NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozliczenie z pracy w NL w polskim US
Autor Wiadomość
annab 
Gaduła
zocha

Dołączyła: 20 Lis 2008
Posty: 114
Wysłany: Sob Sty 24, 2009 12:51 pm   

dziękuje za odpowiedz, ale czy mozemy rozliczyc sie razem , jezeli ja w polsce nie mam zadnych dochodów,
Ostatnio zmieniony przez annab Sob Sty 24, 2009 1:17 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
yustyna 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 70
Wysłany: Sob Sty 24, 2009 2:24 pm   

Jeśli nie masz żadnych dochodów w Polsce to tak.
 
 
annab 
Gaduła
zocha

Dołączyła: 20 Lis 2008
Posty: 114
Wysłany: Sob Sty 24, 2009 3:49 pm   

JESZCZE PYTANIE ODNOSNIE SKŁADEK NA UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE, CZY SA ONE NA ROZLICZENIU ,

[ Dodano: Czw Sty 29, 2009 12:26 pm ]
czy servicekosten to ubezpieczenie zdrowotne ,
 
 
marcin_lan 
Poczatkujacy

Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 8
Skąd: ok.Krakowa
Wysłany: Pią Sty 30, 2009 12:27 am   podatek za 2008

witam.mam pytanie jak w moim przypadku będzie wyglądało rozliczenie sie w Polsce z U.S ?
Pracowałem w Polsce w styczniu 2008 11 dni i zarobiłem ok 1000zł a pózniej czyli od 14 stycznia do 30 grudnia 2008 w holandi i zarobiłem 15.000 tyś euro netto .
proszę o jakieś wskazówki i poradę jak i gdzie to rozliczyć .dziękuje
_________________
[email protected]
 
 
 
yustyna 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 70
Wysłany: Pią Sty 30, 2009 4:53 pm   

Na rozliczenie się z polskim US masz czas do 30 kwietnia 2009 roku. Pracowałeś w 2008 roku. Od 2008 roku obowiązuje ulga abolicyjna, więc jeśli pracowałeś tylko w NL to w PL nie dopłacisz ani grosza. Pisałam wyżej jak rozliczyć.
 
 
annab 
Gaduła
zocha

Dołączyła: 20 Lis 2008
Posty: 114
Wysłany: Śro Lut 18, 2009 12:58 pm   

czy składki na ubezpieczenie zdrowotne w holandii to inhuding zvw ?
 
 
yustyna 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 70
Wysłany: Śro Lut 18, 2009 7:52 pm   

annab napisał/a:
czy składki na ubezpieczenie zdrowotne w holandii to inhuding zvw ?
Tak, Ingehouden Zvw to składki na ubezpieczenie zdrowotne.
 
 
rudekk 
Poczatkujacy

Dołączyła: 19 Lut 2009
Posty: 2
Wysłany: Czw Lut 19, 2009 12:36 pm   

A mam w takim razie pytanie. W 2008 przez 3 miesiące pracowałam w Holandii i zarobiłam kwotę wolną od podatku. Po przyjeździe do Polski też pracowałam i też zarobiłam kwotę wolną od podatku.
Teraz mam zamiar się rozliczyć w Polsce osobno i w Holandii osobno, bo w każdym państwie i tak muszę się rozliczyć. Ale czy w takim razie mam wysłać zeznanie podatkowe do Holandii (stamtąd dostanę zwrot podatku) to jeśli do polskiego zeznania wpiszę dochody z Holandii (według jakiego kursu euro?) to przekroczę kwotę wolną od podatku polskiego.
Jeśli obowiązuje ta abolicja to nie mogę się po prostu rozliczyć uczciwie z Holandią osobno i z Polską osobno (z polskich dochodów)?

Wiem, wiem.. skomplikowane to jest...
 
 
yustyna 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 70
Wysłany: Czw Lut 19, 2009 5:31 pm   

rudekk napisał/a:
A mam w takim razie pytanie. W 2008 przez 3 miesiące pracowałam w Holandii i zarobiłam kwotę wolną od podatku. Po przyjeździe do Polski też pracowałam i też zarobiłam kwotę wolną od podatku.
Teraz mam zamiar się rozliczyć w Polsce osobno i w Holandii osobno, bo w każdym państwie i tak muszę się rozliczyć. Ale czy w takim razie mam wysłać zeznanie podatkowe do Holandii (stamtąd dostanę zwrot podatku) to jeśli do polskiego zeznania wpiszę dochody z Holandii (według jakiego kursu euro?) to przekroczę kwotę wolną od podatku polskiego.
Jeśli obowiązuje ta abolicja to nie mogę się po prostu rozliczyć uczciwie z Holandią osobno i z Polską osobno (z polskich dochodów)?

