NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Język Angielski czy Holenderski ?
Autor Wiadomość
madmad123 
Poczatkujacy

Wiek: 99
Dołączył: 17 Lis 2009
Posty: 20
Skąd: Daleka
  Wysłany: Śro Kwi 28, 2010 2:46 pm   Język Angielski czy Holenderski ?

Witam

Mam takie pytanko... Chciałbym wyjechać do Holandii prawdopodobnie od lipca tego roku, jeżeli wszystko układałoby się dobrze chciałbym tam zostać dłużej i teraz nie wiem jakiego języka zacząć się uczyć, tzn. język angielski trochę znam i myślę że w nagłych przypadkach bym się dogadał, natomiast języka holenderskiego nigdy nie słyszałem. Co proponujecie - doszlifować pierwsze angielski tak bym mógł się swobodnie komunikować a następnie uczyć się holenderskiego, czy zacząć uczyć się holenderskiego od podstaw ?

Proszę o wypowiedzi!

Pozdrawiam
 
 
karinakiki 
Gaduła

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 28 Wrz 2009
Posty: 119
Skąd: Overijssel
Wysłany: Śro Kwi 28, 2010 3:19 pm   

Ja bym sie rzucila na gleboka wode. I nie chce nikogo obrazac, ale juz widzialam wielu takich , co to potrafili sie dogadac w razie czegu. Masz go umiec zawsze, bo bedzi Ci bardzo potrzebny jezyk obcy, nie ma co. Trzeba zawsze liczyc na siebie. A co za problem uczyc sie dwoch?? :)
Sprobuj, ale ja bym postawila na holenderski.
 
 
madmad123 
Poczatkujacy

Wiek: 99
Dołączył: 17 Lis 2009
Posty: 20
Skąd: Daleka
Wysłany: Śro Kwi 28, 2010 3:38 pm   

Nie no może trochę za mało w siebie wierze :) myślę, że dogadałbym się bez problemu. Chcę zacząć od jednego języka i potem uczyć się drugiego ... bo tak to boję że mi się wszystko pomiesza.
 
 
Maxy 
Gaduła
Lucas

Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 152
Skąd: ASSEN
Wysłany: Śro Kwi 28, 2010 6:36 pm   

Ucz Się Holenderskiego!!!! :038:
_________________
Administrator nie jest tylko od usuwania postów Powinien służyć pomocą ^^
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Śro Kwi 28, 2010 7:39 pm   

Jestem podobnego zdania. Jesli po angielsku podstawowe sprawy zalatwisz, to radze uczyc sie holenderskiego. Dlaczego? Bo jak juz podolasz podstawom (nie bedzie latwo ale sie nie poddawaj :) ) to potem szlifowac bedziesz jezyk na miejscu. Duzo latwiej moim zdaniem uczyc sie HOLENDERSKIEGO w HOLANDII niz angielskiego w Holandii ;)
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
SNOEPER 
Poczatkujacy
wees uzelf

Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 38
Skąd: utrecht
Wysłany: Śro Kwi 28, 2010 8:39 pm   

z pewnoscia wielu na tym forum jezykowych fachowcow, ale moze moja skromna wskazowka pomoze ci w rozwiazaniu dylematu...zacznij od podstaw NIDERLANDZKIEGO!!!!
 
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Czw Kwi 29, 2010 9:22 am   Re: Język Angielski czy Holenderski ?

madmad123 napisał/a:
język angielski trochę znam i myślę że w nagłych przypadkach bym się dogadał


Rozumiem to jako znajomość angielskiego w stopniu podstawowym, co jest niewiele. Skoro to jest niewiele to w krótkim czasie dojdziesz do takiego samego poziomu z holenderskim. Wiec dochodzimy do sytuacji, że znasz 2 jezyki na zblizonym poziomie (jednego w ogole, a drugi niewiele). Zdecydowanie lepiej wiec uczyc sie holenderskiego, bo:
1) Niewiele stracisz porzucajac angielski
2) Tempo nauki holenderskiego bedzie szybsze, poniewaz bedziesz w holenderskim otoczeniu
3) Holenderski w Holandii jest bardziej przydatny

...i mówię to z perspektywy osoby, która zna tylko angielski.
_________________
Dumny Polak
 
 
kai 
Poczatkujacy

Dołączyła: 17 Wrz 2009
Posty: 1
Wysłany: Wto Maj 04, 2010 8:24 pm   

zdecydowanie holenderski, chlopie! ja jestem mgr anglista, a zakuwam holenderski, bo tez myslalam , ze mozna wszystko z angielskim...nep!
 
