NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ruling 30% a zameldowanie
Autor Wiadomość
DominikaPie 
Poczatkujacy
DominikaPie

Dołączyła: 08 Gru 2010
Posty: 8
Wysłany: Śro Gru 08, 2010 2:34 pm   Ruling 30% a zameldowanie

Witam,

Pracuję w Holandii od marca 2010 na umowe o pracę na czas nieokreślony, aby taką dostać musiałam się tu zameldować.
Spełniłam również wszystkie warunki w celu uzyskania rulingu, został on bez problemu przyznany.
Moje pytanie jest następujące:
czy w związku z tym, że miała miejsce następująca kolejność: zameldowanie, a potem dopiero umowa o pracę (kontrakt podpisany natychmiast po zameldowaniu; dodam, że zostałam tu specjalnie ściągnięta z Polski na to stanowisko przez holenderskiego pracodawcę ), to Belastingdienst może zażądać zwrotu przyznanej ulgi podatkowej, ponieważ nie należy się ona osobom zameldowanym w Holandii?

Może ktoś miał taką sytuację?

Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję
_________________
DP
 
 
mlubinski 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Kwi 2009
Posty: 314
Wysłany: Śro Gru 08, 2010 2:49 pm   

niestety nie znam poprawnej odpowiedzi na twoje pytanie, u mnie to wygladalo tak, ze najpierw podpisalem kontrakt od 1.06 przed tym dniem podpisalem tez umowe o wynajem mieszkania, a zarejestrowalem sie w urzedzie po dwoch dniach.
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Śro Gru 08, 2010 3:15 pm   

ja sie zameldowalem w grudniu, w lutym zaczalem pracowac i od lutego dostalem ruling (bylo to prawie 3 lata temu)
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
DominikaPie 
Poczatkujacy
DominikaPie

Dołączyła: 08 Gru 2010
Posty: 8
Wysłany: Śro Gru 08, 2010 4:10 pm   

dziękuję za odpowiedzi, może ktoś będziemiał identyczną sytuację.
Mam jeszcze jedno pytanie czy będąc zameldowaną w Holandii mogę wymeldować się z Polski i nie będzie to przeszkadzać w dalszym korzystaniu z rulingu?
_________________
DP
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Śro Gru 08, 2010 5:02 pm   

Możesz się wymeldować z Polski, nie ma to żadnego wpływu na Twoje stosunki z holenderskimi urzędami, a jedynie z polskimi (łatwiejsza do rozstrzygnięcia kwestia Twojej przynależności podatkowej do konkretnego w danym roku podatkowym).
_________________
Dumny Polak
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Śro Gru 08, 2010 5:32 pm   

mam ruling juz 3 lata. bylem zamelowany zanim o niego wystapilem (przez pracodawce). mam rowniez staly meldunek w pl. w ciagu tych 3 lat kilkakrotnie zmienil mi sie pracodawca, a co za tym idzie, musialem "ubiegac" sie kazdorazowo o ruling. jak na razie, belasting nie robi zadnych problemow. dzisiaj dostalem kolejna decyzje o zgodzie na kontynuacje:)
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
.:Paco:. 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Wiek: 42
Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 583
Wysłany: Śro Gru 08, 2010 7:33 pm   

DominikaPie napisał/a:
dziękuję za odpowiedzi, może ktoś będziemiał identyczną sytuację.
Mam jeszcze jedno pytanie czy będąc zameldowaną w Holandii mogę wymeldować się z Polski i nie będzie to przeszkadzać w dalszym korzystaniu z rulingu?


prawo w UE mowi,ze mozesz byc zameldowany tylko w jednym panstwie ale ten przepis jest martwy bo nie ma jak tego sprawdzic albo ludziom sie niechce..

[ Dodano: Sro Gru 08, 2010 7:36 pm ]
zaq napisał/a:
mam ruling juz 3 lata. bylem zamelowany zanim o niego wystapilem (przez pracodawce). mam rowniez staly meldunek w pl. w ciagu tych 3 lat kilkakrotnie zmienil mi sie pracodawca, a co za tym idzie, musialem "ubiegac" sie kazdorazowo o ruling. jak na razie, belasting nie robi zadnych problemow. dzisiaj dostalem kolejna decyzje o zgodzie na kontynuacje:)


kurcze mozecie mi odwiezyc jak to jest? mam 30% i mi sie wydawalo,ze oni to generalnie przyznaja na 10 lat a nie "do pracodawcy" to jak bede zmianial firme od nowa mam sie starac? tzn generalnie stuacja wyglada tak,ze moja firma kupila inna firme i w ciagu 1-1,5 rok ta kupiona firma zostanie wchlonieta do pierwszej ale poki co zaproponowali mi fajne stanowisko w tej kupionej firmie...tzn,ze jak sie zdecyduje i podpisze nowy kontrakt (bo jeszcze nazwy firm sa inne) strace 30%?

