NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Staly pobyt tzw. Duurzaam verblijf burgers van de Unie
Autor Wiadomość
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Sob Kwi 22, 2017 11:11 am   Staly pobyt tzw. Duurzaam verblijf burgers van de Unie

Witam,

Czy ktos posiada taki dokument albo czy wyrabial go w ostatnim czasie ?

Po sytuacji z Wielka Brytania wolalbym sie jakos zabezpieczyc w razie ,,w" bo do Polski nie zamierzam wracac ( jak na razie ) .
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
Mathnl 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 23 razy
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 906
Wysłany: Sob Kwi 22, 2017 12:13 pm   

https://ind.nl/Formulieren/6012.pdf
Wydrukuj i wypełnij ten formularz. Dołącz zdjęcia i skany jaaropgave z ostatnich 5 lat, wyciąg z gminy o zameldowaniu, jakikolwiek wyciąg z konta, kopie umowy o pracę. Generalnie im więcej dokumentów, tym lepiej. Musisz udokumentować,że przez minimum ostatnich 5 lat przebywałeś na stałe w Holandii. Jest też opłata, ale nie pamiętam ile.
 
 
xenon 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Kwi 2008
Posty: 238
Wysłany: Sob Kwi 22, 2017 12:47 pm   

Ale nie bardzo rozumie co to ma niby dać. Beny otrzyma dokument jakiś czy wpiszą go do rejestru? Przecież jest zameldowany i wpisany do rejestru jest.
Sam sie kiedyś zapisałem jeszcze za czasów wlepek i nic z tego poprostu nic nie ma. Obecnie żeby starać sie obywatelstwo wystarczy zameldowanie 3/5 lat ( wiadomo egzaminy itd.) ale wlepka jest kompletnie bezużyteczna dla ludzi z Unii Europejskiej. Z tego co mi wiadomo to nawet nie ma możliwości tam sie zgłosić ponieważ obywateli z Unii to nieobowiązuje.
Tak wiec jaki to ma cel dla obywatela Unii skoro dla nich sie liczy wyłącznie okres zameldowania
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Sob Kwi 22, 2017 10:57 pm   

Witam ponownie,

Karta stalego pobytu wyglada jak dowod tzn plastyk z danymi typu bsn, adres zameldowania itp

Takim dokumentem mozna sie rowniez legitymowac i ulatwic sobie zycie w Nl ...

Nie wiem ile w tym prawdy i czy mam racje ale mam zamiar to sprawdzic :035:

Link do zrodla
https://www.vreemdelingen...el-2014/type-v/
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
Ostatnio zmieniony przez Beny.rac Sob Kwi 22, 2017 11:10 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
xenon 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Kwi 2008
Posty: 238
Wysłany: Nie Kwi 23, 2017 12:25 am   

W jaki sposób i w czym ten dokument ułatwić ma życie w Holandii?
Moim zdaniem bardziej ułatwia życie prawo jazdy bo to dokument identyczny jaki posiadają Holendrzy. Ten dokument z linku na dzień dobry pokazuje ze jesteś jakimś śmiesznym emigrantem na dorobku. Moze byc przydatny dla kogoś kto nie posiada prawa jazdy. A ty z tego co kojaze takowe posiadasz.

Dodam tylko ze dowiadywałem sie na temat obywatelstwa i wlepka w paszporcie obecnie jest nieistotna. Liczy sie czas zameldowania w Holandii 3/5lat.
Czyli ten dokument w sumie nie daje nic

Po drugie Najwazniejsze w przypadku sytuacji "Brexitu" ten dokument ma wartość zerową bo dotyczy on EU i członków EU.
Jeżeli sie mylę poprawcie mnie.
Ostatnio zmieniony przez xenon Nie Kwi 23, 2017 12:43 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mathnl 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 23 razy
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 906
Wysłany: Nie Kwi 23, 2017 10:46 am   

xenon,
Fakt posiadania tego dokumentu przez Polaków jest w tej chwili rzeczywiście zbędny. Różnie to jednak w życiu bywa. Czy jeszcze rok temu ktoś pomyślał, że GB za rok,półtora może wyjść z Unii ? Różnie mogą w przyszłości wyglądać też sprawy związane z emeryturą czy sprawami socjalnymi. W ub.r. pozmieniały się także kwestie z dofinansowaniem przez państwo studiów. Zachodu z załatwieniem dokumentu nie ma dużo, koszt niewielki.
 
