NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Pon Paź 12, 2015 5:02 pm
Kilka pytań odnośnie firmy jednoosobowej (ZZP?)
Autor Wiadomość
Ratek 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 19 Sty 2010
Posty: 96
Wysłany: Sob Wrz 18, 2010 8:34 am   

bibunia napisał/a:
Ratek ja pracuje 56h tyg i musze miec 3 odbiorcow nie musza byc stali wystarczy 2 rachunki na rok od innych firm lub osob prywatnych a ten jeden moze byc na stale bez roznicy pamietaj ze pracowac mozesz ile chcesz ale jak za duzo zarobisz to dowala podatku dla wyrownania wiec lepiej sie nie wychylac moze Twoj szef ma inna firme?? Lub poprostu zleci Ci cos prywatnie i wystawisz rachunek na osobe prywatna z tym nie powinienes mniec wiekszych problemow jezeli szef jest rowniez znajomym
Pozdrawiam


mój szef nie ma niestety dwóch firm. Nie bardzo rozumiem tego co podkreśliłem...ja mam zamiar tam pracować cały rok na okrągło więc miałbym mu cały rok na okrągło wystawiać faktura na jego nazwisko? To z daleka śmierdzi wałkiem a ja problemów mieć nie chce :)
 
 
bibunia 
Nieśmiały użytkownik
bibunia

Wiek: 41
Dołączyła: 04 Cze 2009
Posty: 54
Skąd: nl
Wysłany: Sob Wrz 18, 2010 7:27 pm   

mój szef nie ma niestety dwóch firm. Nie bardzo rozumiem tego co podkreśliłem...ja mam zamiar tam pracować cały rok na okrągło więc miałbym mu cały rok na okrągło wystawiać faktura na jego nazwisko? To z daleka śmierdzi wałkiem a ja problemów mieć nie chce :) [/quote]

Ratek u mnie to nic nie smierdzi hehe zle mnie zrozumiales poprostu moj 1 odbiorca czasem zatrudnia mnie prywatnie do jakiejs pracy i z tego mam juz 2 chodzi o to zebys mnial 3 rozne rachunki w ciagu roku mozesz nawet 2 godziny pracowac ale rachunek jest niewiem ja tak robie i ksiegowy nie dopatrzyl sie zadnych uchybien w tym ale moze zaszly zmiany jak pisza inni i w zwiazku z kryzysem nie potrzeba juz 3 naprawde tego niewiem ja trzymam sie 3 odbiorcow
Pozdrawiam
_________________
oszukana???moze naiwna,,,napewno to drugie ;)
 
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Sob Wrz 18, 2010 8:18 pm   

Ratek,to nic nie smierdzi.W firmie w której pracuję,na ok. 300 osób prawie 100 to są ZZP.Niektórzy pracują dla kilku firm, inni tylko dla naszej.I nie traktuj tego jako pracy,będziesz po prostu podwykonawcą.Jedynie dogadaj się co do terminów płatności,bo na pieniadze możesz czekać ponad miesiąc.Poza tym licz się z tym że ok.40% to twoje koszta. Ps. sam zamierzam zostać ZZP i robić to co robię.I sam mam takze wątpliwości bo obecnie pracuję na stałym kontrakcie.
 
 
Ratek 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 19 Sty 2010
Posty: 96
Wysłany: Pią Paź 08, 2010 5:27 pm   

jedrzej2225 napisał/a:
Ratek,to nic nie smierdzi.W firmie w której pracuję,na ok. 300 osób prawie 100 to są ZZP.Niektórzy pracują dla kilku firm, inni tylko dla naszej.I nie traktuj tego jako pracy,będziesz po prostu podwykonawcą.Jedynie dogadaj się co do terminów płatności,bo na pieniadze możesz czekać ponad miesiąc.Poza tym licz się z tym że ok.40% to twoje koszta. Ps. sam zamierzam zostać ZZP i robić to co robię.I sam mam takze wątpliwości bo obecnie pracuję na stałym kontrakcie.


