NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
TELC
Autor Wiadomość
siemej 
Gaduła

Dołączyła: 02 Sty 2009
Posty: 158
Wysłany: Pon Cze 07, 2010 11:35 pm   TELC

Witam...
Szukam w internecie juz troche czasu i chyba skonczyla mi sie cierpliwosc.
Mam takie male pytanko...a raczej 2. Czy zdawal ktos z Was egzamin na certyfikat TELC poziom B1 lub B2?? I czy ten certyfikat zdany na poziomie B1 juz zwalnia z matury czy nie ma takiej mozliwosci? Pytania te kieruje do osob, ktore cos takiego przechodzily.

Jezeli ktos nie ma nic ciekawego do powiedzenia i nie konkretnie w tym temacie to niech sie w ogole nie wypowiada. Prosze tylko o porzadne, sprawdzone informacje.

Z gory dziekuje :)
_________________
niewazne ile mamy....zawsze chcemy wiecej....
Ostatnio zmieniony przez siemej Pon Cze 07, 2010 11:35 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Wto Cze 08, 2010 8:23 am   

Ja nie jestem w 100% pewna, ale na zdrowy razsadek wydaje mi sie, ze nie. Juz tlumacze dlaczego.
TELC z tego co czytam jest porownywalny z holenderskim NT2 (jesli chodzi o poziom-B1, B2 i funkcjonalnosc). Ale jak wiadomo, certyfikat NT2 nie jest tu dokumentem wystarczajacym by dostac sie np na studia. Trzeba najpierw ukonczyc VWO (odpowiednik naszego liceum z matura) lub z tego co sie orientuje- zdac egzaminy wstepne. Wiec podejrzewam, ze z tym certyfikatem jest podobonie- on co prawda otwiera drzwi, bo jezykowo jestes przygotowana do podjecia nauki wyzszej w danym jezyku, ale pozostale kryteria to inna bajka.

Poza tym nigdzie nie ma wzamianki o tym, by ten certyfikat faktycznie zwalnial z obowiazku posiadania swiadectwa maturalnego, wiec czemu mialoby tak byc.

Cytat:
Co gwarantuje certyfikat TELC?
międzynarodowy dokument językowy - uznawany przez kraje Unii Europejskiej i Urząd Służby Cywilnej w Polsce od poziomu B2
możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu zjednoczonej Europy
realną szansę na zdobycie lepszej pracy
możliwość zwolnienia z egzaminu lub zaliczenia kończącego lektorat języka obcego na UMCS
większą szansę dostania się na studia doktoranckie i uzyskania stypendium programu SOCRATES/ERASMUS


http://www.cnc.umcs.lubli...9&parentId=9#Co gwarantuje certyfikat TELC?
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
siemej 
Gaduła

Dołączyła: 02 Sty 2009
Posty: 158
Wysłany: Wto Cze 08, 2010 11:30 am   

suska napisał/a:
Poza tym nigdzie nie ma wzamianki o tym, by ten certyfikat faktycznie zwalnial z obowiazku posiadania swiadectwa maturalnego, wiec czemu mialoby tak byc.


Moze zle sformulowalam pytanie, bo nie zupelnie o to mi chodzilo. Wiadomo przeciez, ze zeby isc na studia to mature trzeba miec. Rozbiega sie o to, czy posiadajac taki certyfikat jest sie zwolnionym z jezyka obcego na maturze, a nie calkowicie z matury.

Dzieki Suska za porownanie poziomow miedzy NT2 a B1-B2 :)
_________________
niewazne ile mamy....zawsze chcemy wiecej....
 
