NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozliczenie z pracy w NL w polskim US
Autor Wiadomość
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Wto Maj 27, 2014 9:08 pm   

andfed napisał/a:
Witam, mając świadomość tego, że wielu Polaków pracujących w Holandii nie rozlicza się w polskim Urzędzie Skarbowym, kieruję ten temat do tych, którzy podobnie jak ja postanowili wykazać w polskiej skarbówce swoje holenderskie dochody. Każdy pewnie ma swój własny powód, dla którego rozlicza się bądź nie rozlicza z polską skarbówką. Jedno jest pewne, ta umowa która obowiązuje pomiędzy Polską a Holandią jest fatalna. Ja sam od dwóch lat korzystam z pomocy biura, które przygotowuje dla mnie polski PIT. W 2012 po raz pierwszy pojechałem do Holandii. W 2013 otrzymałem zwrot podatku z Belastingu za 2012. W 2013 po raz kolejny wyjechałem do Holandii. Na wiosnę tego roku przyszedł czas na rozliczenie się za 2013. Zapytałem pracownika biura finansowego, który przygotowywał dla mnie polski PIT co mam zrobić z kwotą podatku otrzymaną w 2013 za 2012. Bo na chłopski rozum pomyślałem, że pewnie będę musiał doliczyć ten zwrot do dochodów, które osiągnąłem w 2013. Tym bardziej, że w 2013 zwrot podatku był jeszcze po staremu tzn. był bardzo satysfakcjonujący. I tu otrzymałem niejednoznaczną dla mnie odpowiedź. Otóż ów pracownik poinformował mnie, że tego zwrotu nie wlicza się bezpośrednio do dochodów osiągniętych w 2013. Należałoby natomiast zapłacić polskiej skarbówce tyle podatku ile zostało wykazane w rozliczeniu za 2012. jako zapłacony za granicą. Tzn. jeśli w rozliczeniu z Belastingiem wyszło, że w Holandii zapłaciłem np. 2000zł podatku to teraz taką samą kwotę muszę zapłacić polskiej skarbówce. Jak dla mnie czeski film. Pójdźmy dalej, pracownik biura poinformował mnie również, że nie ma jednoznacznego tytułu z jakim należy dokonać wpłaty i należy to ustalić bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym. Ale też otrzymałem informację, że
"Oczywiście mogą Państwo nie dokonywać wpłat ale wtedy podczas kontroli
urzędnicy zapytają o otrzymany zwrot podatku z zagranicy i może się okazać,
że naliczą odsetki od nieterminowej wpłaty".
Chętnie podzielę się doświadczeniami z innymi osobami, które postanowiły rozliczyć się w polskiej skarbówce. Przyznam szczerze, że pomimo ogromnego zaangażowania wspomnianego pracownika biura mam pewne wątpliwości co do informacji, które od niego otrzymałem. W głowie mam już od tego wszystkiego totalny mętlik.
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Wto Maj 27, 2014 9:09 pm   

Wiesio Dyndak napisał/a:
Jest dokładnie tak, jak piszesz. Każdy może zadzwonić na infolinię podatkową i zapytać. Zwroty podatku z Holandii należy zwracać polskiemu fiskusowi. Dotyczy to jedynie pracowników Holandii, Belgii, Finlandii, Danii. A co do prób ukrycia tychże, to z dniem 1 stycznia 2015 roku wchodzą przepisy, które sprawią, że urzędy skarbowe w Unii Europejskiej będą przekazywały sobie informacje o was automatycznie. Zakres informacji obejmie czas od 1 stycznia 2014, ale jak już dostaną info, że pracowaliście w Holandii w danym roku, to kto im zabroni zapytać o lata wcześniejsze?
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
jolcia29 
Super gaduła

Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 229
Skąd: Olsztyn/Tilburg
Wysłany: Wto Maj 27, 2014 10:36 pm   

