NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Holandia vs Niemcy
Autor Wiadomość
dikude 

Dołączył: 09 Gru 2011
Posty: 0
Wysłany: Pią Gru 09, 2011 6:30 pm   Holandia vs Niemcy

Witam pracuje i mieszkam obecnie w Niemczech ale zastanawiam sie czy nie lepiej jest przeniesc sie do Holandii. Moze ktos przerabial mieszkanie w tych dwoch krajach i ma jakies porownanie co do warunkow zycia, pracy, zarobkow, relacji towarzyskich. Chetnie podyskutuje na ten temat.
 
 
tomala 
Super gaduła


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 272
Skąd: lepiej nie wiedzieć
Wysłany: Pią Gru 09, 2011 6:47 pm   

Nigdy wprawdzie nie mieszkałem w Niemczech-mieszkam w Holandii 20 km od granicy ale jestem parę razy w tygodniu po niemieckiej stronie, mam wielu znajomych zarówno wśród Niemców jak i Polaków tam mieszkających i mam porównanie. Niemcy to konkretny, uporządkowany naród z zasadami i tradycjami. Jedzenie na pewno lepsze od holenderskiego, przynajmniej bliższe polskiemu, życie towarzyskie bardziej dostępne, zarobki może trochę niższe niż w NL ale i też podatki nie tak wysokie. Gdyby nie to, że dopiero od maja br można było zacząć legalnie pracę w Niemczech to na pewno bym tam wcześniej zamieszkał a nie w Holandii.
_________________
Analiza uryny może wykryć chorobę jednostki, analiza urny - chorobę całego społeczeństwa.
Ostatnio zmieniony przez tomala Pią Gru 09, 2011 6:48 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mamqa 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Cze 2009
Posty: 592
Wysłany: Sob Gru 10, 2011 9:06 pm   

Mieszkałam z rodziną w DE, mieszkam teraz w NL - więc jakieś tam porównanie mam ;)
Ja osobiście preferowałabym dalej mieszkanie w Niemczech, gdyby nie praca męża, do tej nowej miałby po prostu za daleko dojeżdżać.
W Niemczech na pewno dużo tańsze jest życie, czyli mam na myśli i wszelkie opłaty domowe (w porównaniu do tego tutaj wynajmowanego mieszkania to tam czynsz był trzy razy mniejszy) jak i zakupy (np. kurtkę w cia kupiłam w Niemczech o 20 euro taniej niż tutaj taka sama była).
Gorzej niestety w Niemczech jest z pracą, przynajmniej na lepiej płatnych stanowiskach... trzeba mieć znajomości a jednak nam emigrantom zdobycie takowych zajmuje troszkę czasu...
Z kolei przy pracach fizycznych dużo prywaciarzy chce zatrudniać na mini umowę, gdzie jest pisane 400 euro a resztę dostajesz do ręki (nie muszą wtedy płacić tylu składek za pracownika)...
Myślę że warto spróbować jaki układ będzie najlepszy w Twoim przypadku :)
_________________
"Mam tylko jedno skrzydło
To prawie tak jak anioł"
 
 
dikude 

Dołączył: 09 Gru 2011
Posty: 0
Wysłany: Nie Gru 11, 2011 9:58 pm   

Ok to do konkretow w moim miasteczku(80 tys.) gdzie mieszkam i pracuje mieszkanie male samodzielne 250-350 eu/mies ok 30m. kw. plus NK - ogrzewanie smieci. Powiedzmy 400eu. wystarczy.
tu link
I to jest chyba najjasniejsza strona Niemiec z tego co sie orientuje -tanie mieszkania. Choc podobno alkohol tez najtanszy w UE :030:
Pomijam kwestje kaucji i prowizji maklerskich.

Zarobki to minimalna krajowa czyli 7.8 e/godz brutto na reke to ja ok 6 dostaje pracujac jako magazynier.
Praca nie ma najmniejszego problemu zawsze sie jakas znajdzie praktycznie od reki byle jak tako znac jezyk
Jak jest u Was z cenami mieszkan?
Jakie stawki za godzine?
Czy latwo o prace i jaki jezyk niemiecki/angielski wystarczy czy koniecznie holenderski?
 
 
trOnk12 
Poczatkujacy

Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 28
Wysłany: Nie Sty 08, 2012 11:01 pm   

A wiec wnioskowac mozna ze z praca w Niemczech jest gorzej , w magazynie jak i w biurze ?? :) Widze ze jest ja ciezej dostac , wiec wydaje mi sie ze zarobki w takim razie ( netto ) rowneiz sa nizsze niz w Holandii ( w kazdym kierunku i fachu ?? )
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pon Sty 09, 2012 7:45 am   

Ale koszty utrzymania sa tez nizsze (wynajem, koszty utrzymania auta, etc), koszty jedzenia (wystarczy zobaczyc ilu holendrow przy granicy niemieckiej robi zakupy po stronie DE)
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Pon Sty 09, 2012 9:11 am   

A ilu Holendrow przeprowadzilo sie do Niemiec, pokupowali domy tuz za granica i jezdza do pracy do Holandii :-)
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pon Sty 09, 2012 9:37 am   

U mnie w biurze jest babka co mieszka w DE a pracuje w Amsterdamie ;-)
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
mamqa 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Cze 2009
Posty: 592
Wysłany: Pon Sty 09, 2012 10:46 am   

m4rcin napisał/a:
U mnie w biurze jest babka co mieszka w DE a pracuje w Amsterdamie


To ile ona dojeżdża? My zdecydowaliśmy się przeprowadzić do NL tylko właśnie dlatego iż wprawdzie mieszkaliśmy przy granicy ale mąż miałby 2h do pracy w jedną stronę...

