NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Holandia opodatkuje każdy kilometr jazdy samochodem
Autor Wiadomość
kurczak19 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 79
Skąd: NB
Wysłany: Pon Gru 07, 2009 11:00 am   

Moze zrobmy jakies podsumowanie dotyczace zmiany tych przepisow?
Wiemy ze rozpoczynaja sie w 2012roku.
Sam sie zastanawiam np. czy wprowadza to tylko do aut nowych (gps)?
No i co ze starszymi autami, czy wiecie moze czy beda do nich wkladac tez gps, czy do "wymarcia"starych aut beda dla tych tez stare zasady placenia podatku?
No i co np z BMP dla tych starszych aut, gdy zlikwiduja BMP dla nowych te beda one od razu duzo tansze i bedzie ciezko sprzedac nasze "üzywki' ktore maja czesc podatku w sobie.
Jest tu wiec duzo zawilosci bo teoretycznie oplacaloby sie kupic w 2012 nowke (bez bmp) i dodatkowo jak ktos malo jezdzi z jakims wiekszym silnikiem dla frajdy, poniewaz wazne beda przejezdzane kilometry. z drugiej strony w ciagu kolejnych piecu lat po wprowadzeniu nowego systemu cena przejechania 1 km ma wzrosnac kilkukrotnie! Wiec moze lepiej byloby kupic nowe autko z mniejszym silniczkiem (male stale oplaty ale plus bmp) przed 2012 rokiem i miec dozywotnio dla tego autka stare reguly placenia podatku za auto.

Jesli oni chca wprawadzic tak zaawansowany system z rejestratorami kamer (przed oszustwem z wyciaganiem gpsa) i liczeniem kilometrow, po jakich drogach i o jakiej porze dnia to powinni dac ludziom szanse przygotowania sie na to.
Mysle tu np. o kalkulatorach w ktorych moznaby wyliczyc droge do pracy roznymi typami samochodow (oraz ze starymi i nowymi formami platnosci), a takze zwiekszjace sie co rok stawki ktore przeciez beda i tak rozne dla wielu typow silnikow itd.

Nie wiem czy ktos cos zrozumial :)
A moze jeszcze ktos zastanawia sie tak jak ja ktory system bylby dla niego ekonomiczniejszy w przyszlosci

pozdowka!
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pon Gru 07, 2009 11:22 am   

Wszystkie auta mlodsze niz 25 lat beda "oznakowane".
Jedynym sposobem nie placenia tego podatu to zakup auta sprzed 1987 roku (np. Mustang 6.0 :) )
Tez sie zastanawaim jak bedzie z BPM od tych aut ktore na sobie go maja... Bo sie okaze ze auto nowe w 2012 bedzie kosztowalo tyle samo co np. 2latek
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
kurczak19 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 79
Skąd: NB
Wysłany: Pon Gru 07, 2009 2:14 pm   

Wlasnie, wlasnie! Uff widac ze dalo sie zrozumiec moje wypociny ;) Czyli czekamy na jakies oficjalne info co bedzie z tym BMP w starszych autach. Ja mam 6latka wiec za dwa lata zostana tylko jakies grosze na nim ale lepiej to wiedziec. Z tym mustangiem to nie taki zly pomysl, hehe. Jak oni to sprawdzaja, chyba data produkcji auta, czyli jak masz dobry szkielet to zawsze silnik mozna wymienic i jezdzic laaataaa.

Czyli po reformie i tak beda roznice na kilometrze tej samem drogi gdy jedziesz 2,0D, 1,6benzyna czy prius itd tylko niech dadza jakis kalkulator by orientacyjnie wiedziec co dla kogo dobre.
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pon Gru 07, 2009 2:42 pm   

Sprawdzac beda pewnie date produkcji - wtedy bedzie sie oplacac jakis youngtimer z USA - Mustang albo Camaro :)
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Pon Gru 07, 2009 8:24 pm   

Starsze auta to macie na myśli te z czarnymi blachami.Bo jeśli tak to z tego co wiem aby zarejestrować auto to musi ono spełniać wiele innych warunków.Ale może się mylę.
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Śro Gru 09, 2009 3:01 pm   

Tym podatkiem chca osiagnac 2 cele:
1) Osoby jezdzace wiecej i bardziej zatruwajace srodowisko mialyby placic wiecej
2) Spychanie ludzi z odcinkow zagrozonych korkami

Cel 1)
Teraz podatek liczy sie m.in. na podstawie wagi pojazdu. Mogliby wiec to wprowadzic w paliwie, tak jak w Polsce - kto jezdzi wiecej ten placi wiecej. Kto ma ciezszy samochod - placi wiecej. Nie ma przy tym lamania prywatnosci.

Cel 2)
To mi sie nie podoba. A moze ja lubie jezdzic w korkach. Gdybym teraz chcial unikac korkow, to moglbym jezdzic drogami pobocznymi, w kazdym razie mam wybor. Z tym podatkiem juz bede bardziej przymuszony do jednej opcji. Beda spychac kierowcow, zeby ich uszczesliwic. Nas to bulwersuje, naszych dzieci juz pewnie nie bedzie, bo urodza sie i wychowaja wobec takiego faktu. Ale moze za ich generacji bedzie kolejny krok typu:

"Chcemy zlikwidowac podatki gminne oraz odciazyc np okolice Damu w Amsterdamie w piatkowe wieczory, a takze zachecic ludzi do aktywnego spedzania czasu poza miastem. Wprowadzamy lokalizacje osob na podstawie chipu, dzieki czemu osoby starsze, siedzace w domu zaplaca mniej, a mlodzi zamiast sie tloczyc w pubach i pic alkohol, beda wyjezdzac poza miasto, gdzie przejscie kazdego kilometra bedzie najtansze, a forma aktywnosci zdrowsza".

