NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Gochna H
Pon Mar 11, 2013 6:43 pm
Przewodnik po zakupie nieruchomości w Holandii
Autor Wiadomość
pweein 
Poczatkujacy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lip 2008
Posty: 32
Skąd: Rotterdam
  Wysłany: Śro Mar 18, 2009 10:55 pm   Przewodnik po zakupie nieruchomości w Holandii

Zakup nieruchomości jest nie tylko jednym z najpoważniejszych zakupów w życiu każdego z nas, ale również jednym z najbardziej skomplikowanych. Na skomplikowanie składa się szereg przepisów prawnych związanych ze stanem prawnym i faktycznym nieruchomości, ale również proste pułapki jakie czyhają na nas podczas zakupu domu. Poniżej przedstawimy kilka z tych holenderskich pułapek:

zakaz wynajmu nieruchomości


W zakupie nieruchomości warto zwrócić uwagę na to, czy możemy ją w przyszłości wynajmować. Poprzedni właściciel, zwłaszcza firma developerska, ma prawo do zapisu w akcie notarialnym nieruchomości ograniczeń jej wynajmu częściowo na okres kilku lat, bądź całkowicie.

planowane remonty wspólnoty mieszkaniowej


Wspólnoty mieszkaniowe mogą planować w całym bloku mieszkalnym kosztowny remont, który będzie finansowany z kieszni właścicieli mieszkań. Warto prześledzić plany inwestycyjne wspólnoty mieszkaniowej na kilka następnych lat, np. remont elewacji, wymianę okien. Problem ten dotyczy głównie mieszkań.

wysokie opłaty serwisowe wspólnoty mieszkaniowej


Atrakcyjne cenowo mieszkanie, może mieć często wysokie koszty serwisowe. Warto zwrócić uwagę na to ile co miesiąc będziemy zobowiązani płacić wspólnocie i co wchodzi w zakres opłat. Często w cenie jest ogrzewanie, ale nie gaz czy woda. Problem ten dotyczy głównie mieszkań.

planowane wyburzenie nieruchomości


Atrakcyjnie na pierwszy rzut oka nieruchomość, może być obiektem rozbiórki. Powinien nas o tym powiadomić pośrednik, ale czasami ta czynność może być na tyle odległa czasowo, że jedynie gmina w planach zagospodarowania przestrzeni, będzie miała podobne informacje.

wady budowlane nieruchomości


Atrakcyjna nieruchomość może mieć wady budowlane, które ciężko jest przeciętnym kupującym nieruchomość zaobserwować. Wysoki stan wód gruntowych, wadliwe fundamenty to tylko kilka z możliwych scenariuszy.

wyposażenie domu


Przed zakupem domu warto zaznajomić się z listą wyposażenia, które otrzymujemy wraz z nieruchomością. Ta lista to też ważny element negocjacji nieruchomości, oprócz ceny. Warto zwócić uwagę na to czy ważne rzeczy takie jak piec centralnego ogrzewania, są aby na pewno na wyposażenu domu i czy np. nie są tylko wynajmowane.

W każdym przypadku, te i inne pułapki mogą częściowo lub całkowicie skomplikować nasze przyszłe użytkowanie domu. Nigdy w takich wypadkach nie zaszkodzi opinia specjalisty, który z bagażeniem doświadczenia wszystkie te pułapki zna i może nas przed nimi ustrzec, jeszcze zanim zdecydujemy się kupić problematyczny dom.

Przemysław Wein
doradca prawny d/s prawa własności, pośrednik w obrocie nieruchomościami w Holandii

Thinkwise Solutions Ltd.
Henri Jonaslaan 91
6217 NN Maastricht
tel. 0031613904531
[email protected]
www.pilnieszukam.pl
kvk: 14111939
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Pią Mar 20, 2009 12:19 pm   

Wlasnie mam dom z calkowitym zakazem wynajmu. Mozesz powiedziec, czy mozna to jakos legalnie obejsc lub zmienic oraz czym grozi zlamanie takiego zapisu?
_________________
Dumny Polak
Ostatnio zmieniony przez jso Pią Mar 20, 2009 12:23 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pweein 
Poczatkujacy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lip 2008
Posty: 32
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Nie Mar 22, 2009 11:11 pm   

Witam, można to legalnie obejść podnajmując pokoje, to nie jest najczęściej zakazane. Poza tym, dopóki samemu jest się zameldowanym, mieszka się w nieruchomości, nikt nie powinnien robić problemu z podnajmu. Czy zakaz jest czasowy czy okresowy?

P.Wein
Przemysław Wein
doradca prawny d/s prawa własności, pośrednik w obrocie nieruchomościami w Holandii

Thinkwise Solutions Ltd.
Henri Jonaslaan 91
6217 NN Maastricht
tel. 0031613904531
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Pon Mar 23, 2009 4:06 pm   

Umowa nie okresla konca terminu zakazu, wiec jest pewnie nieokreslony :072:

W kazdym razie planowalem podnajmowac jedynie pokoj poki co, wiec i tak nie jest zle. Dziekuje za informacje!
_________________
Dumny Polak
 
 
Batang 
Poczatkujacy
Bati

Wiek: 44
Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 10
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Sob Gru 19, 2009 8:13 am   

A ja mam pytanie, jestem wlascicielem mieszkania w apartamentowcu zarzadzanym przez administracje. Zadalem pytanie o wymiane okien, i uslyszalem ze to administracja powie mi kto i za ile moze mi to zrobic i nie ma innej drogi mozliwosci wymiany tych okien, Cena jaka uslyszalem powalila mnie z nog. A konkretnie to koszt okolo 28 tys € za wymiane wszytskich okien w mieszkaniu o pow.55 m2! Orientowalem sie w cenach takiej wymiany i koszty sa o wiele wiele nizsze niz przedstaione przez administracje przynajmniej o 15 tys € w firmach ktore takie uslugi proponuja. Czy administracja moze mi nakazac do kogo mam sie zwrocic o wymiane okien i narzucic swoja decyzje pomimo ze jestem wlascicielem mieszkania ? Nie jest to zaden budynek socjalny ani tez mieszkanie czynszowe. Dziekuje za odpowiedz.
 
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Sob Gru 19, 2009 8:36 am   

tak moze , moga tez o wiele wiecej i niestety nie wygrasz z nimi .Ale nie wydaje mi sie by oni wybrali tak droga fime. Pozatym takie sprawy jak wymiana okien w bloku /wiezowcu sa planowane wspolnie ze wzgledu na ogromne znizki.
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
dorota99 
Poczatkujacy

Dołączyła: 04 Cze 2009
Posty: 2
Wysłany: Śro Lut 17, 2010 2:46 pm   dora

witam, mam pytanie, otoz staramy sie z mezem o kredyt hipoteczny na dom w Holandii (maz holender z zlasna firma) Ma firme 2 lata wiec za krotko na otrzymanie kredytu. Chcielibysmy kredyt na polowe wartosci domu (druga czesc posiadamy). Od grudnia 2009 maz mnie zatrudnil w swojej firmie na czas nieokreslony, czy jest mozliwosc, ze ja otrzymam kredyt hipoteczny (50%wartosci mieszkania)? Prosze o odpwoiedz
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Lut 17, 2010 4:41 pm   

dorota99, jesli macie polowe w gotowce to o ile nie idzie o milony to napewno dostaniecie . A jak firma dobrze prosperuje i ma wystarczajace dochody za ostatnie 2 lata to i czesciowo moga uwzglednic i dochody firmy.
Nie przejmum sie bedzie ok :)
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group