Ja rozliczalam meza co roku w polsce i w US dowiedzialam sie ze trzeba zlozyc korekte w momencie jak sie dostanie zwrot podatku z holandii, jak do tej pory niczego nie doplacalismy
 
 
mateusznoz
Poczatkujacy

Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 3
Wysłany: Czw Maj 29, 2014 1:57 pm   

Wiesio Dyndak napisał/a:
mateusznoz napisał/a:
Wiesio Dyndak napisał/a:
Jesteś polskim rezydentem podatkowym, jeśli przebywasz w Polsce dłużej niż 183 dni lub jeśli masz tu centrum interesów życiowych. Możesz przebywać zagranicą dłużej niż 183, ale jeśli w Polsce masz rodzinę lub dom, a Twoje wyjazdy mają charakter jedynie tymczasowych wyjazdów do pracy, to wciąż pozostajesz polskim rezydentem podatkowym. Jedynie w przypadku, gdy Twój pobyt za granicą ma charakter stały przestaje cię obowiązywać rozliczanie się z polskim US.

A tutaj dodatkowy smaczek, niesprawiedliwy, bardzo krzywdzący wszystkich polskich pracowników w Holandii:
http://podatki.gazetapraw...cy_pit.html,1,3

Więc będę musiał im zwrócić te 480 euro odzyskanego z Holandii zwrotu podatku czy tylko jakąś część?


Tę część, o którą pomniejszyłeś podatek w Polsce. Innymi słowy: podatek, który powinieneś zapłacić w Polsce, ale zapłaciłeś go w Holandii, a który teraz dostajesz.

A MOZESZ MNIEJ WIECEJ NAPISAC ILE MOGE MIEC IM DO ZWROCENIA POLSKICH ZŁ ?

[ Dodano: Czw Maj 29, 2014 2:14 pm ]
jolcia29 napisał/a:
Ja rozliczalam meza co roku w polsce i w US dowiedzialam sie ze trzeba zlozyc korekte w momencie jak sie dostanie zwrot podatku z holandii, jak do tej pory niczego nie doplacalismy


Rozliczała mnie znajoma przed moim wyjazdem do.nl i wyszło jej ze mam do.dopłaty 297zl wplacilem pieniądze ,po 2 tyg dostałem informacje z polski ze mam awizo z polskiego US minęło juz 17 dni powinien zostać wysłany list poraz drugi i nic, co zrobić w tej sytuacji zjeżdżać do pl i to wyjaśnić ? Help
 
 
Wiesio Dyndak
Poczatkujacy

Dołączył: 07 Maj 2014
Posty: 7
Wysłany: Czw Maj 29, 2014 6:33 pm   

powielasz w tym temacie na rozne sposoby jedna wiadomosc jeden taki post w zupelnosci wystarczy


post edytowany w calosci
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Wto Cze 24, 2014 11:40 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Sob Maj 31, 2014 12:13 pm   

Wiesio Dyndak, nie strasz ludzi, placa ci za to ?
 
 
Wiesio Dyndak
Poczatkujacy

Dołączył: 07 Maj 2014
Posty: 7
Wysłany: Śro Cze 04, 2014 3:17 pm   

post edytowany w calosci nie ma nic wspolnego z tym tematem
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Wto Cze 24, 2014 11:31 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Broadway2408
Poczatkujacy

Dołączył: 11 Wrz 2013
Posty: 28
Wysłany: Czw Gru 04, 2014 11:09 am   

trochę tego poczytałem i mam pewne pytania.

