NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Pon Paź 12, 2015 5:02 pm
Kilka pytań odnośnie firmy jednoosobowej (ZZP?)
Autor Wiadomość
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pią Lip 08, 2016 3:15 pm   

marcinekpl, taki wyciag bierzesz u ksiegowego ktory ciebie rozliczal on ma to na kompie i moze ci od reki wydrukowac
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Pią Lip 08, 2016 7:34 pm   

marcinekpl napisał/a:
potwierdzenie rozliczen kwartalnych online


Aha, te sa zwyczajnie na belastingdienst.nl ---> Ondernemers, logujesz sie numeren firmy oraz haslem.
 
 
marcinekpl 
Gaduła
The one and only

Wiek: 45
Dołączył: 13 Kwi 2008
Posty: 162
Skąd: Noord Holland
Wysłany: Pią Lip 08, 2016 7:40 pm   

aa , ok, dzieki
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pią Sie 19, 2016 10:02 am   

samhainworld napisał/a:
Witam, po przeszukaniu połowy internetu i przeczytaniu także tego postu: tutaj nadal jednak nie mogę nic ogarnąć.
I teraz moje pytania:
- Jaka jest stawka podatkowa od gier w Holandii ?
- Jaka jest wolna kwota od podatku jeżeli chodzi o dystrybucję gier ? czy jest to jako sprzedaż własności intelektualnej ? Czy są to inne stawki

I teraz chyba najbardziej oryginalne pytanie na forum...

Co jeżeli założę firmę a nie będę miała dochodu przez np 3 miesiące ?? jak to jest ze składkami co miesiąc ? Czy jeżeli nie mam dochodu to muszę też opłacać podatek ?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Wioleta

PS Jeżeli ktoś nie zna odpowiedzi a posiada adres mailowy do urzędu podatkowego, gdzie można wysłać maila z takim pytaniem to bardzo serdecznie proszę o podpięcie.

Edit: Jeżeli, pytanie powinno się znajdować w dziale finansów to przepraszam, ale to takie w sumie pytanie pośrednie bo nie wiem czy muszę zakładać firmę czy też nie, czy jest próg podatkowy np 6tys euro jak pisaliście w poprzednich latach i dopiero jak zarobie 6tys euro i jednego centa to muszę iść na batalię w belastingu.
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Resko
Poczatkujacy
Radek

Dołączył: 05 Wrz 2016
Posty: 7
Skąd: Polska
Wysłany: Pon Wrz 12, 2016 2:29 pm   

Pytanko, a nawet dwa :039:

Jak jest średni koszt prowadzenia działalności ZZP w Holandii?
I czy macie kogoś godnego polecenia?

Z góry dzięki
R
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Pon Wrz 12, 2016 2:59 pm   

Resko napisał/a:
Pytanko, a nawet dwa :039:

Jak jest średni koszt prowadzenia działalności ZZP w Holandii?
I czy macie kogoś godnego polecenia?

Z góry dzięki
R


Chodzi ci o ksiegowego? Ja robie swoja ksiegowosc sam.

Bo koszt prowadzenia jest 0. Oprocz 50e za wpis w KvK nie ma innych obowiazkowych kosztow.

Sprawdz sobie strony jak:

http://www.zzpservicedesk...ten-als-zzp.htm

http://www.ondernemersple...edrijf-starten/

https://www.ikgastarten.nl/zzp
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pon Wrz 12, 2016 3:17 pm   

Resko napisał/a:
Jak jest średni koszt prowadzenia działalności ZZP w Holandii?

I czy macie kogoś godnego polecenia?
Napewno poszukaj takego ktory ma becon numer i jest zarejestrowany w KvK . W twojej okolicy tez znajdziesz wiecej jak 1 .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
lkrawczyk
Poczatkujacy

Dołączył: 07 Lis 2013
Posty: 2
Wysłany: Czw Paź 06, 2016 9:25 am   Załozenie firmy

I teraz moje pytania:
- Jaka jest stawka podatkowa od gier w Holandii ?
- Jaka jest wolna kwota od podatku jeżeli chodzi o dystrybucję gier ? czy jest to jako sprzedaż własności intelektualnej ? Czy są to inne stawki

I teraz chyba najbardziej oryginalne pytanie na forum...

