NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zostałam zwolniona 3 tygodnie przed macierzyńskim
Autor Wiadomość
asia82 
Poczatkujacy

Dołączyła: 13 Sty 2009
Posty: 9
Wysłany: Śro Maj 30, 2012 2:09 pm   Zostałam zwolniona 3 tygodnie przed macierzyńskim

Jak w temacie. Powiedziałam pracodawcy (Uitzendbureau faza A), że nie czuję się już na siłach aby chodzić te ostatnie 3 tygodnie do pracy i czy mogli by mnie zgłosić do UWV jaką chorą. Jeszcze tego samego dnia rozwiązano ze mną umowę o pracę, podobno z powodu choroby. Obiecano mi jednak, że zgłoszą mnie jako chorą. Minęły 3 dni a nikt z UWV do mnie nie zadzwonił, więc postanowiłam sprawdzić czy mój pracodawca zgłosił mnie do UWV. Okazało się, że nie. Pani z UWV powiedziała, że pracodawca musi zgłosić do nich zarówno rozwiązanie umowy jak i to, że jestem chora. Pracodawca z kolei twierdzi, że to już nie jego sprawa, bo umowa ze mną została rozwiązana.
Nie wiem teraz co dalej robić. Zgłaszać się samemu jako chora i bez pracodawcy? Nie wiem też co z moim macierzyńskim, bo normalnie powinien to zgłosić mój pracodawca albo, jeśli jestem bezrobotna, to wtedy muszę to zrobić osobiście na kilka tygodni przed planowanym rozpoczęciem urlopu, a ten zaczyna się za 2 tygodnie...
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Maj 30, 2012 2:21 pm   

asia82, jesli umowa skonczona powinnas sie sama zglosic do UWV . Tam zglosic sie naWW i odrazu zaznaczyc ze jestes w ciazy i to juz ponad 8 m-cy . UWV dalej ciebie pokieruje co masz robic i najprawdopodoniej posla ciebie bezposredno na macierzynski. Nie jestem pewna jak to sie ma do przepracowanych miesiecy/tygodni . czy tez obowiazuje te 26 tyg czy nie .
Ale skoro jestes juz tylko 3 tyg przed porodem to powinnas byc conajmniej od tygodnia na macierzynskim. na maciezynski idzie sie 6 do 4 tyg przed wyliczona data porodu .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Śro Maj 30, 2012 2:23 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
asia82 
Poczatkujacy

Dołączyła: 13 Sty 2009
Posty: 9
Wysłany: Śro Maj 30, 2012 2:39 pm   

Termin porodu jest dopiero za 8 tygodni a urlop powinien się zacząć za 2. Dla obecnego pracodawcy pracuję już rok. A fakt, że jestem w ciąży jest już wcześniej zgłoszony do UWV (byłam chora jeden dzień, za który otrzymałam chorobowe).

Jedno mnie tylko zastanawia: zarówno pracodawca przy rozwiązywaniu umowy jak i UWV twierdzili, że to na Uitzendbureau spoczywa odpowiedzialność za zgłoszenie tego faktu do UWV, i że ja nic nie muszę robić, tylko czekać na telefon bądź list z UWV.
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Śro Maj 30, 2012 4:20 pm   

asia82,
Cytat:

byłam chora jeden dzień, za który otrzymałam chorobowe).



czy na pewno byly to pieniadze za chorobowe? pierwsze dwa dni chorobowego sa nieplatne
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Maj 30, 2012 5:39 pm   

asia82, jeszcze raz przeczytalam twoj post i mieli prawo zakonczyc ci kontrakt , mianowicie faza a moze byc zakonczona w kazdym momecie kontraktu tym bardziej ze sie chcialas na dluzszy czas zglosic na chorobowe .To powinno tez byc gdzies opisane w twoim kontrakcie ze w momecie choroby twoj kontrakt sie konczy automatycznie ( cos w tym stylu) , i w tym ukladzie twoj pracodawca nie ma obowiazku zglaszania ciebie na chorobowe . po drugie z jakiego powodu chcialas isc na chorobowe ?? t.z.n. co ci dolega ? grypa ? moze cos z dzidzia albo jakas choroba zwiazana z ciaza ? Niestety jesli nie masz podstaw isc na chorobowe to ci takowe nie przysluguje tylko z tego faktu ze nie czujesz sie na silach .
W takim wypadku jak juz w poprzednim poscie napisalam powinnas sie zglosci do UWV po WW ( wyelnic formularz lub przez Digid ) i w trakcie pierwszej wizyty w UWV powinnas zglosci ze jestes w ciazy i zostalo ci 8 tyg do porodu . UWV automatycznie po przyznaniu zasulku na 6 tyg przed przypuszczalnym porodem zacznie wyplacac ci maciezynskie.
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Śro Maj 30, 2012 6:18 pm   

Ziek tijdens zwangerschap
Als je ziek wordt tijdens je zwangerschap hoeft het uitzendbureau je niet door te betalen als je werkt op basis van een uitzendbeding. Want dan eindigt je uitzendovereenkomst 'van rechtswege' (dus automatisch) zodra je niet meer beschikbaar bent om te werken.