Wiem, wiem.. skomplikowane to jest...

Nie takie znowu skomplikowane. W Holandii rozliczasz się tylko z dochodów holenderskich i dostaniesz jakiś zwrot. Natomiast w Polsce rozliczasz się z dochodu osiągniętego w obu krajach, gdyż jesteś polskim rezydentem podatkowym. Takie jest prawo. Jeśli zsumujesz oba dochody to faktycznie przekroczysz kwotę wolną od podatku, ale dochód holenderski jest brany pod uwagę tylko do ustalenia stopy procentowej, według której zostanie opodatkowany tylko twój polski dochód. W twoim przypadku będziesz musiał niestety coś dopłacić do US, ale za to z NL będziesz miał zwrot :)
Dochody holenderskie przeliczasz wg. średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP z dnia wpływu pieniędzy na twoje konto.
Abolicja obejmuje lata 2002-2007. Od 2008 roku obowiązuje ulga abolicyjna, która ma na celu zrównanie obciążenia podatkowego Polaków pracujących np. w Irlandii, Anglii (metoda wyłączenia z progresją) i pracujących m.in. w Holandii (zdecydowanie mniej korzystna metoda odliczenia proporcjonalnego).
Ostatnio zmieniony przez yustyna Czw Lut 19, 2009 5:36 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
rudekk 
Poczatkujacy

Dołączyła: 19 Lut 2009
Posty: 2
Wysłany: Czw Lut 19, 2009 10:23 pm   

kurcze... czyli chyba będę musiała niepochwalić się polskiemu US z holenderskich dochodów bo nie mogę przekroczyć kwoty wolnej od podatku w Polsce... Inaczej moja mama (w swoim odliczeniu) nie dostanie dodatku dla mnie (mam 19lat).
A jeśli bym dodała swój holenderski dochód to ile około bym musiała dopłacić? Tzn. w jakich to granicach by było? Bo ja się zupełnie nie orientuje w jakich przedziałach pieniężnych mogłoby być. Dodam, że w Polsce pracowałam w typowych dla studentów miejscach- promocje w hipermarkecie, zatrudniona byłam również przez biura pośrednictwa pracy, an umowy zlecenie i nie bardzo nawet wiem ile podatku płaciłam, bo wszystkie umowy miały kwotę netto już.
Jaka jest szansa na uniknięcie, tzn. schowanie się przed fiskusem, żeby do mnie nie dotarli, że nie wliczyłam tych dochodów?
Ostatnio zmieniony przez rudekk Czw Lut 19, 2009 10:26 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pyza 
Poczatkujacy

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 09 Mar 2008
Posty: 5
Wysłany: Czw Lut 19, 2009 11:06 pm   

A czy abolicja nie była tylko do 7 lutego?
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Czw Lut 19, 2009 11:34 pm   

za 2007 byla do 7 lutego, za 2002-2006 jakos do polowy pazdziernika...
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
dorota w
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 306
Wysłany: Czw Lut 19, 2009 11:45 pm   

m4rcin napisał/a:
za 2007 byla do 7 lutego, za 2002-2006 jakos do polowy pazdziernika...

Za 2002 było do 6 października 2008, a za lata 2003 - 2007 do 6 lutego 2009.Za 2008 rok trzeba się rozliczyć do 30 kwietnia 2009.
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Czw Lut 19, 2009 11:48 pm   

Masz racje - pisalem z glowy.
W kazdym razie i tak juz pozamiatane... :039:
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
yustyna 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 70
Wysłany: Pią Lut 20, 2009 4:50 pm   

Z abolicji można było skorzystać oczywiści do 6 lutego. Chodziło mi o to, że nie obejmuje roku 2008. Odnośnie ukrywania dochodów holenderskich przed polskim US to twój wybór. Jeśli chcesz przez kolejne 6 lat żyć w stresie, że a nuż znajdzie się jakiś życzliwy i doniesie...
Ale jeszcze przychodzi mi do głowy, że jeśli jesteś studentką, to w ogóle nie musisz się rozliczać z US, czy też masz jakąś większą kwotę wolną od podatku. Nie orientuję się dokładnie, ale najlepiej zadzwoń do US i anonimowo zapytaj.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group