NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy pracodawca moze zazadac godzin nadliczbowych ??
Autor Wiadomość
SnowFlake 
Poczatkujacy


Dołączyła: 08 Wrz 2009
Posty: 30
Skąd: Rotterdam
  Wysłany: Wto Mar 02, 2010 2:09 pm   Czy pracodawca moze zazadac godzin nadliczbowych ??

Nutruje mnie pewne zagadnienie . Sprawa po krotce wyglada w ten sposob . Moj narzeczony jest specjalista w pewnej dziedzinie . Pracuje na 6 miesieczny kontrakcie , w ktorym jest napisane ze w razie wystapienia koniecznosci jest on zobowiazany do pracy w godzinach nadliczbowych , nie odplatnych .

W ostatnich 3 tygodniach zmarly 2 osoby z jego zespolu a w zwiazku z presja kilka osob z jego zespolu zrezygnowalo . Pojawilo sie pytanie ze strony menagera czy moze on pracowac od 8 rano do 21 dopoki sytuacja sie nie unormuje . Oczywiscie nie wyrazil na to zgody, poniewaz daleko dojezda to miejsca pracy .

Przedstawiciel ARBO w jego przedsiebiorstwie potwierdzil ze taka sytuacja jest zgodna z prawem . Czy to prawda ? Bo mnie osobobiscie nie chce sie w to wierzyc , ze pozwala sie ludziom pracowac po 80 godzin / tygodniowo .

Czy ktos zna zapisy prawne co do takich sytuacji ? Bede wdzieczna za podzielenie sie swoja wiedza .
Ostatnio zmieniony przez SnowFlake Wto Mar 02, 2010 2:11 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MiniSmurfin 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 19 Kwi 2008
Posty: 733
Skąd: Alphen a/d Rijn
Wysłany: Wto Mar 02, 2010 3:07 pm   

A co pisze w CAO ? W moim jest czarno na bialym, ze max 10h na dobe , tak na chlopski rozum nikogo nie mozna zmusic by pracowal po 13 h.
 
 
 
SnowFlake 
Poczatkujacy


Dołączyła: 08 Wrz 2009
Posty: 30
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Wto Mar 02, 2010 3:13 pm   

Wiesz nie wiem jak sie ma cao do tego co jest zawarte w tym kontrakcie . Wiadomo przeciez , ze wszystko ma swoje malutkie kruczki . Nie wiem - to pytam .

[ Dodano: Wto Mar 02, 2010 3:21 pm ]
A poza tym nie wiem czy on sie kwalifikuje pod CAO , bo przeciez CAO to zbior zasad dla pracownikow tymczasowych , a on nie jest tak owym .

Czy ktos moze mi przyblizyc wiecej na temat godzin nadliczbowych a i zapisow prawnych ?
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Wto Mar 02, 2010 3:28 pm   

CAO obowiazuje wszystkich pracownikow danej firmy - chyba ze jest zatrudniony jako ZPP (wlasna dzialalnosc) to wtedy CAO go chyba nie chroni.
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
SnowFlake 
Poczatkujacy


Dołączyła: 08 Wrz 2009
Posty: 30
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Wto Mar 02, 2010 4:12 pm   

m4rcin, a jak mam szukac CAO nie dla pracownikow tymczasowych, ogolnie , po holendersku ? Jest jakas oficjalna strona ? Szukalam w Google ale wyskakuja mi wyniki poszukiwania po polsku i ma to niewiele wspolnego z tematem .

Z gory dzieki .
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Wto Mar 02, 2010 6:54 pm   

w kontrakcie powinno byc zapisane jakie CAO obowiazuje
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
MiniSmurfin 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 19 Kwi 2008
Posty: 733
Skąd: Alphen a/d Rijn
Wysłany: Śro Mar 03, 2010 3:18 pm   

SnowFlake, jasli chcesz szukac w necie to wpisujesz branze + CAO i powinnas znalesc .
 
 
 
SnowFlake 
Poczatkujacy


Dołączyła: 08 Wrz 2009
Posty: 30
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Śro Mar 03, 2010 3:39 pm   

Hmmm dzieki ...

Mialam watpliwosci poniewaz to jest amerykanska firma i oni maja swoja ´Policy' .

Poszukam z ciekawoscia.


Dzieki za odpowiedzi :)
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Mar 03, 2010 4:06 pm   

SnowFlake, tak pracodawca moze porosic /zazadac nadgodzin w naglych sprawach. Nie moze zadac by pracownik pracowal dluzszy czas 6 dni w tyg . Jest tez limit co sie tyczy nadgodzin. Pracownik ma prawo ( sprawdz w CAO ) do danej ilosci wolnych weckendow w skali roku. W pracy gdzie sie czesto zdarzaja nadgodziny ilosc nadgodzin w skali miesiaca jest tez odgornie przez CAO ustalone .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
mikka 
Gaduła
Fire, walk with me!

Pomógł: 5 razy
Wiek: 40
Dołączył: 02 Lis 2009
Posty: 173
Skąd: Tilburg
Wysłany: Śro Mar 03, 2010 4:22 pm   

Wiadomo że ogólnie obowiązują jakieś tam przepisy dotyczące czasu pracy, ale dużo zależy od tego co się znajduje w Labour Agreement Twojego narzeczonego. Zwłaszcza jeśli jest specjalistą i tego typu wydłuzenie czasu pracy nie ma charakteru stałego, ale na pewno jakieś limity są.
_________________
BICheck - weryfikacja kont bankowych [nowa wersja]
 
 
 
SnowFlake 
Poczatkujacy


Dołączyła: 08 Wrz 2009
Posty: 30
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Czw Mar 04, 2010 5:01 pm   

zo ... Mikka i baileys, dzieki za info := ))
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group