NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Oostblok- niewiedza czy ignorancja?
Autor Wiadomość
Gryzomir 
Gaduła


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 136
Wysłany: Czw Lis 12, 2009 8:19 pm   

singelnl napisał/a:
Ja nie widze w tym okresleniu nic takiego !!

Przeciez pochodzimy ze wszchodniej czesci Europy tak jak Francuzi z zachodniej.

To jak proponujesz zeby Holendrzy okreslali Polakow ?
" Polacy mieszkajacy przed rosyjska granica ale jeszcze nie na wszchodzie ???" :082:

Wnioskuje ze masz kompleksy na tym punkcie.


No coz. Nie musialem dlugo goglowac, bez trudu znalazlem kilka okreslen slowa Oostblok:

Autoweek
http://www.autoweek.nl/au...via-16-75pk-GLX
"’Genoeg gelachen’, kopte Skoda nogal provocerend in een advertentie voor de Octavia. Om daarmee af te rekenen met het negatieve (Oostblok-)imago. Onder de vleugels van VW moet Skoda met de Octavia de concurrentie nu serieus te lijf gaan."

Knack.be - belgijski blog
http://knack.rnews.be/blo...kers--m-v-.html
"(...)Terwijl in populaire media af en toe nog denigrerend gebruik wordt gemaakt van de term "Oostblok" als een kofferwoord voor al onze negatieve associaties en vooroordelen omtrent al die landen in het verre en minder verre oosten, lijken filmmakers vooral oog te hebben voor de positieve impact van deze voormalige Oostblokkers op de lokale gemeenschap. (...)"

Holenderski blog
http://www.scholieren.com...n-de-zomer-door
"Daarnaast laten Nicolette en Dennis je elke zondagavond de leukste plekjes van het Oostblok zien; vooral eerstgenoemde is na haar reis een grote fan van dit vaak negatief afgeschilderde deel van Europa geworden."

Najbardziej trafne jest okreslenie z belgijskiego blogu
"(...) denigrerend (...) term "Oostblok" als een kofferwoord voor al onze negatieve associaties en vooroordelen omtrent al die landen"

Nie chce uchodzic za weterana ale mieszkajac w tym kraju od paru ladnych lat zdazylem wyczulic sie na wiele niuansow panujacych w tym spoleczenstwie. W kazdym razie z duza rezerwa podchodze do Holendrow wiedzac ze 44% z nich za najwiekszy probrem Unii Europejskiej uwaza otwarte granice dla Polakow.
Ostatnio zmieniony przez Gryzomir Czw Lis 12, 2009 8:25 pm, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
singelnl 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Sie 2009
Posty: 206
Wysłany: Czw Lis 12, 2009 8:25 pm   

tja

a moze my Polacy przyznajmy sie szczerze jak okreslamy ludzi pochodzacych z Ukrainy, Rosji , Bialorusi itd.???

Ja naprawde nie widze w tym okresleniu nic zlego !!
My poprostu pochodzimy ze wschodu a cechy jakie mamy to chyba kazdy wie :038:
 
 
ajax4ever 
PRZYJACIEL FORUM

Pomógł: 12 razy
Wiek: 34
Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 439
Wysłany: Czw Lis 12, 2009 8:28 pm   

suska napisał/a:
A i jeszcze takie jedno pytanie- tez Wam przeszkadza, kiedy Holendrzy nagminnie (niestety wsrod moich znajomych panuje takie przekonanie) twierdza, ze Polska lezy we wschodniej Europie? ;) Niby mala roznica, wschodnia czy srodkowa, ale jakos mi to dziala na nerwy :P


Holendrzy często dzielą Europę na dwie części (w sumie nie tylko Holendrzy, a po prostu ludzie wychowani w Holandii). Niemcy uważają za kraj należący do Europy Zachodniej, a reszta po prawej stronie Niemiec to Europa Wschodnia.

Ogólnie są bardzo słabi z geografii, a szczególnie tej części Europy, do której nie jeżdżą latem wygrzewać się na słońcu czy zimą jeździć na nartach. Opowiedzą Ci dokładnie co można zwiedzić w Barcelonie lub że w lloret de Mar są świetne imprezy, ale zapytaj ich o stolicę Polski czy Ukrainy to odpowiedzą: yyyyy... I tu mowa o stolicach, nie wspomnę nawet o tym, że są zdziwieni że w Polsce są góry czy na północy mamy morze.

