NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ukończone Gimnazjum w PL, następnie tutaj HBO?
Autor Wiadomość
loyal 
Poczatkujacy
Loyal

Wiek: 30
Dołączył: 10 Lis 2011
Posty: 7
Skąd: Helmond
Wysłany: Czw Lis 10, 2011 4:23 pm   Ukończone Gimnazjum w PL, następnie tutaj HBO?

Witam , w Polsce ukończyłem gimnazjum . Czy to prawda że ze jeśli mam wszystkie świadectwa mogę tutaj od razu przejść do HBO ? albo chociaż do MBO Niveau 4 ? Rok czasu byłem w szkole językowej by tylko podszkolić gramatykę gdyż 7 lat w PL mieszkałem z ojczymem Holendrem i język dosyć dobrze ogarnąłem . Obecnie chodzę do szkoły ROC (MBO) Niveau 1 , jednak jest to dla mnie strasznie słaby poziom , i ostatnio rozmawiałem z nauczycielem , powiedział że w Holandii też jest gimnazjum i po nim zazwyczaj idzie się do Niveau 4 lub do HBO .
Proszę o odpowiedź .
 
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Czw Lis 10, 2011 4:31 pm   

loyal,

http://forum.niedziela.nl/viewtopic.php?p=4508
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
loyal 
Poczatkujacy
Loyal

Wiek: 30
Dołączył: 10 Lis 2011
Posty: 7
Skąd: Helmond
Wysłany: Czw Lis 10, 2011 11:28 pm   

ale nie moge znalesc dokladnej odpowiedzi na moje pytanie , nie moge dostac konkretnej odpowiedzi ? tak / nie
 
 
 
Katje 
Gaduła

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 14 Maj 2010
Posty: 137
Wysłany: Pią Lis 11, 2011 7:11 am   

Nie. Gimnazjum w PL jest rowne 'onderbouw' w NL, zeby isc do HBO, musialbys miec dyplom HAVO albo VWO.
Polskie gimnazjum reprezentuje inny poziom niz holenderskie. W NL gimnazjum nazywa sie onderbouw/bovenbouw gdzie ma sie lacine i/lub greke na poziomie VWO. A ty z samym polskim gimnazjum jestes jakby w polowie trajektu. Musialbys teraz najprawdopodobniej nostryfikowac swiadectwo ukonczenia gimnazjum w PL i isc tutaj do 4 HAVO/VWO. Inna opcja to skonczyc to MBO i wtedy isc na HBO, bo takie cos tez jest mozliwe, tylko wtedy chyba ma sie rok tak jakby wyrownawczy (z HBO na uniwerek jest napewno, a czy z MBO na HBO, to nie mam pewnosci).
 
 
loyal 
Poczatkujacy
Loyal

Wiek: 30
Dołączył: 10 Lis 2011
Posty: 7
Skąd: Helmond
Wysłany: Pią Lis 11, 2011 8:52 am   

Ta szkoła MBO to moim zdaniem jedno wielkie nic , nie dość by ją skończyć trzeba tam siedzieć około 5lat , to jeszcze oprócz tego zarobki wcale nie są takie dużo wyższe gdy ją skończę w porównaniu do zarobku gdybym jej nie skończył . Denerwuje mnie to że moja znajoma ze szkoły językowej została od razu przeniesiona do HAVO a po roku do HBO , z tym że ma 15lat a ja że miałem prawie 18 to wysłali mnie do tego zasranego ROC (MBO) niveau 1. W Polsce niedługo pisałbym maturę , a tu tutaj jestem strasznie do tyłu..
Ostatnio zmieniony przez loyal Pią Lis 11, 2011 8:55 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
ajax4ever 
PRZYJACIEL FORUM

Pomógł: 12 razy
Wiek: 34
Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 439
Wysłany: Pią Lis 11, 2011 11:08 am   

loyal napisał/a:
Ta szkoła MBO to moim zdaniem jedno wielkie nic , nie dość by ją skończyć trzeba tam siedzieć około 5lat , to jeszcze oprócz tego zarobki wcale nie są takie dużo wyższe gdy ją skończę w porównaniu do zarobku gdybym jej nie skończył . Denerwuje mnie to że moja znajoma ze szkoły językowej została od razu przeniesiona do HAVO a po roku do HBO , z tym że ma 15lat a ja że miałem prawie 18 to wysłali mnie do tego zasranego ROC (MBO) niveau 1. W Polsce niedługo pisałbym maturę , a tu tutaj jestem strasznie do tyłu..