Określ co masz na myśli bo z tego co mi wiadomo to pierwszy rok czy nawet dwa jako nowa firma nie obowiązuje mnie opłata podatku a pozatym nawet jeśli podatek trzeba bedzie zapłacić to jest to chyba 19% a nie 40%? No chyba że doliczasz jeszcze księgowego co kwartał....ale to są pieniądze nie wieksze niż 100e...dalej to ubezpieczenie dla mnie które również teraz opłacam i chyba to wszystko. Chyba że sie myle....:)

PS: obecnie pracuje przez agencje pracy więc zarobki moje to minimum z minimum a stawke jaką mam dogadaną z szefem to 17e/h brutto więc chyba warto...:)
Ostatnio zmieniony przez Ratek Pią Paź 08, 2010 5:29 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Pią Paź 08, 2010 8:01 pm   

Ratek miałem na myśli koszta (i tak chyba napisałem) w wys.40%.a przez koszta rozumiem podatki,ubezpieczenia,księgowy. Podatki to zarówno BTW (19%) jak i podatek dochodowy (nawet do 52%).Ubezpieczenia to oprócz zdrowotnego należałoby sie ubezpieczyc od odpowiedzialności cywilnej,chorobowe (w razie dłuzszej choroby masz płacone) itd. Ps jako firma płacisz dwa rodzaje podatku BTW (w Polsce nazwa VAT) w wys.19% oraz dochodowy w zależności od wysokości twoich dochodów.
Ostatnio zmieniony przez jedrzej2225 Pią Paź 08, 2010 8:04 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ratek 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 19 Sty 2010
Posty: 96
Wysłany: Sob Paź 09, 2010 6:44 pm   

A orientujesz sie czy ten podatek od dochodu obowiązuje mnie przez pierwszy rok czy dwa? Bo jak już pisałem gdzieś wyczytałem że jestem z tego zwolniony...lub z tego zwykłego...już teraz sam dokładnie nie wiem. Pozatym ciągle szukam odpowiedzi na najbardziej istotne dla mnie pytanie, mianowicie czy jeśli pracuje teraz przez agencje a w moim kontrakcie nie ma nazwy tej firmy w której obecnie pracuje, gdyż kontrakt został podpisany ponad rok temu i był na nim stary pracodawca i stara stawka to czy wogóle ten kontrakt jest ważny i czy ja moge nagle odejść z uitzenbiura i poprostu otworzyć ZZP i pracoać u tego samego pracodawcy? Zaznaczam że w kontrakcie nie ma mowy o tym pracodawcy, nie dostałem poprostu umowy gdy zmieniałem pracodawce...i teraz nie wiem czy to ma jakiś wpływ na to czy moge nagle zaprzestać pracy dla biura i zacząć prace na własny rachunek?
 
 
AGW 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 20 Wrz 2010
Posty: 72
Wysłany: Sob Paź 09, 2010 9:38 pm   

Twoja umowa z uitzendbureau to jedno, a umowa biura z Twoim pracodawca to drugie.
Pracodawca moze wykupic pracownika z uitzendbureau, taki handel ludzmi. Z reguly jest tak ze im dluzej pracujesz dla danego pracodawcy przez biuro tym nizsza cena.
Najlepiej zapytaj swojego pracodawcy bo to on w razie wpadki bedzie ponosil konsekwencje zlamania ewentualnej umowy.
 
 
Ratek 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 19 Sty 2010
Posty: 96
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 6:56 am   

AGW napisał/a:
Twoja umowa z uitzendbureau to jedno, a umowa biura z Twoim pracodawca to drugie.
Pracodawca moze wykupic pracownika z uitzendbureau, taki handel ludzmi. Z reguly jest tak ze im dluzej pracujesz dla danego pracodawcy przez biuro tym nizsza cena.
Najlepiej zapytaj swojego pracodawcy bo to on w razie wpadki bedzie ponosil konsekwencje zlamania ewentualnej umowy.


