NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
wakacyjne i urlopowe
Autor Wiadomość
Sylwo 
Nieśmiały użytkownik
Sylwek

Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 86
Skąd: Oss
Wysłany: Czw Mar 06, 2008 12:28 am   wakacyjne i urlopowe

Bardzo proszę, zeby ktoś uprzejmy wytłumaczył mi parę spraw związanych z tzw. pieniędzmi urlopowymi i wakacyjnymi:
- za co są te pieniądze,
- kiedy i jak są one wypłacane,
- ile tych pieniędzy się należy.

Proszę o pomoc ludzi, którzy znają sprawę szczegółowo. Jestem przed wyjazdem do Holandii. Dzwonię do różnych pośredników i prawie każdy mówi co innego. Pomóżcie, niech raz dowiem sie jak to jest naprawdę.

Pzdr
 
 
Lolek79
Poczatkujacy

Dołączył: 21 Wrz 2007
Posty: 35
Skąd: Den Haag
Wysłany: Czw Mar 06, 2008 9:22 am   Re: wakacyjne i urlopowe

Sylwo napisał/a:
Bardzo proszę, zeby ktoś uprzejmy wytłumaczył mi parę spraw związanych z tzw. pieniędzmi urlopowymi i wakacyjnymi:
- za co są te pieniądze,
- kiedy i jak są one wypłacane,
- ile tych pieniędzy się należy.

Proszę o pomoc ludzi, którzy znają sprawę szczegółowo. Jestem przed wyjazdem do Holandii. Dzwonię do różnych pośredników i prawie każdy mówi co innego. Pomóżcie, niech raz dowiem sie jak to jest naprawdę.

Pzdr

Hej,
W moim przypadku wyglada to tak. Podam dla uproszczenie na przykladzie sumy 1000Euro brutto miesiecznie zapisanej w kontraktcie o prace. Mozna by sie spodziewac ze co miesiac dostaje do reki (1000Euro minus podatki/ubezpiecznie/etc...) jednak nie do konca bo stawka wyjsciowa to 926Euro minus podatki/ubezpiecznie/etc...) brakujace 1000-926=74Euro to tzw. 8% Holiday Allowance. 926Euro + 8% = 1000Euro.

Kwestia teraz kiedy dostajesz ten odkladany "dodatek wakacyjny" Zazwyczaj jest to maj. Poniewaz zaczalem prace 1wrzesnia 2007 to w maju 2008 uzbiera mi sie 9miesiecy czyli w maju dostane dodaktowe 9*74Euro=666Euro( oczywysicie przed opodatakowaniem).

Z jednej strony troche glupio, ze bez twojej zgody biora Ci z Twojej wyplaty 8% co miesiac jednak teraz patrzac w maju nie bede musial martwic sie o kase na wakacyjny wyjazd.

Pozdrawiam,
Karol
 
 
 
ataga 
PRZYJACIEL FORUM

Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 13 Lut 2007
Posty: 478
Skąd: Limburg
Wysłany: Czw Mar 06, 2008 9:31 am   

uproszcze to troche

zarabiasz przykladowo 1000 euro brutto na miesiac, to policz razy 12 miesiecy =

12000* 8% =960 euro brutto przed opodatkowaniem

pozdrawiam
Agata
_________________
Wlasciwoscia czlowieka jest bladzic, glupiego- w bledzie trwac.

Cyceron
 
 
 
janosik 
PRZYJACIEL FORUM


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 759
Wysłany: Czw Mar 06, 2008 4:22 pm   