W roku 2012 pracowałem w Nl prawie 9miesiecy. Rozliczyłem sie z podatku w Holandii i dostałem zwrot. Jestem ciągle zameldowany w Polsce. Otóż teraz gdy chcę skorzystać z tego ekstra zwrotu za rok 2012 muszę wykazać wszystkie zarobki za rok 2012. W tym celu muszę sie rozliczyć za prace w Holandii w Polsce. Dziwne to wszystko. Stąd moje pytanie. Czy podatek, który do mnie wrócił po rozliczeniu( w ubiegłym roku) będe musiał oddac polskiemu US ?
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Czw Mar 05, 2015 11:03 pm   

przeniesione


NowyNL napisał/a:

Pytanie odnośnie urzędu skarbowego

Witam!! Od około 5 lat pracuje wyłącznie w Holandii ale zameldowany jestem w PL i przebywam w kraju jako bezrobotny co najmniej kilka miesięcy rocznie. Pewnie nie uwierzycie ale dopiero teraz dowiedziałem się że mam obowiązek rozliczać się z US również w Polsce. W ogóle nie składałem zeznania podatkowego z tych przepracowanych lat. Może mi ktoś poradzić co w takiej sytuacji zrobić? Co mi grozi itd? Jeszcze nigdy nie otrzymałem żadnego upomnienia z urzędu. Bardzo proszę o jakąś poradę. Z góry dziękuje:)
 
 
tomala 
Super gaduła


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 272
Skąd: lepiej nie wiedzieć
Wysłany: Pią Mar 06, 2015 12:01 pm   

Nic nie rob, siedz cicho i nikomu nic nie mow. Jak sie ujawnisz w polskim US, ze pracowales w NL piec lat i oni nic z tego nie dostali to uruchomia maszyne i niewiele Tobie i jeszcze mniej z Ciebie zostanie...
_________________
Analiza uryny może wykryć chorobę jednostki, analiza urny - chorobę całego społeczeństwa.
 
 
NowyNL
Poczatkujacy
NowyNL

Dołączył: 01 Sie 2013
Posty: 12
Wysłany: Pią Mar 06, 2015 3:32 pm   

tomala napisał/a:
Nic nie rob, siedz cicho i nikomu nic nie mow. Jak sie ujawnisz w polskim US, ze pracowales w NL piec lat i oni nic z tego nie dostali to uruchomia maszyne i niewiele Tobie i jeszcze mniej z Ciebie zostanie...


A to nie jest coś w rodzaju "tykającej bomby zegarowej"?? Prędzej czy później do tego nie dojdą czasem sami i będzie jeszcze gorzej??
 
 
tomala 
Super gaduła


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 272
Skąd: lepiej nie wiedzieć
Wysłany: Pią Mar 06, 2015 4:05 pm   

Czy jestes zgloszony do ubezpieczenia jako bezrobotny w PL?
_________________
Analiza uryny może wykryć chorobę jednostki, analiza urny - chorobę całego społeczeństwa.
 
 
NowyNL
Poczatkujacy
NowyNL

Dołączył: 01 Sie 2013
Posty: 12
Wysłany: Pią Mar 06, 2015 7:17 pm   

tomala napisał/a:
Czy jestes zgloszony do ubezpieczenia jako bezrobotny w PL?


Jestem zarejestrowany jako osoba bezrobotna ale bez zasiłku.
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pią Mar 06, 2015 10:56 pm   

ponizszy link to tak tylko do info . Kazdy zrobi jak uwaza :
Cytat:
Zagranicznych dochodów już nie da się ukryć przed fiskusem

http://podatki.gazetapraw...skusem.html,1,3
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Pią Mar 06, 2015 10:59 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Śro Mar 18, 2015 4:52 pm   

Assets napisał/a:
Witam,
przeczytałam sporo na temat rozliczenia podatku w PL za pracę w Holandii i nadal mam wątpliwości.
Jaką pozycję z Jaarografu bądź Salarisów bierze się aby obliczyć dochód, który wpisujemy do pita 36 i ZG? Wiem, że kwota brutto oraz zaliczka na podatek holenderski zawierają składki na ubezpieczenie więc jak ustalić właściwą podstawę opodatkowania i zapłaconego podatku?
Proszę o pomoc.
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group