NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Administrator2
Śro Lis 04, 2009 9:02 am
Polskie tablice rejestracyjne , Podatek za polskie auto wNL
Autor Wiadomość
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Czw Lip 09, 2009 1:28 pm   

Nowa Holenderka napisał/a:
m4rcin napisał/a:
Nowa Holenderka napisał/a:
dziękuję za odpowiedź ale ja nie chcę auta przerejestrować. Ja chcę tylko płacić podatek za korzystanie z dróg. To co wtedy? Jestem właścicielką już parę lat.


Nie ma takiej opcji. Robilem podejscie w zeszlym roku.
Zreszta - zgodnie z litera prawa, po pol roku przebywania tutaj musisz auto przerejestrowac na zolte numery. Wszystkie informacje sa na stronie RDW


To co znaczy informacja na stronie belastingu, że zwolnieni od płacenia podatku drogowego są tylko turyści przebywający w Holandii do 2 tygodni? Reszta musi płacić! I są specjalne formularze, które powinno się mieć przy sobie na czas przebywania w Holandii jako turysta? Podejrzewam, że nikt z nich nie korzysta, ale jednak przepis jest.


I tu jest wlasnie drobna niescislosc.
Masz niby pol roku na przerejestrowanie, ale jezdzic teroetycznie mozesz 14 dni. Z relacji osob ktore spotkaly sie z Douane dostajesz wlasnie 14 dni na wywoz auta z NL lub rejestracje go tutaj
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Czw Lip 09, 2009 1:30 pm   

Nowa Holenderka napisał/a:
to właśnie z tego forum dowiedziałam się, że już nie trzeba przerejestrowywać auta tylko trzeba płacić za korzystanie z dróg. Czyli? Jak to jest? RDW odsyła do duane. Myślałam, że znajdzie się ktoś, kto jest świeżo po załatwianiu takich formalności. Na formularzu BPM jest pytanie o wymeldowanie z poprzedniego miejsca zameldowania - ja się nie mam zamiaru wymeldowywać z PL. Więc? Chyba będę musiała jeździć bez płacenia podatku i czekać na większe sianko by kupić tu auto - bo jednak wolałabym mieć wszystko OK. A może napisać do nich list z pytaniem? Co radzicie?


Lepiej zadzwonic niz pisac list ;) Bo nie zostawiasz swojego adresu :D a tak moze sie okazac ze wyslesz list a za 3 dni pod domem spotkasz Douane.

Podobno byl przepis, ze mozna placic podatek nawet link sie na forum przewinal ale z tego co pamietam (trzeba poszukac!) to chodzilo tam o pozwolenie na 14 dni.
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
Nowa Holenderka 
Poczatkujacy

Dołączyła: 28 Paź 2007
Posty: 30
Skąd: Zutphen
Wysłany: Czw Lip 09, 2009 3:15 pm   

hej, przecież na liście nie podam swojego adresu zwrotnego ;) No to jednak nic nie wiemy konkretnie - wszystko nam się wydaje. Miłego dnia wszystkim
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Czw Lip 09, 2009 3:19 pm   

Ja w zeszlym roku dzwonilem do RDW i tam mi powiedzieli (okolice zwszych wakacji):
- autem nie holenderskicm mozna tutaj legalnie jezdzic do 14 dni
- nie ma mozliwosci placenia podatku drogowego jesli auto zarejestrowane jest poza Holandia
- jesli jestem tutaj zameldowany dluzej niz pol roku to sa ograniczenia odnosnie jazdy autem na nie holenderskich numerach
- po 10 latach od wydania PL blankietu prawa jazdy trzeba wymienic na holenderskie lub znow polskie ;>

Ciezko bylo trafic na kogos chcacego rozmawiac po angielsku - chyba ze 3 dni dzwonilem zanim trafilem na kogos kto mogl po angielsku mowic.
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
Ostatnio zmieniony przez m4rcin Czw Lip 09, 2009 3:20 pm, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Czw Lip 09, 2009 3:19 pm   

Ale jezeli wyslesz do belastingu list z pytaniem bez podania adresu zwrotnego, to jak oni maja Ci odpowiedziec? ;)
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
Tymek 
Gaduła


Dołączył: 04 Sie 2008
Posty: 161
Wysłany: Czw Lip 09, 2009 4:08 pm   

zaq napisał/a:
Ale jezeli wyslesz do belastingu list z pytaniem bez podania adresu zwrotnego, to jak oni maja Ci odpowiedziec? ;)