Hmm to teraz już nie wiem co mam myśleć bo rozmawiałem z szefem i on bardzo chetnie pójdzie na ten układ z moim ZZP i mówił że on nic z biurem w mojej kwestii nigdy nie podpisywał. Jestem tam jedyny z biura reszta to ludzie na kontraktach. Jeszcze tylko jedno mnie dziwi...jak szef może zapłacić kare za mnie skoro on mnie nie "wykupił" tylko ja po prostu założyłem firm i chce pracować dla siebie...czy aby napewno w tym wypadku szef może ponieść konsekwencje? Przecież to mój wybór że chce założy ZZP. Co innego jakby mi dał kontrakt, to wtedy taka kara byłaby zrozumiała.
Ostatnio zmieniony przez Ratek Nie Paź 10, 2010 6:58 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
AGW 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 20 Wrz 2010
Posty: 72
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 9:46 am   

Jesli firma bierze pracownika z uitzendbureau to jednoczesnie zgadza sie na pewne warunki.
Biura w ten sposob bronia sie przed podbieraniem im pracownikow ktorych wyszukali i dla ktorych znalezli zatrudnienie. Ale jesli szef nie widzi problemu a w Twojej umowie z biurem nie ma o tym wzmianki..... Zycze powodzenia
 
 
Miep 
Super gaduła

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 05 Sie 2010
Posty: 311
Skąd: z domu
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 10:51 am   

Ratek Jezli pracodawca nie bedzie nic zalatwial z b.pracy to ty zacznij od dokladnego przestudjowania twojego kontaktu . Bo czy on da ci kontrakt czy ty do niego idziesz jako ZZP powod jest ten sam , wykonywanie pracy w tym miejscu na ktore ostales odelegowany przez b.pracy i w tym wypadku biuro ma jak najbardziej prawo obciazyc ciebie kosztami o ile jest takie cos zapisane w twoim kontrakcie.
Jesli nie wladasz na tyle dobrze jezykiem Holenderskim radze poszukac kogos kto naprawde zerozumie twoj kontrakt.
Ponizej poczytaj sobie co to jest concurrentiebedining i dlaczego on istnieje. Wlasnie miedzy innymi jak AGW powieziala zeby pracodawca nie mogl podbierac pracownikow i zeby pracownicy nie podbierali sobie pracodawcow: http://www.salarisinfosta...entiebeding.htm
_________________
Zyj!- powiedziala nadzieja - Bez ciebie nie moge - odparlo zycie .......
 
 
Ratek 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 19 Sty 2010
Posty: 96
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 11:19 am   

Teraz mam troche jaśniejszy obraz tego tematu. Jednak nie władam holenderskim w takim stopniu żeby przetłumaczyć mój kontrakt jednak jak pisałem powyżej mój kontrakt na moje oko jest nieważny, ponieważ jest w nim mowa o moim pierwszym pracodawcy u którego pracwałem ledwie 4 dni a następnie było po drodze jeszcze kilka prac jednak ani razu nikt z biura nie przyjechał żeby dać mi nową umowe na prace u danego pracodawcy. Teraz od roku jestem u jednego pracodawcy i mój półtoraroczny kontrakt zmierza ku końcowi i czy te wszystkie przepisy mnie obowiązują jeśli mój kontrakt nie mówi nic o obecnym pracodawcy i co jeśli mój kontrakt wygaśnie a ja nie podpisze nowego tylko otworze ZZP?
 
 
Miep 
Super gaduła

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 05 Sie 2010
Posty: 311
Skąd: z domu
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 11:31 am   

Ratek napisał/a:
czy te wszystkie przepisy mnie obowiązują jeśli mój kontrakt nie mówi nic o obecnym pracodawcy i co jeśli mój kontrakt wygaśnie a ja nie podpisze nowego tylko otworze ZZP?
tak nadal obowiazuja
Tak dla wiadomosci tu na niedzieli masz dzial tlumaczenia
http://www.niedziela.nl/f...=asc&start=2175
mozesz w nim umiescic fotke swojego kontraktu i napewno znajdzie sie ktos kto zechce go przeczytac i dac ci odpowiedz czy jest jaki kolwiek zapis odnoszacy sie do powyzej opisanej sytuacji.
Jesli nie chcesz tego robic tu na forum to zawsze mozesz sie wybrac do najblizszego jurysty po porade .
_________________
Zyj!- powiedziala nadzieja - Bez ciebie nie moge - odparlo zycie .......
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 12:04 pm   

