NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Administrator2
Śro Lis 04, 2009 9:02 am
Polskie tablice rejestracyjne , Podatek za polskie auto wNL
Autor Wiadomość
Opel 
Poczatkujacy
Opel

Dołączył: 17 Maj 2009
Posty: 12
Skąd: NL
Wysłany: Nie Lip 26, 2009 7:07 pm   

Czyli w skrocie i na temat , to auto powinno sie zarejestrowac w ciagu 6 miesiecy jak piszecie od daty meldunku w holandii, albo po 2 tyg maksymalnie po meldunku jak gdzies wczesniej sie doczytalem, poniewaz bledne by to bylo miec auto jako wspolwlasciciel nie miec meldunku w nl a za to jezdzic na zoltych holenderskich numerach ... postaram sie sam cos na ten temat dowiedziec niebawem i dam znac .
 
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Nie Lip 26, 2009 7:10 pm   

Opel, nie rozumiem sprawy ze wspolwlascicielem. W Holandii moze byc tylko 1 wlasciciel samochodu.
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Nie Lip 26, 2009 9:00 pm   

@baileys: ok, tyle, ze jezeli autor sie nigdy nie meldowal, to zawsze moze sie zakwalifikowac jako turysta, albo osoba przebywajaca tu tymczasowo. Nikt mu nie udowodni ze przebywa tu dluzej. Jezeli wykaza, ze byl w Holandii np rok temu, to i tak nadal moze to byc, ze byl na 4 okresy prawie 3-miesieczne, z ktorych kazdy z takich okresow byl zakonczony "powrotem" do Polski na okres 2 dni.

Jezeli autor jest zameldowany to nie ma tematu - Douane sie przyczepi.
_________________
Dumny Polak
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Nie Lip 26, 2009 10:25 pm   

jsobanski napisał/a:
Nikt mu nie udowodni ze przebywa tu dluzej

A jak myslisz te wszystkie kamery nad autobanami ktorym jezdzi sie codziennie. A miastach na kazdym rogu wisi jakas kamera , nie zapominaj o autach od duane i policji sa tez wyposazone w kamere wiec udowodnic to nie problem. Nie wiem czy ci wpadl w oko tu temat o mandatach i "wyslanikkach"policji ktorzy spisuja obce tablice , te znowoz trafjaja do bazy danych . Wiec sprawdzic jak dawno ktos tu przyjechal to nie problem. a gadka ze "wlasnie bylam na 2 dni w pl po 3 - 4 m0-cach "juz tu nie przejdzie.
zaq napisał/a:
przepisy sa wspolne dla wszyskich czlonkow (i ich obowiazuja).

Sorki ale nadal mimo uniji kazde panstwo ma swoje prawa i przepisy unja reguluje tylko w glownej linji a nie szczegulowo dla kazdego panstwa.
Nie wiem na ile znasz niderlandzki , ale jak nie znasz to wrzoc sobie ten tekst na tlumacza
Als inwoner van Nederland is het verboden om met een auto met buitenlands kenteken rond te rijden. Als politie of douane deze weggebruikers aanhouden kunnen hoge boetes volgen en betaling van bpm worden geëist. ...........
De belastingdienst staat wel toe dat inwoners van Nederland voor korte tijd (twee weken) met een buitenlandse auto in Nederland mogen rijden................
to sa cytaty z w/w linka
a tu w tym loinku sa wszystkie dane na temat co i jak wiec nie 6 m-cy tylko 2 tyg .
http://www.jongbloed-fisc...uit_buitenland/
zaq napisał/a:
I nikt nie chce sie z Toba sprzeczac, to jest tylko dyskusja na forum

Sorki za taki dobor slow , niestety nie zawsze moge znale4s "te dobre "slowo . Nie chodzilo mi o sprzeczanie sie a walkowanie tego samego w kolo . W tym temacie w ktorym jestesmy juz ten punkt byl wiele razy i obszernie walkowany .
Niestety nie kazdy zadaje sobie troche trudu czytajac dokladnie dany temat od poczatku a poprostu zadaje to samo pytanie juz po raz xx .
Opel, wrzoc sobie w/w linki na tlumacza tam znajdziesz dokladne odpowiedzi na interesujacy ciebie temat.
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Nie Lip 26, 2009 10:26 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Nie Lip 26, 2009 11:00 pm   

temat rozpoczelismy w 2007 roku czy cos od tamtego czasu sie zmienilo pewnie tak ale smiem twierdzic ze jednak niewiele

Wysłany: Nie Paź 28, 2007

Cytat:


