NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Emerytura!!!
Autor Wiadomość
anuka 
Poczatkujacy

Dołączyła: 19 Mar 2012
Posty: 26
Wysłany: Pon Paź 15, 2012 8:12 pm   

Iras napisał/a:
Podpinam się pod temat dokupienia stażu do emerytury.
Wiadomo już że mamy na to 5 lat po przyjezdzie, nadal nie wiadomo jak to się odbywa.
Jest jakiś emeryt na forum :039:


    Sprawdzałam osobiście i okazuje się, że SVB na razie daje nam 10 lat od pierwszego ubezpieczenia w nl na wykupienie dodatkowych lat ubezpieczeniowych!!!!!! Ja składałam wniosek we wrześniu br. a pierwsze ubezpieczenie w nl miałam w 2004 r. czyli 9 lat temu. Na stronach SVB są nieścisłości. Wiedzą o tym i obiecali to poprawić :)
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Nie Lut 24, 2013 11:29 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
guust 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 13 Cze 2009
Posty: 546
Wysłany: Pon Paź 15, 2012 8:28 pm   

tez dostalem wyliczenie za 7 lat wstecz... nalezy pamietac 1 wazna rzecz.... a mianowicie:

wplacone pieniadze daja gwarancje otrzymania wyzszej emerytury, ale w przypadku 'niedozycia' do wieku emerytalnego to przepada wplacona suma.

W perspektywnie 20-30 lat do emerytury raczej namawiam do zalozenia lokaty i trzymaniu tam funduszy (nawet 3,5k€ jak ktos wspomnial) - moim zdaniem NL probuje łatac dziury w systemie emigrantami - a co bedzie za 30-40 lat.... ktoz to wie... moze Wilders wygra i oglosi ze obcokrajowcy maja placone tylko 50%.....

zbyt duzo niepewnosci, a zyskujemy stosunkowo niewiele....
 
 
darkis 
Super gaduła

Pomógł: 5 razy
Wiek: 52
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 360
Skąd: Venlo-Nijmegen
Wysłany: Sob Lis 24, 2012 1:21 pm   

Witam , wlasnie zainteresowalem sie dokupieniem AOW i takie moje przemyslenia.

Wyszlo mi do zaplaty 5200 eur po wstepnym wklepaniu moich wczesniejszych polskich dochodow.( od 1987 do 2006) wiec 19 lat.

ALe za lata 1987 do 1990 uczylem sie w szkloe przyzakladowej , dzis ta firma nie istanieje , dzwonilem , wyslalem listy , mam informacje iz nie sa w stanie mi pomoc w ustaleniu moich dochodow,
Zauwazylem ze jak nawet wpiszemy jakies male dochody to i tak jest taka sama stawka do zaplaty za dany rok...tak wiec nie powinno tutaj byc problemow.
A czy dochody z zasadniczej sluzby wojskowej sie tez wlicza?
no i czy moze miec orginaly wszystkich dowodow moich dochodow, pytam poniewaz mam pismo z ZUS-u z ustaleniem kapitalu poczatkowego i tam mam napisane moje dochody z poszczegolnych lat, moim zdaniem powinno byc oke, no i wiele latwiej , ale tylko dochody bez podania z jakiego zrodla, choc sam osobisie wiem skad i dlaczego...
NO i najwazniejsze moje pytanie, a czy czasami nie mozna sobie tej kwoty jaka zaplacimy za dokupione AOW odpisac od podatku???
_________________
www.stalgorzow.pl
 
 
bobikpl 
Super gaduła
:)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 15 Lip 2007
Posty: 352
Skąd: Friesland
Wysłany: Sob Lis 24, 2012 2:26 pm   

System emerytalny w NL
1 AOW-"emerytura państwowa"
2 Emerytura pensioen branżowa.

