NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Śro Lut 24, 2010 11:17 pm
Informacje o alimentach
Autor Wiadomość
Krisztof1 
Poczatkujacy


Wiek: 38
Dołączył: 05 Sty 2008
Posty: 15
Skąd: Ruda Śląska
  Wysłany: Śro Lut 24, 2010 11:05 pm   Informacje o alimentach

Witam pisze z konta brata stąd mój męski nick. Bardzo prosze o jakieś informacje na temat alimentów. Na początek wyjaśnie w jakiej jestem sytuacji. Mój mąż z którym mam dwójke dzieci przebywa w Holandii i pracuje. Ja wraz z dziećmi żyjemy w polsce od niedawna mąż mnie zostawił a na dzieci wysyła bardzo mało pieniędzy więc chcę go podać o alimenty i niewiem jak. Czy mam to zrobić w Polsce czy w Holandii czy są jakieś instytucje w NL które pomagają w tego typu sprawach? prosze piszcie jakieś przykłady i wszystko co wiecie w tym temacie. pozdrawiam
 
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 11:11 pm   

Sprawe o alimenty na dzieci, zawsze zaklada sie w sadzie, w miejscu stalego zamieszkania dzieci.
Podejrzewam, ze w momencie zalozenia sprawy dowiesz sie jak przebiega droga prawna.
Przypuszczam, ze w drodze pomocy prawnej sprawa zostanie przekazana do Holandii ale Ty sama (nie mieszkajac tu) nie mozesz jej tutaj zalozyc.
Dobrze by bylo zebys znala adres zamiaszkania lub nr sofii ojca dzieci.
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 11:17 pm   

tak jak napisala jagoda - sad w PL. mozesz tam probowac skierowac sprawe do prowadzenia przez sad w NL.
uporczywe nieplacenie alimentow (powyzej 3 miesiecy) jest w PL przestepstwem, wiec mozna zaangazowac prokurature do pomocy.
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
marijaa 
Poczatkujacy

Dołączyła: 10 Lut 2010
Posty: 36
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 11:19 pm   

Jagoda97 napisał/a:
Sprawe o alimenty na dzieci, zawsze zaklada sie w sadzie, w miejscu stalego zamieszkania dzieci.


Nieprawda, moje dziecko bylo zameldowane w Holandii a zakladalam sprawe o alimenty w Polsce, ale mniejsza o to.
Radze zalozyc sprawe w Polsce chociazby dlatego, ze maz bedzie musial przyjezdzac na sprawy do Polski, lub wezmie pelnomocnika, on bedzie musial wszystkie dokumenty o zarobkach itp. tlumaczyc na polski a z tym wiaza sie koszta. Pomysl, gdybys Ty musiala sie tu fatygowac i dokumenty tlumaczyc na niderlandzki. W Polsce Cie nie skrzywdza, mozesz dostac w Polsce wieksza sume niz bys tutaj dostala.
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 11:20 pm   

Krisztof1,

Cytat:
Jak ściągnąć alimenty z zagranicy?
Nawet gdy ojciec Twojego dziecka przebywa za granicą, ma obowiązek łożyć na utrzymanie swojego potomka. Nie zrażaj się trudnościami i spróbuj ściągnąć od niego alimenty.

Jeśli alimenty nie zostały ustalone przez sąd, przede wszystkim wystąp o ich zasądzenie do polskiego sądu. Przedtem jednak ustal, gdzie przebywa ojciec dziecka.

Jego adresu szukaj za pośrednictwem rodziny, znajomych lub pracodawcy. Mogą Ci w tym pomóc także pracownicy ambasady lub konsulatu kraju, w którym przebywa ojciec twojego dziecka.

Po zasądzeniu alimentów przez polski sąd zwróć się o uznanie wyroku do sądu kraju, w którym przebywa ojciec dziecka. Następnie złóż wniosek do tamtejszego organu egzekucyjnego (odpowiednik naszego komornika) o ciągnięcie alimentów i przesyłanie ich na Twoje konto.