doradzcie mi na co mam uwazac? Zaq pisze,ze moze wystapic o kontynuacje...czy proces znow jest taki sam,ze trzeba dokladnie to samo udowadniac, wypisywac swoje "unikatne na rynku umiejetnosci" itd?
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Śro Gru 08, 2010 8:45 pm   

.:Paco:. napisał/a:
(...)mam 30% i mi sie wydawalo,ze oni to generalnie przyznaja na 10 lat a nie "do pracodawcy" to jak bede zmianial firme od nowa mam sie starac(...)
jest prawie tak jak napisales :) ogolnie ruling dostajesz na 10 lat, ale przy kazdej zmianie pracodawcy musisz dostac od belastingu zgode na kontynuacje ulgi. praktycznie jest to tylko formalnosc (chyba, ze w nowej firmie zaczniesz pracowac jako np. stroz nocny). pracodawca wysyla aplikacje i podaje numer decyzji, ktora przyznala ci ruling. wazne jest zeby nie przekroczyc 3 miesiecy pomiedzy jedna firma, a druga.
tu masz opisane o co chodzi: http://www.belastingdiens...ml#P3844_129811
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
mamqa 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Cze 2009
Posty: 592
Wysłany: Śro Gru 08, 2010 8:57 pm   

U nas sytuacja podobna jak u Zaq'a, najpierw się zameldowaliśmy, potem mąż rozpoczął pracę i firma wystąpiła o przyznanie rulingu (bo to że Ty chcesz jeszcze nic nie daje, o to musi wystąpić firma w której jest się zatrudnionym) i od tego momentu dostaliśmy potem zwrot (przyznali nam po 3 miesiącach). Z tym że przyznali na 7 lat ze względu na to że mąż wcześniej pracował w Holandii (byliśmy wtedy zameldowani w Niemczech i tam mieszkaliśmy) mimo iż wtedy nie staraliśmy się o tą ulgę (ze względu na typ pracy i zbyt niskie zarobki).
Ostatnio zmieniony przez mamqa Śro Gru 08, 2010 9:10 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
DominikaPie 
Poczatkujacy
DominikaPie

Dołączyła: 08 Gru 2010
Posty: 8
Wysłany: Śro Gru 08, 2010 9:15 pm   

czyli na pewno zameldowanie się przed złożeniem wniosku o ruling nie spowoduje, że na koniec roku podatkowego Belastingdienst wystąpi o jego zwrot?
a czy Polski urząd skarbowy upomni się w rozliczeniu podatkowym o ruling, czy nic mu do tego?
_________________
DP
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Śro Gru 08, 2010 9:34 pm   

niestety w holandii nic nie jest "na pewno" :) moze sie zdarzyc, ze trafisz na urzednika, ktoremu stwierdzi, ze jednak tak nie moze byc i zacznie sie problem.
rozliczenie z polskim us to calkiem inna kwestia. z tego co mi sie wydaje to ogolna zasada jest taka, ze w pl masz do zaplacenia podatek (pl stawke) od zarobionej kwoty pomniejszony o podatek zaplacony tu w holandii. poniewaz masz ruling, to zaplacilas mniej podatku, wiec w pl powinnas zaplacic wiecej.
ale skoro pracujesz tu od marca 2010, wiec zakladam, ze tu mieszkasz i zyjesz. koniecznie musisz sie w pl rozliczyc?
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
.:Paco:. 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Wiek: 42
Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 583
Wysłany: Śro Gru 08, 2010 9:50 pm   

zaq napisał/a:
.:Paco:. napisał/a:
(...)mam 30% i mi sie wydawalo,ze oni to generalnie przyznaja na 10 lat a nie "do pracodawcy" to jak bede zmianial firme od nowa mam sie starac(...)
jest prawie tak jak napisales :) ogolnie ruling dostajesz na 10 lat, ale przy kazdej zmianie pracodawcy musisz dostac od belastingu zgode na kontynuacje ulgi. praktycznie jest to tylko formalnosc (chyba, ze w nowej firmie zaczniesz pracowac jako np. stroz nocny). pracodawca wysyla aplikacje i podaje numer decyzji, ktora przyznala ci ruling. wazne jest zeby nie przekroczyc 3 miesiecy pomiedzy jedna firma, a druga.
tu masz opisane o co chodzi: http://www.belastingdiens...ml#P3844_129811