3 Dodatkowe ,nieobowiązkowe :inne fundusze

Jestem zdania że mając 25 lat do emerytury lub więcej,planując pobyt w Holandii do emerytury,nie opłaca się dokupować brakujących lat.Dlaczego?
-różnica w kwocie emerytury AOW ("państwowa") niewielka pomiędzy 100% a np: 50-70 %.
Można sobie sprawdzić na stronie SVB,logując sie z DigiD do Mijn SVB
-brak gwarancji ile się pożyje na emeryturze.Pracujemy (w większości)do 67 lat przypominam.
-osoby nie osiągające minimum mają prawo do pomocy socjalnej.
Okaże się pewnie że osoba która dokupiła lata ma tyle samo miesięcznie emerytury co osoba bez dokupionych lat,ale otrzymująca różne toeslagen

Oczywiście trzeba gromadzić środki na starość ale w inny sposób.
Jestem zdania że to nie jest rozsądne, aby od tak sobie wyrzucać kilka tysięcy euro !!!
(zawsze też na polski ZUS można wpłacać :)

Przydatna stronka
https://www.mijnpensioeno...ctie?cid=311860

Logujemy się z DigiD.
Są tam informacje na temat emerytur AOW i branżowych funduszy emerytalnych.
Można zobaczyć czy nam się wszystko zgadza.

Krótko o sytuacji pracowników tymczasowych,skala kilkudziesięciu tysięcy może więcej osób (ze względu na rotację)
-AOW jest "za zameldowanie" (sprawdzałem i mnie AOW "rusza" od dnia zameldowania,mimo że wcześniej pracowałem i byłem ubezpieczony)składki na ubezpieczenia społeczne są jednak odprowadzane z wypłaty-bez możliwości odzyskania?
-ktoś miał pobierane składki na branżowe pensioen.
Zjechał do Polski lub zmienił branżę-pracodawcę-fundusz.
Wysyłają wtedy list z formulażem do wypełnienia
-czy życzysz sobie wypłatę na konto (wypłacają coś do 500euro-podatek)?
-czy życzysz sobie przelać do innego funduszu
Co gdy formulaż nie zostanie odesłany i nikt się po latach nie upomni o emeryturę?
Składki prawdopodobnie zasilą fundusz państwowy i branżowy.Świetnie.
Ostatnio zmieniony przez bobikpl Sob Lis 24, 2012 2:28 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
darkis 
Super gaduła

Pomógł: 5 razy
Wiek: 52
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 360
Skąd: Venlo-Nijmegen
Wysłany: Pon Lis 26, 2012 7:12 pm   

zadalem soebie troche trudu i policzylem ..

Tak wiec jakbym chcial dokupic AOW to od 1987 do 2006 wyszlo mi do zaplaty 5200 eur.
No kwota dosyc wysoka, policzylem sobie jakbym te pieniadze na jakiejs lokacie polozyl z zalozeniem za przez 5 lat 6% , potem 4 lata 5% i tak spadajaco do 3% po 20 latach...
q2
Mam teraz 39 lat , wiec jeszcze przedemna 28 lat pracy.
Gdybym kwote 5200 eur trzymal na lokacie to za 28 lat mialbym 12180 eur...

Z informacji na SVB wynika iz jesli nie kupie AOW to dostane 664 eur brutto( no pod warunkiem ze zostane w NL i tutaj bede pracowal)
Zas jesli bym kupil AOW to dostane 1085 eur brutto.

Wiec po zakupie AOW mam szanse na 421 eur brutto miesiecznie wiecej (wiec okolo 295 eur netto)

Wiec majac z lokaty 12180 eur / 295 eur=42...wiec po 42 miesiacach dostane to co zainwestowalem.

Ryzyko zwiazane z dokupieniem AOW jest to ze nie dorzyjemy do wieku emerytalnego, no i niestety w kazdej chwili moga znowu podniesc wiek emerytalny..A i tak podejrzewam iz my bedziemy musieli conajmniej do 70 roku zycia pracowac.

Trzymajac pieniadze na lokacie niestety jest ryzyko ze po prostu...bedzie potrzebna kasa..wiec ja wyplacimy...i nic...lipa.

