NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Czw Paź 10, 2013 8:32 pm
Kilka pytań przed przyjazdem
Autor Wiadomość
eRR
Poczatkujacy

Dołączył: 05 Wrz 2013
Posty: 25
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 12:40 pm   Kilka pytań przed przyjazdem

Witam wszystkich forumowiczów, jestem nowo zarejestrowanym użytkownikiem a to jest mój pierwszy post. Mam kilka pytań odnośnie Holandii.

15 września mam możliwości wyjazdu na 3 miesiące do pracy przez agencję. Praca jako monter w fabryce mebli.

Pierwsza dla mnie niewiadoma, to ubezpieczenie. Agencja będzie pobierała ode mnie aż 81 euro miesięcznie. Czy to jest normalne w NL? Pracowałem kilka lat w UK na kontrakcie i tam zupełnie inaczej to wyglądało. Składki na opiekę zdrowotną były odciągane od wypłaty, ale nie takie sumy. Czy każdy pracownik w Holandii, obojętnie agencyjny czy kontraktowy płaci miesięcznie tyle kasy za ubezpieczenie?

Druga sprawa to mieszkanie. Agencja będzie pobierała miesięcznie 290 euro za zakwaterowanie. Podejrzewam, że będzie na tym nieco sobie przycinać, bo 290 euro za miejsce w pokoju 2/3 osobowym to raczej za dużo. Jak jest z wynajmem mieszkań w NL? Podobno w Holandii jest obowiązek meldunkowy? :082:

Trzecia sprawa to konto bankowe. Agencja twierdzi, że nie mogą zakładać pracownikom kont w holenderskich bankach i wymagają kont walutowych w Polsce. Dla pracownika trochę to nieopłacalne, bo takie banki pobierają sobie nawet 1,50eur za transakcję w bankomacie. Czy jest możliwe, że idę sobie do banku w Holandii i od ręki zakładam zwykłe konto?

Czy w sklepach, urzędach można swobodnie porozumiewać się w języku angielskim? Przyznam, że nie znam holenderskiego, więc jeśli pójdę np. do sklepu i zacznę mówić po angielsku to nie będzie to problem? Jak jest z pogodą w Holandii? Zbliżona to polskiej?
Operatorzy komórkowi to też dla mnie wielka niewiadoma. Jakiego operatora byście polecili, patrząc pod kątem internetu mobilnego? Chodzi mi tu o taryfy internetowe, może ktoś korzysta z Was to proszę objaśnić.

Na koniec jeszcze mam zapytanie o zarobki. Agencja oferuje mi 9 euro brutto za godzinę, przy 40 godzinnym tygodniu pracy. Orientuje się ktoś ile to może być brutto/netto miesięcznie?


Na razie to by było tyle. Jeśli znalazłby się ktoś chętny odpowiedzieć mi na te wszystkie pytania, z góry bardzo dziękuję.
 
 
bagniaczka 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 06 Lis 2008
Posty: 955
Skąd: Tilburg
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 1:30 pm   

Ubezpieczenie jest obowiazkowe i kosztuje minimum 80 e/m-c w wersji podstawowej. No chyba, ze ubezpieczysz sie sam i wezmiesz najwyzsze wlasne ryzyko. Tylko to w przypadku wizyty u specjalisty bedzie bolalo. Za 290 e mozna znalezc pokoj, ale na ogol sa drozsze. Obowiazek meldunku jest po 3 m-cach, ale nikt tego nie przestrzega. Mieszkajac na sluzbowej chacie raczej nie bedziesz mial mozliwosci zameldowania sie. Konto bankowe w ING zalozylam bez problemu, pomimo, ze wtedy jeszcze nie mialam meldunku. Polskie walutowe to byl kiepski biznes, nie dosc, ze przeliczniki, to jeszcze w wiekszosci sklepow nie dalo sie karta placic. Ogolnie z angielskim dasz rade, jedynie w skarbowce maja zakaz mowienia w tym jezyku. Co do pogody...jest zdecydowanie cieplej, niz w PL, ale za to czesciej pada. Sprzet p-deszcz przydatny, zwlaszcza, jak trzeba dojezdzac do pracy rowerem. o necie mobilnym nie napisze, bo mam stacjonarny. A 9e x 40 to chyba sobie przeliczysz, co? :D
_________________
<cenzura>
 
