NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki kontrakt?
Autor Wiadomość
Estamos 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 07 Kwi 2010
Posty: 426
Skąd: provincie Utrecht...
Wysłany: Śro Gru 14, 2011 6:32 pm   Jaki kontrakt?

Witam,
od razu mówię, że nie mam zielonego pojęcia o umowach o pracę, dodatkach, prawach itd. Inaczej mówiąc jestem kompletnie zielony w temacie umów.

Do rzeczy jednak. Ok paru lat pracuję w Holandii, cały czas dla jednej firmy, rolnika. Z biegiem lat i znajomości tak się stało, że w Polsce w roku 2010 i 2011 byłem raptem 3 miesiące a w 2011 3 tygodnie. Reszta to praca.

Mój pracodawca powiedział mi w sierpniu, że już nie pracuję na umowie czasowej dla pracowników sezonowych ale że na umowie "stałej". Ja się pytam jak to możliwe, skoro podpisywałem umowę 15 stycznia na okres 8 tygodni a potem już nie podpisywałem...

Szef oznajmił mi teraz, że teraz to on mnie już tak łatwo nie zwolni jednak chciałby zmienić tą umowę z CAO Glasbouw na inne CAO chyba Agrarisch "coś tam".

Sytuacja wygląda tak:
- pracuję u jednego faceta 60% czasu, on jest właścicielem firmy, on płaci mi ubezpiecznie i wypłaca pensję. Drugim moim pracodawcą jest inny rolnik, u którego pracuję mniej i ten rolnik dostaje rachunki za moje godziny od tego pierwszego to chyba verlening arbeid???
- pracuję średnio 49h tygodniowo, ale nie mam pojęcia jak to rozlicznae jest, w każdym bądź razie to co przepracuję zawsze mam wypłacone.

Jeśli ktoś może mi pomóc to proszę o odpowiedź na pytania:
- jeśli dostanę już jakiś oficjalny kontrkat to muszę się tu meldować?
- czy dostanę emeryturę za prace tutaj mając stałą umowę?
- o co ewentualnie mam pytać pracodawcę, i czego wymagać jeśli przyjdzie z umową albo co mu zasugerować?
Z góry dziękuję za pomoc
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Śro Gru 14, 2011 6:56 pm   

Czesc Kolego ,
Estamos napisał/a:
- jeśli dostanę już jakiś oficjalny kontrkat to muszę się tu meldować?
Nie musisz sie meldowac ale zalecam meldunek ponieważ ulatwi ci zycie w NL np w momencie jak stracisz prace , nie beda na Ciebie patrzec jak na jakies UFO

Ale majac meldunek wypadalo by miec auto na PL rejst ...
Estamos napisał/a:
- czy dostanę emeryturę za prace tutaj mając stałą umowę?
Pracujac nawet przez biuro pracy zbieramy sobie na emeryture w NL , po przepracowaniu 26 tyg naliczana jest skadka przez StiP
Estamos napisał/a:
o co ewentualnie mam pytać pracodawcę, i czego wymagać jeśli przyjdzie z umową albo co mu zasugerować?

Spytaj o umowe na min rok z gwarantowana liczba godzin w tyg , nie zgodz sie na kontrakt zerowy , walcz o jak najlepsza stawke ...

To chyba tyle ... :033:
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
Estamos 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 07 Kwi 2010
Posty: 426
Skąd: provincie Utrecht...
Wysłany: Śro Gru 14, 2011 8:55 pm   

Nie PL a NL:). Wiesz nie mam zamiaru zachowywać się jak np. janosik czyli być tu zameldowanym a jeździć samochodem na polskich blachach. Chętnie zapłacę to co mam zapłacić tylko chcę mieć pewność, że mi nie braknie w portfelu dlatego, że pracuję na "syfnym" kontrakcie...

Takie pytanie techniczne. 26 tygodni w roku kalendarzowym?

A nie orientujesz się jak to jest z tymi umowami? Kiedy dostaje się jakąś lepszą od tej sezonowej i jak to działa w sensie zwolnienia, dodatków etc?