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Wto Cze 08, 2010 11:47 am   

Tzn jezyk obcy jest na polskiej maturze obowiazkowy, wiec nic Cie z pisania tego na maturze nie zwolni. Wiec wciaz nie rozumiem pytania :P
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
siemej 
Gaduła

Dołączyła: 02 Sty 2009
Posty: 158
Wysłany: Wto Cze 08, 2010 12:58 pm   

Suska chodzi mi tylko o to, zeby pisac mature z j.pol., matematyki, a w rubryce j. obcy adnotacja, ze posiadam taki i taki certyfikat, ktory zwalnia z matury.
Czy wogole jest jeszcze cos takiego?
_________________
niewazne ile mamy....zawsze chcemy wiecej....
 
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Wto Cze 08, 2010 1:31 pm   

Nie, nic nie zwalnia Cie z pisania matury z jezyka obcego, nowozytnego : ). Jesli mowa oczywiscie o polskiej maturze ; )
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
Ainka 
Super gaduła
Princess of the Sun


Pomogła: 4 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 239
Skąd: Lodz
Wysłany: Wto Cze 08, 2010 1:48 pm   

siemej napisał/a:
Suska chodzi mi tylko o to, zeby pisac mature z j.pol., matematyki, a w rubryce j. obcy adnotacja, ze posiadam taki i taki certyfikat, ktory zwalnia z matury.
Czy wogole jest jeszcze cos takiego?


Bylo tylko na starej. Na nowej nie ma.
_________________
...And I am filled
With the sweetest devotion
As I, I look into your perfect face...
 
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Wto Cze 08, 2010 1:54 pm   

No starej nie pisalam, wiec nie wiem niestety. Ale na nowej na pewno nie ma takiej mozliwosci. Mam nadzieje, ze sie w koncu dogadalysmy : D
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
siemej 
Gaduła

Dołączyła: 02 Sty 2009
Posty: 158
Wysłany: Wto Cze 08, 2010 4:30 pm   

Ainka i Suska dzieki za odpowiedzi :) Mialam pisac wlasnie stara mature w 2002 i wiem, ze wtedy byly uznawane certyfikaty. Niestety "jakos" nie wyszlo wtedy z ta matura i tak sobie obiecalam z roku na rok, ze w koncu bede zdawac. Mialam malutki cien nadziei, ze teraz tez nie trzeba, bo u mnie samo slowo matura wywoluje "dziwne reakcje" :D stres niestety bierze u mnie gore i chcialam sobie go oszczedzic chociaz z jednego przedmiotu ;)
_________________
niewazne ile mamy....zawsze chcemy wiecej....
 
 
 
calendargirl288 
Super gaduła

Pomogła: 7 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 314
Skąd: Amsterdam / Gliwice
Wysłany: Wto Cze 08, 2010 7:33 pm   

matura z języka (na pewno angielskiego, bo innego nie pisałam) ma teraz formę takiego właśnie egzaminu na certyfikat (słuchanie, czytanie, pisanie i część ustna), więc jeśli zdajesz egzamin to na prawdę nie powinno być dla ciebie problemem napisanie matury. I chyba właśnie z tego założenia wychodzi szkolnictwo w Polsce, dlatego certyfikaty już nie zwalniają z obowiązku zdawania matury.
 
 
siemej 
Gaduła

Dołączyła: 02 Sty 2009
Posty: 158
Wysłany: Śro Cze 09, 2010 12:42 am   

Cytat:
calendargirl288
z tym problemem to niby tak i niby nie. Jak robilam TELC z niemieckiego to mozna powiedziec, ze nie bylo az tak zle. Egzaminatorzy mieli bardzo przyjazne podejscie, co napewno przemawialo na plus. Mimo wszystko nerwy byly. Moze i niepotrzebnie. Jezeli bym w koncu podeszla do matury to glownie chcialabym sie skupic na matematyce, bo z niej niestety kiepsko. "Talent" mam raczej do jezykow niz do przedmiotow scislych. A chyba kazda nerwowa osoba bylaby szczesliwa gdyby mogla chociaz z jednego przedmiotu nie robic sobie dodatkowego stresu ;) .
_________________
niewazne ile mamy....zawsze chcemy wiecej....
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group