Cytat:
Artykuł 31 Wypłata rezerw
A. Dodatek urlopowy, krótki urlop i urlop okolicznościowy, dni świąteczne
1. Niewypłacone jeszcze uzupełnienia, o których mowa w art. 29 i 30, są automatycznie
wypłacane pracownikowi tymczasowemu w 26 i w 52 tygodniu lub w ostatnim tygodniu
roku.
2. Dodatek urlopowy, o którym mowa w art. 28, do którego pracownik tymczasowy
nabył prawo na mocy niniejszego CAO, jest wypłacany pracownikowi automatycznie,
co roku w tygodniu, w którym wypada dzień 1 czerwca, bez uszczerbku dla ustaleń
z ustępu 3 niniejszego artykułu.
3. Jeżeli umowa o pracę tymczasową jest zakończona w fazie A i gdy nie następują po
niej bezpośrednio nowe umowy o pracę tymczasową, niewypłacone jeszcze uzupełnienia,
o których mowa w art. 29 i 30 oraz dodatek urlopowy, o którym mowa w
art. 28, do których pracownik tymczasowy nabył prawo na mocy niniejszego CAO,
są automatycznie wypłacane pracownikowi tymczasowemu.
4. Jeżeli pracownik tymczasowy w fazie A przez okres 6 tygodni nie nabył praw do rzeczywistego
wynagrodzenia, wypłacane są mu automatycznie jeszcze niewypłacone
uzupełnienia, o których mowa w art. 29 i 30 oraz dodatek urlopowy, o którym mowa
w art. 28, do których pracownik czasowy nabył prawo na mocy niniejszego CAO.
5. Jeżeli pracownik czasowy zakończył w agencji pracy tymczasowej fazę A i przechodzi
do fazy B, następuje automatyczna wypłata jeszcze niewypłaconych uzupełnień, o
których mowa w art. 29 i 30, zgodnie z ustępem 3 niniejszego artykułu, ale nie dodatku
urlopowego, o którym mowa w art. 28.
6. W momencie wypłaty uzupełnień i dodatku urlopowego w przypadkach, o których
mowa w ustępach niniejszego artykułu od 1 do 5 włącznie, agencja pracy tymczasowej
prześle pracownikowi tymczasowemu pismo, w którym wyraźnie zaznaczy
wypłaconą z tego tytułu kwotę oraz ustawowe odliczenia.

B. Urlop
7. W trakcie obowiązywania umowy o pracę tymczasową, pracownik tymczasowy nie
może zrzec się prawa do urlopu (uzupełnienia w rozumieniu art. 27 ustęp 5 oraz
ciągłej wypłaty wynagrodzenia w trakcie urlopu w rozumieniu art. 27 ustęp 7) w
zamian za ekwiwalent.
8. Pracownik tymczasowy, który pod koniec obowiązywania umowy o pracę tymczasową
na mocy ustępu 5 art. 27 ma jeszcze prawo do naliczonych dodatków z tytułu
urlopu, lub któremu, na mocy ustępu 7 art. 27 przysługuje jeszcze urlop, ma prawo
do pieniężnego ekwiwalentu w zamian za to prawo.
9. W poprzedzających dwunastu miesiącach niewypłacone prawo, o którym mowa w
ustępie 8 niniejszego artykułu, jest w każdym wypadku wypłacane automatycznie
pracownikowi w 52. tygodniu każdego roku, nie naruszając ustaleń z ustępu 7.
10. W przypadkach, o których mowa w art. 7 ustęp 2 punkty b. i c., naliczone na mocy
ustępu 5 art. 27 rezerwy urlopowe zostaną zamienione na proporcjonalne prawo do
urlopu z ciągłą wypłatą rzeczywistego wynagrodzenia w rozumieniu ustępu 7 art. 27.
11. W chwili zamiany “zarezerwowanych” uzupełnień na dni urlopu na prawo do urlopu,
o którym mowa w ustępie 10 niniejszego artykułu, agencja pracy tymczasowej prześle
pracownikowi tymczasowemu pisemne wyjaśnienie, w którym wyraźnie zaznaczy
przekształconą sumę.
12. W przypadku, w którym wypłata nastąpi zgodnie z zapisem z ustępów 8 i 9 z niniejszego
artykułu, agencja pracy tymczasowej jest zobowiązana przekazać pracownikowi
tymczasowemu wyjaśnienie, z którego wynika, jaki przepracowany okres daje w
chwili zakończenia umowy o pracę tymczasową prawo do urlopu.
13. Jeżeli pracownik tymczasowy zawrze z tą samą lub inną agencją pracy tymczasowej
nową umowę o pracę tymczasową, ma on w tej agencji pracy tymczasowej prawo do
urlopu bez prawa do wynagrodzenia za okres, w którym - zgodnie z oświadczeniem,
o którym mowa w ustępie 12 niniejszego artykułu - miał on jeszcze prawo do urlopu.

