NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Gochna H
Sob Sie 20, 2011 1:58 pm
Ojciec mojego dziecka chce dac swoje nazwisko bez mojej zgod
Autor Wiadomość
koti 
Poczatkujacy
koti

Wiek: 36
Dołączyła: 27 Kwi 2009
Posty: 3
Skąd: Veghel
Wysłany: Sob Sie 20, 2011 12:52 pm   Ojciec mojego dziecka chce dac swoje nazwisko bez mojej zgod

Witam,pisalam przed chwila na temat rejestracji dziecka w Nl,ale chodzi mi o to ze ja nie zagadzam sie zeby nasze dziecko mialo tylko jego nazwisko,a on nie godzi sie na dwa nazwiska dla malenstwa,grozi ze i tak postawi na swoim bo odrazu po porodzie pojdzie do Gemente i nawet nie bede wiedziala kiedy a zarejestruje dziecko tylko na swoje nazwisko i nie bede juz miala nic do gadania bo bedzie po fakcie a do rejestracji dziecka wystarczy jeden z rodzicow,czyli on za moimi plecami!!:-( Jak moge sie bronic? Czy rzeczywiscie jest tak jak on mi wmawia??????
 
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Sob Sie 20, 2011 2:23 pm   

koti


Uprzedz fakty
zadzwon, a najlepiej udaj sie osobiscie (bez asysty ojca dziecka )
w poniedzialek do swojej gemeente ,
tylko tam, uzyskasz najbardziej wiarygodne informacje i jakie kroki mozesz podjac
by dziecko posiadalo nazwiska obojga rodzicow (dla mnie to troche niespotykane i dziwne ale pewnie masz swoje powody w ktore nie wnikam )
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Sob Sie 20, 2011 2:38 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
jakusto3 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 3 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 22 Sty 2009
Posty: 75
Skąd: Leeuwarden/RZE
Wysłany: Sob Sie 20, 2011 3:27 pm   

3 tygodnie temu mój partner poszedł zameldować nasze dziecko do gminy beze mnie i go odesłali z kwitkem, bo powiedzieli, że musi być też mama; powód: jesteśmy obcokrajowcami i nie mamy slubu..
Więc raczej twój partner bez twojej wiedzy nie zamelduje dziecka... Nie wiem jednak jak jest w sytuacji, gdy jesteście małżeństwem. Najlepiej jednak zrobić jak radzi Gochna
 
 
Voodoo Doll 
Poczatkujacy


Dołączyła: 07 Sie 2011
Posty: 10
Wysłany: Sob Sie 20, 2011 5:15 pm   

koti napisał/a:
Witam,pisalam przed chwila na temat rejestracji dziecka w Nl,ale chodzi mi o to ze ja nie zagadzam sie zeby nasze dziecko mialo tylko jego nazwisko,a on nie godzi sie na dwa nazwiska dla malenstwa,grozi ze i tak postawi na swoim bo odrazu po porodzie pojdzie do Gemente i nawet nie bede wiedziala kiedy a zarejestruje dziecko tylko na swoje nazwisko i nie bede juz miala nic do gadania bo bedzie po fakcie a do rejestracji dziecka wystarczy jeden z rodzicow,czyli on za moimi plecami!!:-( Jak moge sie bronic? Czy rzeczywiscie jest tak jak on mi wmawia??????


koti,ojciec dziecka praktycznie nie może NIC bez Twojej osoby i bez Twojej zgody,wiec nie masz najmniejszych powodow do niepokoju.


Nie mam pewności czy w miedzyczasie prawo w tej kwestii nie uleglo zmianom,ale jeszcze 3 lata temu w/g prawa holenderskiego ojciec dziecka mogl uznac dziecko przed urzednikiem Gemeente do 6-go miesiaca ciazy(oczywiście na spotkaniu w sprawie uznania dziecka musieli byc obecni tak matka,jak i ojciec dziecka). Po przyjsciu dziecka na swiat jedyna droga,to uznanie dziecka na drodze sadowej.To kosztuje i to calkiem sporo.
Pisze naturalnie o sytuacji kiedy rodzice dziecka nie sa malzenstwem.