Cała ta sytuacja zaczyna mnie bawić, facet się miota, że przyjdzie do niego jeszcze jakiś adviseur o tej umowie pogadać, że to już obowiązuje ale on korekty chce wprowadzić. Tak pytam pracodawca to taki Holender z krwi i kości, np nie jada ziemniaków z czerwoną skórką bo się dłużej gotują a dłuższe gotowanie = minder geld... Mam obawy, że z moją umową będzie podobnie pracuj więcej = minder geld...

PS: Benny - przepraszam. Ty wiesz za co. :039:
 
 
dar12 
Poczatkujacy

Wiek: 49
Dołączył: 02 Cze 2011
Posty: 30
Wysłany: Śro Gru 14, 2011 11:29 pm   

Jeśli przeszedłeś na umowę stałą to nie ma tu żadnego ograniczenia czasowego. Po prostu masz prać na stałe. Jemu będzie Ciebie bardzo ciężko zwolnić kiedy przestaniesz mu się podobać , a jeśli Ty będziesz się chciał zwolnić to obowiązuję Cię okres wypowiedzenia(nie wiem jaki, chyba powinien być ustalony w umowie).
Tak jak Beny napisał, walcz o dobrą stawkę, sposób wypłacania nadgodzin, max ilość urlopu płatnego.
U mnie przejscie na na stały kontrakt skończyło się podwyżką i w sumie tylko to się zmieniło. Pracuję tak jak pracowałem , ilość godzin taka sama. Acha , wydaje mi się ,że nie możesz mieć na kontrakcie więcej jak 38 lub 40 godzin tygodniowo (mogę się mylić). Ale postaraj się aby taka ilość była na kontrakcie , a resztę przepracowanych godzin niech Ci wypłaca" nieoficjalnie lub zamienia na dni wolne płatne. Tyle ode mnie. Pozdrawiam
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Czw Gru 15, 2011 5:46 pm   

Czesc,
Estamos napisał/a:
Chętnie zapłacę to co mam zapłacić tylko chcę mieć pewność, że mi nie braknie w portfelu dlatego, że pracuję na "syfnym" kontrakcie...


Niestety po zameldowaniu juz nie będziesz tyle odkładał jak wcześniej , bo tutaj podatek drogowy , tutaj za scieki itp itp

Estamos napisał/a:
A nie orientujesz się jak to jest z tymi umowami? Kiedy dostaje się jakąś lepszą od tej sezonowej i jak to działa w sensie zwolnienia, dodatków etc?


A podlegasz pod jakies ABU - zaczoles od fazy A , masz juz faze B czy C ???

Bo ja moge wyjasnic roznice miedzy faza A a B ale znajac zycie jak jestes zatrudniony bezposrednio to obowiazuja Cie inne zasady ...

Pamietaj ze lepiej robic po 36 godz tyg niz po 40-45 bo wtedy stawka nizsza

Psss
Spoko - bywa ... :)
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
Estamos 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 07 Kwi 2010
Posty: 426
Skąd: provincie Utrecht...
Wysłany: Czw Gru 15, 2011 9:09 pm   

No dobra ale, nie pracując przez agencję pracy i nie będąc zameldowanym mam szansę na jakąś tam emeryturę?

Wiesz Benny pracując w sektorze rolniczym ciężko o stałe godziny pracy. Dlatego zawsze dochodzę do porozumienia z szefem jeśli chodzi o mój czas pracy i moje "wakacje". Np. mam gwarancję, że jadąc na prawie 3 tygodnie na święta nie zostanę zastąpiony kimś innym, on znów wie, że w sobotę krócej ale jednak pracuję.

Kiedy ostatni raz widziałem o przepraszam nie ja a moja luba Bennego w Geldermalsen to miałeś samochód na tablicach pl, dalej tak jest? Pytam bo chciałbym zasięgnąć języka kogoś kto mi powie coś więcej o toeslagen itp... Obawiam się, że odkładając teraz przykładowo 100 jednostek po zameldowaniu się pozostanie mi 20 a może i 9... a może akurat to zmotwuje mnie do dalszej pracy nad sobą i szukania lepszej pracy? Ale tu już w filiofię wchodzimy. :030:
Ostatnio zmieniony przez Estamos Czw Gru 15, 2011 9:11 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Pią Gru 16, 2011 5:52 pm   

Witam,
Estamos napisał/a:
No dobra ale, nie pracując przez agencję pracy i nie będąc zameldowanym mam szansę na jakąś tam emeryturę?