Zrodlo: ABU-CAO wydanie lipiec 2007
_________________
IT IS BETTER TO FIGHT FOR SOMETHING THAN LIVE FOR NOTHING - GEN.PATTON

www.polstore.nl - strona poświęcona wspaniałej rasie jaką jest Długowłosy Owczarek Niemiecki
 
 
Sylwo 
Nieśmiały użytkownik
Sylwek

Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 86
Skąd: Oss
Wysłany: Czw Mar 06, 2008 11:25 pm   

Dziękuję bardzo wszystkim za wyjaśnienia. Ale nadal czegoś nie rozumiem. Czy pieniądze urlopowe i wakacyjne to to samo. Dzwoniłem do jednej agencji i tam mało kumata pani starała mi się wyjasnić sprawę urlopowego i chyba to jakoś zrozumiałem - Wy to potwierdzacie. Była natomiast zdziwiona pojęciem "pieniądze wakacyjne". Następnie odkryła, że faktycznie coś takiego jest, wynosi 10% z ułamkiem, ale nic na ten temat nie wie i odesłała z pytaniami do pracodawcy w Holandii, u którego podejmę pracę. Pomóżcie mi to wyjasnić proszę.

Pozdrawiam
Sylwo
 
 
Pawel_Krak 
Poczatkujacy


Wiek: 50
Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 17
Skąd: Krakow/Amsterdam
Wysłany: Pią Mar 07, 2008 6:33 pm   Wakacyjne i urlopowe

Sylwo wakacyje pieniadze to 8% twoich dohodow brutto ( przed opodatkowaniem ) i prawdopodobnie wyplacane sa 2 razy do roku, ale nie pytaj mnie w jakich miesiacach bo co posrednik to inna zamotka z wakacyjnym :043: . Urlopowe to potocznie mowiac urlopowe godziny czyli wg mnie 2 dni za miesiac przepracowany ( ale moge sie mylic , moze 2,5 ) czyli urlopowe powinien ci twoj kochany posrednik zapalcic zgodnie w iloscia godzin ( dni ) jakie masz na cotygodniowym payslip ( kwitku z wyplata), a wakacyjne powinien ci wyplacic w 2 terminach ale za Boga niewiem w jakich w przypadku twojego posrednika. Logika nakazywala by wyplacic wakacyjne w okresie wakacyjnym ale przyjacielu logicznie to oni nie mysla w holandi :) , przyznasz mi to jak troche pomieszkasz w tym kraju :119:

Pozdrawiam i zycze cierpliwosci i wytrwalosci
_________________
I tak ich woda zaleje....
 
 
 
ataga 
PRZYJACIEL FORUM

Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 13 Lut 2007
Posty: 478
Skąd: Limburg
Wysłany: Pią Mar 07, 2008 6:41 pm   

wakacyjne zawsze sa wyplacane albo w maju albo w czerwcu.
_________________
Wlasciwoscia czlowieka jest bladzic, glupiego- w bledzie trwac.

Cyceron
 
 
 
Sylwo 
Nieśmiały użytkownik
Sylwek

Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 86
Skąd: Oss
Wysłany: Sob Mar 08, 2008 12:21 am   

Dziękuję wam bardzo za informacje. O ile dobrze zrozumiałem, to urlopowe - to pensja miesięczna, wypłacana proporcjonalnie do ilosci dni urlopu, na który się udaję. A jeżeli ja nie chce i nie idę na urlop, to czy powinni mi zapłacić podwójnie?

Pozdrawiam
Sylwo
 
 
Mathnl 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 23 razy
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 906
Wysłany: Sob Mar 08, 2008 8:02 pm   

Sylwo napisał/a:
to urlopowe - to pensja miesięczna, wypłacana proporcjonalnie do ilosci dni urlopu, na który się udaję.
Skąd Ty wziąłes to urlopowe?Ja pierwsze słysze.
 
 
Sylwo 
Nieśmiały użytkownik
Sylwek

Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 86
Skąd: Oss
Wysłany: Nie Mar 09, 2008 9:37 am   

Jak czytam polskie strony agencji w Polsce, to prawie wszystkie chwalą się, że wypłacają wakacyjne i urlopowe. Nie rozumiem tego. Nikt jak dotąd nie potrafił mi tego wyjaśnić. Nawet panie w biurach do których dzwoniłem, choś mają to na stronach. Czekam, może znajdzie się ktoś kto to do końca wyjaśni.

Pzdr.
 
 
pawel1979 
Mega gaduła

Wiek: 45
Dołączył: 08 Lis 2006
Posty: 1346
Skąd: NL
Wysłany: Nie Mar 09, 2008 9:58 am   

Sylwo napisał/a:
Czy pieniądze urlopowe i wakacyjne to to samo.