Liczy się sama chęć a nie odpowiedź ;) ;)
 
 
Nowa Holenderka 
Poczatkujacy

Dołączyła: 28 Paź 2007
Posty: 30
Skąd: Zutphen
Wysłany: Pon Lip 13, 2009 1:49 pm   

no właśnie, liczą się chęci :) :) Ale dałam z tym adresem zwrotnym! Przynajmniej rozbawiłam towarzystwo. Pozdrawiam
 
 
feel_x 
Super gaduła
feel_x


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 305
Wysłany: Wto Lip 21, 2009 8:10 am   

3 misiace temu wymeldowalem sie z NL. teraz wroclem i znow chce sie wmeldowac czy w takiej sytuacji jestem zwolniony z placenia im BPM? auto kupilem rok temu ale w tamtym czasie bylem zameldowany w holandii. moge starac sie o zwolnienie z bpm czy musze cos dluzej odczekac. wiem ze trzeba byc wlascicielem auta na 185 dni pzed zameldowaniem w nl. skoro teraz bede sie meldowal a auto mam rok to jak to wyglada z tym ze juz bylem tu zameldowany???
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Wto Lip 21, 2009 8:28 am   

Normalnie musisz byc w kraju pierwotnym wlascicielem auta conajmniej 6 m-cy aby moc ubiegac sie o zwolnienie, przed przesiedleniem do NL. Jezeli juz kiedys byles zameldowany w Holandii, to to juz nie bedzie przesiedlenie tylko powrot i prawdopodobnie ulga BPMowa nie bedzie przyslugiwac. Zaznaczam, ze tak mi sie wydaje ze bedzie, bo oni tu rozrozniaja powroty od pierwszego przesiedlenia. Wiem ze na pewno np. 30% ruling (to juz nie zwiazane z samochodami) mozna otrzymac wylacznie przeprowadzajac sie tu po raz pierwszy. Co do samochodu to jednak to sa moje wnioski/domysly, a nie w 100% sprawdzone informacje.
_________________
Dumny Polak
 
 
Opel 
Poczatkujacy
Opel

Dołączył: 17 Maj 2009
Posty: 12
Skąd: NL
Wysłany: Nie Lip 26, 2009 12:31 am   

Czytam caly watek i nie bylo mowy nic na temat mojego przypadku a jest to bardzo ciekawe nie tylko sadze dla mnie ale i dla wielu innych roadkow bedacych tu w holandii , a wiec :
- Mam 22 lata jestem zameldowany pl w holandii jestem od marca zeszlego roku pracowalem przez ten czas w sumie tylko przez agencje pracy czyli kontrakty do pol roku i nie bylo mowy na stale, teraz zaczalem kilka dni temu prace na kontrakt 5 cio miesieczny z mozliwoscia ewentualnego przedluzenia.
I sprawa wyglada tak : jestem tu przebywam od poltora roku prawie, lecz nie jest nigdzie udowodnione ile i czy stale czy tymczasowo bo wszedzie mam umowy do 6 miesiecy, w dodatku moglem jezdzic kilka razy do polski w tym momencie, nie posiadam meldunku z racji tego ze sam nie wiem czy chce tu zostac czy tez nie, (to sie okaze czy wkoncu natrafie na konkretna prace na stale ). mieszkanie takze wynajmuje pokoj wiec nie mam nic na siebie jedyne co to dostlem raz zasilek z UWV ale jesrt on odliczany z podatku takze meldunek i rejestracje auta odpadaja w tym temacie sadze . do tego nie mam ubezpieczenia zdrowotnego (wiem ze to inny temat ale to tak przy okazji) tzn mam ubezp ale karte tzw euro 26 na caly swiat procz usa i kanady, mozliwe ze tez dlatego iz nie posiadajac meldunku nie moge wykupic sobie wlasnie ubezpieczniea i wszystko kreci sie w kolko znow jak ppozytywka .
Auto to opel astra 2.2 dti diesel, 2003 rok i waga to 1235 kg , co najlepsze to w holandii oboiazuje stawka wiekowa czyli mneijsza wyplata miesieczna lub tygodniowa, a jak to wyglada z oplatami podatkow drogowych i ubezpieczen aut??? takze oplaty sa wieksze czy mniejsze????Czy odrazu wprost kupic sobie rower i czekac az sie okonczy 25 lat, i wtedy bedzie stawka normalna co prawda jest od 23 lat, ale np ubezp od 25, i dopiero wtedy cos wizac z przyszloci ewentulanie do tego kraju????
Z checia chcialbym sie dowiedziec cos na ten temat , jesli nie dotane odpowiedzi tutaj od was takze zajade do rdw i przedstawie moja sytuacje,, - oczysicie jako gall anonim a auto postawie 3 parkingi dalej, "" zeby to tzw douane mnie nie dorwalo w razie jakby ....
Pozdrawiam
 
