NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Emerytura!!!
Autor Wiadomość
janko_emigrant
Poczatkujacy

Dołączył: 26 Cze 2015
Posty: 2
Wysłany: Wto Cze 30, 2015 10:40 am   

Witam wszystkich,

Pytanie i odpowiedź z polskiego OFE:

Pyt:
"Chciałbym się zapytać jak wygląda procedura przekazania składek z Waszego OFE do innego funduszu emerytalnego za granicą?"

Odp:
"Uprzejmie informuję, że kwestia możliwości transferu środków została skonsultowana z Działem Prawnym. Zgodnie z otrzymaną opinią, obowiązujące w Polsce przepisy nie przewidują możliwości transferu środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym do holenderskiego funduszu emerytalnego. W świetle ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, taki transfer jest możliwy tylko do innego OFE zarejestrowanego w Polsce.

W związku z powyższym środki na rachunku w OFE pozostają i podlegają inwestycjom. W wyniku zmian emerytalnych jakie miały miejsce w zeszłym roku na 10 lat przed emeryturą, na wniosek ZUS środki zapisane na rachunku w OFE będą co miesiąc przekazywane do ZUS i zapisywane na subkoncie, z którego Zakład będzie wypłacał emeryturę.

Mając na uwadze fakt, że emerytury będą wypłacane tylko przez ZUS, kapitał zgromadzony na koncie w OFE, w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego w całości będzie przeniesiony do Zakładu. Na tej podstawie zostanie ustalona wysokość emerytury. Świadczenie z I i II filaru będzie wypłacane łącznie jako jedna wypłata."

Tylko nie za bardzo im wierzę i polskiemu rządowi.
Już raz rząd "umorzył" składki i powędrowały do ZUS-u.
Żyjemy w UE, żyję i pracuję w Holandii więc chyba mam prawo decydować gdzie będę odkładał na emeryturę.
Jakoś holenderski system emerytalny jest dla mnie bardziej wiarygodny od ZUS i OFE...
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Śro Lip 08, 2015 9:44 am   

krzysiek7777 napisał/a:
Mam pytanie. Po przepracowaniu jakiego czasu będzie mi przysługiwała "emerytura socjalna ". I co istotniejsze, czy będę taką emeryturę również dostawał, gdy na starość wrócę do Polski ? Czy w ogóle będzie mi się cokolwiek należało, jeśli przed powrotem do kraju wymelduję się z Holandii ? Zaznaczam,że mam już przepracowane 7 lat.
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
justynamartyna 
Poczatkujacy

Wiek: 45
Dołączyła: 21 Maj 2009
Posty: 30
Skąd: nieuw-vennep
Wysłany: Nie Lip 24, 2016 4:41 pm   

Witam, mam pytanie o dopłatę brakujących lat do emerytury AOW,mamy na to 10 lat od momentu zameldowania ,bądź podjęcia pracy, czy prawdą jest ,iż w momencie składania wniosku o wyliczenie kwoty trzeba być zatrudnionym ? Nie pracuje obecnie a chciałabym złożyć wniosek i opłacić te brakujące lata - jak ktoś cos wie na ten temat z góry dziękuje - Justyna
 
 
Watla
Poczatkujacy

Dołączył: 01 Sie 2016
Posty: 1
Wysłany: Pon Sie 01, 2016 7:26 pm   

Idź do prawnika, na pewno pomoże :)
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Wto Sie 02, 2016 12:48 pm   

krzysiek7777 napisał/a:
Mam pytanie. Po przepracowaniu jakiego czasu będzie mi przysługiwała "emerytura socjalna ".
Co to znaczy "emerytura socjalna"?

krzysiek7777 napisał/a:
I co istotniejsze, czy będę taką emeryturę również dostawał, gdy na starość wrócę do Polski ? Czy w ogóle będzie mi się cokolwiek należało, jeśli przed powrotem do kraju wymelduję się z Holandii ? Zaznaczam,że mam już przepracowane 7 lat.
Z każdym rokiem przepracowanym / zameldowanym w Holandii należy Ci się 2% holenderskiej emerytury.