Szukalem na stronie SVB czy kwota za jaka dokupily AOW jest do odpisania z podatku..ale niestety nigdzie nie znalazlem...NO bo jakby mozna bylo sobie to odpisac to w moim przypadku z kwoty 5200 brutto zrobi sie 3600...
_________________
www.stalgorzow.pl
Ostatnio zmieniony przez darkis Pon Lis 26, 2012 7:22 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
.:Paco:. 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Wiek: 42
Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 583
Wysłany: Czw Lip 04, 2013 11:22 pm   

Witam,

Czy ktos moglby w koncu na 200% potwierdzic czy AOW (2% za kazdy rok) zalezne jest od zameldowania czy od placenia podatkow - tylko prosilbym o jakies wiarygodne zrodla a nie domysly. Ja juz sie sporo naczytalem i jedni mowia,ze zalezy od meldunku a gdzie indziej jest "ALBO" albo meldunek albo placenie podatkow, tzn.ze jak sie nie pracuje a jest sie zameldowanym to i tak zaliczaja 2% ALBO jak sie nie ma meldunku a sie placi podatki to tak samo.

Chodzi o to,ze moze bede zmienial mieszkanie gdzie nie mam mozliwosci meldunku (w obecnym bylem zameldowany ponad 5 lat) i czy w takim wypadku AOW przestanie mi sie liczyc mimo,ze mam stala umowe o prace i place podatki?? Czy jednak bez meldunku sie nie liczy?
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Sob Lip 06, 2013 2:19 pm   

Cytat:
Woont of werkt u in Nederland, dan bent u zeer waarschijnlijk verzekerd voor de AOW.
http://www.svb.nl/int/nl/aow/index.jsp
czyli pracujesz lub mieszkasz .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
anuka 
Poczatkujacy

Dołączyła: 19 Mar 2012
Posty: 26
Wysłany: Sob Lip 06, 2013 7:41 pm   odpowiedź

Jeśli pracujesz legalnie w NL to za każdy dzień pracy naliczają ci emeryturę AVO. Niezależnie gdzie mieszkasz!
Ale możesz nie pracować, a być zameldowanym czyli mieszkasz w NL, to za każdy dzień zameldowania także nalicza ci się emerytura AVO! Taki system! Ta emerytura z AVO to zabezpieczenie min. socjalnego na starość. Dlatego w nl nie ma żebraków na ulicach bo każdy nawet osoba która nigdy nie pracowaław NL ale mieszkała na terenie NL ma prawo do min. emerytury socjalnej.

[ Dodano: Sob Lip 06, 2013 7:42 pm ]
Jeśli pracujesz legalnie w NL to za każdy dzień pracy naliczają ci emeryturę AVO. Niezależnie gdzie mieszkasz!
Ale możesz nie pracować, a być zameldowanym czyli mieszkasz w NL, to za każdy dzień zameldowania także nalicza ci się emerytura AVO! Taki system! Ta emerytura z AVO to zabezpieczenie min. socjalnego na starość. Dlatego w nl nie ma żebraków na ulicach bo każdy nawet osoba która nigdy nie pracowała NL ale mieszkała na terenie NL ma prawo do min. emerytury socjalnej.
 
 
duYster 
Super gaduła
Uwaga Baba!


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 03 Gru 2007
Posty: 247
Skąd: z domu
Wysłany: Sob Lip 06, 2013 8:28 pm   

Anuka, nie AVO a AOW.
Po drugie: Każda osoba przebywająca w Holandii od 15 do 65 roku życia nabywa prawo do AOW. Jak? W ciągu 50 lat każdy buduje 2% swojej emerytury.
50 x 2% = 100% = suma jaka dana osoba otrzyma zakładając ze cale życie mieszkała w Holandii.
Reszty info poszukaj na forum.
_________________
Racja jest jak dupa, kazdy ma swoja...
Ostatnio zmieniony przez duYster Sob Lip 06, 2013 8:29 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
anuka 
Poczatkujacy

Dołączyła: 19 Mar 2012
Posty: 26
Wysłany: Pią Lip 12, 2013 8:59 pm   

duYster napisał/a:
Anuka, nie AVO a AOW.
Po drugie: Każda osoba przebywająca w Holandii od 15 do 65 roku życia nabywa prawo do AOW. Jak? W ciągu 50 lat każdy buduje 2% swojej emerytury.
50 x 2% = 100% = suma jaka dana osoba otrzyma zakładając ze cale życie mieszkała w Holandii.
Reszty info poszukaj na forum.