 
szczepan358 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 06 Paź 2011
Posty: 92
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 3:40 pm   

ja dodam tylko ze przy takich zarobkach (9e/h brutto = 300e na reke tygodniowo) mozesz dostac prawie cala kwote ubezpieczenia od panstwa (zorgtoeslag,procedura troche skomplikowana bywa czasami) zalatwaisz to w belastingu (UP) gdzie da sie jednak zalatwic to po angielsku jedynie przez tel robia problemy ze nie beda z toba gadac :) w mbanku masz wyplaty w calej (poza polska) europie za free jedynie za kare placisz chya cos kolo 30pln na rok nie wiem czy na 3 msiesiace warto otwierac konto tutaj, koszt podobny ok 3e miesiac, ale wygoda wieksza bo wszedzie zaplacisz taka karta. 290e na za miejsce w 3 os pokoju to duzo, za tyle mozna poszukac i miec caly pokoj dla siebie,
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 4:04 pm   

eRR napisał/a:
Agencja oferuje mi 9 euro brutto za godzinę, przy 40 godzinnym tygodniu pracy. Orientuje się ktoś ile to może być brutto/netto miesięcznie?

to jest mniej wiecej netto 1296,92 € od tego odciagnij sobie mieszkanie 290 i ubezpieczenie 80 i zostaje tobie 925 euro . A znajac zycie jeszcze jakies duperele ci odciagna w formie dojazdy , koszta servisowe i moze zostanie ci 900 na miesiac a zjesc tez trzeba
http://www.brutonetto-berekening.nl/
eRR napisał/a:
Agencja będzie pobierała miesięcznie 290 euro za zakwaterowanie.
to calkiem normalna stawka jak na biura pracy
eRR napisał/a:
Pierwsza dla mnie niewiadoma, to ubezpieczenie. Agencja będzie pobierała ode mnie aż 81 euro miesięcznie
jak juz wyzej powiedziano jest to najniozsze podastawowe ubezpieczenie i mozna sie postarac o dodatek do ubezpieczenia .
eRR napisał/a:
Jak jest z wynajmem mieszkań w NL?

Strasznie ciezko i drogo , jak chcesz natychmiast cos sobie wynajac to musisz zrobic to przez maklera i na dziedobry wywalisz okolo 3000€ zeby sie wporwadzic na posadzke a co miesiac okolo 800-1000 € czynszu plus media , a jak chcesz miec mieszkanie z mieszkanowki to zalezy w jakim rejonie chcesz wynajac ale po zapisaniu sie mozna czekac od roku do nawet 10 lat
Cytat:
Podobno w Holandii jest obowiązek meldunkowy?
tak jest dla osob dluzej tu przebywajacych jak 3 m-ce .
eRR napisał/a:
Agencja twierdzi, że nie mogą zakładać pracownikom kont w holenderskich bankach
oni nie moga ale ty mozesz sobie zalozyc np w ING od reki . ING jest otwarte nawet w sobote do 16:00
eRR napisał/a:
Czy w sklepach, urzędach można swobodnie porozumiewać się w języku angielskim?
tak nie bedziesz mial wiekszych problemow
eRR napisał/a:
Operatorzy komórkowi to też dla mnie wielka niewiadoma

wielu polakow kupuje Lyca lub Lebara ponoc jest nie drogo zeby dzwonic .
Ogolenie to ci powiem zebys sie nietrudzil z tym wszystkim na 3 m-ce bo inernet na telefon jest w 95% w abonamentach conajmniej na rok , mieszkania dlugo sie czeka lub musisz wywalic kase na maklera a jak juz to kontrakt na 3 m-ce z maklerem jest raczej nie realny ( nie zechca na tak krodko ) Dodatek do ubezpieczenia radze ci tez odzyskac przy rozliczeniu rocznym bo najpierw sie naczekasz , nazalatwiasz a za chwile bedziesz musial zamykac , tak samo jak z kontem w banku zalozysz nim ci wplynie pare wyplat bedziesz zjezdzal do domu a ze ostatnia wyplata moze nastapic do 6 tygodniach po zakonczeniu pracy wiec nie mozesz natychmiast zamknac konta a tylko po to wracac z PL to jest drogi biznes .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Czw Wrz 05, 2013 4:07 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
LeGolasik 
Gaduła nad gadułami :-)
LeGolasik