Bronka napisał/a:
A ilu Holendrow przeprowadzilo sie do Niemiec, pokupowali domy tuz za granica i jezdza do pracy do Holandii


Ja mieszkałam w Goch w DE, to jest też blisko granicy z NL (do najbliższej granicy mieliśmy 5km) i potwierdzam że bardzo dużo Holendrów mieszkało w Goch...
A sama też pracowałam w NL mieszkając w DE i w moim zakładzie pracowali sami Niemcy.
_________________
"Mam tylko jedno skrzydło
To prawie tak jak anioł"
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pon Sty 09, 2012 11:08 am   

mamqa napisał/a:
m4rcin napisał/a:
U mnie w biurze jest babka co mieszka w DE a pracuje w Amsterdamie


To ile ona dojeżdża? My zdecydowaliśmy się przeprowadzić do NL tylko właśnie dlatego iż wprawdzie mieszkaliśmy przy granicy ale mąż miałby 2h do pracy w jedną stronę..


z tego co mowi, to okolo 1:45
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
Amico 
Poczatkujacy


Wiek: 37
Dołączył: 09 Kwi 2010
Posty: 32
Skąd: Gdańsk/Goch
Wysłany: Wto Lut 07, 2012 1:52 am   

no ja tez mieszkam w Goch w Niemczech, życie super, wszystko tanie, uporządkowane itp... gdyby nie te dojazdy (75 km dziennie) i ciągłe chuchanie i dmuchanie na samochod zeby sie nie zepsuł byłoby ok. Dla mnie problemem jest tez troche potrzeba posiadania 2 telefonów (NL i DE) oraz ciągłe problemy DE vs NL tj. w banku, różne płatności, i coś co zawsze wisi nad Tobą w takim przypadku... w razie utraty pracy z Arbeitsamtu nie dostaniesz nic.. zasiłki trzeba załatwiać przez Holandię a to trwa baaaardzo długo...
_________________
slaap lekker...
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Nie Lut 24, 2013 1:08 am   

przeniesione

Cytat:
"Amico"]witam,

razem z dziewczyną namyślamy się nad przeprowadzką z naszym dzidziusiem do Venlo lub okolic. Pracuję w Venray, nie chcę sięza bardzo oddalać od tego miasteczka. W niemczech mieszkamy obecnie Goch. Dobrze się tu mieszka, ale to inny kraj, ciągłe jeżdzenie, niemcy-holandia, holandia - niemcy, roamingi, i takie sprawy.. troche to już męczące. Chciałbym się dowiedzieć czy ktos już się przeprowadził z DE do NL i czy nie żałuje? a co do samego Venlo- czy jest to fajne miasto? słyszałem, że bardzo dużo imigrantów, holendrzy z mojej pracy nie mają dobrego zdania o venlo. Mnie z kolei przekonuje wielkość (nie za duże, ale też nie dziura jak Goch czy Venray) ilość mieszkających tam rodaków (nikogo tam nie znam, chciałbym chętnie poznać) i tanie mieszkania (myślę o zakupie czegoś do 100- 110kk)

Co możecie mi powiedzieć o tym mieście? Czy ktoś z Was drodzy forumowicze mieszka tu, podoba się Wam? Są tu przyzwoite żłobki/przedszkola/szkoły? (nasz dzidziuś ma dopiero 1 miesiąc) a lekarze? jakieś praktki/przychodnie? polskie sklepy? fajne pubiki? miejsca gdzie można się rozerwać? a co z pracą? jest na miejscu (myślętu o mojej dziewczynie, kiedy już dzidziuś będzie dosyć duży) jakich dzielnic się wystrzegać przy poszukiwaniu mieszkania? słowem, wszystko co może sie przydać przy wybieraniu miejsca, gdzie chcielibyśmy osiąść na stałe.
 
 
Amico 
Poczatkujacy


Wiek: 37
Dołączył: 09 Kwi 2010
Posty: 32
Skąd: Gdańsk/Goch
Wysłany: Pon Lut 25, 2013 12:11 am   

czy naprawde nikt nie wie nic na ten temat?
_________________
slaap lekker...
 
 
dianula1989 
Poczatkujacy
malutka

Wiek: 34
Dołączyła: 27 Wrz 2012
Posty: 35
Skąd: UTRECHT / SRC :)
Wysłany: Pon Lut 25, 2013 3:23 am   

JA SIE WYPOWIEM CO DO JEDZONKA, TO MI SIE BARDZO PODOBA, W NIEMCZECH ZA CALA SIATKE ZAKUPOW TYPU, SERY, SZYNKA, JOGURTY ITP DAM OK 30E A W HOL ZA TO SAMO Z 60E, ZA GLUPIEGO KURCZAKA Z GRILA 5,50E A W HOL OK 9E.
ZA TO STRASZNIE MI SIE NIE PODOBA TO ZE JAK JESTES W SKLEPIE W NIEMCZECH I PYTASZ SIE O CENE CZY COKOLWIEK TO ONLY SPECHEN KURCZE NIEMIECKI... NIKT TOTALNIE NIKT W CALYM REALU NIE POTRAFIL MOWIC PO ANGIELSKU. W HOLANDI NAWET MALY DZIECIAK JUZ TO POTRAFI NO I TO TYLE NA TEN TEMAT :)
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pon Lut 25, 2013 11:28 am   

dianula1989,


po co ta wielka litera capslock ci sie zacial ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group