Twoim obowiazkiem jest rowniez dopilnowanie tego, aby auto ,ktorym sie poruszasz na terenie tego kraju spelnialo wszystkie wymogi jakie sa nakladane na posiadaczy aut dopuszczonych tu do jazdy..... i nie ma od tego zadnego odwolania tak stanowi prawo tego kraju....czytajac Twoje posty odnioslam wrazenie ,sam chyba tez nie zaprzeczysz , ze chcialbys jakos obejsc przepisy... pewnie, wszystko jest mozliwe, ale czy zawsze Polak musi kombinowac? dlaczego, chce byc madrzejszy i cwanszy od innych, dlaczego nie mozna, po prostu zrobic wszystkiego jak sie nalezy?Za kazdym razem kiedy czytam, jak ktos chce sie wymigac... trafia mnie szlag... wczoraj po poludniu w mojej miejscowosci , policja zrobila kontrole w osrodku w ktorym mieszkaja nasi rodacy...a dzis... jak wiesc gminna niesie
autem do pracy jutro nie wyjada.... po prostu zabrano im tablice rejestracyjne i tu masz kolego odpowiedz na swoje pytanie.
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Pon Lip 27, 2009 12:22 am   

baileys, z przepisami unijnymi to nie do konca tak jest. Prawo wspolnotowe mozna podzielic na 5 kategorii, z czego 3 stanowia prawo w Unii Europejskiej i panstwach czlonkowskich (tu jest to dobrze opisane: LINK).

W najblizszym czasie sprobuje sie przekopac przez EUR-LEX'a i znalezc przepisy mowiace o interesujacym nas temacie.

Z tym, ze jeszcze raz podkreslam, ze pisze tylko o przypadku, kiedy ktos sie przeprowadza dopiero do Holandii, a nie juz tu mieszka jakis czas i chce sprowadzic samochod.
 
 
 
Piotr 03 
Poczatkujacy

Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 1
Wysłany: Pon Lip 27, 2009 8:05 pm   

jack napisał/a:
po trzech miesiacach?W kwietniu jak sie meldowalem powiedziano mi ze mam rok czasu na wymiane prawka.


To widocznie jakis nie doksztalcony pracownik...termin 3 m-cy!
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Pon Lip 27, 2009 8:11 pm   

Piotr 03 ???

Nie trzeba wymieniac polskiego prawka na holenderskie.
Tzn. trzeba, ale nie po 3 miesiacach tylko po uplywie waznosci polskiego dokumentu (10 lat).

Zrodlo: http://www.rdw.nl/nl/voer...s_rijbewijs.htm

I jeszcze takie znalazlem :-) http://www.niedziela.nl/i...ion=com_content
Ostatnio zmieniony przez zaq Pon Lip 27, 2009 8:38 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pon Lip 27, 2009 8:40 pm   

zaq napisał/a:
Nie trzeba wymieniac polskiego prawka na holenderskie.
Tzn. trzeba, ale nie po 3 miesiacach tylko po uplywie waznosci polskiego dokumentu (10 lat).


Prawie dobrze ;) Na NL trzeba wymienic jesli balnkiet bedzie starszy niz 10 lat. Ja mam PJ bezterminowe ale w tym roku zbliza mi 10 lat od wydania blankieu i musze wymienic
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pon Lip 27, 2009 8:46 pm   

zaq napisał/a:
Z tym, ze jeszcze raz podkreslam, ze pisze tylko o przypadku, kiedy ktos sie przeprowadza dopiero do Holandii, a nie juz tu mieszka jakis czas i chce sprowadzic samochod.
O ile dobrze zrozumialam ( o ile sie myle prosze mnie sprostowac )ten przepis jest taki sam w obydwu przypadkach. w NL NIE mozna jezdzic autem z obcymi tablicami dluzej jak 14 dni . W przypadku przeprowadzki masz juz meldunek i bedac obywatelem masz meldunek , wiec nie ma pod tym wzgledem roznicy.
Pozatym w NL jest obowiazek meldunku o ile planujesz dluzej zostac jak 60 dni ( nie jestem pewna to moze tez byc 30 dni )
O ile nadal mowimy nie na ten sam temat to moze bedzie faktycznie lepiej jak swoje watpliwosci rozwiejesz idac do RDW lub Duane i tam zasiegniesz porady na nurtujacy ciebie problem.
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Pon Lip 27, 2009 8:56 pm   

baileys, sprobuje sprostowac :)

Wlasnie przepis nie jest ten sam. Jezeli dopiero tu przyjezdzasz zeby sie osiedlic obowiazuja cie troche inne przepisy. Wlasnie wtedy masz te 6 miesiecy. Po tym okresie jestes juz normalnym rezydentem, ktorego obowiazuje prawo holenderskie (tak jak pisalas, unia nie ingeruje az tak bardzo w prawo lokalne). Ja to rozumiem tak, ze mam swoje auto w pl, przyjezdzam tu razem z autem i mam 6 miesiecy na zarejestrowanie go. Podejrzewam, ze jak juz po zameldowaniu w Holandii kupie sobie samochod (pl) to douane moze sie przyczepic, ze nim tu jezdze.

Z tym obowiazkiem meldunku jest to niejasne, bo mozesz tu przyjechac jako turysta (pobyt do 3 miesiecy) i wtedy nie masz zadnego obowiazku meldunkowego. Jezeli zostaniesz dluzej, to musisz sie zarejestrowac/zameldowac.

