NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Emerytura!!!
Autor Wiadomość
ON 
Poczatkujacy
ON

Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 43
Wysłany: Czw Sie 26, 2010 10:07 am   Emerytura!!!

Witam. Od 3 lat pracuje w holandii przez uitzendbiuro z małymi przerwami i chciałbym się dowiedziec czy te lata beda mi wliczone do emerytury w Polsce. Nie dułgo bede na stałe zjezdal do naszej ojczyzny w zwiazku z tym gdzie moge sie udac zeby udokumentowac przepracowany tutaj okres? z gory dzieki ....pozdrawiam
 
 
matthewue 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 16 Cze 2007
Posty: 57
Skąd: UE
Wysłany: Czw Sie 26, 2010 3:42 pm   

oj najpierw to do urzedu skarbowego ;]
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Pią Sie 27, 2010 9:52 am   

Za każdy rok kiedy jesteś zameldowany w Holandii zyskujesz prawo do 2% emerytury. Jak byłeś zameldowany 3 lata to dostałeś prawo do 6% emerytury państwowej, którą będziesz mógł otrzymywać jak skończysz 65 lat. Co istotnie - nie ma znaczenia czy w tym czasie pracowałeś czy nie.

Emeryturę możesz potem otrzymywać tak, że 6% będziesz dostawał z Holandii i 94% z Polski. Jest też chyba sposób przeniesienia tych 6% do Polski, ale w świetle ostatnich wątpliwości co do wypłacalności ZUSu, wysokości emerytury i utrudnień urzędowych, dogodniej Ci chyba będzie zostawić tak jak jest.
_________________
Dumny Polak
 
 
.:Paco:. 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Wiek: 42
Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 583
Wysłany: Pią Sie 27, 2010 10:54 pm   

jsobanski napisał/a:
Za każdy rok kiedy jesteś zameldowany w Holandii zyskujesz prawo do 2% emerytury. Jak byłeś zameldowany 3 lata to dostałeś prawo do 6% emerytury państwowej, którą będziesz mógł otrzymywać jak skończysz 65 lat. Co istotnie - nie ma znaczenia czy w tym czasie pracowałeś czy nie.

Emeryturę możesz potem otrzymywać tak, że 6% będziesz dostawał z Holandii i 94% z Polski. Jest też chyba sposób przeniesienia tych 6% do Polski, ale w świetle ostatnich wątpliwości co do wypłacalności ZUSu, wysokości emerytury i utrudnień urzędowych, dogodniej Ci chyba będzie zostawić tak jak jest.


nie do konca ostatnio sie pozmienialo i jest tak,ze to sie nie bedzie wliczac do PL emerytury...tzn za ten okres co pracuje sie w NL bedzie kiedy trzeba wystapic do wladz NL i stad dostawac emeryture.. w PL bedzie sie liczyc tylko to co przepracujesz w PL...2. ostatnio gdzies czytalem,ze umowy zlecenie i dzielo maja sie nie wliczac w emeryture ale nie wiem czy to prawda...ja w kazdym razie nie licze na emeryture w PL bo cienko to idze 20 lat demokracji i jestesmy na rowni pochylej:/
 
 
stroopwafel 
Mega gaduła
Debesciak

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 1162
Skąd: Noord Holland
Wysłany: Nie Maj 13, 2012 3:36 pm   

Mozna gdzies to sprawdzic czy w ogole pracodawca odprowadza skladki emerytalne?
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Nie Maj 13, 2012 5:46 pm   

Sprawdzic w firmie z ktora firma ma umowe (jesli ma)... Tylko pamietaj, ze tutaj pracodawca nie musi nic odprowadzac na emeryture.
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
stroopwafel 
Mega gaduła
Debesciak

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 1162
Skąd: Noord Holland
Wysłany: Nie Maj 13, 2012 7:37 pm   

Tak wiem ze nie musi. Chcialem sprawdzic cos a'la dodatki przez digid. Czy jest taka mozliwosc?
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Nie Maj 13, 2012 8:06 pm   

Zobacz czy na salarisie nie masz cos w desen pension plan/pensionen plus raz do roku powienes dostac list z firmy ubezpieczeniowej plus jesli oplaca to pracodawca powien Ci dac formularze przystapienia do pension-plan .