En dat is het geval als je ziek wordt. Als je voldoet aan de voorwaarden heb je wél recht op een ziektewetuitkering. Deze moet je aanvragen bij het UWV.

http://zwanger.jongegezin...tzendkracht.htm

Jak wynika z powyzszych informacji powinnas sama zglosic chorobowe do UWV.
W Twoim przypadku sprawa jest troche dyskusyjna, bo pracujesz dluzej niz 26 tyg przez uitzendbiuro.
Mimo to nie czekaj tylko zglos chorobowe do UWV i powiedz, ze jestes w ciazy.
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Maj 30, 2012 7:01 pm   

Jagoda97, do chorobowego nie ma podstaw wiec musi sie sama starac o WW i w chwili wysylania dokumentow o WW wpisac a dodatkowych /wpisach/ze jest w ciazy i ze data porodu jest xx-xx-xxxx
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Hera 
MODERATOR
Hera


Pomogła: 8 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 11 Maj 2007
Posty: 952
Wysłany: Śro Maj 30, 2012 9:02 pm   

baileys napisał/a:
Jagoda97, do chorobowego nie ma podstaw wiec musi sie sama starac o WW i w chwili wysylania dokumentow o WW wpisac a dodatkowych /wpisach/ze jest w ciazy i ze data porodu jest xx-xx-xxxx

Podstawą do chorobowego w ciąży może być wizyta u lekarza i jego opinia.
Ja tak własnie mam. Lekarz położnik zabronił mi dalszej pracy w ciąży.
Koleżanka powinna najpierw zgłosić się do huisatrs lub położnej i z zaświadczeniem lekarskim (lub nawet z jego ustną opinią) zgłasza w pracy (albo w firmie albo w uitzendbureau) że jest ziek.
W razie wątpliwości UWV lub pracodawca wysyłają ją do arboarts.
Wg mnie firma postąpiła nie fear zwalniając ją.
Ja też pracowałam na fazie a gdy w 2009 mialam wypadek z pracy i firma zwolniła mnie dopiero po pół roku chorobowego.
Teraz też mam fazę a, jestem w ciąży i przebywam na chorobowym, od jutra przechodzę na macierzyński i uitzendbureau nie tylko nie rozwiązało ze mną fazy a ale jeszcze dzwonią co jakis czas zapytac o zdrowie....
_________________
Nigdy nie poddawaj się kiedy zgaśnie światło
Gdy cię walnie życia pięść
Nigdy nie poddawaj się dzisiaj nie jest łatwo
Jutro będzie lepszy dzień
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Śro Maj 30, 2012 10:16 pm   

baileys napisał/a:
Jagoda97, do chorobowego nie ma podstaw wiec musi sie sama starac o WW i w chwili wysylania dokumentow o WW wpisac a dodatkowych /wpisach/ze jest w ciazy i ze data porodu jest xx-xx-xxxx

A Ty jestes lekarzem? :119:
Ostatnio zmieniony przez Jagoda97 Śro Maj 30, 2012 10:17 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Śro Maj 30, 2012 11:09 pm   

jesli miedzy zwolnieniem z pracy a terminem porodu jest mniej niz 10 tygodni, to masz prawo do zasilku macierzynskiego. Jesli biuro o nie nie wystapilo, to robisz to sama.
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Maj 31, 2012 9:10 am   

Jagoda97 napisał/a:
A Ty jestes lekarzem
nie musze skoro kobieta nie pisze ze byla u lekarza a poprostu idzie do pracodawcy i mowi ze nie czuje sie na silach . Moze i slepa jestem a moze nie doczytala ale skoro jestes taka madra to pokaz mi gdzie dziewczyna pisze ze byla u lekarza lub ze jest chora .
Duuvelke, a ile w takim wypadku wyplacaja po porodzie tylko 6 tyg czy jakos to sie wydluza ???
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
asia82 
Poczatkujacy