MBO niv 1, to nie jest wysoki poziom, fakt... ale jak szybko przelecisz do MBO 4 to już inna bajka. Jak skończysz MBO niv. 4 to możesz zaczynać niektóre kierunki HBO od drugiego roku, wiem że np w InHolland jest taka możliwość, ale jakbym miał iść do HBO to nie wybierałbym InHolland.

Ta historyjka Twojej znajomej troszkę chyba jest przesadzona... bo jeżeli miała 15 lat to chyba nie przenieśli ją do 5tej klasy HAVO (czyli tej gdzie pisze się końcowy egzamin) po czym w wieku 16 lat poszła do HBO...? Na mój logiczny tok myślenia, coś tu nie gra.

Tak jesteś trochę do tyłu, jak praktycznie każdy kto musi się nauczyć języka by coś osiągnąć, lecz 5 lat by skończyć ROC MBO? Ja zrobiłem niv 3+4 w lekko ponad półtora roku, fakt że rozpocząłem od niv 3, ponieważ skończyłem HAVO. A nie zrobiłem HBO ponieważ szkoda mi było 4 lata na HBO, a nie potrzebowałem aż tak bardzo tego dyplomu.

Co do zarobków, to generalizujesz co nigdy nie jest dobre. Wszystko zależy od zawodu w jakim chcesz pracować.
 
 
 
pro_myk5 
Poczatkujacy
pro_myk5

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 49
Wysłany: Sob Lis 19, 2011 4:03 am   

Katje napisał/a:
Nie. Gimnazjum w PL jest rowne 'onderbouw' w NL, zeby isc do HBO, musialbys miec dyplom HAVO albo VWO.
Polskie gimnazjum reprezentuje inny poziom niz holenderskie. W NL gimnazjum nazywa sie onderbouw/bovenbouw gdzie ma sie lacine i/lub greke na poziomie VWO. A ty z samym polskim gimnazjum jestes jakby w polowie trajektu. Musialbys teraz najprawdopodobniej nostryfikowac swiadectwo ukonczenia gimnazjum w PL i isc tutaj do 4 HAVO/VWO. Inna opcja to skonczyc to MBO i wtedy isc na HBO, bo takie cos tez jest mozliwe, tylko wtedy chyba ma sie rok tak jakby wyrownawczy (z HBO na uniwerek jest napewno, a czy z MBO na HBO, to nie mam pewnosci).


W NL gimnazjum nazywa sie onderbouw/bovenbouw? Matko!
Holenderskie GIMNAZJUM (nazwa podobna, ale mylna) to nasze liceum +. Od pierwszego roku jest lacina i greka (choc to zalezy od gimazjum; czasami lacina w pierwszym roku, a greka dopiero od drugiego). Tak, kazde gimnazjum ( i KAZDA szkola) ma
onder- i bovenbouw. W 'onder'' wszyscy maja takie same przedmioty, a w 'boven'' pewne przedmioty sa obowiazkowe + wybor specjalizacji (a wiec odrzucenie pewnych innych przedmiotow. Dla przykladu - pierwsze 3 lata w 'onderbouw''- z jezykow ma sie holenderski, angielski, niemiecki, francuski, lacine i greke; w ramach ''specjalizacji'' w bovenbouw mozna odrzucic 2 jezyki, bo holenderski i angielaki naleza do ''pakietu'', a pozostle pakiety ''daja wybor kolejnych 2 jezykow'').
I tak dla scislosci - z racji nazwy: w PL gimazjum to nic innego jak szkola ''przejsciowa'' pomiedzy szkola podstawowa a srednia. W NL ''gimnazjum'' jest po szkole podstawowej, trwa 6 lat i obejmuje elite intelektualna, co ma sie nijak do polskiego systemu.