Dlatego mi się wydaję, że słowo 'oostblok' to zwykła niewiedza, ponieważ bardzo mało wiedzą co się dzieje 'po prawej stronie' Europy :083:
Ostatnio zmieniony przez ajax4ever Czw Lis 12, 2009 8:30 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
sylwia_lelystad 
Gaduła nad gadułami :-)
zajeta..xD


Pomogła: 13 razy
Wiek: 33
Dołączyła: 10 Wrz 2009
Posty: 826
Skąd: Lelystad schiphol
Wysłany: Czw Lis 12, 2009 8:35 pm   

Gryzomir napisał/a:
W kazdym razie z duza rezerwa podchodze do Holendrow wiedzac ze 44% z nich za najwiekszy probrem Unii Europejskiej uwaza otwarte granice dla Polakow.


Szczerze ? Ja to z rezerwa podchodze do wszystkim...wiecej mnie obchodzi jak polacy podkopuja pode mna dolki niz jak holender powie oostblok pewnie czesto nie zdajac sobie sprawy z tego co mowi. Jasne jakies pseudo smieszne zarty itp. - to zawsze bronie polski, ale to nie zmienia faktu ze nie kazdy mysli zle mowiac oostblok.


:039:
_________________
...stoję, nic więcej i nic mniej niż człowiek
z każdą wadą i zaletą gotowa konsekwencje ponieść...
 
 
 
ajax4ever 
PRZYJACIEL FORUM

Pomógł: 12 razy
Wiek: 34
Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 439
Wysłany: Czw Lis 12, 2009 8:38 pm   

sylwia_lelystad napisał/a:
ale to nie zmienia faktu ze nie kazdy mysli zle mowiac oostblok.


Racja. Zdarzało mi się, że na lekcji historii nauczyciele którzy byli wielcy podziwu jak Polska się broniła na dwa fronty w czasie II WŚ używali zwrotu oostblok i nie sądzę by myśleli wtedy negatywnie o Polsce w tym przypadku.
Ostatnio zmieniony przez ajax4ever Czw Lis 12, 2009 8:38 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
AdG 
Nieśmiały użytkownik


Pomogła: 10 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 04 Paź 2009
Posty: 85
Wysłany: Czw Lis 12, 2009 10:36 pm   

A wedlug mnie to pozostalosc po "koude oorlog" i powstaniu muru w Niemczech, a jezeli juz tak bardzo mamy sie czepiac... Nie Holandia a Królestwo Niderlandów itd itd.

A to ,ze niektorzy niewiedza gdzie dokladnie Polska lezy (tak, dobrze czytasz) to juz inna kwestia...

no ale to tylko moje skromne zdanie ... :039:
_________________
don't hate me because you ain't me
 
 
pani_puchatkowa 
Super gaduła

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 08 Lut 2009
Posty: 355
Wysłany: Pią Lis 13, 2009 7:51 am   

AdG napisał/a:
a jezeli juz tak bardzo mamy sie czepiac... Nie Holandia a Królestwo Niderlandów itd itd.
Pokaż mi Holendra który tak mówi o Holandii a potem pokaz mi jeszcze Polaka który mówi o Polsce jak o oostbloku. Myślę, że nie warto gdybać dlaczego tak się dzieje tylko warto zapytać u źródła czyli jak to usłyszycie to zapytajcie dana osobę dlaczego tak mówi i czy w ogóle wie co to oznacza.
Ostatnio zmieniony przez pani_puchatkowa Pią Lis 13, 2009 7:56 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Pią Lis 13, 2009 8:30 pm   

Ja skorzystałem z okazji i zapytałem w większym gronie.Odpowiedz prosta i bez podtekstów.Otóż Ostblok to wg moich rozmówców dawny układ krajów Europy wschodniej wraz z ZSRR,czyli skrzyżowanie Układu Warszawskiego z ówczesnym RWPG.Kraje europy wschodniej i środkowej należały do tych organizacji i tworzyły tzw.blok wschodni.Kiedyś pewnie odpowiedzieliby że to kraje bloku komunistycznego czy kraje stalinowskie.
 
 
Gryzomir 
Gaduła


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 136
  Wysłany: Pią Lis 13, 2009 10:41 pm   

Wedlug Pieszyce (Holendra z konkurencyjnego forum) Oostblok czy tez Oostblokker jest minachtig czy tez disrespectful.
Pytanie dla forumowiczo za 100 zlotych jak to bedzie po polsku? W kazdym razie ponizajace i wyrazajace brak szacunku.

Hai Gryzomir,

Welkom op Polenforum.nl, we hopen dat je snel je plek gevonden hebt en je thuis zult voelen.

Oostblok:

Voor mij persoonlijk bestaat het Oostblok allang niet meer, voor mij is het Midden en Oost Europa, met het door ons geliefde land Polen in Midden Europa en niet zoals velen schrijven en zeggen, in Oost Europa.

Omdat ik al niet meer de jongste ben, kan ik wel enkele dingen proberen duidelijk te maken.