Z tym pytaniem sie w douane to tez trzeba uwazac, bo zalezy na kogo trafisz. Tak czasem mam wrazenie, ze oni dzialaja podobnie do polskiej skarbowki, kazdy urzednik mowi cos zupelnie innego :)

Postaram sie wiecej dzisiaj doczytac i dam znac co znalazlem.
Ostatnio zmieniony przez zaq Pon Lip 27, 2009 8:59 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Tereza 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 10 Sty 2008
Posty: 78
Wysłany: Wto Lip 28, 2009 4:09 pm   

[quote="zaq"]Przeprowadzajac sie do Holandii wraz z samochodem (czyli rejestrujac sie tu po raz pierwszy) masz 6 miesiecy na przerejestrowanie go. Juz jako mieszkaniec, chyba nie mozesz kupic auta np. w Polsce i tu nim jezdzic (ale tego nie jestem pewien i trzeba by poszukac odpowiednich przepisow i wydaje mi sie, ze artykul ktory podlinkowalas jest wlasnie o tym). quote]


Douane mówi wyrażnie
http://www.douane.nl/part....html#P106_6293

If you travel to the Netherlands by car, motorbike or with a trailer with a valid number plate of the country where you live you do not have to report your arrival to Customs. You may drive your car, motorbike and/or trailer/caravan across the border and use it in the Netherlands without having to pay tax.

If you are not a Dutch resident
If you are not a Dutch resident you may use your car, motorbike, caravan or trailer in the Netherlands for a maximum period of 3 months without having to pay tax. If you want to use your car, motorbike, caravan or trailer in the Netherlands for a longer period you will have to lodge a BPM-declaration (Private Vehicle and Motorcycle tax).

If you come to the Netherlands by car or motorbike that you have borrowed, rented or leased abroad then you may use this car or motorcycle in the Netherlands for a maximum period of 14 days after an electronic notification has been submitted.


But http://www.douane.nl/variabel/bpm/en/
Are you moving to the Netherlands from another EU country?
Declaring the vehicle yourself
In the following cases, you should see to the declaration and the payment of the bpm yourself:

-You buy a foreign-registered car or motorcycle, and would like to start using it in the Netherlands.
- You wish to drive one of the following in the Netherlands for more than 14 days:
A foreign-registered passenger car.
A foreign-registered motorcycle.

If you take care of the declaration and the payment of bpm yourself, you may have to deal with the declaration and payment of duties on import (customs duties) and VAT.

Reporting short-term use
If you live in the Netherlands and wish to drive one of the following in the Netherlands for less than 14 days:

A foreign-registered passenger car you borrowed, hired or leased.
foreign-registered motorcycle you borrowed, hired or leased.

and you are returning the car or motorcycle abroad again within a maximum of 14 days.
Then you will have to report this short-term use to the Tax and Customs Administration electronically via the Internet.
Ostatnio zmieniony przez Tereza Wto Lip 28, 2009 4:12 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Wto Lip 28, 2009 6:33 pm   

Tereza, te stronki juz byly przerabiane :) Dopoki nie bede wiedzial czegos nowego, nie bede sie w tym temacie wypowiadal.

Pronowalem sie przekopac przez euro-lexa, ale poddaje sie. Napisalem do CSS (Biuro Porad dla Obywatela) przy Komisji Europejskiej i teraz poczekam na odpowiedz.

A tak przy okazji to zna ktos moze adres strony, na ktorej znajde "prawo" holenderskie (cos jak http://isap.sejm.gov.pl/ albo http://eur-lex.europa.eu/pl/index.htm)?
 
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Wto Lip 28, 2009 6:45 pm   

zaq,
mam jakies takie wrazenie ze to co Gochna zacytowala ( czesc jej cytatu )ma bardzo duze odzwieciedlenie w twoich wypowiedziach
Gochna H napisał/a:
Cytat:


Twoim obowiazkiem jest rowniez dopilnowanie tego, aby auto ,ktorym sie poruszasz na terenie tego kraju spelnialo wszystkie wymogi jakie sa nakladane na posiadaczy aut dopuszczonych tu do jazdy..... i nie ma od tego zadnego odwolania tak stanowi prawo tego kraju....czytajac Twoje posty odnioslam wrazenie ,sam chyba tez nie zaprzeczysz , ze chcialbys jakos obejsc przepisy... pewnie, wszystko jest mozliwe, ale czy zawsze Polak musi kombinowac? dlaczego, chce byc madrzejszy i cwanszy od innych, dlaczego nie mozna, po prostu zrobic wszystkiego jak sie nalezy?Za kazdym razem kiedy czytam, jak ktos chce sie wymigac... trafia mnie szlag... wczoraj po poludniu w mojej miejscowosci , policja zrobila kontrole w osrodku w ktorym mieszkaja nasi rodacy...a dzis... jak wiesc gminna niesie
autem do pracy jutro nie wyjada.... po prostu zabrano im tablice rejestracyjne i tu masz kolego odpowiedz na swoje pytanie.


[ Dodano: Wto Lip 28, 2009 6:47 pm ]
Tereza, dajmy sobie spokuj bo czasem jajko madrzejsze jak......................
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Wto Lip 28, 2009 6:56 pm   

baileys, ale ze o co chodzi? :)
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group