Z MBO jest bezposredni ''most'' do HBO (wystarczy zrozumiec skroty:)
 
 
Katje 
Gaduła

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 14 Maj 2010
Posty: 137
Wysłany: Nie Lis 20, 2011 9:46 am   

pro_myk5 napisał/a:
Katje napisał/a:
Nie. Gimnazjum w PL jest rowne 'onderbouw' w NL, zeby isc do HBO, musialbys miec dyplom HAVO albo VWO.
Polskie gimnazjum reprezentuje inny poziom niz holenderskie. W NL gimnazjum nazywa sie onderbouw/bovenbouw gdzie ma sie lacine i/lub greke na poziomie VWO. A ty z samym polskim gimnazjum jestes jakby w polowie trajektu. Musialbys teraz najprawdopodobniej nostryfikowac swiadectwo ukonczenia gimnazjum w PL i isc tutaj do 4 HAVO/VWO. Inna opcja to skonczyc to MBO i wtedy isc na HBO, bo takie cos tez jest mozliwe, tylko wtedy chyba ma sie rok tak jakby wyrownawczy (z HBO na uniwerek jest napewno, a czy z MBO na HBO, to nie mam pewnosci).


W NL gimnazjum nazywa sie onderbouw/bovenbouw? Matko!
Holenderskie GIMNAZJUM (nazwa podobna, ale mylna) to nasze liceum +. Od pierwszego roku jest lacina i greka (choc to zalezy od gimazjum; czasami lacina w pierwszym roku, a greka dopiero od drugiego). Tak, kazde gimnazjum ( i KAZDA szkola) ma
onder- i bovenbouw. W 'onder'' wszyscy maja takie same przedmioty, a w 'boven'' pewne przedmioty sa obowiazkowe + wybor specjalizacji (a wiec odrzucenie pewnych innych przedmiotow. Dla przykladu - pierwsze 3 lata w 'onderbouw''- z jezykow ma sie holenderski, angielski, niemiecki, francuski, lacine i greke; w ramach ''specjalizacji'' w bovenbouw mozna odrzucic 2 jezyki, bo holenderski i angielaki naleza do ''pakietu'', a pozostle pakiety ''daja wybor kolejnych 2 jezykow'').
I tak dla scislosci - z racji nazwy: w PL gimazjum to nic innego jak szkola ''przejsciowa'' pomiedzy szkola podstawowa a srednia. W NL ''gimnazjum'' jest po szkole podstawowej, trwa 6 lat i obejmuje elite intelektualna, co ma sie nijak do polskiego systemu.


Z MBO jest bezposredni ''most'' do HBO (wystarczy zrozumiec skroty:)


Hm mowisz, ze gimnazjum tutaj to liceum+? A ja jakos na poziomie polskiego gimnazjum (tutejszego onderbouw) bylam w ichnim gimnazjum, bo mialam lacine i greke, po 3ciej klasie zrezygnowalam z obu jezykow i bylam juz w VWO-Atheneum. I to nie jest dokonca prawda, ze w onderbouw maja wszyscy takie same przedmioty, przedmioty na poziome havo i vwo pokrywaja sie w 90% (havo nie ma laciny, greki i filozofii), ale maja inny poziom, a mavo ma jeszcze mniej przedmiotow i jeszcze nizszy poziom.
I nie powiedzialam, ze gimnazujm to onder-/bovenbouw, tylko ze gimnazjum nazywany jest onder-/bouvenbouw z lacina i/lub greka na poziomie VWO ;)
Mowiac, ze PL gimnazjum to onderbouw, mialam na mysli, ze inaczej tego sie nie da w sumie nazwac, bo 3 lata po podstawowce to faktycznie tutaj jest onderbouw, z tym, ze tutaj dochodza jeszcze poziomy mavo/havo/vwo.
Ich system szkolnictwa jest bardziej pomieszany i daje wiecej mozliwych sciezek niz polski, dlatego w sumie nie mozna jednego z drugim porownac.