Proponuje Ci,abys zglosila sie do najblizszego juridish loket,a tam uzyskasz wskazowki co mozesz,a czego nie w Twojej sytuacji.

Przydatne linki :

http://www.rijksoverheid....-moeder-en-kind



http://www.juridischloket.nl/Pages/default.aspx

W kwestii podwójnego nazwiska - nie wydaje mi sie by byla taka mozliwosc ani tutaj,ani w Polsce.Mogę się mylić,ale na 99% - musisz wybrac,czy dziecko ma nosic Twoje nazwisko panienskie,czy tez nazwisko ojca.


Jeszcze coś:

Erkennen of ouderlijk gezag krijgen van je kindje indien je ongehuwd bent
Wanneer je dit niet bent dien je een procedure te starten om juridisch vaderschap te krijgen om na de geboorte allerlei soorten van ellende te voorkomen. Er is een verschil tussen erkenning en gezag. Bij erkenning gaat een man familierechtelijke betrekkingen aan met het kind; hij wordt door erkenning de wettelijke vader. Hij is echter geen wettelijke vertegenwoordiger. Hiervoor moet een man het gezag hebben over het kind. Met gezag is de man de wettelijke vertegenwoordiger en kan hij rechtshandelingen verrichten namens het kind, zoals het zetten van een handtekening. Het feit dat een man gezag heeft over een kind, zegt niets over de familierechtelijke betrekkingen. Ook een niet-ouder kan gezag hebben over een kind. Wil een gezagdrager ook de wettelijke vader zijn van een kind, dan moet hij het kind erkennen. Erkenning kun je reeds voor de geboorte regelen. Wettelijk gezag, indien niet automatisch verkregen, na de geboorte. Lees meer over ouderlijk gezag.

Zródło: http://www.kindjeopkomst....-je-regelen.htm

Kolejny przydatny link:

http://zakelijk.infonu.nl...vaderschap.html
Ostatnio zmieniony przez Voodoo Doll Sob Sie 20, 2011 5:53 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Sob Sie 20, 2011 7:21 pm   

koti,
nie masz sie co martwic.
Dziecko rodzicow, ktorzy nie maja slubu, otrzymuje nazwisko matki.
Jezeli ojciec chcialby dac dziecku swoje nazwisko, rodzice w czasie ciazy musza wystapic o erkenning ongeboren vrucht. Zalatwic to mozna w gemente i oboje rodzice musza podpisac. Z gemente rodzice otrzymuja dokument, ktory nalezy zabrac ze soba do szpitala na czas porodu.
Dokument ten daje sie dla poloznej, ktora wpisuje dane dziecka, z ktorymi nalezy sie dalej udac do gemente w celu zarejestrowania dziecka.
Za erkenning ongeboren vrucht nie placi sie nic.
Informacje mam z przed 3-ch m-cy, syn z synowa (bez slubu) tak zalatwiali aby dziecko mialo nazwisko ojca.
Pomimo tego, ze dziecko ma nazwisko ojca, to jeszcze nie znaczy, ze ojciec ma pelne prawa do dziecka. Aby ojciec mial pelne prawa do dziecka (takie same jak matka), musi wystapic do sadu i uznac dziecko, tak zwany gezag.

http://www.peuteren.nl/zw...oren_vrucht.php
Ostatnio zmieniony przez Jagoda97 Sob Sie 20, 2011 7:23 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bejupi 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Gru 2010
Posty: 670
Wysłany: Sob Sie 20, 2011 7:39 pm   

vrucht lol
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Sob Sie 20, 2011 7:45 pm   

bejupi napisał/a:
vrucht lol





kolejny blyskotliwy komentarz .... brak slow :074:
 
 
bejupi 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Gru 2010
Posty: 670
Wysłany: Sob Sie 20, 2011 8:24 pm   

przeciez to zabawne uzycie tego slowa
jakby nie mozna uzyc slowa kind
 
 
koti 
Poczatkujacy
koti

Wiek: 36
Dołączyła: 27 Kwi 2009
Posty: 3
Skąd: Veghel
Wysłany: Sob Sie 20, 2011 8:54 pm   

