NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Gochna H
Czw Lip 03, 2014 10:52 am
Jak zrobic samemu rozliczenie podatkowe.
Autor Wiadomość
hacek
Poczatkujacy

Dołączył: 03 Mar 2015
Posty: 2
Wysłany: Wto Mar 03, 2015 2:08 pm   

Jeśli w Holandii pracowałem sezonowo tylko przez kilka tygodni, mogę użyć tego programu http://www.belastingdiens...63-0013c368d3a4 do rozliczenia?
 
 
dalamar666
Poczatkujacy

Dołączył: 02 Mar 2015
Posty: 2
Wysłany: Wto Mar 03, 2015 4:03 pm   

dzięki za szybką odpowiedź ale mam dodatkowe pytania mamy dom na hipotece i chodzimy do szkoły języka holenderskiego prywatnie wszystkie faktury mamy i chcemy sobie to odliczyć ale nie wiem jak, tak samo nie wiem jak hipotekę rozliczyć dostaliśmy jaroopgaf z banku wiem że był mi potrzebny rok temu jak się rozliczałem przez biuro proszę o rade czy da rade to zrobić samemu czy lepiej zlecić pozdrawiam
 
 
Sheena 
Poczatkujacy
Nieogar ;)

Dołączyła: 04 Mar 2015
Posty: 9
Skąd: Cebulandia
Wysłany: Śro Mar 04, 2015 6:01 pm   

Witam wszystkich i proszę o radę.
W zeszłym roku pracowałam w Holandii sezonowo ok. pół roku by sobie dorobić. Stąd moje pytanie: czy rozliczenie się z urzędem w NL jest obowiązkowe? Wiem, że teraz zmieniły się przepisy jeżeli chodzi o zwroty na bardzo niekorzystne, więc obawiam się że przekładając swój jarograf w biurze, za którego rozliczenie będę musiała zapłacić, w konsekwencji nie dostanę nic lub po prostu grosze. Dodam, że nie obowiązują mnie ulgi i nie byłam zameldowana. Doradźcie forumowicze :)
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Śro Mar 04, 2015 7:06 pm   

dalamar666,

To juz lepiej przez biuro, bo dom, hipoteka, szkolenia itd, wcale juz nie jest takie latwe.

Sheena,

O ile nie otrzymasz listu (chyba do konca roku - ale nie jestem pewien) od Belastingdienst ze musisz sie rozliczyc, nie ma takiej potrzeby.
 
 
Kefir
Poczatkujacy

Dołączył: 04 Mar 2015
Posty: 1
Wysłany: Śro Mar 04, 2015 9:08 pm   

Cześć,

Rok temu po raz pierwszy rozliczałem się w Holandii z pomocą znajomego Holendra. W tym roku nie chcę mu tym zawracać głowy, dlatego zwracam się tu o pomoc. Jak wygląda rozliczanie się? Powinienem czekać na list, czy sam za pomocą wspomnianego programu mam wypełnić jakiś druczek i go wysłać do US w Holandii?

W Holandii pracowałem dosłownie kilka dni w styczniu w 2014 roku.
Ostatnio zmieniony przez Kefir Śro Mar 04, 2015 9:09 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Czw Mar 05, 2015 2:33 pm   

Monika T napisał/a:
Witam
Czy ktoś rozliczał sie może z podatku przez DIGID? Bardzo chciałabym tak zrobić, niestety nie rozumiem niektórych pytań. Czy ktoś byłby tak miły i mi pomógł?
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
Monika T
Poczatkujacy

Dołączył: 15 Lis 2014
Posty: 18
Wysłany: Czw Mar 05, 2015 2:35 pm   

Np co oznacza to pytanie
Was deze kapitaalverzekering op 1 januari 2014 een kapitaalverzekering eigen woning, spaarrekening eigen woning of een beleggingsrecht eigen woning?
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Czw Mar 05, 2015 3:02 pm   

Monika T,

Z calym szacunkiem, ale watpie ze ktos bedzie robil cale rozliczenie za ciebie.

A pytanie to:
Czy to ubezpieczenie od kapitalu 1 stycznia 2014 bylo ubezpieczeniem kapitalu wlasnego mieszkania, rachunku oszczednosciowego wlasnego mieszkanie lub prawa inwestycji w udzialy na wlasne mieszkanie? :)
 
 
Monika T
Poczatkujacy

Dołączył: 15 Lis 2014
Posty: 18
Wysłany: Czw Mar 05, 2015 3:25 pm   

Dziękuję za odpowiedź i za zbędny komentarz również :038:
Tak jak napisałam - nie rozumiem niektórych pytań, nie oczekuję, że ktoś za mnie zrobi wszystko.
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Czw Mar 05, 2015 4:55 pm   

Naprawde podziwiam ludzi za odwage ,tym bardziej kiedy wyrazaja chec rozliczenia sie z podatku dochodowego w nie do konca zrozumialym dla siebie jezyku.

Szkoda tylko , ze wielu w ten sposob porywa sie z przyslowiowa motyka na slonce ,
Szczegolnie daje sie to zauwazyc w okresie kiedy te osoby oczekuja zwrotow z Belastingu ...

Niezwykla popularnoscia cieszy sie wowczas temat w ktorym tlumaczymy jest wrecz wysyp listow z BD skierowanych do osob ,ktore same sobie'' poradzily'' z rozliczeniem.