'Elita intelektualna' :oops:
 
 
pro_myk5 
Poczatkujacy
pro_myk5

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 49
Wysłany: Pon Lis 21, 2011 1:17 am   

Katje napisał/a:
Hm mowisz, ze gimnazjum tutaj to liceum+? A ja jakos na poziomie polskiego gimnazjum (tutejszego onderbouw) bylam w ichnim gimnazjum, bo mialam lacine i greke, po 3ciej klasie zrezygnowalam z obu jezykow i bylam juz w VWO-Atheneum. I to nie jest dokonca prawda, ze w onderbouw maja wszyscy takie same przedmioty, przedmioty na poziome havo i vwo pokrywaja sie w 90% (havo nie ma laciny, greki i filozofii), ale maja inny poziom, a mavo ma jeszcze mniej przedmiotow i jeszcze nizszy poziom.
I nie powiedzialam, ze gimnazujm to onder-/bovenbouw, tylko ze gimnazjum nazywany jest onder-/bouvenbouw z lacina i/lub greka na poziomie VWO
Mowiac, ze PL gimnazjum to onderbouw, mialam na mysli, ze inaczej tego sie nie da w sumie nazwac, bo 3 lata po podstawowce to faktycznie tutaj jest onderbouw, z tym, ze tutaj dochodza jeszcze poziomy mavo/havo/vwo.
Ich system szkolnictwa jest bardziej pomieszany i daje wiecej mozliwych sciezek niz polski, dlatego w sumie nie mozna jednego z drugim porownac


I tu po części mówisz prawdę :041: Skoro nie można porównać szkół w Polsce i NL, to też i nie należy tego robić.

Pytanie w tym wątku dotyczy ukończonego w Polsce gimnazjum a HBO w Holandii. Tu bezpośredniego mostu nie ma.
Jest natomiast po skończeniu holenderskiego gimnazjum.
Gmatwanina z powodu tego samego słowa o różnym znaczeniu jest tu okropna :013: , dlatego zrozumienie różnic jest tak ważne.

Najpierw o pojęciu onder/bovenbouw. Występuje już w szkołach podstawowych (+ tam jest jeszcze dodatkowo ''middenbouw''). Kolejno w każdej szkole średniej jest o/bouw. Doskonale wiesz, skoro kończyłaś tutaj szkołę średnią, że w przypadku tutajszego gimnazjum pierwsze 3 lata to jednakowe przedmioty dla wszystkich (onderbouw), a potem w bovenbouw (kolejne 3 lata) część przedmiotów jednakowa, a część z ramach specjalizacji.

Nie pisałam, że w onderbouw wszyscy mają takie same przedmioty w takim sensie jak to zrozumiałaś. Nie pisałam, że przedmioty np. w HAVO mają ten sam zakres jak w tutejszym gimnazjum. Pisałam, że w danej szkole na poziomie np.HAVO w onderbouw wszyscy mają takie same przedmioty, a w bovenbouw następuje ich zróżnicowanie z racji wybranej specjalizacji. Takie zróżnicowanie dotyczy wszystkich szkół w ich własnym zakresie.

Tak dla porządku: jeśli mowa o tutejszych szkołach średnich, to faktycznie trudno porównać je do polskiego systemu. Myślę, że takie ich określenie może być najwyraźniejsze:
- VMBO-tl (dawne MAVO) - liceum 4 lata; następna faza - MBO; potem - HBO; (dalej univerek);
- HAVO - licuem 5 lat; potem HBO, (dalej uniwerek);
- VWO - atheneum: liceum - 6 lat (bez obowiązkowej łaciny i greki w onderbouw); dalej wybór HBO/uniwerek
- VWO - gimanzjum - 6 lat ( z obowiązkową łaciną i greką w onderbouw); dalej wybór HBO/uniwerek.
Zrozumiałe jest, że liceum 4 lata proponuje automatycznie inny (skromniejszy) program niż liceum 5 czy 6 letnie.

W praktyce widzę również różnicę pomiędzy atheneum i gimnazjum. Owszem, 6 lat, ale tempo nieco inne, zakres też. I nie mówię tego, bo ''przeczytałam''. Najstarszy syn skończył atheneum. Średni kończy (5 klasa) gimnazjum. Widzę jednak różnice.

A wracając do naszego gimnazjum. Jedynie, co przychodzi mi do głowy to tłumaczenie tego jako ''brugschool'' z wyjaśnieniem o co biega :033:
Porównanie do ''onderbouw'' jest dla mnie niesłuszne. Zwróć proszę uwagę, że w holenderskich realiach to ''onderbouw'' nie określa w żaden sposób poziomu szkoły, skoro to pojęcie występuje i w VMBO-tl i w atheneum. W Polsce dopiero PO gimnazjum następuje zróżnicowanie poziomu dalszej nauki.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group