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Nie Lip 26, 2009 8:19 am   

Jezeli FORMALNIE tu mieszkasz, to musisz miec auto na NL blachach, a jesli FORMALNIE mieszkasz w PL, a tutaj tylko pracujesz, to mozesz miec PL blachy.

Podatek od samochodu jest niezalezny od Twojego wieku, za to dla auta jest stawka wiekowa BPM ;-) czyli mlode auto ma wieksza stawke tego podatku. W kazdym razie wiek kierowcy nie ma znaczenia.
_________________
Dumny Polak
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Nie Lip 26, 2009 10:58 am   

musze ciebie sprostowac.
jsobanski napisał/a:
Jezeli FORMALNIE tu mieszkasz, to musisz miec auto na NL blachach, a jesli FORMALNIE mieszkasz w PL, a tutaj tylko pracujesz, to mozesz miec PL blachy.

Jesli przebywasz w NL dluzej jak 3 m-ce musisz sie zameldowac .pozatym gdzies w tym temacie na poczatku jest wytlumaczone ze autem z polskimi blachami moze sie poruszac tu w NL tylko 2 tyg. ( przeczytaj ten temat od poczatku)
Sprowadzajac auto do NL tez go musisz oplacic BPM itd ale wyjasnienie znajdziesz tez tu w temacie .
Oplaty jakie tu musisz placic za to auto miesiecznie sa : podatek drogowy zlezy od wagi auta i od rodzaju paliwa. Oraz ubezpieczenie auta.
Oplaty np za ubezpieszcznie sa takie same jak dla osob doroslych. O ile jestes zaczynajacym kierowca i odniedawna masz prawojazdy napewno bedziesz miec wyzsza stawke ubezpieczenia niz przecietny kierowca ktoy ma prawko juz ponad 5 lat.
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Nie Lip 26, 2009 2:44 pm   

baileys, z tym samochodem to nie do końca tak jest. Masz 6 miesięcy na przerejestrowanie samochodu.

Źródło: http://ec.europa.eu/youre...ex.html#20183_9
 
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Nie Lip 26, 2009 5:38 pm   

zaq, nie bede sie sprzeczac i nanowo tlumaczyc powiem tylko poczytaj temayt odpoczatku.
W tym artykole do ktorego podales link jest wszystko opisane w ogolnikach. To nie tyczsy sie tylko do
Holandji ale do EU . Wiec bardzo ogolnikowo.
W NL obowiazuje inny o wiele krodszy termin.

[ Dodano: Nie Lip 26, 2009 5:48 pm ]
p.s. tu chyba bardzo dokladnie opisane jak dlugo mozesz jezdzic autem w NL z obcymi tablicami.
http://74.125.77.132/sear...l&ct=clnk&gl=nl

[ Dodano: Nie Lip 26, 2009 5:49 pm ]
a tu wszystkie prawa i obowiazki zwiazane z obcymi tablicami w NL
http://www.jongbloed-fisc...uit_buitenland/
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Nie Lip 26, 2009 6:58 pm   

baileys, zbyt ogolnie napisalem. Przeprowadzajac sie do Holandii wraz z samochodem (czyli rejestrujac sie tu po raz pierwszy) masz 6 miesiecy na przerejestrowanie go. Juz jako mieszkaniec, chyba nie mozesz kupic auta np. w Polsce i tu nim jezdzic (ale tego nie jestem pewien i trzeba by poszukac odpowiednich przepisow i wydaje mi sie, ze artykul ktory podlinkowalas jest wlasnie o tym).

Link, ktory podalem to nie jest artykul, ale oficjalna informacja Komisji Europejskiej, ktorej zrodlem jest prawo obowiazujace w UE. Faktem jest, ze to co tam jest napisane dotyczy calej UE, a nie tylko Holandii. Ale Holandia jest czlonkiem UE i pewne przepisy sa wspolne dla wszyskich czlonkow (i ich obowiazuja).

I nikt nie chce sie z Toba sprzeczac, to jest tylko dyskusja na forum :-)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group