NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Pią Sty 22, 2010 5:45 pm
Groningen i okolice
Autor Wiadomość
ossamus 
Poczatkujacy

Dołączył: 14 Lip 2009
Posty: 42
Wysłany: Pią Sty 15, 2010 10:39 am   Groningen i okolice

Jade do NL w okolice Groningen , co mozecie napisac mi o tym miescie oprocz standardowych informacji z Google ? Np. jakies rozrywki , polskie sklepy , czy duzo mniejszosci etincznych tam jest w porownnaiu z innymi regionami etc
 
 
tomala 
Super gaduła


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 272
Skąd: lepiej nie wiedzieć
Wysłany: Pią Sty 15, 2010 10:52 am   

Polskich sklepów nie ma, mniejszości etnicznych jakoś mniej niż w zachodniej części Holandii.
Groningen jest to dość specyficzny rejon, prawie 20 lat temu w tej prowincji 80% mieszkańców trudniło się gospodarką rolną i nie było nic poza "boerderajami". Dziś też zresztą za wielkiego przemysłu tu nie ma a jedyne co napędzą ludzi do Groningen-szczególnie młodych-to Uniwersytet. Sporo ludzi mówi tu dialektem, tzw. "Groniks" i czasami ciężko ich zrozumieć. Zresztą są oni trochę specyficzni, myślą powoli i wiele rzeczy do nich nie dociera. Ale ogólnie można się przyzwyczaić.
Pozdrawiam ! :030:
_________________
Analiza uryny może wykryć chorobę jednostki, analiza urny - chorobę całego społeczeństwa.
 
 
ossamus 
Poczatkujacy

Dołączył: 14 Lip 2009
Posty: 42
Wysłany: Pią Sty 15, 2010 11:00 am   

A jesli chodzi o jezyk angielski ( z mojej strony dosc dobra znajomosc) idzie sie z ludzmi dogadac ( mam nadzieje iz tak bo jak bylem w 2009 w Szwecji niestety byly problemy albo Szwedzi nie chcieli albo nie znali na tyle angielskiego aby rozmawiac??)


Polecasz jakies miejsca warte zobaczenia w tamtych okolicach :-) ??
 
 
tomala 
Super gaduła


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 272
Skąd: lepiej nie wiedzieć
Wysłany: Pią Sty 15, 2010 3:25 pm   

Na pewno warto zobaczyć ogród botaniczny w Haren, nadmorskie Delfzijl czy Termunterzijl.
Wyprawa promem na wyspę Borkum też należy do ciekawszych atrakcji regionu chociaż sama wyspa należy do Niemiec, które osobiście wolę odwiedzać częściej niż Groningen. Oczywiście to na wiosnę wraz z Blauwestad k. Winschoten. W samym Groningen na pewno "starówka" no i jeśli jesteś maniakiem zakupów lub będziesz urządzał mieszkanie- IKEA, największa w Europie (jeśli zostały zakończone prace związane z dobudowaniem powierzchni handlowej). Poza tym baseny, parki zabaw i inne, które znajdziesz w przewodnikach lub internecie. A na zimowe dni-drogie knajpy... .
_________________
Analiza uryny może wykryć chorobę jednostki, analiza urny - chorobę całego społeczeństwa.
 
 
beyoonce 
Poczatkujacy

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 07 Lis 2009
Posty: 7
Wysłany: Pią Sty 22, 2010 5:35 pm   

jesli moge zapytac - wybierasz sie w celach turystycznych, na wymiane czy szukac pracy? :)

po angielsku dogadasz sie w zasadzie bez problemu, poniewaz jest tu wielu studentow z roznych krajow i wielu mlodych Holendrow takze studiuje po angielsku. w sklepach i urzedach tez zawsze znajdzie sie ktos mowiacy po angielsku i chetny do pomocy :)

co do atrakcji - tomala wymienila chyba wszystkie ;) nie-turystycznie jedna z glownych atrakcji (dla mnie) jest tutaj nalesnikarnia na lodzi hehe (http://www.pannekoekschip.nl/)

polskich sklepow brak, ponoc jest tu ruski sklep w ktorym mozna dostac troche polskich produktow. jezeli chodzi o rozrywke - miasto wybitnie studenckie i zawsze sporo sie tutaj dzieje - mnostwo barow, klubow, mniejszych / wiekszych festiwali, wystaw, koncertow..

i mala dygresja w kwestii pracy - jezeli przyjezdzasz szukac pracy tutaj, moze warto to jeszcze rozwazyc (chyba ze masz juz cos tu zalatwione). slyszalam ze jest dosyc ciezko znalezc prace w tym regionie. jak tomala wspomniala - praktycznie nie ma tutaj przemyslu i wszystko skupia sie w miescie. a ze studiuje tu mnostwo Holendrow, pracodawcy maja spory wybor pracownikow znajacych jezyk.
 
 
dominiczkaaa 
Poczatkujacy

Dołączyła: 30 Mar 2010
Posty: 1
Wysłany: Wto Mar 30, 2010 7:51 pm   

ja mieszkałam niedaleko groningen nio i nic szczególnego to tam nie ma...to co zostalo wymienione przez tomala to chyba wszystkie takie ciekawe miejsca...pozdrawaim
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group