Jeżeli ojciec dziecka będzie się uchylał od płacenia, skieruj sprawę do prokuratury w Polsce. Za niepłacenie alimentów grozi mu odpowiedzialność karna. W chwili powrotu do kraju może zostać zatrzymany na granicy.



http://dziennik.pl/kobiet...zagranicy_.html


jest sporo informacji w sieci patrz http://ec.europa.eu/civil...laim_net_pl.htm
http://www.eporady24.pl/z...,3,16,1557.html
http://alimenty.wieszjak.pl/alimenty-na-dziecko
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Śro Lut 24, 2010 11:26 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
marijaa 
Poczatkujacy

Dołączyła: 10 Lut 2010
Posty: 36
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 11:29 pm   

Jeszcze dodam, ze ta instytucja, ktora w Holandii posredniczy w tym, aby alimenty byly regularnie przesylane, zajmuje sie roznymi problemami, jest LBIO :
http://www.lbio.nl/
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 11:31 pm   

a polecam jeszcze zajrzec tu: http://alimenty.net/zagranica.html
i pogooglowac za:
1. Konwencja o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą sporządzona w Nowym Jorku dnia 20 czerwca 1956 r.
2. Konwencja sporządzona w Hadze dnia 2 października 1973 r.
o uznawaniu i wykonywaniu orzeczeń odnoszących się do obowiązków alimentacyjnych.
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
Ostatnio zmieniony przez zaq Śro Lut 24, 2010 11:32 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Śro Lut 24, 2010 11:47 pm   

my potrafimy, ale ty OT robisz ;)
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Czw Lut 25, 2010 1:14 am   

Znajomy mial sprawe o alimenty w Holandii, ktora zona zalozyla w Polsce.
Zona nie musiala przyjezdzac, byly tylko jej rzadania wysokosci alimentow i wyroki z poprzednich spraw w Polsce jaka byla wysokosc alimentow.
Znajomy tez nie musial zadnych papierow (dochodow) tlumaczyc przez tlumacza, bo byly w jezyku holenderskim i sprawa byla w Holandii. Przedstawial tez przelewy na rzecz alimentow do Polski.
Nie wiem jak ta sprawa sie zakonczyla.
Poza tym sprawa o alimenty na dzieci, zalozona w Polsce, jest zwolniona z wszelkich oplat dla osoby zakladajacej i wychowujacej dzieci.
Wszelkie zalaczniki sa bezplatne, wystarczy zaznaczyc, ze sa potrzebne do sprawy o alimenty.
Ostatnio zmieniony przez Jagoda97 Czw Lut 25, 2010 1:17 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
marijaa 
Poczatkujacy

Dołączyła: 10 Lut 2010
Posty: 36
Wysłany: Czw Lut 25, 2010 10:04 am   

Jagoda97 napisał/a:
Znajomy mial sprawe o alimenty w Holandii, ktora zona zalozyla w Polsce.
Zona nie musiala przyjezdzac, byly tylko jej rzadania wysokosci alimentow i wyroki z poprzednich spraw w Polsce jaka byla wysokosc alimentow.
Znajomy tez nie musial zadnych papierow (dochodow) tlumaczyc przez tlumacza, bo byly w jezyku holenderskim i sprawa byla w Holandii. Przedstawial tez przelewy na rzecz alimentow do Polski.
Nie wiem jak ta sprawa sie zakonczyla.
Poza tym sprawa o alimenty na dzieci, zalozona w Polsce, jest zwolniona z wszelkich oplat dla osoby zakladajacej i wychowujacej dzieci.
Wszelkie zalaczniki sa bezplatne, wystarczy zaznaczyc, ze sa potrzebne do sprawy o alimenty.


Wiesz Jagoda, jakos to sie wszystko kupy nie trzyma...znajomy cos tam...i nawet nie wiesz jak sie zakonczyla sprawa. A niby dlaczego sad mialby przenosic sprawe do Holandii? Sad moze wystapic z wnioskiem do sadu holenderskiego o przesluchanie pozwanego. Pozwany nie musial tlumaczyc dokumentow bo byly po niderlandzku...a kto tlumaczyl z polskiego na niderlandzki wszystkie dokumenty powodki? bo zdaje sie, ze same wyroki nie wystarcza do tego, zeby podniesc kwote alimentow. Poza tym alimenty przyznawane sa w Polsce wedlug polskiego prawa a w Holanii wedlug niderlandzkiego, wiec to skomplikowana procedura i bez sensu zeby Sad Polski tak komplikowal dosc prosta sprawe.
 