Destijds was het “Oostblok” alles wat achter het IJzeren Gordijn en de Muur lag, men was daar gezien de verhalen, van hen welke de gewelddadigheden daar in WWII kenden, bang voor. Er ging ook een onbekende, maar sinistere dreiging van uit, omdat de oppermacht, de Sovjet, niet iets was waar mee te spelen viel.

Dit gold niet alleen voor Rusland, maar ook voor Polen, Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Roemenië kortom alle landen welke door de Sovjettroepen bezet waren en in het Warschaupact zaten op. Terecht? Op dat moment misschien wel, immers er was een koude oorlog welke elk moment kon escaleren.

Na de val van de Muur en het IJzeren Gordijn, bleef men deze landen het Oostblok noemen, naar mijn bescheiden mening totaal onterecht. Journalisten heden ten dage, schrijven nog steeds als ze het over Polen hebben, “over dat land in Oost Europa”.

Vele mails mijnerzijds over deze onwil, het juist te benoemen zijn reeds door mij verstuurd, antwoord krijg je zeer, zeer zelden.

Het blijven aanhalen van het “Oostblok” gebeurd ook vaak door hen, welke naar mijn mening gewoon niet verder willen denken, dus uit een vorm van arrogantie.

Veel Nederlanders, tenminste wanneer je ze spreekt, weten niets over Polen en zien alleen de negatieve feiten welke door een zeer kleine groep Polen gepleegd worden, ze zien niet dat de rest zich zeer hard werkt, om geld te verdienen, zodat ze straks in Polen hun dromen kunnen realiseren. Juist deze kleine groep irriteert mij weer mateloos.

Als je vraagt naar de Sovjet “Oostblok tijd” dan was het negatief, immers de toenmalige dreiging was te groot.

NU………………bestaat het Oostblok niet meer en iedereen die het zo blijft noemen, heeft voor mij het IQ van een garnaal. Ik kan het dus nu niet emotioneel benoemen, omdat het niet meer bestaat in het heden, voor mij is er een land waar ik zeer veel van hou en dat is Polen. De mensen welke mij hier op dit forum kennen weten hoe fanatiek ik daar in ben.

“Oostblok of Oostblokkers” zoals vele domme mensen de Polen benoemen is een minachting voor wat Polen is en wat de Polen zijn. Vaak haal ik in zulke discussies, Generaal Sosabowski aan ( ben gewezen Arnhemmer) en alle andere Polen aan welke hebben geholpen ons te bevrijden. Je praat tegen een MUUR op zo’n moment. Vergeet niet dat Nederland in een snel tempo aan het verrechtsen is, iets waar ik niet blij mee ben, dit zal zeker bijdragen aan de negatieve houden jegens de Polen in Nederland. Dit is echter totaal Onterecht, maar niet anders te verwachten van domme mensen, welke niet verder kijken dan de voelspriet van hun garnalenhoofd.

Ik kan me voorstellen dat Oostblok jou irriteert, doet het mij ook en velen op dit prachtige forum. Het wordt tijd dat men eens wakker wordt, dat men eens inziet, dat we allen mensen zijn met al onze hebbelijk en onhebbelijkheden, toch ben ik bang dat Nederland een zeer moeilijk leerling is.

Tot zover voor dit moment.

Mvg

Pieszyce


PS: Ups. Widze ze cenzura dziala. Za co moj poprzedni post zostal usuniety? Za milosc do ojczyzny?
Ostatnio zmieniony przez Gryzomir Pią Lis 13, 2009 11:25 pm, w całości zmieniany 7 razy  
 
 
duYster 
Super gaduła
Uwaga Baba!


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 03 Gru 2007
Posty: 247
Skąd: z domu
Wysłany: Sob Lis 14, 2009 10:11 am   

Coz... oostblok w swiadomosci niektorych osob bedzie jeszcze przez wiele lat "istnial"
Wydaje mi sie ze to mass media maja najwiekszy wplyw na to jak ludzie ten kraj i naszych sasiadow postrzegaja. Czesto reportaze zaczynaja sie od slow: "in een voormalig oostblok land- Polen..." czy "landen van voormalig oostblok ..."
Ludzie nie beda sie wysiliac zeby poszukac chociazby w encyklopedii, jak wyglada historia tego kraju. Nie chca wiedziec, ze "Potato Republic of Poland" zaledwie 91 lat temu odzyskala niepodleglosc i ze jeszcze troche czasu zajmie, zanim "dogoni" reszte europy.
(mam jednak nadzieje, ze stanie sie do dopiero po moim trupie :033: )

Wszak latwo jest nabijac sie ze slabszego...

Inna inszosc- moze tylko ja sie z tym fenomenem spotkalam, ale wiele Polakow wypowiada sie z ironia o krajach takich jak Ukraina czy Litwa.
I ze wyobrazenie o tych krajach jest inne niz rzeczywistosc.
:039:
_________________
Racja jest jak dupa, kazdy ma swoja...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group