Przez DigiD da sie sprawdzic tylko AOW-Pension.
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
stroopwafel 
Mega gaduła
Debesciak

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 1162
Skąd: Noord Holland
Wysłany: Nie Maj 13, 2012 8:25 pm   

a czym one sie roznia?
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Nie Maj 13, 2012 8:33 pm   

stroopwafel, http://www.svb.nl/int/nl/aow/index.jsp
lub
https://www.mijnpensioeno...ctie?cid=770800
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pon Maj 14, 2012 10:47 am   

AOW Pension to jest 'panstwowa' gdzie daja Ci 2% za kazdy rok zameldowania, nawet jak nei pracujesz
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
Ostatnio zmieniony przez m4rcin Pon Maj 14, 2012 10:47 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pon Maj 14, 2012 10:50 am   

m4rcin napisał/a:
Przez DigiD da sie sprawdzic tylko AOW-Pension.
nie tylko marcin sa tez te dodatkowe na svb czy overzicht .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Tomczita 
Poczatkujacy

Dołączył: 11 Wrz 2011
Posty: 26
Skąd: Holandia
Wysłany: Śro Maj 23, 2012 10:29 pm   

Kto myśli o emeryturze planuje rodzinę,kupuje ziemię i inwestuje w nieruchomości.
_________________
Holendrzy,Anglicy,Niemcy gardzą Watykanem.
Lechici kiedy NASZA kolej?
Niegdyś Europa i Azja była NASZA.Dziś PAMIĘĆ wymazana.
Brat na brata słowem wojuje...idea KRZYŻA triumfuje.
WYŁĄCZ WIARĘ WŁĄCZ MYŚLENIE.IGNORANCJA ZASZKODZI TAK MNIE JAK I CIEBIE.
 
 
anuka 
Poczatkujacy

Dołączyła: 19 Mar 2012
Posty: 26
Wysłany: Pon Cze 04, 2012 10:20 pm   

Witam!
Oficjalne potwierdzenie pracy na terenie Holandii otrzymasz na Formularzu E301/U1. Musisz się zwrócić na piśmie pod adres UWVArd. WW-Internationaals (E-301/U1) r. Postbus 124, 7550 AC HENGELO. Napisz jedno zdanie po polsku: (Szanowni Państwo!zwracam się z prośbą o wydanie druku E-301/U1 potwierdzającego moje zatrudnienie na terenie Holandii. Za szybką odpowiedź z góry dziękuję). Mogą ci podesłać prosty formularz w którym wykażesz od kiedy do kiedy i u kogo pracowałeś. Jak go odeślesz to do 6 tyg. otrzymasz zaświadczenie o zatrudnieniu honorowane przez wszystkie instytucje w Polsce i UE. Okres pracy w nl zaliczą ci do stażu pracy tzw. okresów nieskładkowych. Najlepiej napisz pismo z pytaniem które tu zadałeś do ZUS. Muszą Ci odpowiedzieć. Jeśli masz Digid nr (jest go łatwo wygenerować ok. 3 min) możesz na stronie www.mijnpensioenoverzicht.nl sprawdzić ile już nazbierałeś składek na państwową emeryturkę (i ile otrzymasz jak osiągniesz 65 lat) a ile odprowadzili twoi pracodawcy na indywidualne konto w Funduszu Emerytalnym.




anuka napisał/a:
Drodzy krajanie! Jak ktoś chce sprawdzić ile ma zgromadzonej kasy na emeryturę wystarczy wyrobić Digid nr tzw podpis elektroniczny na stronie www.digid.nl (jest go łatwo wygenerować ok. 3 min po czym po paru dniach otrzymasz list z kodem potwierdzającym którym ostatecznie aktywujesz digid nr). Od razu możesz na stronie www.mijnpensioenoverzicht.nl sprawdzić ile już nazbierałeś składek na państwową emeryturkę (i ile otrzymasz rocznie jak osiągniesz 65 lat) a także ile odprowadzili twoi pracodawcy na indywidualne konto w Funduszu Emerytalnym. Pamiętajcie, że digid nr jest tak samo ważny jak Sofi nr! Zapiszcie sobie gdzieś login i hasło bo będzie wam to potrzebne przez resztę życia i pracy zawodowej!!!!
_________________
22222222223333333
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Wto Cze 05, 2012 12:47 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
agastepa13 
Mega gaduła
Leniwiec ;-)


Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 17 Lis 2007
Posty: 1587
Skąd: z Holandii :)
Wysłany: Wto Cze 05, 2012 10:19 pm   

http://www.uwv.nl/Interna...E301/index.aspx

na tej stronie można ten formularz pobrać, wydrukować, wypełnić i wysłać do UWV. Do nikogo nie trzeba sie zwracać o przesłanie tego fomularza :039:
_________________
Umiesz liczyć? Licz na siebie ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group