Pomógł: 13 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Mar 2009
Posty: 651
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 7:28 pm   

baileys napisał/a:
eRR napisał/a:
Agencja oferuje mi 9 euro brutto za godzinę, przy 40 godzinnym tygodniu pracy. Orientuje się ktoś ile to może być brutto/netto miesięcznie?

to jest mniej wiecej netto 1296,92 € od tego odciagnij sobie mieszkanie 290 i ubezpieczenie 80 i zostaje tobie 925 euro . A znajac zycie jeszcze jakies duperele ci odciagna w formie dojazdy , koszta servisowe i moze zostanie ci 900 na miesiac a zjesc tez trzeba
http://www.brutonetto-berekening.nl/
eRR napisał/a:
Agencja będzie pobierała miesięcznie 290 euro za zakwaterowanie.
to calkiem normalna stawka jak na biura pracy
eRR napisał/a:
Pierwsza dla mnie niewiadoma, to ubezpieczenie. Agencja będzie pobierała ode mnie aż 81 euro miesięcznie
jak juz wyzej powiedziano jest to najniozsze podastawowe ubezpieczenie i mozna sie postarac o dodatek do ubezpieczenia .
eRR napisał/a:
Jak jest z wynajmem mieszkań w NL?

Strasznie ciezko i drogo , jak chcesz natychmiast cos sobie wynajac to musisz zrobic to przez maklera i na dziedobry wywalisz okolo 3000€ zeby sie wporwadzic na posadzke a co miesiac okolo 800-1000 € czynszu plus media , a jak chcesz miec mieszkanie z mieszkanowki to zalezy w jakim rejonie chcesz wynajac ale po zapisaniu sie mozna czekac od roku do nawet 10 lat
Cytat:
Podobno w Holandii jest obowiązek meldunkowy?
tak jest dla osob dluzej tu przebywajacych jak 3 m-ce .
eRR napisał/a:
Agencja twierdzi, że nie mogą zakładać pracownikom kont w holenderskich bankach
oni nie moga ale ty mozesz sobie zalozyc np w ING od reki . ING jest otwarte nawet w sobote do 16:00
eRR napisał/a:
Czy w sklepach, urzędach można swobodnie porozumiewać się w języku angielskim?
tak nie bedziesz mial wiekszych problemow
eRR napisał/a:
Operatorzy komórkowi to też dla mnie wielka niewiadoma

wielu polakow kupuje Lyca lub Lebara ponoc jest nie drogo zeby dzwonic .
Ogolenie to ci powiem zebys sie nietrudzil z tym wszystkim na 3 m-ce bo inernet na telefon jest w 95% w abonamentach conajmniej na rok , mieszkania dlugo sie czeka lub musisz wywalic kase na maklera a jak juz to kontrakt na 3 m-ce z maklerem jest raczej nie realny ( nie zechca na tak krodko ) Dodatek do ubezpieczenia radze ci tez odzyskac przy rozliczeniu rocznym bo najpierw sie naczekasz , nazalatwiasz a za chwile bedziesz musial zamykac , tak samo jak z kontem w banku zalozysz nim ci wplynie pare wyplat bedziesz zjezdzal do domu a ze ostatnia wyplata moze nastapic do 6 tygodniach po zakonczeniu pracy wiec nie mozesz natychmiast zamknac konta a tylko po to wracac z PL to jest drogi biznes .


Pod warunkiem że będzie miał już BSN Nr
A co do internetu - vodafone prepaid? trzeba tylko sprawdzic w salonie sile sygnalu w twojej okolicy.
_________________
Lepiej żeby mnie nienawidzili takim, jaki jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę

Kurt Cobain
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 7:52 pm   

eRR a ja bede mniej pomocny i napisze tyle poczytaj forum a na pewno znajdziesz odpowiedzi na kazde ze swoich pytan :039:

Podziwiam Was drogie Panie ( Bagniaczka , Baileys ) za chec odpowiadania na te same pytania po raz enty ... :082:
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 8:38 pm   

Beny.rac napisał/a:


Podziwiam Was drogie Panie ( Bagniaczka , Baileys ) za chec odpowiadania na te same pytania po raz enty ... :082:



amen :038:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group