NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Leiden vs VU
Autor Wiadomość
marek22a 
Poczatkujacy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 33
Skąd: Nootdorp
Wysłany: Czw Lut 16, 2012 3:59 pm   Leiden vs VU

Nie znalazlem odpowiedzi w zadnym temacie wiec zakladam nowy:

Macie jakies doswiadczenia z jednym z tych uniwersytetow (Leiden i VU)? Chodzi mi zwlaszcza o ponizsze kwestie:

1. Dyskryminacja w stosunku do allochtonen
2. Porzadek spraw administracyjnych
3. Ogólne zdanie (czyli coś w stylu "powinienen byl wybrac inny uniwersytet")

Z gory dzieki za odpowiedz
 
 
Katje 
Gaduła

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 14 Maj 2010
Posty: 137
Wysłany: Czw Lut 16, 2012 6:15 pm   

Zacznijmy od tego: jaki kierunek ;)
Studiowalam pol roku na VU, sporo znajomych studiuje w Leiden.
Na VU jest bardzo duzo allochtonow, wiec dyskryminacji tam nie ma. Co do spraw administracyjnych to nie mialam z nimi jakichkolwiek problemow ani w momencie zapisywania sie na studia ani w momencie wypisywania sie.
Leiden jest takie troche bardziej hmm ''konserwatywne'', duzo holendrow ale i tez sporo innych narodowosci. Wiele zalezy tez od kierunku na jaki chcesz sie udac ;)
 
 
marek22a 
Poczatkujacy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 33
Skąd: Nootdorp
Wysłany: Czw Lut 16, 2012 6:35 pm   

Zapomnialem dopisac; jezeli VU to prawdopodobnie Politicologie, w Leiden wybralbym internationale betrekkingen en organisaties.

Pytam o dyskryminacje bo mialem kontakt z Marokanka ktora w Leiden byla konsekwentnie ignorowana i perspektywa tego nie specjalnie mi sie usmiecha. Nie jakas superjawna forma dyskryminacji ale mimo wszystko razi czlowieka. W koncu chodzi o dobre samopoczucie a nie o wegetacje. Bylem jakis czas temu na open dag w Leiden i faktycznie, 100% NL

Nawiasem, jaki opleiding robilas na vu?
 
 
Katje 
Gaduła

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 14 Maj 2010
Posty: 137
Wysłany: Czw Lut 16, 2012 9:59 pm   

Studiowalam Economie & bedrijfseconomie na VU ;)
Kolezanka Holenderska studiuje internationale betrekkingen en organisaties w Leiden, z tego co mi wiadomo to jest to swiezy kierunek ktory powstal w sumie z politologii. Plusem Leiden jest to, ze maja dobre umowy z uniwerkami zagranica i jest dosc latwo wkrecic sie na wymiane. Vu niby tez to ma, ale jest gorzej zorganizowane.
W sumie wszyscy znajomi, ktorzy studiuja w Leiden to holendrzy, wiec z dyskryminacja sie nie spotykaja.
Ja na VU jak i obecnie na EUR nie spotkalam sie z dyskryminacja, ale to moze przez to, ze na kierunkach biznesowych jest duzo allochtonow ;)
Jak juz mowilam, mi Leiden nie pasowalo, bo bylo jak dla mnie troche za sztywne, zbyt konserwatywne. VU mialo wiecej luzu, bylo takie bardziej 'dla ludzi'. Ale z drugiej strony poziom w Leiden jest ponoc wyzszy.
Zapisz sie na meeloopdag i sam zobaczysz jak to jest ;) I jest zawsze kogo spytac o to jak tam jest i czego sie spodziewac.
 
 
marek22a 
Poczatkujacy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 33
Skąd: Nootdorp
Wysłany: Pią Lut 17, 2012 9:36 pm   

Dzieki za odpowiedz ;)

Jakis czas temu mialem sie juz zapisac na meeloopdag, poszedlem jedynie poki co na ogolna prezentacje ale z tego wiele sie nie dowiedzialem. Mam jeszcze pare pytan, jezli moglabys odpowiedziec bylbym bardzo wdzieczny ;)

Czy jest mozliwosc robienia jakichs dodatkowych kursow jezykowych w Leiden i VU poza keuzeruimte? Np niemiecki czy hiszpanski (oba nie bedace w pakiecie politologii i ibo). Jezeli tak to na jakich zasadach? Platne, dodatkowe studiepunten czy calkowicie vrijblijvend?

Jak jest ogolnie z poziomem NL i ENG? Do native speaker brakuje mi troche (duze troche), poza tym kwestia akcentu (tego nie przeskocze). Spotkalas sie moze z ludzmi ktorzy NL tez robili jako nt2 i mimo wszystko dawali sobie dobrze rade?

Nawiasem - pisalas tez taaltoets na VU czy wtedy bylo jeszcze to nieobowiazkowe?
 
 
Katje 
Gaduła

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 14 Maj 2010
Posty: 137
Wysłany: Sob Lut 18, 2012 6:36 pm   

Pisalm taaltoets, zabraklo mi 2pkt/2% (jakos tak) zeby go zdac, musialam sie zapisac na obowiazkowy kurs doszkalajacy. Trzeba bylo miec bodjaze 75% obecnosci plus zrobic test koncowy.
Co do kursow jezykowych i na VU i obecnie na EUR byly kursy jezykowe prowadzone na uniwerku przez centrum jezykowe, wieczorami, calkowicie dobrowlone (vrijblijvend), a co do kosztow to roznie z tym bywa, bo niektore sa dofinansowywane ;)

Holenderskiego zaczekam sie uczyc w wieku 13 lat, wiec tez nie jestem native speaker (wymowa niektorych spolglosek), a spokojnie daje rade. Z reszta w grupie na studiach mam sporo osob, ktorych jezykiem ojczystym nie jest holenderski i daja rade. Ogolnie czesc materialow jest w jezyku angielskim, tak samo z wykladami, nawet jesli studia sa w jezyku holenderskim. Jesli zdales mature w NL to powinienes dac rade z holenderskim, ewentualnie mozesz sie zapisac na kursy jezykowe, bo sa takowe dla studentow, ktorzy maja braki albo maja potrzebe doksztalcenia sie. Ksiazki w j. angielskim sa pisane w jezyku naukowym, wiec trzeba sie przestawic na ciezki jezyk i trudne slowa, ale jest to do ogarniecia ;)

W Nl na uniwerkach jest sporo osob, ktore nie wladaja jezykiem holenderskim w 100% i daja sobie rade, jesli sie chce to sie potrafi ;)
 
 
marek22a 
Poczatkujacy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 33
Skąd: Nootdorp
Wysłany: Pon Lut 20, 2012 4:21 pm   

Wielkie dzieki za odpowiedz, naprawde mi pomoglas. Teraz tylko pozostaje mi przetrwac te kilkanascie miesiecy i uni. I przede wszystkim kierunek wybrac bo ostatnio zaczynam watpic. Ale to poza tematem ;)

Jesli cos mi do glowy jeszcze wpadnie to napisze ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group