NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozliczenie z pracy w NL w polskim US
Autor Wiadomość
szym920 
Poczatkujacy

Dołączył: 05 Kwi 2015
Posty: 1
Wysłany: Nie Kwi 05, 2015 4:43 pm   

Witam,

Mam problem z rozliczeniem za rok 2014. Byłem zatrudniony przez holenderską Agencję Pracy Tymczasowej. Otrzymałem "holenderskiego PIT", miałem zarobione około 1750 euro.
Jednak żaden podatek nie został odprowadzony od uzyskanego dochodu (mój Jaaropgave w załączeniu). Problem tkwi w tym, że nie wiem jak mam się z tego rozliczyć w Polsce.
Dochód muszę wykazać, a rozliczając w Polsce będę miał podatek do zapłaty polskiemu fiskusowi. Proszę o podpowiedź.

[ Dodano: Nie Kwi 05, 2015 4:51 pm ]
Mam jakieś problemy z dołączeniem, więc przepisuję (za ewentualne błędy przepraszam):

Loon loonbelasting volksverzekeringen (dochód brutto) - 1754
Ingehouden loonbelasting/ premie volksverz. (loonheffing) - 0
Verrekende arbeidskorting - 0
Loon Zorgverzekeringswet - 1754
Ingehouden bijdrage Zorgverzekeringswet - 0
Verrekende levensloopverlokorting - 0
Werkgeversheffing Zorgverzekeringswet - 132
Total premies werknemersverzekeringen - 245

ZVW - Ja
WW (Awf) - Ja
Sectorpremie - WW (Wgf) - Ja
WAO/WIA basispremie (Aof) - Ja
Gediff. prmie Whk (WGA-vast) - Ja

Overzicht loonheffingskorting
met ingang van 01/01/2014

loonheffingskorting - Ja
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Śro Kwi 08, 2015 2:36 pm   

wielka_beka napisał/a:
Witam czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak najprostszy sposób jak wypełnić te PITy dla polskiej skarbówki?
Spróbowałem wypełniać przez program PIT Format 2014 i w karcie przychodów z zagranicy wpisywałem wartość brutto czyli Loon loonbelasting (Ingehouden loonbelasting) zamienioną na złotówki, oczywiście bez zabawy w przeliczanie każdej tygodniówki na złotówki jak niektórzy radzą. Jako metodę obliczania zaznaczyłem metodę wyłączenia z progresją.
W efekcie dostałem praktycznie pusty PIT-36 i taki oto PIT ZG:
Obrazek
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy takie zeznanie podatkowe ujdzie? W końcu i tak dla polskiej skarbówki nie należy się nic i chcą tylko mniej więcej wiedzieć ile zarobiliśmy.
 
 
RF_ 
Poczatkujacy

Dołączył: 27 Kwi 2009
Posty: 3
Wysłany: Pią Kwi 10, 2015 2:23 pm   ujawnić się czy lepiej siedzieć cicho

Witam,

Ja mam taką dość nieciekawą sytuację. Mianowicie, jestem studentem i od 2008 roku pracuję w Holandii głównie podczas wakacji, co roku jakieś 3-4 miesiące. Ostatnio pracowałem w 2014 do końca listopada. Do tej pory nie rozliczałem się z tego w Polskim urzędzie skarbowym. Nie podejmowałem też tutaj żadnej pracy zarobkowej. Chciałbym to teraz wszystko wyprostować, ale mam duże obawy i zastanawiam się czy już nie lepiej będzie nie rozliczać się z tego i mieć nadzieje że do mnie nie dotrą.

Druga sprawa, jeżeli jednak bym postanowił przyznać się ( i ponieść ewentualną karę) to rozumiem że będę musiał ujawnić dochody z ostatnich 5 lat (niby się przedawnia po 5 latach). I teraz zastanawiam się jak zdobyć jaroografy lub rozliczenia z holenderskim urzędem skarbowym z przed kilku lat. Nie posiadam Digid ale co roku się rozliczałem w NL.

Czy mógłby mi ktoś napisać jakie konsekwencje spotkają mnie w naszym pięknym kraju?

Pozdrawiam
 
 
 
Fegelein
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Kwi 2012
Posty: 395
Wysłany: Pon Kwi 13, 2015 1:53 pm   

Jeśli nie było żadnej pracy zarobkowej w Polsce (nie jestem pewien czy obecnie to żadna praca czy do kwoty wolnej od podatku tj. ok. 3000 zł) to w praktyce zawsze wyjdzie ci 0 do zapłaty jako podatek.
Ujawniasz tylko dochód na zwykłym PIT oraz ZG.

Jeśli byś pracował w Polsce (lub przekroczył próg 3000 zł) to jest problem bo niemal jestem pewien, że musiałbyś zapłacić.