 
Krisztof1 
Poczatkujacy


Wiek: 38
Dołączył: 05 Sty 2008
Posty: 15
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: Czw Lut 25, 2010 6:02 pm   

bardzo wam wszystkim dziękuje. Mąż zarabia miedzy 2000 a 2600 euro ile moge od niego zażądać? Planuje zażądać 600-800 euro ja ze względu na wiek dzieci niemoge podjąć pracy. jeszcze małe pytanko co jeżeli mąż nie będzie się stawiał na sprawy
 
 
 
marijaa 
Poczatkujacy

Dołączyła: 10 Lut 2010
Posty: 36
Wysłany: Czw Lut 25, 2010 6:31 pm   

Krisztof1 napisał/a:
bardzo wam wszystkim dziękuje. Mąż zarabia miedzy 2000 a 2600 euro ile moge od niego zażądać? Planuje zażądać 600-800 euro ja ze względu na wiek dzieci niemoge podjąć pracy. jeszcze małe pytanko co jeżeli mąż nie będzie się stawiał na sprawy


Wiesz co, smieszna jestes ... 600 - 800 euro :061: Nawet w Holandii czy w Niemczech nikt nie przyzna Ci takich alimentow. 200 euro - na tyle mozesz liczyc :072:
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Czw Lut 25, 2010 6:56 pm   

Krisztof1,
Cytat:
ze względu na wiek dzieci niemoge podjąć pracy


niestety to co napisalas nie bedzie decydujacym argumentem w sprawie o alimenty

wydaje mi sie ...jak kolezanka wyzej juz stwierdziala
ze nikt nie zasadzi Ci takich alimentow



wysokosc alimentow dla Ciebie ustanowi Sad
po dokladnym rozpatrzeniu sprawy
pozdrawiam
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
nataniels 
Poczatkujacy

Dołączyła: 21 Cze 2009
Posty: 19
Wysłany: Pią Lut 26, 2010 8:10 pm   

ja zakladalam holendrowi sprawe w pl. sad bral pod uwage nie tylko zarobki ojca, ale tez to ile dziecko w danym wieku potrzebuje. czyli jak ojciec zarabia powiedzmy 2tys e to sad nie zasadzi 500e bo koszt utrzymania 5 letniego dziecka tyle nie wynosi (oczywiscie moze:)). sad bral tez pod uwage to, ze matka musi rowniez lozyc na utrzymanie dziecka, a nie obarczac tym obowiazkiem tylko ojca. druga sprawa, ze ojciec przestal sie wywiazywac z placenia alimentow. bylam w lbo u adwokata i nie ma na niego sposobu. nie jest nigdzie zameldowany nigdzie nie pracuje i nie ma zadnego majatku trwalego z ktorego mozna by bylo sciagnac kase. i tym sposobem nie dostaje nic:) ojciec jest niewyplacalny, nikt nic z niego nie sciagnie wiec musze martwic sie sama.
jezeli chcesz uzyskac wymieniona przez sibie kwote to powinnas tez wystapic o alimenty na siebie. moze wtedy sie uda. w kazdym razie tlumaczenie, ze nie mzna isc do pracy bo ma sie male dzicko to zadne tlumaczenie. ja pracuje odkad moj maly skonczyl rok. jestem z nim caly czas sama. a jak wiadomo w holandii nie ma raczej przedszkoli, czy szkol otwartych jak w pl od 6 godz rano do poznych godzin popoludniowych. wszytsko to kwestia dobrej organizacji.
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Sob Lut 27, 2010 11:47 am   

Jak maz ma nowa zone, to chyba swiadczenie alimentacyjne na poprzednia wygasa. Trzeba by pogooglac bo wydaje mi sie, ze gdzies o tym czytalem.
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group