Co jeżeli założę firmę a nie będę miała dochodu przez np 3 miesiące ?? jak to jest ze składkami co miesiąc ? Czy jeżeli nie mam dochodu to muszę też opłacać podatek ?

Witaj samheinworld,
1. Stawki podatkowe na wszystko oprócz wyszczególnionych niższych taryf (żywność, ksiazki, itp) to 21%.
Tutaj zanjdziesz informacje o taryfach:
http://www.belastingdiens...tw/btw-tarieven

2. Nie wiem o zwolnieniach, ale możesz zadać pytanie do Belastingdienst:
http://www.belastingdiens...tarters_webcare

lub zgłosić się do firmy księgowej lub doradcy podatkowego. Ten portal ma dość aktualna listę polskich księgowych:
http://www.buduj.nl/mapa-ksiegowosc

3. Jeśli założysz firmę i dostaniesz numer BTW, musisz zaczac się rozliczać. Tzn wypełniać kwartalnie koszty i dochody. Na pocztku możesz mieć same koszty, wiec musisz je deklarować a dochody deklarowac na 0. Oczywiście nie będziesz wtedy musiała płacić podatku, ale będziedz dostawać prawdopodobnie zwroty. Jest nawet możliwe liczenie zwrotów z dochodów wstecz, czyli możesz dostać zwrot podatku z poprzedniej pracy, kiedy byłas zatrudniona. Więc trzeba sie rozliczac, a dobry księgowy rozwiaze to z korzyscia dla Ciebie.

Powodzenia! Jeślo bedziesz miała jeszcze szczegółowe pytania, wyślij mi prywatna wiadomosc (chyba tak można prawda?)

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony przez Panicelinka Nie Lut 19, 2017 10:52 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
stroopwafel 
Mega gaduła
Debesciak

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 1162
Skąd: Noord Holland
Wysłany: Pią Paź 21, 2016 9:46 pm   

Czy ma ktos wzor listu do Belastingdienst o wprowadzenia auta dostawczego na firme?
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Sob Paź 22, 2016 8:45 pm   

stroopwafel, dzwonisz i mowisz ze auto o tej i tej tabl. rejestracyjnej jest autem firmowym i po wszystkim .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
lukaszc1
Poczatkujacy

Dołączył: 23 Sty 2015
Posty: 4
Wysłany: Pon Gru 12, 2016 3:39 pm   Re: Kilka pytań odnośnie firmy jednoosobowej (ZZP?)

Ratek napisał/a:
Witam, pracuje obecnie przez uitzendbiuro - nie istotne gdzie i nie istotne jakie. Jestem tam jako jedyny z Polaków reszta to Holendrzy na kontraktach. Ostatnio nawinąłem temat szefowi o kontrakcie i po długiej dyskusji doszliśmy do porozumienia że i dla mnie i dla niego lepiej będzie jak otworze działalność. Tylko zanim sie o to postaram mam kilka pytań, mianowicie:
1. Czy to prawda że pracując w danym miejscu przez uitzenbiuro nie moge nagle założyć z dnia na dzień firmy i pracować bez jakiejkolwiek przerwy w tymże miejscu?? :119:
2. Czy nadal obowiązuję taką osobę posiadanie minimum 3 pracodawców na rok?
3 Jeśli tak to ile minimum godzin muszę przepracować w roku u każdego z pracodawców??
4. Czy oprócz podatku i ubezpieczenia ponosze jakieś inne koszty comiesięczne??
5. Aha i jeszcze jedno: czy prawdą jest że mój pracodawca dając mi ewentualny kontrakt musi zapłaić jakąś karę za mnie do biura??? :119:

Chciałbym aby wypowiedziały się osoby dobrze znające temat, dzięki za odpowiedzi typu "chyba..." lub "nie wiem dokładnie, ale...". Reszta odpowiedzi mile widziana :D Jeśli temat w złym dziale proszę o wyrozumiałość i przeniesienie do odpowiedniego. Pozdrawiam.