W wieku 67 lat na emeryturę u Ciebie będą się składać: 14% emerytury holenderskiej, ileś tam emerytury polskiej, którą wypracowałeś do tej pory (co roku ZUS wysyła list - tam masz napisane ile) + to co jeszcze wypracujesz w Polsce do 67 roku życia + to co odkładasz w OFE / dodatkowym funduszu emerytalnym.
 
 
 
Renix 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 82
Wysłany: Wto Sie 29, 2017 4:37 pm   

Tylko po to wyciagasz stare tematy , by wprowadzac innych swoimi wypowiedziami w blad ?

Moze najpierw sie doinformuj, a potem odpowiadaj

I daruj sobie to nabijanie postow !!
_________________
The day you find it is the day I will stop missing you .....
Ostatnio zmieniony przez Panicelinka Śro Sie 30, 2017 10:24 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
victoria06
Poczatkujacy

Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 30
Skąd: Polska
Wysłany: Wto Sie 29, 2017 9:41 pm   

"Renix"
Cytat:

"Warunek jest taki , ze zjezdzajac do Polski , emerytury AOW nie mozna otrzymac na terenie Polski . Ona obowiazuje tylko i wylacznie na terenie Holandii.

W Polsce bedzie tylko i wylacznie rozliczana i wylacznie twoja emerytura od placacych skladek przez pracodawce na terenie Holandii jak tu pracujesz."



Większych bzdur nie słyszałam.W przypadku koordynacji zabezpieczenia socjalnego emerytury są proporcjonalne z każdego kraju UE w którym pracowałeś powyżej 1 roku. Zapoznaj się :
Podstawa prawna zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem Rady i Parlamentu Europejskiego (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz rozporządzeniem Rady i Parlamentu Europejskiego nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. (Coordination of Social security systems (Regulations (EC) No 883/2004 and No 987/2009)
_________________
Czy Polacy to Indianie Europy?
Ostatnio zmieniony przez Panicelinka Pon Lip 02, 2018 10:09 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Śro Wrz 20, 2017 10:22 am   

Witam,

Jak to jest z emerytura AOW.

Z tego co mi wiadomo jest ona naliczana od 15 roku zycia i za kazdy rok przypada 2% .

Czyli na chwile obecna majac 65 lat przysluguje sie 100% AOW.

Jesli ktos nie mieszka/pracuje w NL od 15 roku zycia to jak mozna wykupic te zalegle lata I ile ma sie na to czasu – orientuje sie ktos?


Druga sprawa to StiPP czyli fundusz emerytalny dla pracownikow tymczasowych.

Czy mozna przeniesc skladki z StiFF do innego funduszu ktory aktualnie oplaca nam pracodawca I czy jest to oplacalne ?

Do emerytury jeszcze dalej niz blizej ale chyba warto sie orientowac w temacie :035:
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Śro Wrz 20, 2017 10:38 am   

Ad.1. od 16 roku. Co roku 2%.

Ad.2. Czas przejścia na emeryturę jest uzależniony od kilku czynników. Niedługo będzie się liczył średni czas życia i będzie się to zmieniać więc precyzyjnie nie będzie można ustalić kiedy. tabelka

Ad.3. jakie zaległe lata? Jak ktoś żyje w NL od 15 roku życia a AOW się liczy od 16 to co tu wykupować? Ogólnie jest 10 lat na wykup ale nie zawsze się to opłaca. Na stronie SVB masz kalkulator.

Ad.4. Tak. Wypełnij formularz transferu z nowego funduszu. Oni się wszystkim zajmą.
 