Sorki AOV. Mam też niemieckie ubezpieczenie i mi się pomyliło. NIE WYSTARCZY MIESZKAĆ W HOLANDII! TRZEBA BYĆ ZAMELDOWANYM! URZĘDY GMINY TEGO PILNUJĄ I KONTROLUJĄ ABY NIE WYŁUDZANO W TEN SPOSÓB SKŁADEK!
 
 
deli
Poczatkujacy

Dołączył: 14 Sty 2014
Posty: 4
Wysłany: Wto Sty 14, 2014 10:15 am   pytanie ogolne

Witam,

Moze to nie jest dobre miejsce na to pytanie ale rzadko korzystam z tego forum i kiedy chcialam cos tutaj sprawdzic zostalam doslownie zasypana wiadomosciami... W kazdym razie, mam bardzo ogolne pytanie. Jak wygladaja najswiezsze przepisy dot. emerytur w NL? Czy cos sie znwou pozmienialo? Czy pracujac przez uitzendbureau musze sama szukac jakiegos funduszu emerytalnego, czy oni mnie gdzies sami zapisza? I co to znaczy,ze pracodawca nie ma obowiazku odprowadzac za mnie skladek? Jestem kompletnie zielona w tym temacie wiec docenie kazda pomoc! Z gory dziekuje:)
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pon Paź 06, 2014 5:10 pm   

Pejteros napisał/a:
Witam, dostalem pismo z Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw,
z tego co się zorientowałem odnosi się to do funduszu emerytalnego. Dołączony jest również formularz zwrotny do wypełnienia ale nie bardzo rozumiem o co chodzi, zdjęcia dorzucę później bo teraz nie mam jak. Mógłby mi ktoś mniej więcej wytłumaczyć o co dokładnie chodzi ? Szukałem w googlach ale niestety nie znalazłem nic co mogłoby mnie w jakikolwiek sposób uświadomić.
 
 
anuka 
Poczatkujacy

Dołączyła: 19 Mar 2012
Posty: 26
Wysłany: Czw Maj 28, 2015 3:55 pm   wykupienie emerytury a odliczenie od podatku

Tych parę tysięcy, które mi poszły na wykupienie wstecznych lat emerytalnych NIE MOŻNA SOBIE ODLICZYĆ OD PODATKU! Niestety! Mam to na piśmie z SVB.
 
 
janko_emigrant
Poczatkujacy

Dołączył: 26 Cze 2015
Posty: 2
Wysłany: Pią Cze 26, 2015 4:13 pm   

Witam wszystkich,

Pracując w Holandii jako pracownik tymczasowy przez agencję miałem odkładane składki do StiPP-a (fundusz w NL z dodatkową emeryturą przeznaczoną dla pracowników tymczasowych). Teraz pracuję na kontrakcie i w firmie mam inny fundusz. Mogę te składki przenieść do tego funduszu lub jeśli jest ich poniżej ok. 500€ to mogę wypłacić. To już sobie ustaliłem. Każdy fundusz ma na swojej stronie formularz, wystarczy wypełnić i wysłać.

Moje pytanie jest takie, czy można przenieść składki z OFE z Polski do innego funduszu emerytalnego w NL? (tzn. to co zostało po rządowym 53,7% skoku na kasę - w moim przypadku "umorzyli" kilka tys. zł). Wolałbym aby jednak ta kasa była w Holandii, bo w Polsce to nigdy nie wiadomo.

Czy to co "przenieśli" do ZUS-u na tzw. sub-konto też można przenieść? W końcu to są moje składki "umorzone" w OFE?

Już nawet nie pytam o składki z głównego konta ZUS, bo to chyba niewykonalne...

Czy ktoś z Was już to przerabiał?

Pozdrawiam
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Sob Cze 27, 2015 12:27 am   

janko_emigrant napisał/a:
Moje pytanie jest takie, czy można przenieść składki z OFE z Polski do innego funduszu emerytalnego w NL?

A jak reguluja te kwestie przepisy polskie . Moim zdaniem ,to raczej pytanie do twojego polskiego OFE ..
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group