Czy mógłby ktoś napisać jak aktualnie wygląda sytuacja?
 
 
bobikpl 
Super gaduła
:)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 15 Lip 2007
Posty: 352
Skąd: Friesland
Wysłany: Nie Lut 19, 2017 11:44 am   Nowa firma obok pracy na etacie

Witam.

Planuję otwarcie działalności jako eenmanzaak. Wysłałem wniosek do KvK, 24 lutego mam afspraak.
Opiszę krótko podstawowe założenia firmy i moje pytania. Z góry dziękuję za odpowiedzi i wskazówki.

Profil: pośrednictwo handlowe (faktury prowizyjne), organizacja szkoleń (branża maszynowa), usługi konsultingowe, faktury dla klienta w Holandii i Polsce. Mój holenderski to poziom B1

1 Firma obok pracy na etacie (full time), mam pisemną zgodę dyrektora. Dla zakładu w którym pracuję nie przewiduję świadczenia usług jako firma. Czyli etat osobno i własna firma osobno. PYTANIE Gdybym jednak świadczył usługi i wystawiał fakturę dla firmy w której pracuję na etacie to, czy z tego tytułu wynikaja jakieś trudności czy szczególne wymogi?

2 BTW. Oczywiście przewiduję rozwój firmy jednak na początku będzie to zajęcie dodatkowe. Deklaruję obrót 4000 euro rocznie. PYTANIE Jak myślicie czy zostanę zwolniony z BTW? Jak to się nazywa w takiej sytuacji i jak to wygląda w praktyce na fakturze, moze przykład? Kolejne pytanie: ja nie wiem czy to dobrze rozumiem BTW prijs to cena netto+btw a MARGE to "całkowita" cena dla zwolnionego z btw? (Nie wgłębiałem sie jeszcze w ten temat, może tutaj otrzymam odpowiedż "na tacy" :)

3 Księgowość. Zakładam średnio 3 faktury w miesiącu czyli niewiele, specyficznych odliczeń i zawiłych sytuacji nie przewiduję. Będę sam prowadził administrację firmy. GeraltRivia podał przykład do księgowości Speed Balance i fakturowania Digitale factuur. Wygląda to dobrze. PYTANIE czy Speed balance to w pełni funkcjonalny i odpowiedni dla wymogów Belastingdienst program dla małej działalności? Może ktoś poleca inny, jeszcze lepszy program lub serwis on-line?. Faktury- Digitaal facuur free w zupełności mi wystarczy.

3 PYTANIE: czy wszystkie faktury dla klienta w Polsce (lub innego kraju Unii) obciążone są 0 stawką BTW? Chodzi mi czy jeśli wystawię fakturę z tytułu usługi np. MARKETING SERVICE albo VERKOOP COMMISIE albo UITVOERING VAN DE WEBSITE to czy stawka BTW będzie ZERO?

5 Mniej ważne. Chętnie widziałbym dla klientów możliwość płatności on-line, równierz iDeal za pomocą https://www.mollie.com/nl/.
Pytanie: Mam stronę internetową na wordpress.com- bez możliwości instalacji nowych pluginów. Pytanie: czy ktoś zna rozwiązania jak połączyć płatności Mollie ze stroną na wordpress.com? Lub iDeal za pośrednictwem innej firmy. Mam możliwość umieszczania kodu HTML na stronie.

Dziękuję z góry za odpowiedzi i podpowiedzi. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez bobikpl Nie Lut 19, 2017 1:28 pm, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
Mathnl 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 23 razy
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 906
Wysłany: Pon Lut 20, 2017 2:15 pm   

Ad. 1 i 2
Nie jestem pewny,czy przy obrocie 4000 e rocznie i pracy na pełny etat jako zatrudniony na umowę o pracę możesz być traktowany przez kvk jako zzp's czy ondernemer. Wymagane jest bowiem, żebyś na działalność firmy poświęcał min. 20 h tyg. Przy deklarowanym przez Ciebie obrocie i pracy na pełny etat mało realne. W kvk doradzą Ci prawdopodobnie rozważenie działalności jako freelancer. Bez numeru kvk, jednak możesz być płatnikiem BTW. Numer BTW możesz uzyskać w Belastingdienst wysyłając poniższy formularz
https://download.belastingdienst.nl/belastingdienst/docs/opg_start_ondernem_handelsregister_on0202z3fol.pdf
I kolejny link
https://www.belastingdien...handelsregister