To taka kolejna mozliwosc wymyslilem, ktora w podoby sposob moglaby "przysluzyc sie" ludzkosci, uszczesliwiajac nas na sile.
_________________
Dumny Polak
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Śro Gru 09, 2009 3:26 pm   

jsobanski, ad. 1. holendrzy mieszkajacy przy granicy z niemcami, jezdzili by na potege po paliwo. pewnie teraz tez jezdza, bo taniej :) a co za tym idzie, nie placiliby podatku.
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Śro Gru 09, 2009 3:47 pm   

Ale za to turysci oraz osoby mieszkajace tutaj, poruszajace sie na lewo na innych blachach, placilyby ten podatek. A w rozwiazaniu z GPSem turysta nie zaplaci nic, choc korzysta z holenderskich drog.
_________________
Dumny Polak
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Śro Gru 09, 2009 4:55 pm   

jsobanski, ale przeciez jest jakis plan, zeby turysci tez placili (tak mi sie cos pamieta). co za problem zrobic winietki :)
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Śro Gru 09, 2009 5:04 pm   

Moze i jest. Ja w kazdym razie wolalbym w razie podatku w paliwie doplacac nawet kapinke z racji tej garstki osob, ktora tankowalaby w Belgii/Niemczech, a nie tracic prywatnosci, nie musiec placic za GPSa (bo koniec koncow to my za kazde urzadzenie zaplacimy, bezposrednio lub posrednio) i horrendalnie droga infrastrukture, ktora by sledzila i naliczala oplaty. Podatek w paliwie jest banalnie prosty i roznicuje oplaty w zaleznosci od intensywnosci korzystania z drog.
_________________
Dumny Polak
 
 
calendargirl288 
Super gaduła

Pomogła: 7 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 314
Skąd: Amsterdam / Gliwice
Wysłany: Śro Gru 09, 2009 8:56 pm   

mnie najbardziej dziwi/przeraża to śledzenie. to porażka jakaś i od razu pomyślałam sobie właśnie o czymś takim:
jsobanski napisał/a:
"Chcemy zlikwidowac podatki gminne oraz odciazyc np okolice Damu w Amsterdamie w piatkowe wieczory, a takze zachecic ludzi do aktywnego spedzania czasu poza miastem. Wprowadzamy lokalizacje osob na podstawie chipu, dzieki czemu osoby starsze, siedzace w domu zaplaca mniej, a mlodzi zamiast sie tloczyc w pubach i pic alkohol, beda wyjezdzac poza miasto, gdzie przejscie kazdego kilometra bedzie najtansze, a forma aktywnosci zdrowsza".
 
 
singelnl 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Sie 2009
Posty: 206
Wysłany: Śro Gru 09, 2009 9:12 pm   

Cytat:
mnie najbardziej dziwi/przeraża to śledzenie. to porażka jakaś i od razu pomyślałam sobie właśnie o czymś takim:


a ty myslisz ze ktos akurat ciebie lub mnie bedzie sledzil, gdzie ja jezdze autem i gdzie ja jestem ??

Dziwia mnie tutaj te komentarze o sledzeniu za pomoca GPS??

Aut w Holandii jest kilkanascie milionow! i zeby kazdego sledzic to potrzeba by zatrudnic z pare milionow ludzi ktorzy by nic nie robili tylko by analizowali gdzie kto jezdzi :082:


P.S.
Nie przeszkadza wam monitoring ktory znajduje sie praktycznie juz na kazdej ulicy , w kazdym autobusie , w kazdym sklepie ?
Czy tez sie uskarzacie ze was filmuja w kazdym markecie i autobusie i na kazdej ulicy ??


Poprostu beda zliczane kilometry za pomoca GPS ktore przejechaliscie i trzeba bedzie za to zaplacic, a to gdzie wy jezdzicie to nikogo nie bedzie obchodzic. :021:
Ostatnio zmieniony przez singelnl Śro Gru 09, 2009 9:14 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
calendargirl288 
Super gaduła

Pomogła: 7 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 314
Skąd: Amsterdam / Gliwice
Wysłany: Śro Gru 09, 2009 9:19 pm   

nie chodzi o to czy ktoś będzie to robił czy nie, tylko o samą taką możliwość. Kontroli ludzi.
 
 
KIMI 
Poczatkujacy

Dołączył: 23 Maj 2009
Posty: 9
Wysłany: Śro Gru 09, 2009 9:30 pm   

Przeczytajcie opinie Holendrów na www.kilometerheffingnee.nl
 
 
calendargirl288 
Super gaduła

Pomogła: 7 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 314
Skąd: Amsterdam / Gliwice
Wysłany: Śro Gru 09, 2009 9:47 pm   

a możecie przytoczyć jakieś opinie bo ja nepojemaju :P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group