Kolego jesli pracujesz legalnie to na poczatku roku na adres zameldowania w PL powinien przychodzic list z StiPP ( to jest towarzystwo emerytalne ) i w tym liscie sa info o skladkach na emeryturę ...

Estamos napisał/a:
Wiesz Benny pracując w sektorze rolniczym ciężko o stałe godziny pracy.
Kolego co z tego ze pracujesz w sektorze rolniczym - 3/4 moich znajomych pracuje bezposrednio u Holendrow na KONTRAKTACH z gwarantowana liczba godz ( gdy jest wiecej godzin - zbieraja nadgodziny do banku nadgodzin a gdy mniej to wlasnie z tego banku nadgodzin sciagane sa godziny aby bylo np 40 godz tyg )

Estamos napisał/a:
Kiedy ostatni raz widziałem o przepraszam nie ja a moja luba Bennego w Geldermalsen to miałeś samochód na tablicach pl, dalej tak jest?
Kolego widziales mnie chyba w czerwcu 2011 roku i wtedy smigalem autem swoim na pl rejst

Obecnie prywatne auto jest w PL a w Nl smigam autem firmowym na Nl rejst :029:

Estamos napisał/a:
Obawiam się, że odkładając teraz przykładowo 100 jednostek po zameldowaniu się pozostanie mi 20 a może i 9

Wydaje mi sie ze jak odkładałeś 100 jednostek to po zameldowaniu bedziesz odkladal z 60-70 pod warunkiem ze bedziesz mial male auto w benzynie na hol rejst ...
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
Ostatnio zmieniony przez Beny.rac Pią Gru 16, 2011 5:53 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
LeGolasik 
Gaduła nad gadułami :-)
LeGolasik


Pomógł: 13 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Mar 2009
Posty: 651
Wysłany: Pią Gru 16, 2011 11:32 pm   

Beny.rac napisał/a:
Witam,
Estamos napisał/a:
No dobra ale, nie pracując przez agencję pracy i nie będąc zameldowanym mam szansę na jakąś tam emeryturę?


Kolego jesli pracujesz legalnie to na poczatku roku na adres zameldowania w PL powinien przychodzic list z StiPP ( to jest towarzystwo emerytalne ) i w tym liscie sa info o skladkach na emeryturę ...


Ja bym się z Tobą kłócił...

Cytat:
Welkom op de website van de Stichting Pensioenfonds voor Personeelsdiensten (StiPP). Deze pensioenregeling is bedoeld voor iedereen die als flexkracht werkzaam is binnen de branche voor personeelsdiensten. Bijvoorbeeld als uitzendkracht, detacheringskracht of als werknemer die via een "payrollconstructie" aan het werk is.


Reasumując: StiPP jest dla ww. , a dla każdej innej umowy ( na czas stały, określony, nieokreślony nie jako pracownik tymczasowy) odprowadzane są składki do instytucji zajmującej się odpowiednią branżą.Moje składki odprowadzane są np. do Horeca en Catering.

[ Dodano: Pią Gru 16, 2011 11:39 pm ]
A tak swoją drogą, na stronie
Kod:
https://www.mijnpensioenoverzicht.nl/register-web/introductie?cid=203306
posiadając DigiD można zobaczyć aktualnie swoją emeryturę...
_________________
Lepiej żeby mnie nienawidzili takim, jaki jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę

Kurt Cobain
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Sob Gru 17, 2011 10:02 am   

Witam,
LeGolasik napisał/a:
Ja bym się z Tobą kłócił...


Autor sie pytal o to czy bedzie mu sie nalezec jakas emerytura a nie skad bedzie dostawac papiery ...

