NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Sob Lut 11, 2012 11:09 am
Oszczednosci - kilka pytan
Autor Wiadomość
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Sob Lut 11, 2012 9:53 am   Oszczednosci - kilka pytan

Witam,

Mam takie pytanie :

Jak ma sie sprawa kupna nieruchomości w PL - pracujac od paru lat w NL ( nie bedac zameldowanym )

Powyzej ilu tys euro oszczednosci traci sie dofinansowanie do ubezp , dof do czynszu itp

Z odpowiedzi z góry dziekuje ;)
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
bejupi 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Gru 2010
Posty: 670
Wysłany: Sob Lut 11, 2012 12:56 pm   

ja nie wiem jak z hipoteka w pl
ale jesli masz oszczednosci to przy rozliczeniu z belastingiem powinienes je zglosic juz nie pamietam od jakiej kwoty trzeba je zglaszac i od nich placi sie 1,2% podatku
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Sob Lut 11, 2012 2:21 pm   

Beny.rac,



zerknij byc moze przydadza sie informacje z tego tmeatu
http://forum.niedziela.nl...2110d4c95623b80




http://www.spaarbaak.nl/v...ting+te+betalen



http://financieel.infonu....n-vermogen.html
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Sob Lut 11, 2012 5:31 pm   

bejupi napisał/a:
ja nie wiem jak z hipoteka w pl
Ale ja mam na mysli kupno mieszkania za gotówkę ...

Moj tok myslenia jest taki :

Jesli mam w PL oszczędności i mam zameldowanie w PL to NL US nic do tego w momencie jak bede chcial kupic mieszkanie w PL

Jesli bede zameldowany w NL to US NL bedzie mial prawo żądać jakiegoś procentu od wartości nieruchomości w pl przy kupnie ...

Dobrze mysle czy nie???

Ps
Dziekuje za przydatne linki ... :039:
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
Ostatnio zmieniony przez Beny.rac Sob Lut 11, 2012 5:41 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
bejupi 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Gru 2010
Posty: 670
Wysłany: Sob Lut 11, 2012 6:37 pm   

Beny.rac napisał/a:
bejupi napisał/a:
ja nie wiem jak z hipoteka w pl
Ale ja mam na mysli kupno mieszkania za gotówkę ...

Moj tok myslenia jest taki :

Jesli mam w PL oszczędności i mam zameldowanie w PL to NL US nic do tego w momencie jak bede chcial kupic mieszkanie w PL

Jesli bede zameldowany w NL to US NL bedzie mial prawo żądać jakiegoś procentu od wartości nieruchomości w pl przy kupnie ...

Dobrze mysle czy nie???

Ps
Dziekuje za przydatne linki ... :039:


nie masz racji przy rozliczeniu tutaj za kazdym razem powinienes podac stan oszczednosci jesli przekraczaja bodajze 25 tys euro oraz wartosc posiadanego majatku zwlaszcza domu
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Pon Lut 13, 2012 10:08 am   

Beny.rac, pierwsza sprawa to w którym kraju jesteś (będziesz) rezydentem podatkowym. Jeśli będziesz w Holandii to CO ROKU będziesz musiał płacić podatek w wysokości 1.2% od wartości posiadanej w Polsce nieruchomości wg jej wyceny na koniec danego roku minus 20.600e (jak masz partnerkę to minus 40.000).

Przykład, gdy jesteś rezydentem w Holandii:
- kupujesz w Polsce mieszkanie za 400.000zł (100.000e), w momencie kupna nie płacisz jeszcze NIC do holenderskiego US
- rozliczasz się z partnerką, więc możecie mieć wolne od podatku oszczędności o wartości 40.000e (w różnej formie - gotówka, dzieła sztuki, nieruchomości, złoto w formie inwestycyjnej). Wasze mieszkanie na koniec roku jest warte 100.000, odejmujesz 40.000, czyli trzeba opodatkować 60.000e * 1.2% = 720e podatku w tym roku
- w kolejnym roku wartość mieszkania zmienia się na 95.000e, na koniec tego roku zapłacisz 95.000 - 40.000 = 55.000 * 1.2% = 660e podatku

Przy czym to opodatkowanie ma miejsce, gdy to mieszkanie nie jest Twoim miejscem zamieszkania, a jedynie formą ulokowania kapitału. Jeśli w nim mieszkasz to jest to wolne od tego podatku (choć nie jestem pewien jak to jest z nieruchomością za granicą).
_________________
Dumny Polak
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Pon Lut 13, 2012 3:44 pm   

jso napisał/a:
pierwsza sprawa to w którym kraju jesteś (będziesz) rezydentem podatkowym.
Nie wiem jaka jest doklada definicja rezydenta podatkowego ale nie mam w NL zameldowania jeszcze wiec uwazam ze jestem rezydentem podatkowym w PL ( tam mam zameldowanie , tam sie rozliczam z dochodów z NL itp )

Czyli dajmy na to mieszkanie warte ok 30 K euro( bez zony,dzieci itp ) :
30 000 - 20.600 = 9400 euro X1.2% = 112.8 euro podatku dla NL US - pod warunkiem ze jestem zameldowany w NL ???

A jak Oni biora pod uwage kapital zainwestowany w GPW w pl skoro kurs danych akcji sie zmienia co dnia - biora kurs z ostatniego dnia grudnia , czy srednia z danego roku ... :043:

Dzieki JSO za wyjaśnienie :035:
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Pon Lut 13, 2012 4:00 pm   

Beny.rac napisał/a:
Nie wiem jaka jest doklada definicja rezydenta podatkowego ale nie mam w NL zameldowania jeszcze wiec uwazam ze jestem rezydentem podatkowym w PL ( tam mam zameldowanie , tam sie rozliczam z dochodów z NL itp )

Rezydentem podatkowym jesteś w kraju, w którym znajduje się Twój główny ośrodek interesów życiowych (nie ma wyraźnej definicji, ale patrzy się na to gdzie więcej siedzisz, pracujesz, gdzie masz dom, rodzinę). Z tego co piszesz to faktycznie jesteś bardziej w PL niż w NL, więc holenderski US nie powinien mieć nic do Twoich oszczędności.


Beny.rac napisał/a:
Czyli dajmy na to mieszkanie warte ok 30 K euro( bez zony,dzieci itp ) :
30 000 - 20.600 = 9400 euro X1.2% = 112.8 euro podatku dla NL US - pod warunkiem ze jestem zameldowany w NL ???

A jak Oni biora pod uwage kapital zainwestowany w GPW w pl skoro kurs danych akcji sie zmienia co dnia - biora kurs z ostatniego dnia grudnia , czy srednia z danego roku ... :043:


Dokładnie, wyliczenie jest poprawne. Jeśli będziesz rezydentem podatkowym w PL to nic nie płacisz.

Co do kapitału z giełdy - płaci się wg wartości Twoich aktywów dnia 31. grudnia.
_________________
Dumny Polak
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group