Okazuje sie potem, ze bledy popelnione przy rozliczeniu , spowodowane brakiem znajomosci jezyka- mszcza sie tym, ze otrzymuja oni pismo/a w ktorych proszeni sa niestety o ponowne rozliczenie sie.
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
Elaela
Poczatkujacy

Dołączył: 14 Sty 2015
Posty: 9
Wysłany: Czw Mar 05, 2015 6:14 pm   

Ja też zaczęłam rozliczać się sama, żeby choćby zobaczyć, jak wygląda ten program.
Sytuację mam prostą - brak meldunku w Holandii, brak domu na własność tu czy tam, dzieci, partnera fiskalnego itp.
Przesiedziałam wczoraj cały wieczór i pół nocy nad tłumaczeniami, ale też nie wiedziałam, czy księgowa w poprzednim roku rozliczała mnie jako "binnenlandse belastingplichtige", więc ściągnęłąm też program za poprzedni rok i zrobiłam różne symulacje. Wpisałam 3 kwoty z Jaroopgave 2013 tam, gdzie trzeba. Niestety, ani razu nie wyszła mi taka kwota, jak na piśmie z Belastingu :-( na ostatniej stronie programu zgadzają się 2 wartości (Inkomstbelasting box 1 oraz Premie volksverzekeringen), natomiast w Heffingskortingen nie ma nic, albo są inne kwoty, przy różnych sposobach liczenia. Jak pisałam, nie mam żadnych ulg (na dzieci, studia, dojazdy itd). W sumie na większość pytań odpowiadałam "nie". Wpisałam też okres płatności składek, jaki widnieje na Aanslag2013 z Belastingu.
Może ktoś wie, co poszło nie tak?

Otworzyłam jeszcze szczegółowe okienko Af:premiedeel heffingskorting i tam zgadza się kwota Arbeidskorting, natomiast Algemene heffingskorting jest 2 razy niższy niż na Aanslagu13.
Ostatnio zmieniony przez Elaela Czw Mar 05, 2015 6:27 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
hacek
Poczatkujacy

Dołączył: 03 Mar 2015
Posty: 2
Wysłany: Czw Mar 05, 2015 9:26 pm   

W programie przy każdej rubryce jest tekst w języku angielskim. Niemniej jednak dziękuję za podziw.
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Śro Wrz 23, 2015 5:36 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Czw Mar 05, 2015 9:44 pm   

Elaela,

Jesli w 2013 przyjechalas do Holandii i ksiegowa rozliczyla cie za czesc roku lub nie mialas meldunku, wtedy tez beda inne kwoty heffingskorting i arbeidskorting, ktore teraz zaleza od czasu pobytu.

Bys musiala zobaczyc na pismie z 2013 jak dokladnie zostalas rozliczona, albo wrzucic skan albo isc do dobrej ksiegowej :)
 
 
Elaela
Poczatkujacy

Dołączył: 14 Sty 2015
Posty: 9
Wysłany: Czw Mar 05, 2015 11:13 pm   

dzięki za odp. Akurat większość pól w programie zgadza się z kwotami na Aanslagu, jedynie jest różnica w Algemene Heffingskorting. Myślałam, że te kwoty brane są procentowo od podstawy (na Aanslagu2013 przy Inkomstbelasting i Premie volksverzekeringen mam odpowiednio 5,85% od Loon i 31,15% od Loon), tylko pozycja Algemene heffingskorting nie wiadomo skąd się wzięła, żadnych obliczeń, procenów). Cóż poradzić, przeboleję jakoś te paredziesiąt euro, bo i tak korzyść będzie większa.
Z tymi księgowymi to też różne bywa. Jak w styczniu 2014 zleciłam w biurze podatkowym rozliczenie mnie, to po tygodniu zadzwonili z informacją, że otrzymam jakieś 50 euro zwrotu. Pomyślałam, że wyjdę na zero, bo tyle m/w zapłaciłam z usługę. Ale potem dowiedziałam się o tych formularzach dostępnych od marca i się dziwię, po co niepokoją ludzi podając takie odbiegające od rzeczywistych kwoty zwrotów, skoro sami w styczniu nie mogą tego sprawdzić w programach. Całe szczęście zwrot miałam wyższy
Ostatnio zmieniony przez Elaela Czw Mar 05, 2015 11:24 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
agastepa13 
Mega gaduła
Leniwiec ;-)


Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 17 Lis 2007
Posty: 1587
Skąd: z Holandii :)
Wysłany: Sob Mar 14, 2015 7:35 pm   

Mam pytanie do osob, które samodzielnie robily rozliczenie za 2014 rok - zameldowane, z hipoteka, dochody z tytułu pracy, z partnerem fiskalnym...
Po raz kolejny rozliczałam nas sama i tym razem wyszlo mi cos bardzo dziwnego, az mi się cieplo zrobilo, bo wg programu wychodzi, ze należy na się zwrot 5-cio krotnie wyższy niż w roku poprzednim... naprawde tego nie rozumiem, wszystko wypelnilam, jak w latach poprzednich...
Czy ktoś z Was miał taka sytuacje?
Będę wdzieczna za wszelkie reakcje.
_________________
Umiesz liczyć? Licz na siebie ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group