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Śro Paź 04, 2017 9:52 am   

Cytat:
Ad.3. jakie zaległe lata? Jak ktoś żyje w NL od 15 roku życia a AOW się liczy od 16 to co tu wykupować? Ogólnie jest 10 lat na wykup ale nie zawsze się to opłaca. Na stronie SVB masz kalkulator.


wigru

Tzn mieszkam w Nl od 19 roku zycia a AOW liczy sie od 16 wiec jestem w plecy 6% emerytury to mialem na mysli :039:

Dzieki za reszte informacji
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
monika1234 
Poczatkujacy

Dołączyła: 21 Lis 2017
Posty: 2
Wysłany: Wto Lis 21, 2017 11:54 am   

Witam,mam pytanie sąsiadka prosiła mnie o pomoc..a jestem w tym zielona i liczę na Wasza Pomoc :D
sąsiadka złożyła papiery do emerytury, pracowała jakiś czas nl, w ZUSie powiedziano jej, że czas okres przepracowany w nl wlicza sie jej do przepracowanych lat. Firma,która Ją zatrudniała kazała jej złożyć wniosek E301 z tym ,że w okazało się ze jest to wniosek dla bezrobotny w nl (?) nie ma tak żadnej wzmianki o dochodach i składkach, i moje pytanie,gdzie można zdobyć owy wniosek i gdzie go złożyć ? Dziękuje za odpowiedz ;)
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Wto Lis 21, 2017 3:06 pm   

monika1234,
Cytat:
Firma,która Ją zatrudniała kazała jej złożyć wniosek E301z tym ,że w okazało się ze jest to wniosek dla bezrobotny w nl (?) nie ma tak żadnej wzmianki o dochodach i składkach

nie tylko dla bezrobotnych ,znasz dobrze jezyk ,to poczytaj co pisze na stronie podanej w linku

https://www.uwv.nl/partic...d-u1/index.aspx

Z tego co wyczytalam e301 - obecnie znany pod nazwa PD U1 jest to miedzynarodowy formularz, ktory funkcjonuje na terenie calej Unii ,potwierdza oplacanie skladek ubezpieczen spolecznych ,oraz poswiadcza faktyczne lata pracy na terenie Holandii
Wystepuje sie o niego do UWV ,
a w Polsce pewnie sklada do odpowiedniej instytucji ,ktora przyznaje emerytury ,ZUS ?
 
 
monika1234 
Poczatkujacy

Dołączyła: 21 Lis 2017
Posty: 2
Wysłany: Śro Lis 22, 2017 8:02 am   

Panicelinka napisał/a:
a w Polsce pewnie sklada do odpowiedniej instytucji ,ktora przyznaje emerytury ,ZUS ?

Miałam na myśli Holenderka instytucję;)
Dziękuje za odpowiedz :)
 
 
Winter 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 453
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Sob Lis 25, 2017 12:19 pm   

Beny.rac napisał/a:
Cytat:
Ad.3. jakie zaległe lata? Jak ktoś żyje w NL od 15 roku życia a AOW się liczy od 16 to co tu wykupować? Ogólnie jest 10 lat na wykup ale nie zawsze się to opłaca. Na stronie SVB masz kalkulator.


wigru

Tzn mieszkam w Nl od 19 roku zycia a AOW liczy sie od 16 wiec jestem w plecy 6% emerytury to mialem na mysli :039:

Dzieki za reszte informacji

1. Za kilkadziesiat lat moze byc ciezko o emeryture. Moga wydluzyc wiek emerytalny do 70 roku.
2. Nawet nie uzyskawszy 100% pokrycia w AOW i tak bedziesz miec prawo do minimalnej emerytury. Szukaj pod "minimum egzystencjalne".
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Sob Lis 25, 2017 3:50 pm   

Winter napisał/a:
Nawet nie uzyskawszy 100% pokrycia w AOW i tak bedziesz miec prawo do minimalnej emerytury. Szukaj pod "minimum egzystencjalne"
tak ale tylko i wylacznie jak bedziesz mieszkal w NL . Wyjzedzajac poza granice NL bedziesz mial tyle ile nabyles prze ten czas prawa do AOW
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group