Ratek trochę mylisz pojęcia,bo dla ciebie pracodawcą jest biuro pracy,a nie firma w której pracę wykonujesz.A co do podatków to musisz przed założeniem firmy znaleść księgowego i poradzić się odnośnie ulg podatkowych itp.Napisałeś że jako ZZP bedziesz miał stawkę 17 euro brutto.To trochę dziwne bo najczęściej pracodwca w stosunku do ZZP podje stawkę netto (netto + BTW = brutto).Ale często zdarza się że Holendrzy mylą nazewnictwo netto i brutto.Sprawdz to.Ja myślę że możesz mieć stawkę 17 eu ex BTW tzn. 17 euro netto.W tym wypadku wystawiasz fakturę np 160 x 17 euro + 19% btw. Jedyna gorsza strona to terminy płatności za twoje faktury,bo często zdarza się że trzeba troszke poczekać. Poza tym aby założyć firmę musisz miec stały adres i zameldowanie,co nie zawsze jest proste do załatwienia.
 
 
Ratek 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 19 Sty 2010
Posty: 96
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 3:55 pm   

Ja już jestem po słowie z pracodawcą i to on pytał mnie ile ja moge być tańszy dla niego od biura. Więc zaproponowałem JA JEMU 17euro brutto i jemu to odpowiada. Kolejna sprawa to faktury - rozmawiałem z gościem co też pracuje u nas jako ZZP-er i nigdy na pieniądze nie czekał więc z tym nie bedzie problemu. A zameldowanie to podstawa do czegokolwiek w Holandii więc nie podchodziłbym do zakładania firmy nie będąc zameldowanym:) Swoją drogą to tutaj można sie kłucić bo znam osoby które firme zakładały w pierwszym dniu przyjazdu do Holandii a dopiero po jakimś czasie sie zameldowały ale na jakich to warunkach poszło to ni pamiętam.
 
 
mario007 
Super gaduła

Pomógł: 11 razy
Dołączył: 18 Lip 2009
Posty: 338
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 4:31 pm   

Ratek napisał/a:
Ja już jestem po słowie z pracodawcą i to on pytał mnie ile ja moge być tańszy dla niego od biura. Więc zaproponowałem JA JEMU 17euro brutto i jemu to odpowiada. Kolejna sprawa to faktury - rozmawiałem z gościem co też pracuje u nas jako ZZP-er i nigdy na pieniądze nie czekał więc z tym nie bedzie problemu. A zameldowanie to podstawa do czegokolwiek w Holandii więc nie podchodziłbym do zakładania firmy nie będąc zameldowanym:) Swoją drogą to tutaj można sie kłucić bo znam osoby które firme zakładały w pierwszym dniu przyjazdu do Holandii a dopiero po jakimś czasie sie zameldowały ale na jakich to warunkach poszło to ni pamiętam.


Oj 17 euro brutto to jest niezbyt duzo Ratek
-19% BTW i zostaje Ci 13.77 euro
-zalozmy ze musisz zaplacic 42% podatku dochodowego zostaje 7.98 euro na godzine
- nie wiem co bedziesz robil ale jezeli bedziesz do tego jeszcze musial zainwestowac w narzedzia to niewiele ci na godzine zostanie, wiedz ze jako ZZP nie konczy sie tygodnia pracy po 40 godzinach trzeba jeszcze zrobic ksiegowosc, czy posprzatac samochod i wiele innych rzeczy na ktore nie mozesz wystawic faktury a to sa wszysko godziny pracy ktore musisz wliczyc do stawki godzinowej.
zycze powodzenia
i jak mowili inni idz do ksiegowego i dowiedz sie dokladnie jak to bedzie wygladac za te 17 euro BRUTTO
Mariusz
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group