 
xenon 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Kwi 2008
Posty: 238
Wysłany: Nie Kwi 23, 2017 12:34 pm   

Mathnl, ponawiam pytanie co daje/będzie dawać ten dokument.
Teraz i w razie "Brexitu" nie daje kompletnie nic. Z nim czy bez niego liczy się "5 letni" okres zameldowania. Zadzwon zapytaj to się przekonasz.
Co do emerytury to są prawa nabyte a prawo nie działa wstecz. Chyba ,że chodzi o zbrodnie wojenne itd...
Ja absolutnie nie twierdzę,że ten dokument jest be ale jaki on ma cel. Przecież nawet w Anglii obecnie również nikt nie wie co będzie bo będą dopiero nowe prawo ustalać i obecne pozwolenia,świstki, zaświadczenia można będzie wyrzucić do kosza. O czym wszyscy doskonale wiedzą.
Sam wyrobiłbym sobie taki dokument gdyby on miał jakąś wartość prawną. A on według mnie teraz ani w przyszłości nie posiada. Jeżeli ktoś posiada jakąś wiedzę niech coś doda bo ja nic więcej nie znalazłem.
Ostatnio zmieniony przez xenon Nie Kwi 23, 2017 12:36 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Nie Kwi 23, 2017 6:29 pm   

xenon napisał/a:
ponawiam pytanie co daje/będzie dawać ten dokument.
stabilonosc i wieksza pewnosc ze sytuacja tysiecy polakow w UK sie nie powtorzy przy np rozpadzie EU czy zamknieciu granic ( o czym coraz czesciej sie mowi ) .
xenon napisał/a:
Przecież nawet w Anglii obecnie również nikt nie wie co będzie bo będą dopiero nowe prawo ustalać i obecne pozwolenia,świstki, zaświadczenia można będzie wyrzucić do kosza.
jak juz sam pisales prawo jie dziala wstecz wiec taki papier ma jak najbardziej sens bo raz dany po ustaleniu nowych praw nikt ci go nie cofnie ( no chyba ze przekroczysz prawo lub zlamiesz ktorys z warunkow obowiazujacych przy takim "swistku ".
Ogolnie masz prawie takie same prawa jak Nederlander z wyjatkiem : nie mozna glosowac w wyborach narodowych ( gminne tak ) , nie mozna wykonywac niektorych sectorach panstwowych oraz w wojsku , policjij .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
LeGolasik 
Gaduła nad gadułami :-)
LeGolasik


Pomógł: 13 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Mar 2009
Posty: 651
Wysłany: Nie Kwi 23, 2017 6:40 pm   

Ale to samo mam bez tego dokumentu?
_________________
Lepiej żeby mnie nienawidzili takim, jaki jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę

Kurt Cobain
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Nie Kwi 23, 2017 7:11 pm   

LeGolasik, co masz teraz ? to ze mozesz teraz tu byc i pracowac ? to ze mozesz do wyborow gminnych stawac ? A co w razie takiej sytuacji jak w UK ? zamkana granice z jakiego kolwiek powodu to juz niestety nie bedziesz mogl tu przebywac . Dodatkowo ludzie maja i beda mieli coraz wiecej problemow z roznymi zakupami na raty , abonamentami , z instancjami itd a i nie wiem czy zwrociles uwage ze z praca coraz ciezej i z wynajecie mieszkania itd . taki dokument ulatwia zycie i daje wieksza stabilnosc / zabezpieczenie .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Nie Kwi 23, 2017 7:12 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Nie Kwi 23, 2017 7:42 pm   

Witam,

Z tego co mi wiadomo dokument "Pozwolenie na pobyt UE dla dlugoterminowych mieszkancow/ dokument pobytowy typu V" zostal wprowadzony 29 marca 2014 roku . Posiadacz tego dokumentu moze mieszkac w Holandii na czas nieokreslony.