Urlopowe to tak zwane pieniądze za nie wykorzystany urlop który Ci sie należy
Wakacyjne jest to 8 % rocznych brutto zarobków wypłacanych przeważenie raz w roku na przełomie maja - czerwca


A czemu w agencjach nie potrafią Ci odpowiedzieć konkretnie, bo najprawdopodobniej próbują na tym oszukać ludzi mylących pojęcia i nieupominających sie o swoje.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez pawel1979 Nie Mar 09, 2008 10:02 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pawel1979 
Mega gaduła

Wiek: 45
Dołączył: 08 Lis 2006
Posty: 1346
Skąd: NL
Wysłany: Nie Mar 09, 2008 11:47 am   

Lolek79 napisał/a:

Z jednej strony troche glupio, ze bez twojej zgody biora Ci z Twojej wyplaty 8% co miesiac jednak teraz patrzac w maju nie bede musial martwic sie o kase na wakacyjny wyjazd.


Cytat:

• Wynagrodzenie za pracę i za nadgodziny oraz dodatekwakacyjny

Kwota minimalnego wynagrodzenia wynosi od 1 lipca 2007 roku € 1317,00 brutto plus 8% dodatku wakacyjnego (do końca czerwca 2007 roku obowiązuje stawka € 1.306,80). Według ustawy o minimalnym wynagrodzeniu pracownik w Niderlandach uprawniony jest do dodatku wakacyjnego w wysokości przynajmniej 8% podstawy wynagrodzenia. W zależności od uregulowania zawartego w umowie o pracę dodatek wakacyjny może być obliczany w skali miesięcznej i wypłacany razem z comiesięcznym wynagrodzeniem, albo też może być obliczany w skali rocznej i wypłacany raz do roku w okresie urlopowym.

Ogólnie obowiązujące układy zbiorowe pracy zawierają odrębne (wyższe) minimalne kwoty wynagrodzenia, zależne od funkcji i stażu pracownika. Zastosowanie układów zbiorowych jest zależne od branży, w której dany pracodawca działa.


• Urlop płatny

Zgodnie z art. 634 niderlandzkiego kodeksu cywilnego (het Burgelijk Wetboek), regulującego prawo do urlopu płatnego, pracownik za każdy rok, w którym przepracował całkowity wynikający z umowy o pracę czas pracy i tym samym nabył prawo do wynagrodzenia, nabywa równocześnie prawo do urlopu płatnego w wymiarze co najmniej czterokrotności tygodniowego czasu pracy. Co oznacza, iż pracownikowi pracującemu na pełen etat przysługuje co roku prawo do przynajmniej 20 dni płatnego urlopu.



Przepisy te obowiązują pracodawców w stosunku do pracowników wykonujących usługi
transgraniczne na terenie Niderlandów. Co za tym idzie, przepisy te powinny znaleźć swoje odbicie w umowie o pracę lub w aneksie do umowy o pracę, dotyczącym oddelegowania pracownika.



źródło: http://www.wehhaga.nl/docs/rynek_pracy_i_uslug.pdf
 
 
Mathnl 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 23 razy
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 906
Wysłany: Nie Mar 09, 2008 2:43 pm   

pawel1979 napisał/a:
Urlopowe to tak zwane pieniądze za nie wykorzystany urlop który Ci sie należy
Chyba mam nieścisłe informacje.A nie jest tak,że ten przysługujący urlop po prostu musisz wykorzystać?
 
 
pawel1979 
Mega gaduła

Wiek: 45
Dołączył: 08 Lis 2006
Posty: 1346
Skąd: NL
Wysłany: Nie Mar 09, 2008 2:46 pm   

Mathnl napisał/a:
A nie jest tak,że ten przysługujący urlop po prostu musisz wykorzystać?

czy musisz to nie wiem, ale wiele agencji płaci za dni których nie wykorzystałeś i to właśnie nazywają Urlopowe

Pozdrawiam
 
 
wiolka2 
Gaduła


Wiek: 56
Dołączyła: 20 Lut 2008
Posty: 136
Wysłany: Nie Mar 09, 2008 5:30 pm   wakacyjne i urlopowe

maz pracuje na kontrakcie od czerwca 2007 roku i ma w tej chwili 1300 euro wakacyjnego mysle ze to dobra sprawa
_________________
wiolka
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group