5 lat do tyłu US może cię sprawdzać, papiery z NL to są takie kolorowe druki co się dostaje listem co roku do Polski.

U mnie była podobna sytuacja, ale nigdy niczego nie dopłacałem, sam wypełniałem wszystkie PITy, a od 2 lat nawet nie informuje US o dochodach.
 
 
RF_ 
Poczatkujacy

Dołączył: 27 Kwi 2009
Posty: 3
Wysłany: Wto Kwi 14, 2015 8:34 pm   

Cześć,

Właśnie wróciłem dzisiaj z urzędu skarbowego i może komuś się przyda to co poniżej napiszę.
Chciałem się rozliczyć tylko za 2014 rok (postanowiłem już zaniechać rozliczenia za poprzednie lata także dlatego że miałbym kłopot skompletować dokumenty na podstawie których mógłbym to zrobić).
Pani w okienku powiedziała mi że jeżeli nie osiągam dochodu w polsce, nie mam przymusu rozliczać się z dochodów zagranicznych. Mogę to zrobić, jeżeli chciałbym uzyskać zaświadczenie o zarobkach itp., ale nie jest to konieczne.

Pozdrawiam
 
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Śro Kwi 15, 2015 8:29 am   

Cytat:
Pani w okienku powiedziała mi że jeżeli nie osiągam dochodu w polsce, nie mam przymusu rozliczać się z dochodów zagranicznych. Mogę to zrobić, jeżeli chciałbym uzyskać zaświadczenie o zarobkach itp., ale nie jest to konieczne.


Obowiazku nie masz ale jak planujesz za jakis czas kupic mieszkanie / budowac dom w PL to lepiej abys mial zgloszony dochod z NL inaczej mozesz miec sporo kontroli itp

Wiec lepiej zlozyc pit 36 oraz Pit ZG i miec spokoj :033:
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pon Kwi 20, 2015 6:27 pm   

halu napisał/a:
Witam, dzwoniłem w PL do US i niestety Pani nie udzieliła mi informacji, moje pytanie brzmi, na jakiej zasadzie rozliczając pit mam przeliczyć zarobki w euro na pln. Średni kurs NBP z dnia poprzedzającego wypłatę (tj. ostatni dzień roboczy przed wypłatą) czy z ostatniego dnia roku kurs średni NBP na całość zarobków? pracuję w Holandii okresami np. po 2-4 wyjazdy na 5-7 tygodni.
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Wto Kwi 21, 2015 2:32 pm   

Gochna H napisał/a:
halu napisał/a:
Witam, dzwoniłem w PL do US i niestety Pani nie udzieliła mi informacji, moje pytanie brzmi, na jakiej zasadzie rozliczając pit mam przeliczyć zarobki w euro na pln. Średni kurs NBP z dnia poprzedzającego wypłatę (tj. ostatni dzień roboczy przed wypłatą) czy z ostatniego dnia roku kurs średni NBP na całość zarobków? pracuję w Holandii okresami np. po 2-4 wyjazdy na 5-7 tygodni.


Liczysz wg sredniego kursu z danego roku
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
Future 
Poczatkujacy

Wiek: 36
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1
Wysłany: Wto Kwi 21, 2015 4:55 pm   

Witam. Średni kurs EU w 2014 roku to 4,1852 jakby co.

A teraz coś ode mnie. Dziś postanowiłem uregulować sprawy z Polskim US, taka sytuacja:

pracowałem w NL jakieś trzy miesiące w 2013 roku, zwrotu podatku miałem w roku 2014 około 400EU, przepracowywując w NL cały kolejny rok 2014 chciałem się rozliczyć ze PL US - ponieważ sądziłem że skoro cały rok pracowałem w NL i nie mam żadnych dochodów w PL to mi wyjdzie 0PLN zwrotu. I tu jakie moje zdziwienie- to co dostałem za 2013 od Belastingu muszę oddać w PL... Czy jest jakaś opcja na to ? Rozliczenie zleciłem firmie która wydawało by się zna na tym ponieważ robią zwroty z NL i innych krajów.

Czy ktoś tu wie coś na ten temat ? Bo to trochę bez sensu- starać się w NL o zwrot itd a rodzimy kraj grabi z tego... Jest jeszcze opcja tego nie wykazać - ale z tego co czytam to się coś zmieniło od stycznia.

Pomoże ktoś radą ? Próbuję się dowiedzieć coś w tym temacie - może poprostu zaufałem złej firmie.

[ Dodano: Wto Kwi 21, 2015 5:45 pm ]
RF_ napisał/a:
Cześć,

Pani w okienku powiedziała mi że jeżeli nie osiągam dochodu w polsce, nie mam przymusu rozliczać się z dochodów zagranicznych. Mogę to zrobić, jeżeli chciałbym uzyskać zaświadczenie o zarobkach itp., ale nie jest to konieczne.