Majac taki dokument zaden urzednik, policjant itp nie bedzie straszyl deportacja do Pl w razie "w" . Holandia to specyficzny kraj i czasem lepiej miec jakis papier w kieszeni jak sie trafi na jakiegos "dziwnego urzednika " ...
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
Ostatnio zmieniony przez Beny.rac Nie Kwi 23, 2017 7:50 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Pon Kwi 24, 2017 10:16 am   

Mathnl napisał/a:
[...] Jest też opłata, ale nie pamiętam ile.
€ 51
 
 
 
LeGolasik 
Gaduła nad gadułami :-)
LeGolasik


Pomógł: 13 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Mar 2009
Posty: 651
Wysłany: Pon Kwi 24, 2017 10:17 am   

Ale co się ma zmienić z Polakami w UK? Na razie nic się ni dzieje więc skończcie pierdzielić. Rodzinę w UK też mam i wg nich też się nic nie dzieje i nie, nie mają obywatelstwa. Dziwne że obywatele UK mieszakjący poza granicami też się jakoś zbytnio nie przejmują.
Dziwne z tymi problemami, od 9 lat ich wogóle nie doświadczyłem.
I nie zapominajmy że jak szybko NL wprowadziła taki dokument, tak szybko może go wycofać.
_________________
Lepiej żeby mnie nienawidzili takim, jaki jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę

Kurt Cobain
 
 
FijneBuurman 
Gaduła

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 10 Sty 2015
Posty: 111
Wysłany: Pon Kwi 24, 2017 11:09 am   

LeGolasik napisał/a:
I nie zapominajmy że jak szybko NL wprowadziła taki dokument, tak szybko może go wycofać.


Oczywiście każdy kraj ma prawo cofnąć pozwolenie na pobyt ale myślę że musiałyby nastać przesłanki ku temu, np. popełnienie przestępstwa, brak środków do życia itp. Inaczej prawo nie działa wstecz.

Mimo wszystko ten dokument jakąś tam 'wyższą moc' ma. Jest potwierdzeniem że dana osoba zamieszkuje już te x lat w NL i ma prawo wnioskować o obywatelstwo. Ja taki dokument chcę sobie sprawić po wymaganym okresie. Np. w Czechach i na Słowacji wydają takie karty ID zaraz po zameldowaniu, od 1 dnia, nie po 5 latach. Akurat że na tych pierwszych pisze że chodzi o pobyt czasowy, po 5 latach pisze już że o pobyt stały.

Sam dokument jako taki nie wycofają. TO UNIJNY DOKUMENT. Wygląda tak samo w innych krajach UE. Przykład z Czech - http://infocizinci.cz/trvaly-pobyt/trvaly-pobyt/ - fotka na dole artykułu.
 
 
xenon 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Kwi 2008
Posty: 238
Wysłany: Pon Kwi 24, 2017 12:31 pm   

Beny.rac napisał/a:
Posiadacz tego dokumentu moze mieszkac w Holandii na czas nieokreslony

no właśnie,że nie. Ten dokument tak się nazywa ale wydawany jest na 5 lat.

Jak 7 lat temu wyrabiałem wlepkę w paszporcie mówili/pisali identycznie jak wy dzisiaj,a obecnie ta wlepka jest warta tyle co sticker z wagi Jumbo kupując banany.Dosłownie nigdy nie była mi potrzebna a w urzedach gdzie myślałem,że mi pomoże wywoływała raczej śmiech i politowanie.
Wyższą moc ma prawo jazdy bo to dokument identyczny jak obywateli.
Co do "Brexitu/Nedxitu" wszystkie dokumenty wydane w czasie umów EU tracą moc prawną. Dlatego wszystkie świstki w GB wydane w czasie EU tracą moc stąd takie poruszenie.Ponieważ na nowo ustala się co z "nimi" robimy.
Liczy się czas pobytu i tyle. Podobnie jest z obywatelstwem liczy się wyłącznie czas powyżej 3/5 lat a nie jakieś wlepki,kartki i inne fanaberie.
Ja absolutnie nie krytykuje tego dokumentu ale stwierdzam fakty. Bo jak ma być tak jak z słynnymi wlepkami w paszport zawracanie głowy pracodawcy,dzwonienie na infolinie płacąc krocie,branie wolnego i jezdzenie na terminy a ona ma wartość równą zeru to po co robić sobie kłopot.Rozumiecie co mam na myśli. Żeby potem nie było sytuacji,że mamy jakąś kartę która ma moc karty telefonicznej...szkoda tylko ,że budek telefonicznych na ulicach brak.
Mówię to jako rodzic mieszkający tu z całą rodziną a nie chłopiec z domku na fazie A co przyjechał rok temu i myśli,że jak wyrobią mu kartę to go nie wyrzucą.
Spróbuję się coś dowiedzieć i dam znać jak coś się dowiem.
Ostatnio zmieniony przez xenon Pon Kwi 24, 2017 1:07 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group