczyć z PL troche papierów tzn. żaswiadczeń o zarobkach za dane lata.Masz na to czas chyba 10 lat od przybycia do NL.


Czy ktos "dokupil" sobie lata i moze napisac cos wiecej na ten temat - jak to wszystko wyglada?
Jakie dokumenty trzeba dostarczyc z Polski, jesli sie wczesniej pracowalo w Polsce?
 
 
Iras 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 25 Sty 2009
Posty: 65
Skąd: Limburgia
Wysłany: Nie Paź 14, 2012 12:39 pm   

Podpinam się pod temat dokupienia stażu do emerytury.
Wiadomo już że mamy na to 5 lat po przyjezdzie, nadal nie wiadomo jak to się odbywa.
Jest jakiś emeryt na forum :039:
_________________
Pozdrawiam!
Jeśli czegoś nie ma w necie - znaczy nie istnieje!
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Nie Paź 14, 2012 1:17 pm   

Iras,
Cytat:
Podpinam się pod temat dokupienia stażu do emerytury.


prosze zapoznac sie ze strona SVB ktora podaje w linku na niej jest wyjasniony krok po kroku co nalezy zrobic
Cytat:
Vrijwillige Verzekering
Wat kost de inkoopregeling AOW?
Voor de inkoop AOW betaalt u een premie. Deze hangt af van het inkomen dat u heeft gehad.

De premie is een percentage van uw inkomen
U kunt maximaal 50 jaar AOW opbouwen tot uw AOW-leeftijd. De begindatum van de opbouw ligt daarom 50 jaar vóór uw AOW-leeftijd. De periode vanaf die begindatum tot uw AOW-leeftijd noemen we de 50-jaarsperiode.

Voor elk jaar vanaf de begindatum van de 50-jaarsperiode tot de dag waarop u in Nederland kwam wonen of werken, bekijken wij hoe hoog uw inkomen was. Uw premie voor een jaar is een percentage van uw inkomen in dat jaar.

Op deze manier berekenen we voor elk jaar de premie. De premies van alle jaren samen is het bedrag dat u betaalt voor de inkoop van uw AOW.

Er is een minimumpremie en een maximumpremie. De regering bepaalt elk jaar het premiepercentage, de minimumpremie en de maximumpremie. Over 2012 is de premie 17,9% van uw inkomen. Dit kan ieder jaar verschillen.

Bereken of inkoop van AOW gunstig voor u is


http://www.svb.nl/int/nl/...opregeling_aow/


prosze sobie potem nacisnac na

Bereken of inkoop van AOW gunstig voor u is
otworzy sie strona
>> wpisac swoj date przybycia do Holandii / zameldowania
po wpisaniu tych danych przechodzi sie do nastepnej strony
ktora obliczy jaka kwote powinnismy odkladac (miesiecznie lub jednorazowo rocznie )na poczet przyszlej'' uzupelnionej'' emerytury

Vrijwillige Verzekering to dobrowolne ubezpieczenie
 
 
anuka 
Poczatkujacy

Dołączyła: 19 Mar 2012
Posty: 26
Wysłany: Nie Paź 14, 2012 2:53 pm   dokupienie lat w AOV

Witam!
Właśnie otrzymałam decyzję o dokupieniu lat. Mam 3 miesiące aby wpłacić ok. 3,5 tyś. za 15 lat wstecz. Były problemy ponieważ na oficjalnej stronie SVB w zakładce polskiej nie ma wzmianki o okresie w jakim mamy czas aby dokupić wsteczny czas ubezpieczeniowy. Na niemieckiej zakładce pisze 10 lat a na holenderskiej 5 lat. Zwróciłam im na to uwagę i się przyznali, że są nieścisłości. Obiecali poprawić. Na holenderskiej stronie wypisałam wniosek. JEST PROSTY I PRZEJRZYSTY. Procedura wyglądała następująco. Po wpisaniu kilku danych wpisujesz po kolei od daty ukończenia 15 roku życia do 1012 r. dane o zarobkach brutto jakie osiągnęłaś w PL i innych krajach. Dodatkowo piszesz np. praca w pl lub praca w nl itp. Musisz sobie dokładnie spisać rok za rokiem ile zarobiłaś (umowa o pracę, zlecenie, dzieło, zasiłki dla bezrobotnych, zeznania roczne podatkowe PIT itp.).Ja miałam kilka lat bez dochodów i wpisałam 0,00. Wartości podajesz w PLN lub w innej walucie zależy w jakim kraju pracowałaś. Ja miałam prosto bo większość zarobków miałam wpisanych w Legitymację Ubezpieczeniową. Resztę podał mi urząd pracy. Pozostałe lata były w EURO i spisałam z solarisów. Po 5 tygodniach otrzymałam decyzję, że mam zaliczone wstecznie 15 lat x 2% czyli mam kolejne 30 % . Decyzja ma 20 stron. Obliczyli każdy rok osobno. Wyszło ok. 3,5 tyś. EURO. Jestem bardzo zadowolona. Ja wpłacam w całości ale można też poprosić o rozłożenie w ratach. Naprawdę się opłacało. NIEWIELE ZACHODU A ZYSKI WIELKI! PAMIĘTAJ JEŚLI ZŁOŻYSZ WNIOSEK MUSISZ BYĆ PRZYGOTOWANYM NA DODATKOWY WYDATEK. Zastanawiam się jednak czy jak jest zwyczajem w nl za kilka lat zrobią mi kontrolę i będę musiała przedłożyć im wszystkie potrzebne dok. które stanowiły podstawę moich wyliczeń. Całkiem możliwe, że tak! Pozdrawiam :039:
 
 
Iras 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 25 Sty 2009
Posty: 65
Skąd: Limburgia
Wysłany: Nie Paź 14, 2012 3:06 pm   

Dziękuje Moderatorce!
Wygląda na to że to nie dla mnie staruszka :088: Piszą że do 50tki
Ale z ciekawości wyliczyłem przykładowo:
rozpoczęcie pracy 1977 zarobki 5000 rocznie
ostatni rok 2011 zarobki 15000 oczywiście każdy rok można skorygować, program wylicza proporcjonlnie
suma do zaplaty jednorazowo 37708, aktualna wysokość emerytury jak mieszkasz sam 1085, jak z partnerem 756.Te same lata, ale brak zarobków w Polsce wyszlo 8677 za wykupienie 100% emerytury. Wszystkie obliczenia dla 55latka. :039:

Ciekaw jestem po jakim kursie transferuje ZUS i OFE emeryturę do NL - nowe pytanie :031:
_________________
Pozdrawiam!
Jeśli czegoś nie ma w necie - znaczy nie istnieje!
 
 
rybcia13 
Gaduła

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Kwi 2010
Posty: 115
Wysłany: Nie Paź 14, 2012 8:35 pm   

anuka, O to mi chodzilo. Fajnie to wytlumaczylas. Dzieki.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group