Pozdrawiam



Urzędy Skarbowe w Polsce już od 2011 roku nie mogą interpretować przepisów. Krajowa Informacja Podatkowa może jedynie to robić ( 0801 055 055 - z stacjonarnego, 22 330 03 30 - z kom. ) . Dlatego to co " pani w okienku Ci powie" wcale nie musi być prawdą. Ja w ciągu ostatniego tygodnia nasłuchałem się tylu wersji od pań z urzędów że zleciłem profesjonalistą rozliczenie. I teraz się mi wierzyć nie chce w to co widzę na kwitku...
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Nie Kwi 26, 2015 4:41 pm   

btm napisał/a:
Witam, mam maly zgrzyt mianowicie posiadam jaaropgave +pit11 i za cholere nie wiem jak to rozliczyc... pracowalem w zeszle wakacje w Holandii, mam sciagniety program e-deklaracje ale nie moge tego rozkminic.

napisaalby ktos, lub podeslal linka gdzie w krotkich zolnierskich slowach jest opisane co do czego? na forum szukalem, znalazlem zbiorcczy temat o rozliczeniu w Holandii, a ja sie rozliczam w Polsce.

pozdrawiam
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
lubcjusz
Gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Sty 2012
Posty: 100
Wysłany: Pon Kwi 27, 2015 12:41 pm   

Popatrz tutaj:
http://www.podwojneopodatkowanie.pl/
https://telewizjapodatkowatv.wordpress.com/category/dochody-zagraniczne/
http://www.mf.gov.pl/web/...wTo%3Dabstracts
http://www.finanse.mf.gov..._INSTANCE_0Tp7_
Pozdrawiam
 
 
silli
Poczatkujacy

Dołączył: 26 Sty 2016
Posty: 4
Wysłany: Wto Sty 26, 2016 2:37 pm   

Witam,

Czas odświeżyc temat podatków ;)

Potrzebuję waszej pomocy.

Mam męża Holendra, mieszkałam na stałe w Holandii 8 lat. W 2013 wróciłam na stałe do Polski , mąż cały czas mieszka i pracuje w Holandii - ja jestem na KRUSIE w PL. W 2015 roku pojechałam na 2,5 miesiąca do pracy do Holandii - zarobiłam 5.500 Euro, w Polsce nie mam żadnych innych dochodów ...rozliczamy się osobno.

Byłam w US - wiem, że muszę się rozliczyc. Ktoś mi powie czy ulga abolicyjna wyzeruje mi podatek dla polskich pijawek z US?
 
 
dorota w
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 306
Wysłany: Wto Sty 26, 2016 6:56 pm   

Jeżeli nie miałaś polskich dochodów do opodatkowania ( np. z umów zlecenia lub o dzieło ) to podatek od samych dochodów z Holandii zostanie objęty ulgą abolicyjną - czyli jak to ujęłaś - wyzeruje Ci i nie zapłacisz w Polsce podatku od dochodów z Holandii .
 
 
silli
Poczatkujacy

Dołączył: 26 Sty 2016
Posty: 4
Wysłany: Wto Sty 26, 2016 7:24 pm   

@dorota w , dzięki za budującą odpowiedź ;) A jak sie sprawa ma z rozliczeniem w NL? Jeśli mnie nie "zaproszą" to nie muszę? Czy też rozliczając się z polskim US MUSZĘ też w NL ???

I jeszcze czytam , że osoba czasowo pracująca w Holandii MUSI zapłacic zaliczkę, Prawda to !!! ???

"Zaliczka na podatek po powrocie do kraju

Osoba zarabiająca okresowo w Holandii zobowiązana jest po powrocie do Polski wpłacać zaliczkę na podatek. Termin do dokonania wpłaty to 20 dzień miesiąca następującego miesiącu, w którym doszło do powrotu do Polski. Jeżeli termin płatności przypada po zakończeniu roku podatkowego, należny podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania. Zasada ta dotyczy również podatników czasowo jedynie wracających do Polski (np. przerwa w pracy), którzy po okresie przerwy wracają i ponownie pracują w tym kraju. Zaliczki opłaca się stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę - 18%. Za dochód uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania oraz zapłaconych w danym miesiącu składek ZUS. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może dobrowolnie stosować wyższą stawkę podatkową – 32%. Kwotę zaliczki zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne."
Ostatnio zmieniony przez silli Wto Sty 26, 2016 7:36 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
dorota w
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 306
Wysłany: Wto Sty 26, 2016 7:36 pm   

Z tego co mi wiadomo , to w Holandii nie musisz się rozliczac , jeśli Cię nie "zaproszą" - możesz ale nie musisz - tak kiedyś czytałam na tym forum - musisz , kiedy belasting wezwie Cię do rozliczenia .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group