Dołączyła: 13 Sty 2009
Posty: 9
Wysłany: Czw Maj 31, 2012 10:04 am   

Chorobowe w czasie ciąży jest płatne od pierwszego dnia choroby, tak więc te pieniądze na pewno były za ten jeden dzień.
Gdybym wiedziała, że tak będzie to po prostu zadzwoniłabym do pracodawcy mówiąc, że jestem chora i on by mnie zgłosił do UWV i nie było by problemu. Po przeciągnełabym chorobowe do momentu rozpoczęcia urlopu.
Moja niedyspozycja spowodowana jest ciążą, mam skoliozę a przy tak dużym już brzuchu nie mogę pracować 8 godzin na nogach, a nawet na siedząco (co i tak nie wchodzi w grę, bo nie ma u nas takich stanowisk pracy).
Z tego co czytałam na stronie UWV to mogę się zgłosić jako chora i bez pracodawcy, jeżeli od czasu rozwiązania umowy nie minęło 4 tygodnie. I wtedy też mogę otrzymać chorobowe.
Nie wiem tylko dlaczego Pani w UWV powiedziała, że pracodawca musi zgłosić im fakt, że rozwiązał ze mną umowę i z jakiego powodu. A ja mam tylko czekać na telefon, ewentualnie naciskać pracodawcę mówiąc, ze jest to jego obowiązek...
Na razie nic nie mogę sama zrobić online, bo strona nie działa nadal.
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Czw Maj 31, 2012 11:46 am   

asia82 napisał/a:

Z tego co czytałam na stronie UWV to mogę się zgłosić jako chora i bez pracodawcy, jeżeli od czasu rozwiązania umowy nie minęło 4 tygodnie. I wtedy też mogę otrzymać chorobowe.
Nie wiem tylko dlaczego Pani w UWV powiedziała, że pracodawca musi zgłosić im fakt, że rozwiązał ze mną umowę i z jakiego powodu. A ja mam tylko czekać na telefon, ewentualnie naciskać pracodawcę mówiąc, ze jest to jego obowiązek...
Na razie nic nie mogę sama zrobić online, bo strona nie działa nadal.

Przy telefonach czesto siedza osoby, ktore nie znaja przepisow.
Wyjasnij pani z UWV, ze Ty pracowalas w fazie A i w takim przypadku pracodawca nie ma obowiazku dawac Tobie pisemnego rozwiazania umowy.
Popros UWV o przyjecie Twojego zgloszenia na chorobowe, a kto bedzie placil chorobowe to niech uzgodni UWV z pracodawca.

[ Dodano: Czw Maj 31, 2012 12:49 pm ]
baileys napisał/a:
Jagoda97 napisał/a:
A Ty jestes lekarzem
nie musze skoro kobieta nie pisze ze byla u lekarza a poprostu idzie do pracodawcy i mowi ze nie czuje sie na silach . Moze i slepa jestem a moze nie doczytala ale skoro jestes taka madra to pokaz mi gdzie dziewczyna pisze ze byla u lekarza lub ze jest chora .
[b]

Nie napisala tez, ze czuje sie dobrze i nie ma podstaw do chorobowego.
Przemeczenie tez jest choroba.
To nie nam oceniac czy ktos jest chory, czy nie.
 
 
asia82 
Poczatkujacy

Dołączyła: 13 Sty 2009
Posty: 9
Wysłany: Czw Maj 31, 2012 2:33 pm   

Udało mi się raz na chwilę zalogować na stronę UWV i jestem zgłoszona jako chora.
U bent ziek gemeld bij UWV (są dwie takie informacje...)
Czyli jednak pracodawca zgłosił moją chorobę. Zapewne również to, że umowa została ze mną rozwiązana.
Oprócz tego na stronie widniał komunikat iż mam się skontaktować telefonicznie z UWV. Próbowałam 2 razy po 10 minut, nikt nie odbierał telefonu i tylko straciłam 35 euro... będę jeszcze próbować.
Może być również tak, że całe zamieszanie wynika z problemów z ich stroną internetową...

[ Dodano: Pią Cze 01, 2012 8:31 am ]
Po rozmowie z UWV okazało się, że jednak nie jestem zgłoszona jako chora ani nawet nie wysłano zgłoszenia o zwangerschapuitkering.
Pani powiedziała mi po raz kolejny, że powinien to zrobić mój pracodawca, ale skoro tego nie dokonał to ja mogę się teraz sama zgłosić jako chora. Tak więc wystąpiła w moim imieniu o ziektewet oraz o urlop macierzyński.
Wczoraj zarejestrowałam się również jako bezrobotna, ale Pani z UWV powiedziała, że i tak otrzymam zasiłku, ponieważ ona zgłasza w ich systemie, że jestem chora od 25.05.
Przekierowała mnie do osoby odpowiedzialnej za zasiłki dla bezrobotnych, która tą informację potwierdziła i automatycznie zatrzymali mój aanvraag o WW-uitkering.
Trochę chaotycznie to może opisałam :) ale mam nadzieję, ze jest to choć w części zrozumiałe.
Pozdrawiam
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pon Cze 04, 2012 3:45 pm   

baileys napisał/a:
Duuvelke, a ile w takim wypadku wyplacaja po porodzie tylko 6 tyg czy jakos to sie wydluza ???


przed terminem porodu 6 tygodni, i po porodzie min. 10 tygodni, zalezy oczywiscie kiedy urodzi. Jesli urodzi po terminie, to zawsze po porodzie ma prawo do 10 tyg. macierzynskiego.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group