Jako freelancer masz dużo mniej korzyści przy odpisach, ale tez koszta są dużo mniejsze. Na początek to nie jest zła opcja. W kvk powinni Ci zresztą doradzić, co jest dla Ciebie konkretnie bardziej opłacalne.
Ostatnio zmieniony przez Mathnl Pon Lut 20, 2017 2:19 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
bobikpl 
Super gaduła
:)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 15 Lip 2007
Posty: 352
Skąd: Friesland
Wysłany: Wto Lut 21, 2017 7:40 pm   

Dzięki Mathnl

Może byc freelancer, byle bym mógł faktury wystawiać i działać oficjalnie.
Jeśli zarobię brutto miesięcznie 400 euro jako działalność dodatkowa to już będę bardzo zadowolony,
Z pracy etatowej mam na życie. Dobrze płatna ale nudnawo :)
Chcę zająć się dodatkowo tym co mnie pasjonuje. Tym bardziej że nic nie muszę i sam określam kierunek działania firmy.
Wierzę że z czasem to rozkręcę.

Dowiem się w KvK jak to w praktyce będzie.

Jeśli ktoś znajdzie chwilę i może odpowiedzieć na pytanie o BTW dla małej początkującej firmy/freelancer`a to będę wdzięczny
Cytat:
2 BTW. Oczywiście przewiduję rozwój firmy jednak na początku będzie to zajęcie dodatkowe. Deklaruję obrót 4000 euro rocznie. PYTANIE Jak myślicie czy zostanę zwolniony z BTW? Jak to się nazywa w takiej sytuacji i jak to wygląda w praktyce na fakturze, moze przykład? Kolejne pytanie: ja nie wiem czy to dobrze rozumiem BTW prijs to cena netto+btw a MARGE to "całkowita" cena dla zwolnionego z btw? (Nie wgłębiałem sie jeszcze w ten temat, może tutaj otrzymam odpowiedż "na tacy"
Ostatnio zmieniony przez bobikpl Wto Lut 21, 2017 7:43 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mathnl 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 23 razy
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 906
Wysłany: Śro Lut 22, 2017 9:08 am   

bobikpl napisał/a:
ja nie wiem czy to dobrze rozumiem BTW prijs to cena netto+btw

Często jest podawana cena incl. albo excl. BTW., Czyli cena z VAT-em lub bez (cena netto).
Samo BTW prijs - jak dla mnie nie ma sensu.
bobikpl napisał/a:
MARGE to "całkowita" cena dla zwolnionego z btw?

Nie. Marge czyli po prostu marża to różnica ceny sprzedaży a zakupu towaru.
bobikpl napisał/a:
Jak myślicie czy zostanę zwolniony z BTW?

Raczej nie. Chyba że prowadzisz jakąś szczególną działalność, gdzie ustawowo jesteś zwolniony z VAT. Dobra wiadomość to taka,że przy Twoich deklarowanych obrotach do sumy BTW 1800 e rocznie nie musisz płacić BTW. To jednak musisz zweryfikować u księgowego.

[ Dodano: Śro Lut 22, 2017 9:20 am ]
bobikpl napisał/a:
3 PYTANIE: czy wszystkie faktury dla klienta w Polsce (lub innego kraju Unii) obciążone są 0 stawką BTW? Chodzi mi czy jeśli wystawię fakturę z tytułu usługi np. MARKETING SERVICE albo VERKOOP COMMISIE albo UITVOERING VAN DE WEBSITE to czy stawka BTW będzie ZERO?

Ty masz obowiązek wystawić fakturę z VAT, chyba że sprzedajesz jakiś towar za granicę firmie zagranicznej będącej płatnikiem VAT w swoim kraju. Powinieneś zażądać potwierdzenia. Nie wiem jak to wygląda w kontekście usług. Znowu doradzam wizytę u księgowego.
Ostatnio zmieniony przez Mathnl Śro Lut 22, 2017 9:11 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group