 
Sztywniara 
Poczatkujacy

Wiek: 34
Dołączyła: 29 Lip 2009
Posty: 5
Wysłany: Wto Maj 04, 2010 10:10 pm   

Moim zdaniem angielski jest bardziej praktyczny - można dogadać się na całym świecie. A z holederskiego pozytek jest tylko i wyłącznie w NL. Poza tym holenderski jest dosyć trudny, a angielskiego nawet z oglądania filmów się można nauczyć.
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Śro Maj 05, 2010 8:30 am   

Sztywniara, chyba nigdy sie holenderskiego nie uczylas? Holenderskiego tez sie czlowiek uczy poprzez ogladanie i sluchanie mediow. Btw co z "Twoim" angielskim zalatwisz przez telefon z BD na przyklad? Uwierz mi, znam bardzo niewiele osob, ktore tu zyja a nie ucza sie jezyka.
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
Sztywniara 
Poczatkujacy

Wiek: 34
Dołączyła: 29 Lip 2009
Posty: 5
Wysłany: Czw Maj 06, 2010 12:16 am   

Ja znam angielski i podczas pobytu w Holandii wolałam go szlifować, niż zaczynać od podstaw naukę totalnie bezuytecznego języka. A dogadałam się zawsze i wszędzie.
 
 
pani_puchatkowa 
Super gaduła

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 08 Lut 2009
Posty: 355
Wysłany: Czw Maj 06, 2010 7:19 am   

Sztywniara napisał/a:
Ja znam angielski i podczas pobytu w Holandii wolałam go szlifować, niż zaczynać od podstaw naukę totalnie bezuytecznego języka. A dogadałam się zawsze i wszędzie.

Domyślam się ze w takim razie nigdy nie zamierzałaś nawet zostać w Nl na stale a autor tego tematu nie wyklucza takiej możliwości.
 
 
Sztywniara 
Poczatkujacy

Wiek: 34
Dołączyła: 29 Lip 2009
Posty: 5
Wysłany: Czw Maj 06, 2010 9:13 am   

No chyba że tak:P
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Czw Maj 06, 2010 9:17 am   

Sztywniara napisał/a:
totalnie bezuytecznego języka

Nie wiem w jakim swiecie Ty zyjesz, ale dzis zaden jezyk nie jest bezuzyteczny...
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Czw Maj 06, 2010 10:12 am   

Sztywniara napisał/a:
Ja znam angielski i podczas pobytu w Holandii wolałam go szlifować, niż zaczynać od podstaw naukę totalnie bezuytecznego języka. A dogadałam się zawsze i wszędzie.


Szczegolnie bezuzyteczny jest on w Holandii, Belgii i RPA.

Tez gadam tylko po angielsku. Gdyby ktos siedzial w Polsce i myslal "Gdzies wyjade, ale nie wiem jeszcze gdzie" to faktycznie lepiej uczyc sie angielskiego. Ale mowiac "Wyjade na pewno do Holandii" i nie znajac jeszcze zadnego jezyka, to znacznie lepiej uczyc sie holenderskiego. Tym bardziej, ze ludzi, ktorzy po Holandii migruja gdzies indziej, jest baaardzo malo. W lwiej czesci przypadkow ludzie zostaja w Holandii lub wracaja do Polski, wiec w przypadku autora jest najwieksza szansa, ze reszte zycia spedzi w kraju polsko- lub holendersko- jezycznym.
_________________
Dumny Polak
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group