dzieki zaq..choc u mnie to nie takie proste pracuje w duzej korporacji i zalatwienie tego za pierwszym razem (aby komus z HR sie zachcialo wyslac) szlo jak krew z nosa...HR(kadry) w mojej firmie sa jak w PL za komuny:/

wiec wolalbym to ominac...ale jak wewnatrz firmy zmieniam stanowisko to czy musze znow sie ubiegac o kontynuacje? trzeba znow skladac te same papiery i od poczatku udowadniac wszystko?

[ Dodano: Sro Gru 08, 2010 9:54 pm ]
zaq napisał/a:
niestety w holandii nic nie jest "na pewno" :) moze sie zdarzyc, ze trafisz na urzednika, ktoremu stwierdzi, ze jednak tak nie moze byc i zacznie sie problem.
rozliczenie z polskim us to calkiem inna kwestia. z tego co mi sie wydaje to ogolna zasada jest taka, ze w pl masz do zaplacenia podatek (pl stawke) od zarobionej kwoty pomniejszony o podatek zaplacony tu w holandii. poniewaz masz ruling, to zaplacilas mniej podatku, wiec w pl powinnas zaplacic wiecej.
ale skoro pracujesz tu od marca 2010, wiec zakladam, ze tu mieszkasz i zyjesz. koniecznie musisz sie w pl rozliczyc?


nie do konca ja jeszcze nai razu nie zaplcilem podatku w PL. zasada jest taka...:

1. masz kwote brutto za prace w NL (nie wazne czy z 30% czy bez) i wiesz ile zaplcilas tutaj podatkow
2. przeliczasz kwote brutto wedlug sredniego kursu NBP i tak samo kwote podatku zaplaconego w NL
3. dla przeliczonych zarobkow w NL liczyc skale podatkowe w PL - tzn ile bys podatu zaplacila w PL, wedlug polskich progow, od kwoty zarobionej w NL (tej kwoty przeliczonej w pkt. 2).
4 rozbisz roznice...tzn od kwoty obliczonej w pkt 3. (kwoty jaka bys zaplacila w PL) odejmujesz kwote zaplaconych podatkow w NL (pkt 2) jesli wychodzi mniej niz 0 nic nie placisz..jesli wychodzi wiecej niz 0 - tyle masz do zaplaty w PL

Jak mowie mi jeszcze nigdy nie wyszlo wiecej niz zero
Ostatnio zmieniony przez .:Paco:. Śro Gru 08, 2010 9:58 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Śro Gru 08, 2010 10:00 pm   

.:Paco:., wlasnie zerknalem na dzisiejszy dokument. sa tam tylko dane pracodawcy. ani slowa o zajmowanym stanowisku. na stronie, ktora wczesniej podalem, rowniez pisze tylko o pracodawcy. wynikaloby z tego, ze zmiana stanowiska wewnatrz firmy nie wymaga ponownego aplikowania o ruling.
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Czw Gru 09, 2010 8:29 am   

zaq napisał/a:
ale skoro pracujesz tu od marca 2010, wiec zakladam, ze tu mieszkasz i zyjesz. koniecznie musisz sie w pl rozliczyc?


Na to jest takie rozwiązanie:

jso napisał/a:
Belastingdienst uważa, że byłeś rezydentem podatkowym w NL w 2008. Idź do polskiego US po papier, że w 2008 byłeś rezydentem podatkowym w Polsce. W danym roku podatkowym nie możesz być uważany za rezydenta jednocześnie w dwóch państwach Unii, więc ten papier wyślij do Belastingdienst. Oni albo będą musieli to uznać i zrezygnować z roszczeń za 2008, albo się nie zgodzą i wtedy będą musieli się skontaktować z polskim US i ustalić, komu podlegasz za 2008 (skoro nie byłeś w NL to najpewniej będziesz uznany za rezydenta w Polsce)
_________________
Dumny Polak
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Czw Gru 09, 2010 10:24 am   

.:Paco:. napisał/a:
dzieki zaq..choc u mnie to nie takie proste pracuje w duzej korporacji i zalatwienie tego za pierwszym razem (aby komus z HR sie zachcialo wyslac) szlo jak krew z nosa...HR(kadry) w mojej firmie sa jak w PL za komuny:/


chyba wszedzie HR zyje swoim zyciem w oderwaniu od rzeczywistosci ;/
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group