Dziekuje za informacje,bardzo mi sie przydaly
 
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Sob Sie 20, 2011 9:19 pm   

Jagoda97 napisał/a:
koti, nie masz sie co martwic.
Dziecko rodzicow, ktorzy nie maja slubu, otrzymuje nazwisko matki.


nie... to rodzice wybieraja jakie nazwisko bedzie nosilo pierwsze wspolne dziecko... kazde kolejne otrzymuje je juz automatycznie jak pierwsze...

i nie ma znaczenia czy jest sie po slubie czy nie... roznica jest taka, ze bez slubu ojciec ot tak nie moze dziecka zameldowac, bo nie ma praw rodzicielskich...

a po slubie... trzeba z ksiazeczka slubna, paszportem i zaswiadczeniem ze szpitala/czy tez od poloznej isc do gemeente...

i w Holandii dziecko moze miec jedno nazwisko... albo po matce albo po ojcu... nie ma opcji 2 nazwisk...
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Pon Sie 22, 2011 10:18 am   

W szpitalu dadzą Ci papiery potrzebne do zarejestrowania dziecka. Idź poproś o nie wcześniej i trzymaj je pod poduszką ;-) Bez tych papierów nic nie zrobi.
_________________
Dumny Polak
 
 
Izia
Poczatkujacy

Dołączył: 20 Sie 2007
Posty: 25
Wysłany: Wto Sie 23, 2011 7:03 pm   

Witaj Koti.
W Polsce dziecko ze zwiazku partnerskiego moze miec dwa nazwiska/ojca i matki/.
Ostatnio zmieniony przez Izia Wto Sie 23, 2011 8:57 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Voodoo Doll 
Poczatkujacy


Dołączyła: 07 Sie 2011
Posty: 10
Wysłany: Wto Sie 23, 2011 10:54 pm   

Izia napisał/a:
Witaj Koti.
W Polsce dziecko ze zwiazku partnerskiego moze miec dwa nazwiska/ojca i matki/.


Podaj proszę zródło potwierdzające tę informację.
 
 
Mucha_75 
Gaduła nad gadułami :-)
Mucha

Pomógł: 13 razy
Wiek: 49
Dołączył: 28 Gru 2008
Posty: 624
Skąd: Schiedam, GA
Wysłany: Wto Sie 23, 2011 11:10 pm   

Art 88 par 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego,
Cytat:
Art. 88. § 1. Dziecko, co do którego istnieje domniemanie, że pochodzi od męża matki, nosi nazwisko będące nazwiskiem obojga małżonków. Jeżeli małżonkowie mają różne nazwiska, dziecko nosi nazwisko wskazane w ich zgodnych oświadczeniach. Małżonkowie mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka.
i dalej
Cytat:
Art. 89. § 1. Jeżeli ojcostwo zostało ustalone przez uznanie, dziecko nosi nazwisko wskazane w zgodnych oświadczeniach rodziców, składanych jednocześnie z oświadczeniami koniecznymi do uznania ojcostwa. Rodzice mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Jeżeli rodzice nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. Do zmiany nazwiska dziecka, które w chwili uznania już ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda.

Czyli wychodzi, że nawet dziecko ze związku małżeńskiego może mieć dwa nazwiska.
Ostatnio zmieniony przez Mucha_75 Wto Sie 23, 2011 11:14 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Damianos 
Gaduła

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 20 Cze 2009
Posty: 173
Wysłany: Wto Sie 23, 2011 11:14 pm   

Izia napisał/a:
W Polsce dziecko ze zwiazku partnerskiego moze miec dwa nazwiska/ojca i matki/.

Ale tak czy siak autorce chodzi o zarejestrowanie dziecka w NL a nie PL.

Voodoo Doll napisał/a:
Podaj proszę zródło potwierdzające tę informację.

http://malzenstwo.wieszja...artnerskim.html
Ale dzieje się tak tylko w przypadku, gdy dziecko urodziło się z związku małżeńskiego i każdy z rodziców po ślubie pozostał przy swoim nazwisku.
Natomiast gdy dziecko urodziło się z zwiąsku pozamałżeńskiego (tak jak w tym przypadku) może mieć tylko jedno nazwisko.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group