Ale nie wiedzialem ze STiPP zajmuje sie tylko pracownikami tymczasowymi :029:
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
LeGolasik 
Gaduła nad gadułami :-)
LeGolasik


Pomógł: 13 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Mar 2009
Posty: 651
Wysłany: Sob Gru 17, 2011 4:00 pm   

Na loonstroku powienien mieć informację do którego funduszu wysyłane są pieniądze...
_________________
Lepiej żeby mnie nienawidzili takim, jaki jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę

Kurt Cobain
 
 
Estamos 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 07 Kwi 2010
Posty: 426
Skąd: provincie Utrecht...
Wysłany: Nie Mar 25, 2012 10:18 pm   

Dostałem "concept" tego o co pytałem w styczniu.
Po paru latach pracy, pracodawca postanowił mnie nagrodzić umową na rok, z automatycznym przedłużeniem.

Najlepsze są warunki jaki dostałem. 9,57 na godzinę, pomyślałem "o ciągłe postępy w nauce języka i pracy w końcu docenione". Jednak druga kartka conceptu zburzyła natychmiast moje wcześniejsze myśli. Opłata za mieszkanie wzrasta o 300%... :043: po przeliczeniu tego wyszło mi podwyżki 10 centów... na godzinę.

Propozycję odrzuciłem, uznając ją za żart (miałaby obowiązywać od 1 kwietnia). Jak myślicie nowy concept, który mam otrzymać w tym tygodniu da mi 25 centów więcej? Pracodawca roztoczył przede mną fantastyczny obraz bogactwa otóż als je gaat centjes sparen, krijg je eerst tientjes, later hondreden euros en mischien door kleine centjes word jej een miljoenaar. Przeprasam, za błędy ale coś takiego usłyszałem. Chyba od lipca zasilę rzesze bezrobotnych...
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Wto Mar 27, 2012 7:07 am   

Estamos napisał/a:
Najlepsze są warunki jaki dostałem. 9,57 na godzinę, pomyślałem "o ciągłe postępy w nauce języka i pracy w końcu docenione". Jednak druga kartka conceptu zburzyła natychmiast moje wcześniejsze myśli.


Czyli z 8,79 dostales 9,57 brutto ?

Estamos napisał/a:
Opłata za mieszkanie wzrasta o 300%.

Czyli rozumiem ze mieszkasz u Szefa ? Najwyzsza pora szukac czegoś prywatnego ( szkoda ze nie interesuje CIe lokalizacja Tiel bo jestem wlasnie na etapie ogladania mieszkan ... )
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
Estamos 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 07 Kwi 2010
Posty: 426
Skąd: provincie Utrecht...
Wysłany: Sob Mar 31, 2012 8:49 am   

Może mi ktoś napisać, czy pensje podane w tym dokumencie :

http://www.nedflexonline....er_1-7-2011.pdf

to pensje podane brutto?

Pytam, bo na moim kontrakcie (kolejnym koncepcie) stoi, że będę w tabelce D 1e functiejaar.
Godząc się na taki kontrakt mam otrzymywać około 1735 euro na miesiąc za 156 godzin. Zastanawiam się ile z tego mi zostanie po opłaceniu ubezpieczenia, mieszkania?

Wczoraj miałem dostać od szefa kolejny loonstrook, nie dostałem. Powód? "Wyszło na nim mniej niż miałeś do tej pory". Dziwne, jeśli stawki w CAO są stawkami brutto, to 10,50 brutto to mniej niż 7 euro netto?

Pisałem prędzej, że jestem w tym wszystkim zielony. Benny dziękuję za wyjaśnienia :039: . Kurczę, z każdym dniem i próbą "dogadania" tej umowy z szefem odnoszę wrażenie, że szef nie chce dać mi nawet centa więcej na godzinę...
 
 
Mathnl 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 23 razy
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 906
Wysłany: Sob Mar 31, 2012 9:34 am   

Estamos napisał/a:
to pensje podane brutto?

W NL w zdecydowanej wiekszosci przypadkow zarobki podawane sa brutto.Jesli jest inaczej to jest to wyraznie napisane.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group